روش های غذایی برای گردش خون صحیح در بدن

مجموعه : تغذیه سالم
روش های غذایی برای گردش خون صحیح در بدن

چگونه گردش خون درستی داشته باشیم ؟ 

برای گردش خون درست در بدن باید از ویتامین ها و خوراکی هاي مغذی استفاده کنیم در ادامه می توانید با روش هایي غذایی برای گردش خون صحیح در بدن تالاب را دنبال نمایید. 

 

گردش خون صحیح در بدن , گردش خون یکی از ارکان مهم سلامت انسان محسوب می‌شود. فعالیت قلب به انتقال خون که اکسیژن و مواد مغذی رابه تمامی بافت ها و اندام هاي بدن ارسال می‌کند، منتج می‌شود. جریان خون در انتقال مواد زائد از بافت هاي بدن و دفع آن ها توسط کلیه ها و ریه ها نیز نقش دارد.

 

به گزارش تالاب به نقل از “نیو هلث ادوایزر”، جریان خون در سیستم گردش خون که از سرخرگ ها، سیاهرگ ها و مویرگ ها تشکیل شده است، انجام میشود. اما برای انجام بهینه، موثر و بدون مانع اینکار، بدن نیازمند مواد مغذی مناسب که برخی ویتامین ها را شامل میشود.

 

ویتامین هایي برای گردش خون بهتر

 

ویتامین B3

ویتامین B3 یا نیاسین یکی از اعضای خانواده ویتامین B است که از گردش خون سالم حمایت میکند. مطالعات نشان داده اند که کمبود نیاسین بسیار نادر است، زیرا بیشتر افراد این ویتامین رابه میزان کافی از رژیم غذایی خود دریافت میکنند. مواد غذایی سرشار از نیاسین شامل چغندر، ماهی، بادام زمینی، و دانه هاي آفتابگردان میشوند. افزون بر این، تعداد زیادی از نان ها و غلات صبحانه با نیاسین غنی میشوند. نیاسین به کاهش سطوح کلسترول بد نیز کمک میکند، برهمین اساس، از سخت شدن رگ هاي خونی یا آترواسکلروز «تصلب شرایین» پیش گیری میکند. در شرایطی که برخی افراد ممکن است برای جلوگیري از آترواسکلروز مکمل هاي نیاسین مصرف کنند، میزان بیش از اندازه این ماده می‌تواند اثرات نامطلوب به همراه داشته باشد. برهمین اساس، مشورت با دکتر درباره دوز درست اهمیت دارد.

 

ویتامین E

ویتامین E گردش خون رابه واسطه باز کردن رگ هاي خونی که امکان جریان بدون مانع خون را فراهم میکند، التیام می بخشد. ویتامین E در تولید گلبول هاي قرمز و پیش گیری از لخته شدن خون نیز نقش دارد. از مواد غذایی سرشار از ویتامین E میتوان به سبزیجات برگدار سبز، مغزهای خوراکی، دانه هاي خوراکی، و روغن هاي گیاهی اشاره کرد. افزون بر این، بیشتر غلات صبحانه، آبمیوه ها و مارگارین نیز بطور معمول با ویتامین E غنی میشوند. اگر قصد مصرف مکمل ویتامین E را برای پشتیبانی از گردش خون را دارید باید پیش از اینکار با دکتر خود درباره دوز درست مصرفی صحبت کنید.

 

ویتامین C

ویتامین C که به نام اسید اسکوربیک نیز شناخته میشود به جلوگیري از ایجاد پلاک و آترواسکلروز که میتواند در گردش خون اختلال ایجاد کند، کمک میکند. این ویتامین در حفظ انعطاف پذیری رگ ها نیز نقش دارد. میوه هایي مانند توت فرنگی، پرتقال، هندوانه، کیوی، گریپ فروت، طالبی، انبه و گوجه فرنگی و سبزیجاتی مانند بروکلی، سبزیجات برگدار، جوانه بروکسل و کدو مسمای زمستانی عده اي از بهترین منابع غذایی برای ویتامین C هستند.

 

ویتامین K

ویتامین K برای لخته شدن خون حیاتی است. کمبود این ویتامین می‌تواند به خون ریزی بیش از حد منجر شود، که ممکن است از بینی یا لثه آغاز شود. مطالعات نشان میدهند که افزایش مصرف ویتامین K می‌تواند خطر خون ریزی ناشی از بیماری کبدی، سندرم هاي مرتبط با بد جذبی یا استفاده طولانی مدت از آنتی بیوتیک ها را کاهش دهد. از مواد غذایی با محتوای بالای ویتامین K می‌توان به کیل، اسفناج، چای سبز، کاهوی برگ تیره، کلم، برگ شلغم و مارچوبه اشاره کرد.

