12 مورد از فواید چای را بشنوید

مجموعه : تغذیه سالم
12 مورد از فواید چای را بشنوید

12 مورد از فواید چای را بدانید

با بررسی هاي انجام شده بر روی چای و دست یابی به فوایدی از این محصول کم شناخته شده کاتچین ها «نوعی آنتی اکسیدان» موجود در چای نشان داده اند که در کاهش کلسترول و فشار خون موثر عمل میکنند، در شرایطی که سلامت قلبی عروقی و ترمیم بافت سیاهرگی را بهبود می بخشند.

 

در فرهنگ هاي سراسر دنیا، از انگلیس تا هند، افراد بسیاری هرروز چای مصرف می‌کنند، که گاهی اوقات تا چندین فنجان در روز را نیز شامل میشود. در شرایطی که مصرف چای سبز به لطف فواید سلامت گوناگون روند رو به رشد محبوبیت خود را در دنیا شاهد بوده هست، اما انواع دیگر چای که آن ها نیز به همان اندازه میتوانند خوب باشند، نیز باید مورد دقت قرار بگیرند.

 

12 مورد از فواید چای را بشنوید

 

به گزارش گروه سلامت تالاب به نقل از “منز فیتنس”، جدا از چای سبز، فواید سلامت چای سفید و چای سیاه نیز فراوان میباشند. این مساله درمورد چای رویبوس «Rooibos» نیز صادق هست.

 

ارتقا سلامت قلب

کاتچین ها «نوعی آنتی اکسیدان» موجود در چای نشان داده اند که در کاهش کلسترول و فشار خون موثر عمل میکنند، در شرایطی که سلامت قلبی عروقی و ترمیم بافت سیاهرگی را بهبود می بخشند.

 

مطالعات نشان داده اند که چای رویبوس فشار خون را کاهش میدهد، زیرا هورمونهای ساخت شده توسط غدد آدرنال را تنظیم می‌کند. همینطور، رویبوس حاوی آنتی اکسیدان آسپالاتین هست و تنها غذا یا نوشیدنی محسوب میشود که حاوی این نوع از آنتی اکسیدان هست. آسپالاتین به طور ویژه برای سلامت قلب مهم هست، زیرا در برابر اکسیداسیون، ایسکمی، و التهاب عروقی از آن محافظت میکند.

 

به گزارش تالاب از نظر فواید محافظت از قلب، چای سیاه نمونه با چای رویبوس هست. افزون بر ایجاد تعادل در کلسترول، نتایج یک مطالعه نشان داد که مصرف نه گرم چای سیاه در روز به طور قابل توجهی عوامل خطرآفرین مریضی قلبی را کاهش می‌دهد.

 

تقویت سیستم ایمنی

چای سفید، سیاه و رویبوس همگی حاوی آنتی اکسیدان هایي میباشند که به مبارزه با مریضی و تقویت سیستم ایمنی بدن انسان کمک می‌کنند. به ویژه، کوئرستین آنتی اکسیدانی قدرتمند هست که در چای یافت می‌شود و مقابله با مریضی هاي گوناگون از جمله عوامل مریضی قلبی، دیابت، تب یونجه، آب مروارید، زخم معده، آسم، نقرس، عفونت هاي ویروسی و … را ممکن می سازد.

 

همینطور، آنتی اکسیدان هاي موجود در چای ضد باکتری میباشند و نشان داده اند که توانایی از بین بردن باکتری هاي زیان آور مثل اچ. پیلوری را دارند که میتواند بر دستگاه گوارش تاثیرگذار باشد و عملکرد سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند.

 

کمک به مبارزه با سرطان

چای سیاه، سفید، و رویبوس نشان داده اند که توانایی مبارزه با سرطان را دارند. به طور ویژه، فلاونوئیدهای موجود در این چای ها توانایی مقابله با سرطان هاي روده بزرگ، پروستات و معده را از طریق کمک به کند کردن یا از بین بردن رشد سلول هاي سرطانی را نشان داده اند.

