مجموعه : تغذیه سالم
بروزرسانی : 11 مهر 1398

نکاتی در مورد گرم و سرد بودن مزاج افراد

نکاتی در مورد گرم و سرد بودن مزاج افراد

گرم مزاج یا سرد مزاج 

هر فردی در تغذیه هاي خوراکی خود مزاج هاي مختلفی دارد در ادامه با نکاتی در مورد گرم و سرد بودن مزاج افراد مارا دنبال نمایید. 

به گزارش تالاب طب سنتی هم این مقاله را تصدیق می‌كند و میگوید خواب با افزایش مزاج‌ تری باعث افزایش وزن میشود. پس افزایش وزن آدم‌هاي خواب‌آلود، صرفا به خاطر كم شدن فعالیتی‌شان نیست بلكه افزایش ‌تری هم در این اساس نقش پررنگی را ایفا می‌كند. 

یک خواب ممتد هفت یا هشت ساعته، بدن را سرد و ‌تر می‌كند. در منظر طب سنتی دلیل كم خوابی، خشكی مزاج هست. افرادی كه مزاج گرم و خشك یا سرد و خشك دارند و اصطلاحا سودای آنان چندان هست، اکثر با بی‌خوابی درگیرند. برای بهبود وضعیت خواب این افراد باید خشكی مزاج‌شان را كم و ‌تری را به بدن‌شان تزریق كرد.

دمنوش‌ها در در‌مان بی‌خوابی حسابی كارساز میباشند و آرامش را به شما تزریق می‌كنند. به عطاری بروید و گیاهانی را كه مزاج گرم و‌تر دارند خریداری كنید. گلاب، بیدمشك و عرق كاسنی را در كابینت‌هاي‌تان جا دهید.

این عرقیات باعث ‌تری بدن‌تان میشوند و مزاج‌تان را گرم می‌كنند. گل گاوزبان و بیدمشك، مزاج گرم‌وتری دارند. بید و عرق كاسنی را هم فراموش نكنید. گلاب هم در این بین با خاصیت معتدل و گرم و‌تری كه نسبت به بقیه دارد، آرامش زیادی را به شما می دهد.

شب‌ها گل گاوزبان، اسطوخودوس، بادرنجبویه را به نسبت مساوی با آب جوش مخلوط كنید و بگذارید بیست دقیقه‌اي  جوش بیاید و با اعضای خانواده میل كنید.

می توانید با اضافه كردن یك تكه نبات به آن و خوش طعم كردن آن، اعضای خانواده را هم با خود همراه كنید. از نظر متخصصان طب سنتی فرزند بالای دو سال‌تان هم میتواند در كنار شما از این دمنوش بنوشد.

انجام حجامت هم، مزاج‌ تر مورد نیاز برای خوابی راحت را به شما می‌هد. حجامت برای افرادی كه بدن خشك دارند بسیار مناسب هست. طب سنتی و احادیث زیادی تاكید بر حجامت ناحیه سر دارند. حجامت سر،‌تری زیادی را به بدن شما داده و خواب‌تان را تسهیل می‌كند. این حجامت در طب كلاسیك با افزایش خون رسانی قابل توجیه هست و كارساز!

در خوردن هم باید سراغ غذاهایی مزاج تر بروید. ماست بخورید كه مزاجش شدیدا سرد و‌تر هست. دور خوراكی‌هایي كه مزاج خشك دارند، خط بكشید. اگر عادت دارید شب‌ها قهوه و چای بخورید تعجبی ندارد كه شب‌ها بی‌خواب شوید.

قهوه با مزاج گرم و خشكی كه دارد و چای هم با سرد و خشكی زیادش شما را بی‌خواب می‌كند. در نخستین قدم این دو نوشیدنی را حذف كنید و خود‌تان را به دمنوش‌هاي آرامبخش ببندید.

در فصل بهار غذا‌هایي را كه ‌تری كمتری دارد مصرف كنید و غذاها و گوشت‌هاي لطیف و زود هضم و تخم‌مرغ‌هاي عسلی مصرف كنید. مصرف پیاز، سیر و ترشی را محدود كنید.

در اردیبهشت هم بریانی و غذا هاي سركه‌دار را مصرف كنید و هنگام ناشتا هم آب ننوشید. استشمام بو و عطر در این ماه پیشنهاد میشود. در خرداد هم غذاهایی كه گوشت‌هاي غلیظ مانند كله پاچه دارند و غذا‌هاي شور را مصرف نكنید.

قبلا مصرف گلاب را برای خوابی راحت به شما پیشنهاد كرده بودم. اما همین حالا می خواهم بگویم كه استنشاق این عطر حال‌تان را بهتر می‌كند و كمك می‌كند تا راحت‌تر به خواب بروید.

خوردن یك دارو یا دمنوش خیلی خوب هست اما استنشاق و بخور این عرقیات با ورود مستقیما به مغز، اثر بسیار قوی و تاثیر گذاری را دارند. گذشته از خواب محیط را مرتب كنید و كمی گلاب در اتاق بپاشید تا آرام‌تر شوید در طی روز هم میتوانید از این عطر بهرهگیری كنید تا سر حال‌تر باشید و افسرده نشوید.

فراموش نكنید كه در طب سنتی تنها نمی شود به مصرف داروهای خوراكی بسنده كرد همینطور نمیتوان توقع داشت كه با مصرف تنها دمنوش و استنشاق گلاب مشكلات روحی هم حل شود. این تجویز‌ها در كنار رفتار درمانی و همكاری خانواده در حل مشكلات روحی هست كه با گرم كردن مزاج آرامش و خوابی عمیق را برای شما به ارمغان می‌آورد.

اگر در این فصل مدام خمیازه می‌كشید و اکثر و راحت‌تر میخوابید به دلیل مزاج گرم و‌ تر این فصل هست كه با مزاج ‌تر خواب هماهنگ هست حتی بی‌خواب‌ها هم در این فصل راحت‌تر می خوابند. 

زمستان هم با مزاج سردش دست كمی از بهار ندارد كه آخر زمستان میزان‌تری در بدن اکثر می شود و راحت‌تر به خواب می روید. تابستان فصلی هست كه افراد معمولا اکثر بیدارند.

در پاییز هم كه خشكی در آن اکثر هست و افراد را كسل‌تر می‌كند و بی‌خوابی‌هاي بیشتری هم دارد. اگر در فصل پیش رو خیلی كسل شدید سراغ حجامت بروید تا طبع‌تان به تعادل برسد.

ورزش بدن‌تان را خشك و شما را بی‌خواب‌تر می‌كند. اگر فكر می‌كنید به یك‌باره با ورزش چندان، شب خوابی راحت را تجربه‌ می‌كنید باید بگویم كه در اشتباهید و با این كار شب را احتمالا با بی‌خوابی بیشتری سپری خواهید كرد. تعریق ناشی از ورزش بدن شما را گرم و خشك می‌كند و شما را بی‌خواب‌تر.

خروپف، آپنه یا پاهای بی‌قرار از مشكلاتی میباشند كه كیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می دهند كه هر كدام در‌مان مخصوص خود را دارد. اغلب بی‌قراری‌ها و از خواب پریدن‌ها علل روحی دارند و از تنش و اضطراب ناشی می شوند كه برای انها دمنوش پیشنهاد میشود. افرادی كه در گروه مبتلایان به پاهای بی‌قرار جای می گیرند اغلب اضطراب دارند و معمولا مزاج‌شان هم، خیلی سرد و خشك هست.

اگر شب‌ها در پاهای‌تان احساس كشیدگی و كوفتگی می‌كنید و درد استخوانی دارید جزو این گروه هستید. برای رفع این حالت هم باید به فکر در‌مان سردی و خشكی باشید و هم از شیوه‌هاي آرام سازی ذهن بهره بگیرید.

خروپف‌ها هم معمولا علل مكانیكی دارند. ممكن هست به خاطر تنگی سینوس باشند كه باعث شود فرد از راه دهان تنفس كند. افرادی هم كه چاق‌اند و غبغب دارند، چندان خروپف می‌كنند. آلرژی و التهابات سینوس بینی را كیپ می‌كنند، راه تنفس را می‌بندند و خواب پر سر و صدا ایجاد می‌كنند. برای در‌مان خروپف چاق‌ها، باید وزن‌شان را كم كنند.

 طب سنتی درمان‌هاي شبیه در‌مان لاغری را برای انها تجویز می‌كند. علل مكانیكی هم با جراحی قابل در‌مان میباشند. اگر این خروپف‌ها باعث قطع اكسیژن شود به آپنه تبدیل میشود كه در واقع حالت شدیدتر خروپف هست. 

افرادی كه به آپنه دچارند در شب اكسیژن خوبی دریافت نمی‌كنند و در روز مدام از خواب‌آلودگی شكایت دارند. این افراد معمولا گردن كوتاه‌تری دارند و همان درمان‌هاي لاغری و غبغب برای این افراد هم پیشنهاد می شود.

اگر به آپنه دچار هستید، ورزش كنید و به مدت هفت، هشت دقیقه از سونای خشك بهرهگیری كنید. از غذا‌هایي مانند برنج كه باعث تنگ شدن مجرای تنفسی یا ایجاد غبغب می شوند هم صرف نظر كنید.

اگر عادت دارید از شب تا صبح یكسره بخوابید، خوب هست بدانید طب سنتی با این خوابیدن‌هاي یك تكه اصلا موافق نیست.

برای خوابی راحت گذشته از نیمه‌شب شرعی كه حدودا ساعت ده و نیم- یازده هست، در تختخواب باشید اما بعد از دو یا سه ساعت بیدار شوید و فاصله‌اي  دو یا سه دقیقه‌اي  بین خواب‌تان بیندازید و دوباره به تختخواب بروید. 

