20 حقیقت در مورد کدو تنبل + عکس

مجموعه : تغذیه سالم
20 حقیقت در مورد کدو تنبل + عکس

کدو تنبل یک سبزی خوشمزه، مغذی و نماد بی چون و چرای پاییز اسـت. ما دراین قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از حقایقی جالب در مورد کدو تنبل را منتشر کرده ایم.

 

حقایقی در مورد کدو تنبل

لاته ادویه کدو تنبل ممکن اسـت در خاطرات اخیر در هر فصل پاییز غالب باشد، اما کدو تنبل واقعی 5000 سال اسـت کـه روی زمین وجود داشته اسـت. این میوه چیزهای بسیار بیشتری دارد «بله، این یک میوه اسـت!». در حالی کـه با حکاکی چند کدو تنبل برای هالووین آماده می شوید، بـه تمام کاربردهای احتمالی این غذای فوق‌العاده فکر کنید و ریشه‌هاي‌ مشهور‌ترین طعم پاییز را درنظر بگیرید. 

 

1. کدو تنبل گیاهی یک ساله از خانواده Cucurbitaceae است.

کدو تنبل گیاهی یک ساله از خانواده Cucurbitaceae است.

خانواده Cucurbitaceae شامل حدود 1000 گونه اسـت. این گیاهان در شرایط طبیعی در مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و بـه ندرت در مناطق معتدل رشد می‌کنند. انها نسبتاً بیشترین سهم را از فلور مناطق خشک آفریقا دارند. علاوه بر این، این خانواده شامل بسیاری از گیاهان با ارزش اسـت کـه بـه عنوان سبزیجات و میوه مصرف میشود «کدو تنبل، خیار، کدو، کدو سبز، هندوانه، خربزه، لاگناریا، لوفا و بسیاری دیگر».

 


مطالب مشابه: بهترین خوراک غذای کدو تنبل که باید بر اساس ماه تولد خود بخورید


 

2. جنس Cucurbita – کدو تنبل – شامل حدود 20 گونه است. شناخته شده ترین گونه های کشت شده کدو تنبل غول پیکر، مشک و نارنجی کلاسیک است.

جنس Cucurbita - کدو تنبل - شامل حدود 20 گونه است. شناخته شده ترین گونه های کشت شده کدو تنبل غول پیکر، مشک و نارنجی کلاسیک است.

کدو تنبل غول پیکر یک ماده خام با ارزش برای صنعت «تقطیر، پخت، فرآوری میوه و سبزیجات، خوراک دام» اسـت. گوشت پس از پخته شدن خوراکی ان را نیز می‌توان شیرینی کرد یا مارمالاد کرد. دانه هاي‌ ان نیز برای مصرف مستقیم و فرآوری شده بـه روغن ارزشمند هستند.

 

کدو تنبل نارنجی کلاسیک بـه عنوان سبزی، علوفه و گیاه دارویی پرورش داده می‌شود. در لیست گیاهان کشت شده اتحادیه اروپا گنجانده شده اسـت. این یکی از قدیمی‌ترین گیاهان کشت شده در دنیای جدید اسـت «دانه هاي‌ ان حدود 10000 سال پیش در مقبره هاي‌ مکزیکی یافت شد».

 

کدو حلوایی مشک طعم و خواص تغذیه اي مشابه کدو تنبل نارنجی کلاسیک دارد. همچنین بـه عنوان یک گیاه زینتی کاشته میشود. از نظر ظاهری شبیه گلابی بزرگ و زرد بژ اسـت. پوست ان آسان اسـت، زیرا پوست ان نازک و نرم اسـت.

 

3. کدو تنبل بومی آمریکای جنوبی است و در اوایل 3000 سال قبل از میلاد کشت شده است.

کدو تنبل بومی آمریکای جنوبی است و در اوایل 3000 سال قبل از میلاد کشت شده است.

هندی‌هایي کـه در منطقه کنونی پرو زندگی می کردند، کشف شد کـه معتقد بودند کدو تنبل از اجساد خدایان مرده ساخته شده‌اند و از این رو، یک موضوع پرستش هستند. با این وجود، کدو تنبل ماده اصلی آشپزی انها بودو آن ها از میوه هاي‌ خالی شده بـه عنوان کاسه و ظرف استفاده می کردند.

 

4. این یک غذای لذیذ روی میزهای یونانیان و رومیان باستان بود که آن را به صورت سرخ شده در عسل یا رنده شده – در ماریناد شراب سرو می کردند.

این یک غذای لذیذ روی میزهای یونانیان و رومیان باستان بود که آن را به صورت سرخ شده در عسل یا رنده شده - در ماریناد شراب سرو می کردند.

