جستجو در تالاب

6 دمنوش طبیعی مفید برای رفع تشنگی روزه داران

مجموعه : تغذیه سالم
6 دمنوش طبیعی مفید برای رفع تشنگی روزه داران

دمنوش طبیعی مفید برای رفع تشنگی روزه داران

در ماه مبارک رمضان بابودن روزه داری در این ماه و نیز تشنگی هاي در این ماه راه هاي برای رفع تشنگی هست که برای شما عزیزان بازگ می نماییم

 

 روزه داران در ایام ماه رمضان دچار تشنگی شدیدی می‌شوند چون هم روزها طولانی می باشد و هم هوا گرم هست در ادامه تصویر هاي و جزئیات اکثر 6 دمنوش طبیعی خوب برای روزه داران را در سایت سماتک خواهید خواند با ما همراه باشید.

 

چند دمنوش طبیعی برای افرادی که احساس تشنگی فراوان در حین روزه دارای می نمایند را توصیه می نماییم که میل کنند تا کمی عطش انها کاهش یابد دمنوش هاي طبیعی عارضه خاصی برای بدن ندارند و همگی خوب هستند تعداد زیادی از ما سعی می کنیم پس از افطار تشنگی خود را با نوشیدن آب خنک، چای، نوشیدنی‌هاي گازدار یا آبمیوه‌هاي مصنوعی رفع کنیم.

 

اما آیا این مواد برای جبران کم‌آبی بدن که در این ایام از اهمیت بالایی برخوردار هست مناسبند؟ مطمئنا آبمیوه‌هاي موجود در بازار به‌علت مواد قندی، فشار خون را افزایش داده و شما را برای مدتی سر حال نگه می‌دارند اما انتخاب مناسبی برای رفع تشنگی نیستند از طرفی نوشابه‌هاي گازدار نیز میتوانند در فاصله سحر تا افطار باعث بروز مشکلات معده شوند.

 

حتی بهتر هست در این روزها چای را به‌صورت کم‌رنگ‌ بنوشید، زیرا برگ چای به‌علت خاصیت مدر بودن باعث از دست رفتن آب بدن می شود. ما توصیه میکنیم اگر عرقیات گیاهی یا دمنوش‌ها تا به حال در سفره شما جایی نداشته در این‌ماه انها را به‌عنوان نوشیدنی‌هاي مناسب این ایام امتحان کنید.

 

اما کدام گیاهان دمنوش و عرقیات مفیدتری برای این زمان هستند؟

6 دمنوش طبیعی مفید برای رفع تشنگی روزه داران

عرق کاسنی و شا‌تره

عرق کاسنی یکی از برترین عرقیات برای کاهش دمای بدن هست، اضافه بر آن میتواند باعث مقاومت بدن در برابر گرما باشد. با نوشیدن این عرق عملکرد معده و اندام گوارشی نیز بهتر میشود. می توانید یک یا 2 استکان از آن را در فاصله افطار تا سحر بنوشید. اما دقت کنید اگر فشار خون‌تان پایین هست آن را با شکر یا گلاب مخلوط کرده و سپس بهرهگیری کنید.

 

عرق شا‌تره نیز در رفع تشنگی بسیار مؤثر هست و برای پیش گیری از احساس خشکی در دهان و گلو توصیه میشود. ممکن هست طعم این عرق گیاهی را نپسندید، در این صورت میتوانید آن را با خاکشیر و عسل مخلوط کرده و میل کنید. همینطور میتوانید از مخلوط عرق کاسنی و شا‌تره 2 تا 3 استکان در این فاصله بهرهگیری کنید.

 

برای خریدن این عرقیات می توانید به عطاری‌ها و فروشگاه‌هاي مواد خوراکی معتبر مراجعه کنید. درنظر داشته باشید که حتما از برند شناخته شده‌اي خرید کنید تا محصول موردنظرتان صددرصد خالص و منطبق بر استانداردها باشد.

 

قیمت یک بطری یک لیتری این محصول بین ۵ تا ۸ هزار تومان هست.

 

توصیه: برای آنکه هم از خواص این عرقیات بهره ببرید و هم یک نوشیدنی با طعم خوب و هزینه کم میل کنید می توانید کاسنی و شا‌تره را با سکنجبین و خیار مخلوط کرده و این شربت را بنوشید.

 

دمنوش نعناع

این دمنوش برای بهبود اختلال سیستم گوارشی و نفخ بسیار مؤثر هست، به همین علت مصرف آن در‌ماه رمضان که معده برای مدت طولانی خالی هست توصیه میشود. اضافه بر آن از بوی بد دهان پیشگیري می کند. همینطور برای کاهش دمای بدن نیز بهرهگیری می شود. می توانید این دمنوش را با بهرهگیری از برگ‌هاي تازه نعناع آماده کنید.

 

چند برگ نعناع را در آب‌جوش انداخته و حدود ۵ تا ۸ دقیقه درپوشی روی فنجان بگذارید تا دم بکشد. اگر برگ‌هاي تازه نعناع در دسترس شما نیست می توانید از بسته‌بندی‌هاي آماده این دمنوش که به‌صورت غیرکیسه‌اي و کیسه‌اي در بازار عرضه می شود بهرهگیری کنید.

 

قیمت یک بسته دمنوش نعناع غیرکیسه‌اي حدود ۱۳‌هزار تومان و نوع کیسه‌اي در بسته ۱۲ تایی حدود ۵ تا ۷‌هزار تومان هست.

 

توصیه: پس از حاضر کردن این دمنوش می توانید برای مدتی آن را در یخچال گذاشته تا سرد شود و سپس با اضافه کردن تکه‌هاي لیموی تازه و کمی شکر یا عسل به‌صورت یک نوشیدنی خنک نیز آن را میل کنید.