بین الطلوعین یا نماز صبح هم دوباره بیدار شوید اگر هنوز خواب‌آلود بودید دوباره كمی بخوابید.

اگر میخواهید حسابی سر حال باشید گذشته از اذان ظهر هم كمی چرت بزنید. اگر هم وقت نكردید می توانید بعد از ظهر چرت كوتاه بیست دقیقه تا نیم ساعته‌اي  داشته باشید.

نکاتی در مورد گرم و سرد بودن مزاج افراد

فهرست غذاهایی با طبع گرم و سرد:

میوه ها و دانه هاي گرم وتر:
انجیر ، انگور ، بادام زمینی ، بادام شیرین ، بادام کوهی ، به ، تخم خربزه ، توت «شاه توت» ، انواع توت ها ، خربزه ، هویج « زردک» ، سیب ، شلغم ، کدو ، کنجد ، گلاب ، لوبیا قرمز

میوه ها و دانه های گرم و خشک:

انبه ، بادام کاغذی ، بادمجان «خیلی گرم و خشک» ، تخم شربتی ، بولاغ اوتی ، پرتقال ، پسته ، پونه «خیلی گرم و خشک» ، پیاز «خیلی گرم و خشک» ، پیه « دمبه» ، ترب «خیلی گرم و خشک» ، تره ، جعفری، دینارویه ، چای ، خردل ها ، خرما ، خرمالو ، دارچین ، روغن ، ریحان ، زرد چوبه ، زعفران ، زنجبیل ، زنیان ، زیتون ، زیره سیاه ، سیر ، شنبلیله ، فلفل «خیلی گرم و خشک» ، فندق ، کرفس ، کشمش انگور سیاه « مویز» ، کلم ، کنگر ، گردو ، گل سرخ «خیلی گرم و خشک» ، لپه ، مرزه ، موسیر ، موم عسل ، نارگیل ، نخود ، نعناع ، عرق بهار نارنج ، هل .

غذا هاي گرم و تر:

عسل ، نخود ، آب آبگوشت ، گوشت بوقلمون ، شیر میش ، گوشت غاز «پرنده» ، گوشت گوسفند ، گوشت مرغ خانگی ، گوشت مرغابی و اردک ، میگو «روبیان» ، گوشت بلدرچین ، گوشت کله ، جگر ، خورشت بادمجان ، خورش قورمه سبزی ، آبگوشت به ، آبگوشت کلم قمری ، آب شور ، کره ، خامه ، روغن ، نیمرو ، تخم مرغ ، گوشت بز

غذا هاي گرم و خشک:

گوشت آهو ، شیر شتر ، گوشت شتر ، گوشت شتر مرغ ، گوشت کبوتر ، کوهان شتر «خیلی گرم و خشک» ، گوشت گاومیش ، گوشت گنجشک ، گوشت لک لک ، نمک طعام «خیلی گرم و خشک» ، گوشت اردک ، خورش فسنجان

میوه ها و دانه هاي معتدل:

برگ چغندر ، برنج ، تمشک ، چغندر ، عدس ، عناب ، گرمک ، گندم ، قهوه ، کاسنی ، کاهو ، موز

غذا هاي معتدل:

شیر گاو ، گوشت کبک ، گوشت کبک دری ، کوکو سبزی ، فرنی ، کوفته ، کشک بادنجان ، شیر برنج ، نان فطیر 

میوه ها و دانه های سرد و تر:

اسفناج ، آلو ، انار ، باقلا ، بالنگ ، بامیه ، خرفه ، پنیر ، خیار ، دوغ ، زردآلو ، کدو «تخم» ، کدو حلوایی ، گلابی ، هلو ، هندوانه 

میوه و دانه هاي سرد و خشک:

ارزن ، ازگیل ، انار ترش ، تمبر هندی ، جو ، ذرت ، ریواس ، زرشک ، سرکه ، سنجد ، شاه بلوط ، گشنیز ، گیلاس ، لیمو امانی ، لیمو ترش ، لیمو شیرین ، ماش ، نارنج ، نشاسته ، ولیک

غذاهای سرد و تر:

شیر بز ، ماست ، دوغ ، مرغ ماشینی ، قره قروت ، شیر بز ، ماهی

غذا هاي سرد و خشک:

کشک ، گوشت گاو

این قانون مصرف سردی هاست: 

اگر پنیر میخورید حتما با گردو خورده شود ، اگر ماست و دوغ می‌خورید حتما با یک قاشق چایخوری زنیان خورده شود ، اگر ماهی میخورید با خرما خورده شود ، اگر برنج می‌خورید با زیره خورده شود ، مرغ را حتما با گرمی خورده شود ، و هر چیز سرد دیگر با گرمی هائی مانند عسل و خرما و دیگر غذا هاي گرم»

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت