20 حقیقت در مورد ذرت + خواص ذرت

مجموعه : تغذیه سالم
20 حقیقت در مورد ذرت + خواص ذرت

بعید اسـت روزی بگذرد کـه با ذرت بـه این شکل یا ان شکل مواجه نشوید. در حالی کـه ما از ذرت شیرین بـه عنوان یک غذای جانبی لذت می‌بریم، این چیزی اسـت کـه بـه روش هاي‌ بیشتری بـه ان تکیه می‌کنیم – از شستن دستها گرفته تا سوخت خودروهایمان. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از 20 حقیقت در مورد ذرت را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی در مورد ذرت

درنظر گرفته میشود کـه ذرت در آمریکای شمالی منشأ گرفته اسـت، جایی کـه کشت ان تأثیر قابل‌توجهی بر تمدن‌هاي‌ باستانی توسعه یافته در آنجا داشته اسـت. حتی نام مستعار “طلای قاره آمریکا” را بـه خود اختصاص داد زیرا اساس غذا، کالای تجاری و هدف عبادت مذهبی بود. بـه لطف ارتباطات تجاری، بـه سایر مناطق جهان گسترش یافت و بـه لطف کلمب، بـه اروپا آمد. بیشتر از هر غلات دیگری تولید می شود و ایالات متحده در تولید ان پیشتاز اسـت.

 

1. ذرت «Zea» یک علف یکساله از خانواده Gramineae، زیر خانواده خوشه‌ها است که شامل گیاهانی مانند گندم، چاودار، جو، برنج، سورگوم، نیشکر و غیره است.

ذرت «Zea» یک علف یکساله از خانواده Gramineae، زیر خانواده خوشه‌ها است که شامل گیاهانی مانند گندم، چاودار، جو، برنج، سورگوم، نیشکر و غیره است.

دو گونه اصلی از جنس Zea «از مجموع شش» وجوددارد: Zea mays – ذرت معمولی و Zea diploperennsis – teosinte «نوع وحشی چند ساله» کـه بیشتر یک علف هرزی اسـت کـه بـه اسانی با ذرت تلاقی میکند.

 

گونه‌اي سالانه از تئوسینت «teosynta» بـه نام Zea mays mexicana نزدیک‌ترین خویشاوند گیاه‌شناسی ذرت اسـت. هنوز هم در طبیعت بـه عنوان یک گیاه یک ساله در مکزیک و گواتمالا رشد میکند. اعتقاد بر این اسـت کـه ذرت شکل منحط این علف اسـت کـه از طریق جهش تکامل یافته و توسط انسانها تداوم یافته اسـت.

 


مطالب مشابه: روش صحیح استفاده از ذرت و مضرات ذرت مکزیکی


 

2. منشا ذرت به طور کامل توضیح داده نشده است.

منشا ذرت به طور کامل توضیح داده نشده است.

مناقشه بر سر منشا ان دیرینه اسـت و بین مناطق مختلف آمریکا، آفریقا و آسیا بوده اسـت. با این حال، اکثر مورخان بر این باورند کـه ذرت درحدود 9000 سال پیش در دره Tehuacan یا دره رودخانه Balsas مکزیک اهلی شده اسـت. قدیمی‌ترین انواع ذرت موجود از ارتفاعات مکزیک اسـت کـه از آنجا ذرت بـه قاره آمریکا گسترش یافت.

 

3. کشت ذرت در دو موج بزرگ از مکزیک به آمریکای جنوبی معرفی شد.

کشت ذرت در دو موج بزرگ از مکزیک به آمریکای جنوبی معرفی شد.

بیش از 6000 سال پیش، نخستین گسترش در آند «شواهد کشت در پرو از حدود 6700 سال پیش یافت شد». موج دوم حدود 2000 سال پیش در مناطق پست آمریکای جنوبی گسترش یافت.

 

4. فرهنگ های باستانی مایا و آزتک به شدت با کشت ذرت مرتبط بودند.

فرهنگ های باستانی مایا و آزتک به شدت با کشت ذرت مرتبط بودند.

تأثیر قابل توجهی بر این تمدن ها داشت زیرا یک منبع غذایی ضروری بود. علاوه بر این، با عبادت مذهبی احاطه شده بودو معتقد بودند کـه خدایان انسان را از آرد از ذرت ساخته اند. کشت ذرت بـه جابجایی فرهنگ شکارچی-گردآورنده و گذار بـه اقتصاد کشاورزی کمک کرد.

 

5. پس از ورود اروپایی‌ها به میان‌آمریکا در سال 1492، مهاجران اسپانیایی ذرت مصرف کردند، اگرچه نان گندم را ترجیح می‌دادند.

پس از ورود اروپایی‌ها به میان‌آمریکا در سال 1492، مهاجران اسپانیایی ذرت مصرف کردند، اگرچه نان گندم را ترجیح می‌دادند.

همچنین بـه این واقعیت مربوط می شد کـه هنگام تهیه ویفر عشای ربانی، آرد گندم نمی‌تواند جای گزین آرد ذرت شود «در ایمان مسیحی، فقط نان گندم میتواند بـه بدن مسیح تبدیل شود». برخی از اسپانیایی ها نیز می ترسیدند کـه با خوردن ذرت کـه ان را غذای ارزشمندی نمیدانستند، خودرا ضعیف کنند و بیشتر شبیه سرخپوستان شوند.

 

از دیدگاه اروپایی‌ها، غذایی کـه میخوردند، بیش از محیطی کـه در ان زندگی میکردند، بـه هندی‌ها و اسپانیایی‌ها ویژگی‌هاي‌ فیزیکی و شخصیتی متمایز می‌داد.

 

6. با وجود نگرانی‌های بهداشتی، مهاجران ذرت می‌خوردند و کاشفان و بازرگانان در نهایت آن را به اروپا آوردند.

با وجود نگرانی‌های بهداشتی، مهاجران ذرت می‌خوردند و کاشفان و بازرگانان در نهایت آن را به اروپا آوردند.

ذرت بـه دلیل توانایی ان برای رشد در آب و هوای مختلف بـه سایر نقاط جهان گسترش یافت. چندین دهه پس از سفر های کلمب در اسپانیا رشد کرد و سپس بـه ایتالیا، غرب آفریقا و سایر کشورها گسترش یافت.

 

7. کشت گسترده ذرت احتمالاً در سال 1525 در جنوب اسپانیا آغاز شد.

کشت گسترده ذرت احتمالاً در سال 1525 در جنوب اسپانیا آغاز شد.

مزایای زیادی نسبت بـه گندم یا جو داشت – دو و نیم برابر بیشتر انرژی غذایی «انرژی شیمیایی کـه حیوانات از غذا برای حفظ متابولیسم بـه دست می‌آورند» در واحد سطح زیر کشت تولید میکرد. علاوه بر این، ذرت می‌تواند درسال هاي‌ متوالی دریک مزرعه، در آب و هوای مختلف «چه خشک و چه مرطوب» ودر ارتفاعات مختلف رشد کند.

 

8. در قرن هفدهم، ذرت به یک غذای رایج برای جمعیت کشاورزی در جنوب غربی اروپا تبدیل شده بود.

در قرن هفدهم، ذرت به یک غذای رایج برای جمعیت کشاورزی در جنوب غربی اروپا تبدیل شده بود.

در قرن هجدهم، این غذای اصلی دهقانان جنوب فرانسه و ایتالیا بود، جایی کـه عمدتاً بـه شکل پولنتا «غذایی از آرد ذرت پخته شده» مصرف می شد.

 

9. ذرت همچنین نقش مهمی در تاریخ ایالات متحده داشته است. هنگامی که اولین مهاجران در دسامبر 1620 به قاره آمریکای شمالی رسیدند، غذا نداشتند و بسیاری از آنها مردند. سرخپوستانی که با آنها غذا می‌دادند و به آنها نشان می‌داد که چگونه ذرت، کدو حلوایی و حبوبات را پرورش دهند، به آنهایی که جان سالم به در بردند کمک کردند.

ذرت همچنین نقش مهمی در تاریخ ایالات متحده داشته است. هنگامی که اولین مهاجران در دسامبر 1620 به قاره آمریکای شمالی رسیدند، غذا نداشتند و بسیاری از آنها مردند. سرخپوستانی که با آنها غذا می‌دادند و به آنها نشان می‌داد که چگونه ذرت، کدو حلوایی و حبوبات را پرورش دهند، به آنهایی که جان سالم به در بردند کمک کردند.

برای جبران آن ها، مهاجران یک جشنواره شکرگزاری را برگزار کردند کـه چندین روز پس از نخستین برداشت محصول ادامه داشت و از بومیان برای کمک آن ها برای زنده ماندن در نخستین سال در سرزمین جدید تشکر کردند. این جشنواره تا حدودی پایه اي از تعطیلات ملی روز شکرگزاری بود کـه درسال 1863 توسط رئیس جمهور آبراهام لینکلن تأسیس شد.

 


مطالب مشابه: نحوه تهیه املت تخم مرغ با ذرت


 

10. بوته ذرت اغلب تا 3 متر «10 فوت» بلند می شود، اگرچه برخی از گونه های آن می توانند به 13 متر «42.5 فوت» نیز برسند.

بوته ذرت اغلب تا 3 متر «10 فوت» بلند می شود، اگرچه برخی از گونه های آن می توانند به 13 متر «42.5 فوت» نیز برسند.

بلندترین گیاه ثبت شده بـه ارتفاع 14 متر «46 فوت» رسید. ساقه ذرت از 20 میانگره بـه طول 18 سانتی متر «7 اینچ» تشکیل شده اسـت. برگها از میانگره ها بـه طور متناوب رشد می‌کنند و تمام لبه دارند.

 

نوک گیاه بـه گل آذین نر ختم می شود. وقتی بالغ شد، بساک ها می ترکند و گرده هاي‌ آنموفیل «کـه توسط باد پخش می شود» آزاد می شود. گل آذین ماده روی ساقه هاي‌ جانبی کوتاه شده قراردارند کـه فلاسک ها را تشکیل میدهند. میوه بلال با شکل و رنگ بسته بـه نوع ان «از سفید، زرد، نارنجی، قهوه اي تا بنفش تیره» اسـت.

 

11. بلال معمولاً 600 دانه دارد.

بلال معمولاً 600 دانه دارد.

دانه ها بـه اندازه نخود هستند ودر ردیف هاي‌ منظم بـه اطراف ماده سفید و گوشتی کـه بلال را تشکیل می‌دهد می چسبند.

 

12. شاخه های نابالغ ذرت ماده آنتی بیوتیک قوی DIMBOA را انباشته می کنند.

شاخه های نابالغ ذرت ماده آنتی بیوتیک قوی DIMBOA را انباشته می کنند.

DIMBOA «2؛4-dihydroxy-7-methoxy-1؛4-benzoxazin-3-one» متعلق بـه گروهی از اسیدهای هیدروکسامیک «بنزوکسازینوئیدها» اسـت کـه بـه عنوان دفاع طبیعی در برابر طیف گسترده اي از آفات، از جمله حشرات، قارچ هاي‌ بیماری زا، عمل می‌کند. و باکتریها با بالغ شدن ذرت، سطح DIMBOA کاهش مییابد.

 

13. سیستم ریشه ذرت کم عمق است.

سیستم ریشه ذرت کم عمق است.

بـه همین دلیل، ذرت مستعد خشکسالی اسـت، نمی‌تواند خاک هاي‌ فقیر از مواد مغذی را تحمل کند ودر برابر ریشه کن شدن توسط بادهای شدید آسیب پذیر اسـت.

 

14. ذرت برای اولین بار در حدود 4100 سال پیش در مناطقی در ایالات متحده فعلی در چند مکان در نیومکزیکو و آریزونا کشت شد.

ذرت برای اولین بار در حدود 4100 سال پیش در مناطقی در ایالات متحده فعلی در چند مکان در نیومکزیکو و آریزونا کشت شد.

گسترش کشت و مصرف در مقیاس بزرگ در شرق آمریکای شمالی درحدود سال 900 پس از میلاد اتفاق افتاد. بومیان آمریکایی این گیاه را همراه با لوبیا و کدو در دامنه تپه ها در سیستم پیچیده اي بـه نام “سه خواهر” پرورش دادند.

 

ذرت از لوبیاها حمایت می کرد و لوبیاها نیتروژن را از باکتری هاي‌ ریزوبیا تثبیت کننده نیتروژن کـه روی ریشه لوبیا و سایر حبوبات زندگی میکنند تامین می کردند. “خواهر سوم” کدو حلوایی بود کـه زمین را پوشانده بودو از رشد علف هاي‌ هرز جلوگیری می کرد و همچنین با ایجاد سایه برای خاک، از تبخیر ان جلوگیری می کرد.

 

15. ذرت به طور گسترده در سراسر جهان کشت می شود و سالانه بیشتر از هر دانه دیگری دانه ذرت تولید می شود.

ذرت به طور گسترده در سراسر جهان کشت می شود و سالانه بیشتر از هر دانه دیگری دانه ذرت تولید می شود.

درسال 2020؛ کل تولید جهانی 1.16 میلیارد تن بود کـه در راس آن ها ایالات متحده «31٪ از کل» بود. 22.4 درصد از حجم جهانی توسط چین تولید شده اسـت.

 

16. ذرت یک غذای اصلی در بسیاری از مناطق جهان است.

ذرت یک غذای اصلی در بسیاری از مناطق جهان است.

از ان برای تولید نشاسته ذرت، یک ماده اصلی در آشپزی خانگی و بسیاری از محصولات غذایی صنعتی استفاده می شود. نشاسته ذرت را می‌توان برای تولید شربت، بـه ویژه شربت ذرت با فروکتوز بالا، هیدرولیز و آنزیم کرد و برای تولید الکل دانه تخمیر و تقطیر کرد. الکل دانه ذرت منبع سنتی تولید بوربون اسـت. از آرد ذرت برای تهیه نان ذرت استفاده می شود.

17. در دوران ماقبل تاریخ، زنان میان‌آمریکایی از کوئرن‌های مخصوص «متات» برای تبدیل ذرت به آرد ذرت استفاده می‌کردند.

در دوران ماقبل تاریخ، زنان میان‌آمریکایی از کوئرن‌های مخصوص «متات» برای تبدیل ذرت به آرد ذرت استفاده می‌کردند.

آرد ذرت بـه انها اجازه می داد غذاهایی با کالری بیشتری تهیه کنند. پس از اختراع سفال، اولمک ها ذرت رابا لوبیا می پختند کـه ارزش غذایی ان را افزایش داد.

 

18. اگرچه ذرت به طور طبیعی حاوی نیاسین «نیکوتینیک اسید، ویتامین B3، ویتامین PP» است، اما بدون فرآیند نیکستامالیزه کردن «خیساندن و پختن دانه در محلول قلیایی، معمولاً آب آهک، شستشو و پوسته کردن» در دسترس زیستی نبود.

اگرچه ذرت به طور طبیعی حاوی نیاسین «نیکوتینیک اسید، ویتامین B3، ویتامین PP» است، اما بدون فرآیند نیکستامالیزه کردن «خیساندن و پختن دانه در محلول قلیایی، معمولاً آب آهک، شستشو و پوسته کردن» در دسترس زیستی نبود.

مایاها از چنین آرد برای تهیه فرنی و تامال «ذرت رنده شده در برگ هاي‌ ذرت» استفاده می کردند کـه بعد ها در آشپزی جنوب آمریکا برای تهیه مامالیگا و سایر غذاها استفاده شد. ذرت جزء اصلی غذا هاي مکزیکی اسـت.

 

19. ذرت شیرین که نوعی قند زیاد و نشاسته کم است را می توان به صورت نارس نیز مصرف کرد.

ذرت شیرین که نوعی قند زیاد و نشاسته کم است را می توان به صورت نارس نیز مصرف کرد.

اغلب در ایالات متحده، کانادا، انگلستان، قبرس، بخش هایي از آمریکای جنوبی و بالکان مصرف می شود.

 

20. ذرت به عنوان یک محصول با بهره وری بالا و ارزش غذایی مشخص می شود. بنابراین، در کشورهای توسعه نیافته غذای اصلی است، در حالی که در کشورهای بسیار توسعه یافته عمدتاً به عنوان خوراک دام استفاده می شود.

ذرت به عنوان یک محصول با بهره وری بالا و ارزش غذایی مشخص می شود. بنابراین، در کشورهای توسعه نیافته غذای اصلی است، در حالی که در کشورهای بسیار توسعه یافته عمدتاً به عنوان خوراک دام استفاده می شود.

این گیاه ریشه گرما دوست اسـت کـه برای جوانه زنی بـه دمای بالاتر از 10 درجه سانتیگراد «50 درجه فارن هایت» ودر مراحل بعدی رویش گیاهی بالاتر از 16 درجه سانتیگراد «60 درجه فارن هایت» نیاز دارد. بیشترین رشد ان در دمای 22 درجه سانتی گراد «72 درجه فارن هایت» رخ می‌دهد. در اروپا مناطق اصلی کشت ذرت عبارتند از: اوکراین، رومانی، مجارستان، فرانسه و صربستان.

 


مطالب مشابه: آموزش طرز تهیه پفیلا – پاپ کورن


 

در پایان

ذرت یک عنصر محبوب در وعده هاي‌ غذایی ما اسـت. در هر چیزی کـه برای روز شکرگزاری می‌خورید نوعی ذرت وجوددارد! تجربه تماشای فیلم بدون پاپ کورن هرگز کامل نمی‌شود. ذرت یک محصول زراعی اسـت کـه در آمریکا بسیار مورد تقاضا اسـت. این علف غلات و غذا برای حیوانات و ما اسـت. نه تنها این، بلکه می‌توانید از ان بـه عنوان سوخت زیستی نیز استفاده کنید. ذرت کاربردها و حقایق هیجان انگیز زیادی دارد کـه شاید ما از انها بی خبر باشیم!