چای سبز

چای سبز

این دمنوش در طب سنتی چین از اهمیت ویژه‌اي برخوردار هست و از آن به‌عنوان تب‌بر و برای رفع گرمازدگی بهرهگیری می شود. اضافه بر آن این دمنوش گیاهی از عطش می‌کاهد و باعث ساخت عرق اکثر در بدن و خنک شدن آن می شود. در ایام ‌ماه‌رمضان به‌علت خالی بودن معده ممکن هست دچار بوی بد دهان شوید.

 

چای سبز برای از بین‌بردن باکتر‌ي‌هاي دهان خوب بوده و باعث خوشبو شدن آن ‌میشود. دقت کنید که اگر فشار خون پایینی دارید بهتر هست این چای را همراه با عسل بنوشید.

 

قیمت هر کیلو چای سبز ایرانی حدود ۳۵ تا ۴۰ هزار تومان هست. نوع کیسه‌اي آن نیز در بازار موجود هست که می توانید آن را در بسته‌هاي ۱۲ تا ۲۰ تایی حدود ۷ تا ۱۰ هزار تومان بخرید.

 

توصیه: چای سبز به‌صورت طعم‌دار نیز در بازار موجود هست، اگر از افت ناگهانی فشار خون رنج می برید یا طعم چای سبز را دوست ندارید می توانید انواع طعم‌دار آن را مثل چای سبز دارچینی یا زعفرانی و… بخرید. قیمت یک بسته حاوی ۵۰‌چای سبز کیسه‌اي طعم دار حدود ۱۶ هزار تومان هست.

 

دمنوش بابونه

دمنوش بابونه

این گیاه در طب سنتی ایران طبعی گرم و خشک دارد اما برای فصل تابستان توصیه میشود. بابونه یک گیاه با خاصیت ضد‌التهابی هست به همین علت برای جلوگیري از گر گرفتگی و عطش در روزهای‌ماه رمضان می توانید از آن بهرهگیری کنید.

 

اضافه بر آن به‌تسکین ورم معده کمک کرده و عملکرد کبد را بهبود می‌بخشد. این دمنوش را میتوانید پس از افطار و نزدیک به زمان خواب‌تان مصرف کنید، زیرا آرام‌کننده اعصاب و خواب‌آور هست.

 

قیمت یک بسته ۱۲ تایی از دمنوش بابونه کیسه‌اي حدود ۸ هزار تومان و یک بسته ۲۵۰ گرمی از نوع غیرکیسه‌اي و بسته به کیفیت آن حدود ۷ تا ۱۴ هزارتومان قیمت دارد.

 

توصیه: اگر می خواهید این دمنوش را به‌صورت سرد مصرف کنید بهتر هست هنگام تهیه آن چند چوب دارچین نیز در آب انداخته و پس از خنک شدن کمی عسل و آبلیمو به آن اضافه کنید.

عرق بهارنارنج

عرق بهارنارنج

اگر در طول روز در معرض گرما بوده‌ و کلافه شده‌اید، خوردن این عرق بعد از افطار می تواند شما را سرحال کند. عرق بهارنارنج نشاط‌آور بوده و اضطراب را از بین میبرد. همینطور سردرد‌هاي ناشی از گرمازدگی را بهبود می‌بخشد و برای ناراحتی‌هاي گوارشی خوب هست. دقت کنید که به‌علت طعم و عطر خوب این عرق میتوانید آن را با شربت‌ها یا عرقیات دیگر مخلوط کرده و میل کنید.

 

قیمت یک بطری یک لیتری از این عرق ۴ تا ۶ هزار تومان هست.

 

توصیه: اگر دو قاشق غذا‌خوری عرق بهار نارنج را با نصف لیوان آب و کمی خاکشیر مخلوط کنید، یک نوشیدنی بینظیر برای رفع عطش خواهید داشت. خاکشیر نیز مثل تخم شربتی آب را درون خود نگه داشته و تشنگی را کاهش میدهد. قیمت هر کیلو خاکشیر مرغوب حدود ۱۶ تا ۱۹ هزار تومان هست.

عرق بیدمشک

عرق بیدمشک

میوه یکی از چیزهایی هست که معمولا بعد از افطار میخوریم، با دقت به آنکه میوه‌هاي این فصل اکثرا طبع سرد دارند، ممکن هست کمی ما را دچار معده‌درد یا اختلالاتی در ناحیه شکم کنند؛ برای رفع این مسئله میتوانید عرق بید‌مشک را بهرهگیری کنید.

 

این عرق همینطور خاصیت تب‌بر دارد و می تواند باعث کاهش گرما در بدن شود، اضافه بر آن، به‌عنوان یک آرام‌بخش خوب نیز میتوان روی آن حساب کرد. اما دقت کنید که قند خون را به‌شدت کاهش میدهد. می توانید یک استکان از آن را به هر شربتی که میخواهید اضافه کرده و سپس میل کنید.

 

قیمت یک بطری یک لیتری از این محصول حدود ۶ تا ۱۱ هزار تومان هست.

 

توصیه: می توانید این عرق را با مقداری آب، تخم شربتی و گلاب مخلوط کرده و سپس بنوشید. تخم شربتی با ذخیره آب درون خود میتواند به کمتر تشنه شدن شما کم کند. قیمت یک بسته ۵۰ گرمی از نوع مرغوب آن حدود ۳ هزار و 500‌تومان هست.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
فیلم رنگی قدیمی از اصفهان در سال ۱۳۴۰
فیلم رنگی قدیمی از اصفهان در سال ۱۳۴۰