در قرن پانزدهم، بـه لطف کریستف کلمب، راه خودرا بـه اروپا پیدا کرد، جایی کـه در ابتدا بـه عنوان یک دکوراسیون عجیب‌وغریب رفتار می شد. با این حال، با گذشت زمان، ویژگی هاي‌ آشپزی و سلامتی ان مورد قدردانی قرار گرفت.

 

5. فرانسوی ها آن را “le potiron” – قارچی بزرگ می نامیدند، در حالی که انگلیسی ها آن را “کدو تنبل” نامیدند.

فرانسوی ها آن را "le potiron" - قارچی بزرگ می نامیدند، در حالی که انگلیسی ها آن را "کدو تنبل" نامیدند.

 

6. علاوه بر خواص آشپزی، فواید سلامتی آن به سرعت کشف شد.

علاوه بر خواص آشپزی، فواید سلامتی آن به سرعت کشف شد.

The inside of a pumpkin and it’s guts.

در اوایل قرن شانزدهم، کتاب هایي در مورد تأثیر کدو تنبل بر سیستم گوارش یا کاهش تب شروع بـه انتشار کردند. همچنین برای مردانی کـه مشتاق مصرف کدو تنبل بـه اشکال مختلف بـه خصوص قبل از شب عروسی خود بودند، بـه عنوان یک داروی غرایز جنسی رفتار می شد.

 

7. روغن فشرده شده از دانه های آن به پاکسازی بدن از تمام انگل ها و قارچ ها کمک می کند.

روغن فشرده شده از دانه های آن به پاکسازی بدن از تمام انگل ها و قارچ ها کمک می کند.

دانشی کـه در دوران باستان بـه دست آمده ودر دکتری بـه کار می رفته اسـت امروزه نیز مطرح اسـت.

 

8. کدو تنبل گیاهی خزنده است که ارتفاع شاخه های آن تا 12 متر می رسد.

کدو تنبل گیاهی خزنده است که ارتفاع شاخه های آن تا 12 متر می رسد.

شاخه ها کرکدار و حاوی سبیل هاي‌ چسبنده هستند. برگ ها بزرگ، قلبی شکل، با لبه هاي‌ کرک دار هستند. سیستم ریشه کدو تنبل بـه خوبی توسعه یافته اما کم عمق اسـت. بـه لطف ریشه هاي‌ فرعی، بـه خوبی بـه زمین می چسبد. گل هاي‌ کدو تنبل بـه شدت زرد و بی بو هستند. میوه یک توت بزرگ اسـت کـه وزن ان تا 200 کیلو گرم می‌رسد «کدو تنبل غول پیکر می‌تواند تا 800 کیلو گرم وزن داشته باشد».

 

9. حدود 800 نوع کدو تنبل وجود دارد، اما تنها حدود 200 نوع آن خوراکی هستند.

حدود 800 نوع کدو تنبل وجود دارد، اما تنها حدود 200 نوع آن خوراکی هستند.

تنوع رنگ و شکل کدو تنبل چشمگیر اسـت. سفید، زرد، سبز، سیاه، خالدار و راه راه وجوددارد و شکل انها از بیضی تا پیازی شکل اسـت.

 

10. گوشت کدو تنبل منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است.

گوشت کدو تنبل منبع غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است.

این یک بمب ویتامین طبیعی حاوی ویتامین هاي‌ B، ویتامین C، E، PP، بتاکاروتن، پتاسیم، منیزیم، کلسیم، فسفر، آهن و مقادیر کمی سلنیوم، مس، منگنز و روی اسـت. هر چه گوشت نارنجی بیشتر باشد، میزان کاروتنوئید ان بیشتر اسـت. کدو تنبل حاوی مقادیر ناچیزی چربی و پروتئین و کمی بیشتر کربوهیدرات اسـت. مقدار فیبر برای کمک بـه هضم غذا ضروری اسـت.

 


مطالب مشابه: طرز تهیه ساده غذا با کدو تنبل «15 دستور العمل»


 

11. در 100 گرم کدو تنبل فقط 30 کیلو کالری وجود دارد.

در 100 گرم کدو تنبل فقط 30 کیلو کالری وجود دارد.

شاخص گلیسمی نسبتاً بالایی 75 دارد و بـه همین دلیل مصرف ان برای دیابتی ها توصیه نمی‌شود.

 

12. محققان دانشگاه عادی شرق چین در شانگهای دریافته اند که ماده ای به نام D-chiro-inositol – موجود در عصاره پالپ برگ انجیر «Cucurbita ficifolia» می تواند جایگزین انسولین شود.

محققان دانشگاه عادی شرق چین در شانگهای دریافته اند که ماده ای به نام D-chiro-inositol - موجود در عصاره پالپ برگ انجیر «Cucurbita ficifolia» می تواند جایگزین انسولین شود.

این ماده باعث تحریک بازسازی سلول هاي‌ بتا پانکراس در موش هاي‌ دیابتی شده و فعالیت انسولین را تنظیم می‌کند.

 

13. مطالعات نشان داده اند که به دلیل محتوای بالای بتاکاروتنوئیدها، مصرف مکرر کدو تنبل خطر ابتلا به سرطان معده، سینه، ریه و روده بزرگ را کاهش می دهد.

مطالعات نشان داده اند که به دلیل محتوای بالای بتاکاروتنوئیدها، مصرف مکرر کدو تنبل خطر ابتلا به سرطان معده، سینه، ریه و روده بزرگ را کاهش می دهد.

بتاکاروتن همچنین از تجمع کلسترول در دیواره رگ ها جلوگیری می‌کند ودر نتیجه از آن ها در برابر تصلب شرایین، حملات قلبی و سکته محافظت می‌کند. علاوه بر این، فشار خون را تنظیم میکند.

 

14. بتاکاروتن موجود در کدو تنبل عملکرد صحیح بینایی را به خصوص در هنگام غروب تضمین می کند.

 بتاکاروتن موجود در کدو تنبل عملکرد صحیح بینایی را به خصوص در هنگام غروب تضمین می کند.

همچنین خطر دژنراسیون ماکولا را کاهش میدهد، از ایجاد خشکی چشم «سندرم خشکی چشم» جلوگیری میکند و از آسیب بـه عدسی و تشکیل آب مروارید جلوگیری میکند.

 

15. گوشت کدو تنبل به عنوان ضد تهوع عمل می کند و برای زنان باردار مناسب است.

گوشت کدو تنبل به عنوان ضد تهوع عمل می کند و برای زنان باردار مناسب است.

 

16. دانه کدو تنبل به مبارزه با بیماری حرکت کمک می کند.

دانه کدو تنبل به مبارزه با بیماری حرکت کمک می کند.

آن ها همچنین برای درمان عفونت هاي‌ انگلی توصیه میشوند. کدو تنبل خواص ضد انگلی خودرا مدیون کوکوربیتاسین اسـت – ماده اي در غشای اطراف دانه ها و از انها در برابر میکروارگانیسم ها محافظت می‌کند. بیشتر کوکوربیتاسین در دانه هاي‌ تازه یافت می‌شود. بنابر این، درمان بهتر اسـت در پاییز انجام شود.

 

17. بر اساس طب عامیانه، تخمه کدو تنبل بزرگی پروستات را کاهش می دهد، عملکرد جنسی و شادابی اسپرم را بهبود می بخشد.

بر اساس طب عامیانه، تخمه کدو تنبل بزرگی پروستات را کاهش می دهد، عملکرد جنسی و شادابی اسپرم را بهبود می بخشد.

مطالعات علمی نشان داده اسـت کـه خوردن انها می‌تواند از سرطان پروستات جلوگیری کند.

 

18. کدو تنبل یک سبزی بسیار لطیف است. تغذیه آن به نوزادان بی خطر است.

کدو تنبل یک سبزی بسیار لطیف است. تغذیه آن به نوزادان بی خطر است.

 

19. کدو تنبل کاربرد گسترده ای در آشپزی دارد.

کدو تنبل کاربرد گسترده ای در آشپزی دارد.

یکی از بزرگ ترین کافه هاي‌ زنجیره اي قهوه را بر اساس شربت کدو تنبل ثبت کرد – لاته ادویه کدو تنبل در میان مصرف کنندگان محبوب شده اسـت.

 

20. جدا از مزایای آشپزی، روغن دانه کدو تنبل با موفقیت در لوازم آرایشی استفاده می شود.

جدا از مزایای آشپزی، روغن دانه کدو تنبل با موفقیت در لوازم آرایشی استفاده می شود.

برای مو و پوست مفید اسـت. رشد مو و ناخن را تسریع میکند، آسیب را بازسازی می‌کند، زخمها و التهاب ها را تسکین میدهد و بـه آکنه کمک می‌کند.

 


مطالب مشابه: ماسک زیبایی با کدو تنبل


 

در پایان

تعداد کمی از محصولات رایج ما تاریخچه طولانی و با سابقه اي مانند کدو تنبل ساده دارند! این کدوهای نارنجی بخشی از سنت هاي‌ خانوادگی، غذا هاي مورد علاقه ما و بافت فرهنگی ملت ما هستند.