10 خاصیت جالب سیب برای کودکان و بزرگسالان

مجموعه : تغذیه سالم
10 خاصیت جالب سیب برای کودکان و بزرگسالان

سلامت کودک خود را با این میوه های خوش طعم و مغذی افزایش دهید. در این قسمت از مجله تالاب برای شما همراهان عزیز مقاله ای در مورد فواید سیب (10 خاصیت جالب سیب برای کودکان) منتشر کرده ایم.

 

فواید خوردن سیب برای کودکان و بزرگسالان

سیب بدون شک در هر منطقه از جهان محبوب است و همچنین در بین سه میوه برتر رشد یافته در سطح جهان قرار گرفته است.

 

حقایق جالب درباره سیب برای کودکان

حقایق جالب درباره سیب برای کودکان

1. چه قرمز، سبز یا طلایی، همه سیب ها به زیبایی گل ها به نظر می رسند. اما آیا می دانستید که آنها بخشی از خانواده رز هستند؟ آیا این یک ارتباط واقعی نیست!

 

2. چند نوع سیب وجود دارد؟ ممکن است بگویید 100. اما در واقع، تقریباً 8000 نوع مختلف سیب وجود دارد که بزرگترین نوع میوه موجود است.

 

3. سریعترین گیاه جهان بامبو است، اما برای سیب، 4 تا 5 سال طول می کشد تا اولین میوه خود را تولید کند، پیو!

 


مطالب مشابه: آموزش تهیه کردن شربت سیب + خواص سیب


 

4. اگرچه برداشت سیب در باغات فصلی است، اما به دلیل استفاده از سردخانه در تمام طول سال در دسترس است. با این حال، توجه به این نکته مهم است که سیب پس از برداشت یک دوره خواب طبیعی را پشت سر می گذارد.

 

5. یک سیب به سلامت و طول عمر شما کمک می کند، اما خود درخت سیب 100 سال طول عمر دارد.

 

6. سیب در میان مردم به عنوان میوه ممنوعه عدن شناخته می شود. اما در هیچ کجای کتاب مقدس به این موضوع اشاره نشده است.

 

7. سیب اغلب به عنوان غنی از ریزمغذی ها مانند ویتامین C و پتاسیم به بازار عرضه می شود. اما مقدار کل ویتامین C موجود در سیب بسیار کمتر از مقدار موجود در گواوا، پرتقال و توت فرنگی است.

 

8. به طور کلی اعتقاد بر این است که وقتی سیب بریده می شود، به دلیل آلودگی باکتریایی قهوه ای می شود. اما آیا اینطور است؟ نه، قهوه ای شدن سیب بریده چیزی جز قهوه ای شدن آنزیمی نیست. قهوه ای شدن آنزیمی سیستم دفاعی گیاه است که سیب را از آفات و عوامل بیماری زا در امان نگه می دارد.

 

9. فتوفوبیا، کلاستروفوبیا و سپس فوبیای سیب. بله، درست شنیدی. Malusdomesticaphobia اصطلاحی است که برای افرادی استفاده می شود که از سیب یا خوردن سیب می ترسند.

 

10. آیا سیب ها می توانند شناور شوند؟ اوه، بله، آنها می توانند. اما چگونه؟ علم ساده – 25 درصد از حجم سیب را هوا تشکیل می دهد.

 

این لیست حقایق می تواند بی پایان باشد، اما همانطور که برخی از حقایق در مورد سیب را یاد گرفتید، اجازه دهید برخی از جزئیات تغذیه ای را بدانیم.

 

ارزش غذایی سیب

سیب های کامل (یعنی سیب های با پوست) دارای مواد مغذی مختلفی در مقادیر خوب هستند. چندین ماده مغذی ضروری و ترکیبات زیست فعال در میوه بلافاصله در زیر پوست سیب وجود دارد. بنابراین توصیه می شود این میوه آبدار را با پوست آن میل کنید. با توجه به ترکیب تقریبی، سیب استثنایی به نظر نمی رسد. با این حال، نظرسنجی ملی سلامت و تغذیه گنجاندن سیب به عنوان جزئی از رژیم غذایی سالم کودک را توصیه می کند.