 

و بار دیگر، کوئرستین نقش مهمی در این اساس ایفا می‌کند. این آنتی اکسیدان روند جهش سلولی را متوقف می‌کند که مانع از رشد تومور بدخیم میشود.

 

همینطور، مطالعات صورت گرفته مصرف چای سیاه را با خطر کمتر ابتلا به سرطان پروستات پیشرفته، به همراه توقف رشد سلول هاي سرطان تخمدان پیوند داده اند.

 

کاهش خطر دیابت

انواع گوناگون چای نشان داده اند که خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را کاهش میدهند. به طور ویژه، چای رویبوس به لطف محتوای آسپالاتین خود در مبارزه با دیابت موثر عمل می‌کند. نظر بر این هست که آسپالاتین یک اثر ضد دیابتی قوی افزون بر کمک به مبارزه با سرطان دارد.

 

کمک به گوارش

ترکیبات مختلفی در چای وجود دارند که نشان داده اند در درمان درد شکمی، اسهال، و ناراحتی معده موثر میباشند. باور بر این هست که تانن هاي موجود در چای نقش بزرگی در این اساس ایفا میکنند.

 

پشتیبانی از استحکام استخوان

به طور ویژه، چای سفید و چای رویبوس به لطف ویتامین ها و مواد معدنی خود از جمله منگنز، کلسیم و فلوراید، می‌توانند به افزایش استحکام استخوان کمک کنند. این مواد مغذی به افزایش فعالیت استئوبلاست کمک می‌کنند، که به ساخت و ساخت توده استخوانی کمک میکند.

 

همینطور، رویبوس حاوی اورینتین و لوتئولین – دو فلاونوئید که محتوای مواد معدنی استخوان را افزایش می‌دهند – هست.

 

بهبود سلامت پوست و مو

تعداد زیادی از محصولات زیبایی حاوی عصاره هاي چای در فرمول خود میباشند زیرا تراکم بالای آنتی اکسیدان ها در چای به محافظت از پوست و مو در برابر رادیکال هاي آزاد و آسیب محیطی کمک می‌کنند. به طور خاص، چای توانایی خود در پیش گیری از چین و چروک ها و محافظت از فولیکول هاي مو در برابر آسیب را نشان داده هست. آلفا هیدروکسی اسید یکی از عناصر موثر در این اساس هست، که اثر محافظتی بسیار قوی روی پوست و مو دارد.

 

فواید بیشتر

فوایدی که در بالا به آن ها اشاره شد از برجسته‌ترین نمونه ها در بین انواع گوناگون چای محسوب می‌شوند. اما فواید این نوشیدنی محبوب تنها به این موارد خلاصه نمیشود. چای رویبوس نشان داده هست که به درمان آلرژی ها کمک میکند، در شرایطی که چای سیاه ممکن هست از انسان در برابر سکته هاي مغزی محافظت کرده و کاهش هورمونهای استرس را موجب شود.

 

همینطور انواع کمتر شناخته شده چای مثل یربا ماته و پائو دارکو نیز وجود دارند. افزون بر کمک به نابودی سلول هاي سرطانی روده بزرگ، تحریک سیستم ایمنی، کاهش کلسترول و کمک به کاهش وزن سالم همانند دیگر انواع چای، یربا ماته همینطور به افزایش دریافت مواد مغذی هرروز کمک می‌کند، حاوی حداقل 15 اسید آمینه، تانن ها، آنتی اکسیدان ها، مواد معدنی، پلی فنول ها، فلاونول ها، کلروفیل، کاروتن و … هست.

 

چای پائو داکور فواید زیر را نشان داده است:

کاهش درد

مبارزه با کاندیدا «قارچ»

کاهش التهاب

درمان اولسرها

سم زدایی بدن

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت