زمان خوردن و نیز فواید هندوانه

مجموعه : تغذیه سالم
زمان خوردن و نیز فواید هندوانه

چگونه مصرف کردن هندوانه

برترین زمان مصرف این میوه و نیز فواید مصرف آن را بیا نموده ایم با ما همراه باشید را بمصرف میوه هاي با طبع خنک ازجمله هندوانه در فصول گرم جزو برترین گزینش ها میباشند

 

در فصول و اقلیم هاي گرم و در فواصل بین افطار تا سحر بخصوص افراد گرم مزاج، نیاز به خوردنی ها و نوشیدنی هایي دارند که به بدنشان خنکی بخشد و یکی از برترین انها هندوانه هست.

 

چرا و چه وقت هندوانه بخوریم؟

با دقت به خواص درمانی این میوه و پیشنهاد به مصرف آن در ایام روزه‌داری، پرسش‌هایي در این خصوص مطرح شده هست که برای یافتن پاسخ آن با پزشک سیدمهدی میرغضنفری، متخصص فیزیولوژی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ارتش به گفت و گو نشسته ایم.

 

هندوانه و رفع گرمای درون بدن

اغلب افراد با شروع گرمای هوا از درون بدن یا از قسمت هایي از سطح بدن همچون دست و پا و سر و صورت، احساس گرمی و التهاب میکنند یا بازدم خارج شده از ریه‌شان دارای حرارت زیادی هست، به طوریکه گاهی مجبور میشوند دوش آب سرد بگیرند یا پاها را داخل آب خنک بگذارند. افزایش حرارت بدن در فصول گرم سال بخصوص در گرم مزاجان، عوارضی از قبیل خارش و سوزش پوست، جوش و دمل‌ پوستی، خشکی بدن و مخاط و به دنبال آن تشنگی شدید و یبوست به همراه دارد که در نتیجه شکننده شدن مخاط، خونریزی‌ مخاطی همچون خون دماغ چندان میشود.

 

در این شرایط، مصرف هندوانه و کاهو به‌علت رطوبت و خنکی زیادی که دارد، همۀ این حالات را التیام می‌بخشد و حرارت بدن را سریع کاهش میدهد و مصرف آن بویژه در ایام روزه‌داری که مصادف با گرمی و خشکی هواست، درساعت پس‌از افطار پیشنهاد میشود.

 

به علاوه هندوانه به میزان زیادی می تواند جلوی تندی و تیزی صفرا راکه در گرم مزاجان فزونی بیشتری دارد، بگیرد و اگر در کسانی پوست، سفیدی چشم یا روی زبان به رنگ زرد متمایل شده «این علائم، نشانه صفراوی بودن مزاج هست»، آن را التیام بخشد، ضمن اینکه هندوانه می تواند از بروز سنگ‌‌هاي صفراوی جلوگیری کرده یا حتی به دفع شن‌ریزه‌ها و رسوبات صفراوی که امروزه خیلی‌ها دچار آن می شوند، کمک کند.

 

درمان سوزش ادرار با مصرف هندوانه

افرادی که طبع گرم و خشک و ادرار کم و غلیظ دارند، از هندوانه به علت طبع سرد و تری که دارد، سود بیشتری می برند. بعضی مشکلات سیستم ادراری و تشکیل سنگ یا دفع سنگ‌هاي موجود، با افزایش حجم ادرار کمتر میشود. همینطور هندوانه به علت ادرارآور بودن برای افرادی که دچار سنگ کلیه میباشند، خوب هست و می تواند سوزش‌هایي راکه در مجاری ادرار یا مثانه در فصول گرم و در گرم ‌مزاجان به طور شایع ایجاد می شود، التیام بخشد.

 

در خانم‌ها سوزش ادرار اکثر گزارش شده که معمولا به اشتباه تشخیص عفونت ادراری داده می شود. در این شرایط رنگ ادرار زرد پررنگ و لیمویی می شود و آزمایش فرد سالم و بدون عفونت هست و مصرف آنتی‌بیوتیک سودی ندارد‌. این افراد می توانند با مصرف هندوانه و کمک به خنکی طبع، بدون هیچ دارویی این سوزش ها و اصطلاحا احتراق مجاری ادراری را بهبود دهند.

 

پاکسازی کلیه و مثانه با هندوانه

برای اینکه خاصیت مدر بودن هندوانه اکثر شود، یک هندوانه کوچک را داخل قابلمه گذاشته، مقدار خیلی کمی آب داخل آن بریزید و در آن را محکم ببندید و روی شعله کم بگذارید تا حالت نیمه پخته پیدا کند و پس از خنک شدن، هرروز در چند وعده بهرهگیری کنید. اگر مثانه و کلیه دچار تجمع رسوبات و مواد زائد یا سنگریزه باشد، با این شیوه پاکسازی شده و احتمال تشکیل سنگ کمتر می شود.

 

همراه با غذا هندوانه نخورید

معده برای هضم غذا نیاز به حرارت دارد و نباید همراه با غذا هاي خشک یا بلافاصله بعد آن از میوه‌هاي خنک و آبدار همچون هندوانه، کاهو، خیار و… بهرهگیری شود. این خوردنی‌ها با کاهش حرارت معده، شخص را دچار اختلال هضم و ترش کردن و نفخ میکند و غذا مدت طولانی تری در معده باقی میماند و فرد به میزان کمتری از خواص درمانی و تغذیه اي هندوانه نفع خواهد برد.

 

همینطور چون مزاج هندوانه سرد هست، مصرف بیش از حد آن همزمان با سردیجات قوی و چیزهای ترش مانند انواع ترشیجات «سرکه» یا ماست و دوغ، عوارضی نظیر نفخ معده و سردی مزاج ایجاد می کند.

 

مناسب ترین زمان مصرف هندوانه

بهتر هست هندوانه در بین وعده‌ها خورده شود و مصرف این میوه به صورت ناشتا و با شکم خالی یا بلافاصله بعد از ورزش پیشنهاد نمیشود. لازم هست بدانید، حرارت معده در زمان‌هایي که خالی هست و فرد ناشتاست تا حدودی چندان می شود.

 

ناشتا مصرف کردن چیزهای خیلی خنک باعث سرد و ضعیف و شل شدن عضلات معده شده، ضمن اینکه آسیب هایي به کبد و طحال وارد میکند و منجر به سردی کبد و اختلال هضم می شود.

 

هندوانه خوب، باید شکننده و ترد باشد و ریشه در داخل بافت غذایی خود نداشته باشد و اگر به هر رنگ باشد ـ از زرد گرفته تا قرمز ـ باید طعم شیرین داشته باشد.

 

هندوانه خوری شبانه

مصرف میوه هاي با طبع خنک ازجمله هندوانه در فصول گرم جزو برترین گزینش ها میباشند.

 

با دقت به اینکه هندوانه ادرارآور هست، مصرف آن در سحر ممکن هست با افزایش ادراری که در طول روزهای گرم و طولانی برای شخص ایجاد می کند، باعث از دست دادن آب از بدن و تشنگی شود.

 

برترین زمان مصرف این میوه در مواقع روزه داری بعد از افطار تا هنگام خواب هست،‌ ضمن اینکه چون هندوانه، رطوبت بدن را بالا می برد، به کاهش غلظت خون کمک می کند و با افزایش نسبی آب در خون، باعث تری و رقیق شدن خون می شود و مصرف آن به افراد مبتلا به غلظت خون بخصوص در ایام روزه داری پیشنهاد می شود.

 

جدیدترین مطالب سایت