 

فواید سیب برای سلامتی کودکان

فواید سیب برای سلامتی کودکان

فواید سلامتی سیب به فیبر و ترکیبات فعال زیستی مانند کوئرستینی، کاتچینی، فلوریدزینی و اسیدی کلروژنیک موجود در آن نسبت داده می شود.

 

1. کنترل وزن:

100 گرم سیب حاوی 85 گرم آب است. این باعث می شود سیب میوه ای کم کالری باشد. علاوه بر این، فیبر قابل توجهی دارد. این دو جزء حیاتی، انتخاب خوبی برای دور نگه داشتن فرزندتان از نگرانی های افزایش وزن است. با این حال، فعالیت بدنی منظم با یک رژیم غذایی متعادل نیز برای مدیریت وزن مورد نیاز است.

 

2. سلامت دستگاه گوارش:

سیب منبع فیبر محلول و نامحلول است. فیبر نامحلول موجود در پوست سیب، آب را در روده نگه می دارد و حجم آن را افزایش می دهد. حرکت غذا در روده را صاف می کند. علاوه بر این، به پاکسازی روده کمک می کند.

 

3. سلامت استخوان:

برخی مطالعات نشان داده اند که مصرف طولانی مدت سیب ممکن است به بازیابی سلامت استخوان کمک کند. ممکن است به دلیل وجود مواد معدنی مانند کلسیم و منیزیم باشد.

 

4. سلامت شناختی:

سیب حاوی ترکیبات فنلی است که در برابر آسیب رادیکال‌های آزاد مؤثر است. تحقیقات در مورد پتانسیل سیب برای حفظ و بهبود سلامت مغز ادامه دارد.

 

5. حمایت از پری بیوتیک:

مشخصات میکروبیوتای روده را می توان با کمک رژیم غذایی تغییر داد. با این حال، برای آن، نوع و مقدار غذایی که به روده بزرگ می رسد نقش مهمی دارد. سیب دارای فیبر نامحلول مانند سلولز و همی سلولز است که به عنوان پری بیوتیک عمل می کند. به روده بزرگ می رسد و احتمالاً از تقویت میکروبیوتای روده پشتیبانی می کند.

 

6. سلامت قلب و عروق:

سیب دارای مقدار قابل توجهی فیبر محلول مانند پکتین است. پکتین در جلوگیری از تجمع کلسترول در رگ های خونی موثر است. در نهایت باعث کاهش بروز بیماری های قلبی عروقی می شود. علاوه بر فیبر، سیب دارای ترکیبات زیست فعال مانند فلاونوئیدها است که ممکن است خطرات قلبی عروقی را بیشتر کاهش دهد.

 

7. خاصیت آنتی اکسیدانی:

یک مطالعه تحقیقاتی نشان داد که فعالیت آنتی اکسیدانی سیب های نارس بیشتر از سیب های رسیده است. با این حال، سیب های رسیده دارای بالاترین نسبت فنولیک آزاد هستند که به راحتی توسط بدن جذب می شوند. فعالیت آنتی اکسیدانی بالا می تواند در پیشگیری از بیماری های مزمن مانند سرطان مفید باشد. در اینجا مهم است که توجه داشته باشید که فعالیت آنتی اکسیدانی بر اساس انواع سیب متفاوت است. همچنین، فعالیت آنتی اکسیدانی بالاتری به پوست سیب نسبت به گوشت سیب نسبت داده می شود.

 

به طور کلی، سیب غذای قابل حمل و آسانی است که کودکان می توانند در هر زمانی از روز به راحتی حمل کنند و بخورند. با این حال، ممکن است برخی از خطرات را به همراه داشته باشد.

 

مطالعات نشان می دهد که انواع سیب با فنول های بالاتر فعالیت آنتی اکسیدانی بالاتری دارند. نمایش گرافیکی زیر کل فنول ها را در انواع مختلف سیب که معمولاً در دنیا مصرف می شود نشان می دهد. بر اساس داده ها، سیب فوجی دارای بالاترین میزان فنولیک است و پس از آن سیب رد دلیشز و گالا قرار دارند.