 

ویتامین B6

ویتامین B6 گردش خون رابه واسطه توانایی مبارزه با رادیکال هایي که موجب سخت شدن رگ هاي خونی می‌شوند، التیام می بخشد. از بهترین منابع برای این ویتامین میتوان به ماهی تن، گوشت سینه بوقلمون، گوشت سینه مرغ، سیر و برگ خردل اشاره کرد.

روش های غذایی برای گردش خون صحیح در بدن

روش های دیگر برای بهبود گردش خون

 

رژیم غذایی سالم

جدا از ویتامین هایي که در التیام گردش خون نقش دارند، یک رژیم غذایی سالم و متعادل که میوه ها و سبزیجات فراوان را شامل می‌شود نیز دراین زمینه موثر است. رژیم غذایی شما باید حاوی آنتی اکسیدان ها، فیبر، اسیدهای چرب امگا-3 و موادمعدنی نیز باشد. افزون بر پشتیبانی از گردش خون، این مواد مغذی برای سلامت کلی انسان ضروری هستند. افزودن مواد غذایی که با التهاب و تولید سموم مقابله میکنند، ایده خوبی است. از جمله این مواد غذایی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پیاز و سیر

پیاز و سیر از رگ هاي خونی در برابر ایجاد پلاک محافظت می‌کنند. همچنین، انها آنتی بیوتیک هاي طبیعی و تصفیه کننده خون هستند، که به تقویت ایمنی و مبارزه با عفونت ها کمک میکند.

 

شکلات تلخ

افزون بر عطر و طعم خوب این محصول، شکلات تلخ بسیار مغذی نیز است. فلاونوئیدهای موجود دراین محصول گردش خون را التیام می بخشند و به کاهش سطح کلسترول و تنظیم فشار خون کمک میکنند. همچنین، شکلات تلخ تولید سروتونین و فنیل اتیل آمین را کاهش میدهد، که در کاهش تنش نقش دارد.

 

مرکبات

مرکبات سرشار از ویتامین C هستند که گردش خون را التیام می بخشد. همچنین، میوه هاي خانواده مرکبات ویژگی هاي آنتی اکسیدانی دارند و به حذف سموم کمک میکنند.

 

چیلی

فلفل چیلی به واسطه تحریک واکنش هاي مثبت، گردش خون را در بدن التیام می بخشد.

 

روغن زیتون

زیتون ویژگی هاي آنتی اکسیدانی را ارائه میکند و سرشار از ویتامین هاي E، K، A و D است که به التیام گردش خون کمک می‌کنند. همچنین، این محصول اشتها را افزایش میدهد و تراکم استخوانی را تقویت میکند. روغن زیتون، حاوی آنتی اکسیدان هاي فنولیک است که از شما در برابر بیماری قلبی محافظت میکنند.

 

مغزها و دانه هاي خوراکی

مصرف منظم مغزها و دانه هاي خوراکی به التیام سلامت پوست و مو کمک می‌کند. این مواد غذایی حاوی ویتامین B3، نیاسین و اسیدهای چرب امگا-3 هستند، که از شما در برابر اختلالات گردش خون محافظت کرده و سلامت قلب را التیام می بخشند.

 

ورزش

ورزش در بین بهترین و موثرترین روشها برای التیام گردش خون قرار دارد. البته برای بهره‌مندی از فواید آن نیازی نیست درگیر فعالیت هاي جسمانی سخت و شدید شوید. پژوهش ها نشان داده اند که ورزش سبک مانند پیاده روی، شنا یا دوچرخه سواری به مدت 30 دقیقه در روز نیز برای حفظ گردش خون مناسب کفایت میکند. اگر شغل شما به گونه اي است که روزانه باید چندین ساعت را در حالت نشسته سپری کنید، حتماً زمانی را برای ورزش اختصاص دهید.

 

گیاهان دارویی

برخی گیاهان دارویی در زمینه کمک به بهود گردش خون شناخته شده هستند و افزودن آن ها به سبک زندگی سالم شما ارزشمند است. از جمله این گیاهان دارویی می‌توان به چای سبز، کهن‌دار، بیل‌بری، جعفری، پوست درخت بید، فلفل کاین، شاه بلوط، زالزالک، و ریشه زنجبیل اشاره کرد.

 

توجه

به خاطر داشته باشید که پیش از هر اقدامی در راستای التیام گردش خون با دکتر خود دراین زمینه مشورت کنید، زیرا مصرف بیش از اندازه یا اشتباه مکمل ها یا گیاهان دارویی میتواند خطرناک باشد.

 

جدیدترین مطالب سایت