 

آیا سیب برای کودکان خطری برای سلامتی دارد؟

مصرف سیب به ندرت با نگرانی های سلامتی همراه است. با این حال، ممکن است برخی از خطرات بالقوه وجود داشته باشد.

 

1. سندرم آلرژی دهانی:

سندرم آلرژی دهانی (OAS) نوعی درماتیت آلرژی تماسی است که بیشتر در بین افرادی که به گرده درخت توس حساسیت دارند رخ می دهد. چند پروتئین موجود در سیب ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود که علائمی مانند تورم و خارش دهان، لب، زبان و گلو را نشان می‌دهد. با این حال، همه انواع سیب آلرژیک نیستند. همچنین، سیب پخته ممکن است خطر آلرژی ایجاد نکند.

 

2.آسیب به مینای دندان:

انجمن دندانپزشکی آمریکا پیشنهاد می کند که مصرف مکرر غذاهای اسیدی می تواند مینای دندان را فرسایش دهد. سیب مقداری اسیدیته دارد و یک مطالعه نشان داد که فرسایش ناشی از میوه حتی بیشتر از پرتقال بود. آب میوه سیب می تواند اسیدی تر از کل میوه باشد. در حالی که می توان از آب میوه اجتناب کرد، فواید خوردن سیب کامل بیشتر از خطرات آن است.

 

میوه ها به ندرت به خودی خود باعث پوسیدگی وسیع دندان می شوند. با این وجود، کودک می تواند بعد از خوردن یک سیب یک جرعه آب ساده بنوشد تا اسیدیته آن خنثی شود و همیشه خوب است که دهان خود را بعد از خوردن یک وعده غذایی یا میان وعده بشورید.

 

3. آفت کش ها:

سیب در صدر فهرست Dirty Dozen گروه کاری محیطی (EWG) قرار دارد. تخمین زده می شود که میوه ها به طور متوسط دارای 4.4 باقیمانده آفت کش هستند، از جمله وجود دی فنیل آمین، یک آفت کش تنظیم شده در ایالات متحده و اروپا. اگرچه ایالات متحده دی فنیل آمین را بی خطر می داند، مقامات ایمنی مواد غذایی اروپا نگرانی هایی در مورد اثرات نامطلوب سلامتی d نشان دادند.

 

میوه تیمار شده با ایفنیلامین این آفت کش می تواند باعث تشکیل ترکیباتی به نام نیتروزامین شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که خوردن غذاهای حاوی نیتروزامین می تواند خطر ابتلا به سرطان معده و مری را افزایش دهد. بنابراین توصیه می شود تا جایی که امکان دارد سیب های ارگانیک را پس از شستشوی صحیح مصرف کنید.

 

دادن کامل میوه همراه با پوست بهترین راه برای خوردن سیب است. با این حال، اگر فرزندان شما طرفدار سیب نیستند، می توانید دستور العمل های جالبی را برای آنها امتحان کنید.

 

دستور العمل های سیب برای بچه ها

در زیر دستور العمل های خوشمزه و سالمی آورده شده است که شامل سیب است و به تغذیه کودک کمک می کند.

 


مطالب مشابه: آموزش دمنوش سیب خوش طعم و آرامش دهنده


 

1. کاسه کینوا سیب

کاسه کینوا سیب

این دستور غذا یک افزودنی آسان به صبحانه کودک شما است. سالم است و همچنین تهیه آن آسان است. علاوه بر این، بسیار مغذی است و حاوی تمام مواد مغذی ضروری به مقدار مناسب است. شما نیاز خواهید داشت:

 

 • 500 میلی لیتر شیر کم چرب
 • 1 فنجان کینوا (پخته نشده)
 • 1 قاشق غذاخوری کره بدون نمک
 • 1 سیب متوسط (پوست کنده و نازک برش داده شده)
 • 1 لیوان آب
 • شکر قهوه ای 2 قاشق غذاخوری
 • ½ قاشق چایخوری دارچین آسیاب شده
 • 1 فنجان انواع توت ها (اختیاری) – برای تزئین

 

چگونه:

 1. یک قابلمه بردارید و روی حرارت متوسط قرار دهید. شیر را اضافه کنید و آن را به جوش بیاورید.
 2. حالا کینوا را به شیر اضافه کنید و هم بزنید. در این مرحله شعله را کم کنید.
 3. اجازه دهید مخلوط حدود 20 دقیقه یا تا زمانی که کینوآ نرم شود بجوشد. مرتب هم بزنید و حتماً کف قابلمه را بتراشید تا شیر نسوزد.
 4. وقتی کینوا نرم شد، قابلمه را از روی حرارت بردارید و کنار بگذارید.
 5. در همین حین یک تابه را بردارید و روی حرارت متوسط قرار دهید. همانطور که گرم می شود، کره را بریزید و آن را آب کنید.
 6. برش های سیب را به کره ذوب شده اضافه کنید و بپزید تا سیب ها نرم شوند. در حالی که مدام هم می زنید، آب، شکر قهوه ای و دارچین را اضافه کنید. بپزید تا مایع غلیظ شود.
 7. کینوآ را در ظرف سرو بریزید و سیب ها، آب باقیمانده و توت ها را با قاشق روی کینوآ بریزید.

 

یکی دیگر از انواع این غذا را می توان با ماست کم چرب درست کرد. می توانید یک مشت دانه و آجیل نیز اضافه کنید تا ارزش غذایی آن چند برابر شود.

 

2. دانه کامل سیب خرد می شود

دانه کامل سیب خرد می شود

این دستور غذا برای بسته بندی ناهار مدرسه یا سرو یک وعده غذایی سالم بعد از مدرسه ایده آل است. این ظرف با داشتن بافت غنی از فیبر، ترد و ترد، انتخابی هوشمندانه برای دور کردن کودکان از گزینه‌های خوراکی بی‌ارزش است. شما نیاز خواهید داشت:

 

 • 2 سیب، پوست کنده (برش نازک)
 • شکر قهوه ای 50 گرم
 • کنجاله بادام 30 گرم
 • 1 قاشق چایخوری رب وانیل
 • 75 گرم آرد چند دانه
 • کره بدون نمک 50 گرم
 • خلال بادام 50 گرم
 • شکر قهوه ای 50 گرم

 

چگونه:

 1. یک ورقه پخت را چرب کنید. سیب ها را با مخلوط شکر، آرد بادام و خمیر وانیل بپوشانید. آنها را لایه لایه روی سینی قرار دهید.
 2. آرد را در یک کاسه بزرگ بریزید. کره را به آن اضافه کنید و آنها را خوب مخلوط کنید. در حین مخلوط کردن، تکه های بادام و شکر قهوه ای را نیز اضافه کنید.
 3. پس از آماده شدن مخلوط، خمیر وانیل را به مخلوط اضافه کنید.
 4. مخلوط آماده شده را روی برش های سیب اضافه کنید. چند تکه بادام را روی سیب بپاشید.
 5. سینی فر را به مدت 20 دقیقه در فر با دمای 230 درجه سانتیگراد قرار دهید.
 6. آن را در جعبه بسته بندی کنید یا به صورت تازه با ماست خنک سرو کنید.

 

برای ایجاد تنوع در این دستور، می توانید به جای آرد چند دانه، آرد ارزن اضافه کنید. با این حال، دمای پخت باید بر اساس ارزنی که می خواهید اضافه کنید تنظیم شود. همچنین، مخلوط دنباله دانه ها و آجیل را نیز می توان به دستور غذا اضافه کرد تا ارزش غذایی دستور غذا را تشدید کند.

 

میله‌های جو دوسر سیب، میان‌وعده‌های مناسب سفر برای کودکان هستند. جو دوسر، سیب، شربت افرا، دانه چیا، دارچین، روغن نارگیل و پوره سیب را با هم مخلوط کنید و آنها را بپزید تا سفت شوند اما سفت نشوند. به شکل و اندازه دلخواه برش بزنید.

 

3. اسموتی سیب و دانه چیا

اسموتی سیب و دانه چیا

اسموتی سیب و دانه چیا یک مکمل عالی برای وعده غذایی روزانه کودک شما است. یک وعده اسموتی می تواند با طراوت باشد. این اسموتی همچنین سرشار از پروتئین و چربی سالم است تا نیازهای غذایی روزانه کودک شما را برآورده کند. شما نیاز خواهید داشت:

 

 • 1 سیب (خرد شده)
 • 1 فنجان ماست شیرین نشده
 • 1 قاشق غذاخوری کره بادام زمینی
 • 1 فنجان آجیل مخلوط
 • 1 قاشق چایخوری دانه چیا

 

چگونه:

 1. سیب، ماست، مغزهای مخلوط شده و کره بادام زمینی را در مخلوط کن بریزید.
 2. همه چیز را با هم مخلوط کنید تا زمانی که مخلوطی روان به دست آورید. در صورتی که دستور غذا خیلی غلیظ شد، می توانید مقداری آب اضافه کنید تا مخلوط شود.
 3. حالا یک لیوان بردارید و دانه چیا را به آن اضافه کنید. لیوان را با اسموتی پر کنید و لیوان را به مدت 30 دقیقه در یخچال نگه دارید.
 4. آن را خنک سرو کنید.

 

این دستور را می توان با شیر نارگیل یا بادام نیز تهیه کرد. تنوع و اعتدال کلید موفقیت است. بنابراین به امتحان جایگزین‌های سالم مختلف از هر یک از مواد که می‌تواند به شما کمک کند دستور غذا را مغذی‌تر کنید، ادامه دهید.

 

1. کودک از چه سنی می تواند سیب داشته باشد؟

می توانید از شش ماهگی به کودکتان سیب بدهید. با یک یا دو قاشق غذاخوری پوره سیب ساده و صاف شده شروع کنید.

 

2. آیا دو عدد سیب در روز زیاد است؟

با توجه به مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های دنیا، موارد زیر مصرف روزانه میوه ها برای کودکان است. بسته به اندازه میوه، اگر سیب های خرد شده بیشتر از مقدار توصیه شده باشد، می توانید اندازه قسمت را متناسب با آن تنظیم کنید.

 

رده سنی زن مرد

 • 2-3 سال 1 فنجان 1 فنجان
 • 4-8 سال ½-1 فنجان ½-1 فنجان
 • 9 تا 13 سال 1 ½ فنجان 1½ فنجان

 

3. کدام نوع سیب برای کودکان مفید است؟

اگرچه انواع مختلف سیب طعم های متفاوتی دارند، اما همه آنها برای فرزندان شما مغذی هستند. بنابراین، آنهایی را انتخاب کنید که فرزندانتان بیشتر دوست دارند. با این حال، هنگام انتخاب سیب، به یاد داشته باشید که سیب های تازه و محلی را انتخاب کنید. از آنجایی که گونه های محلی مسافت کمتری را طی می کنند، مواد غذایی بیشتری را حفظ می کنند.

 


مطالب مشابه: از خوردن سیب غافل نشوید


 

در پایان

سیب مغذی است و حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی ضروری است که به رشد و تکامل مناسب کودک کمک می کند. راه های زیادی برای گنجاندن سیب در رژیم غذایی کودک وجود دارد. اگر کودک شما شیرینی دارد، این دستور العمل های سیب یک درمان شگفت انگیز خواهد بود.

 

و اگر فرزندتان این میوه را دوست ندارد، ما چند «حقایق سیب برای بچه‌ها» و مشخصات تغذیه‌ای آن را اضافه کرده‌ایم تا توجه او را جلب کنیم. پس حقایق را بخوانید و این دستور العمل ها را امتحان کنید تا این میوه بخشی از رژیم غذایی آنها باشد.

 

منبع

https://www.momjunction.com

جدیدترین مطالب سایت