مجموعه : تغذیه سالم

6 عوارض استفاده بیش از حد دارچین

6 عوارض استفاده بیش از حد دارچین

دارچین چه معایبی دارد ؟ 

استفاده از دارچین اگر بیش از حد خودش شود عوارض هاي مختلفی دارد در ادامه میتوانید با 6 عوارض استفاده بیش از حد دارچین تالاب را دنبال نمایید. 

دارچین، گیاهی است که از پوسته‌ي درونی درخت دارچین تهیه میشود. دارچین ادویه‌اي سرشناس در تمام دنیاست که فواید زیادی برای سلامتی دارد، مثل کاهش ریسک دیابت، سرطان و بیماری قلبی. دو نوع دارچین وجوددارد:

 
کاسیا: که به آن دارچین معمولی میگویند و نوعی است که بیشتر مردم ازآن استفاده می کنند.

سیلان: که به آن دارچین واقعی می گویند و طعمی سبُک‌تر داشته و تلخی‌اش نیز کمتر است.

دارچین کاسیا، بیشتر در فروشگاه‌ها یافت میشود و نسبت به دارچین سیلان، بسیار ارزان‌تر است. مصرف دارچین کاسیا در مقادیر کم خطری ندارد اما مصرف زیاد آن می تواند مشکلاتی برای سلامتی ایجاد کند، زیرا حاوی مقادیر زیادی از ترکیبی به اسم کومارین است.

تحقیق‌ها نشان داده که خوردن زیاد کومارین می تواند به کبد آسیب زده و ریسک سرطان را بالا ببرد. ضمنا، مصرف زیاد دارچین کاسیا، عوارض جانبی دیگری نیز دارد که دراین پست، به 6 مورد آن اشاره می کنیم.  

 6 عوارض استفاده بیش از حد دارچین

 عوارض مصرف زیاد دارچین

۱. آسیب کبد
کاسیا یا همان دارچین معمولی، منبع قابل توجهی از کومارین است. این نوع دارچین تقریباً حاوی 5 میلی گرم کومارین در هر قاشق چایخوری است، در حالی که دارچین سیلان تنها ردی از کومارین دارد.

میزان مجاز توصیه شده روزانه برای مصرف کومارین، تنها 0.1 میلی گرم به ازای هر کیلو گرم از وزن بدن است. یعنی شما میتوانید در طول روز، فقط نصف یک قاشق چایخوری دارچین کاسیا مصرف کنید.

به گزارش سایت تالاب متاسفانه مطالعات زیادی نشان داده‌اند که خوردن زیاد کومارین میتواند کبد را سمی کرده و به آن آسیب بزند. مثلاً گزارش شده که یک زن 73 ساله، تنها با یک هفته مصرف مکمل دارچین، دچار آسیب کبدی شده بود. البته این حاوی مکمل دارچین میشود که دوز زیادی از کومارین را داراست.

۲. ریسک سرطان
مطالعاتی که روی حیوانات انجام شده نشان میدهد خوردن زیاد کومارین که به وفور در دارچین کاسیا وجوددارد میتواند ریسک انواع خاصی از سرطان را افزایش بدهد. مثلاً، آزمایش روی جوندگان نشان داد که خوردن زیاد کومارین باعث رشد تومورهای سرطانی در ریه، کبد و کلیه‌ها شده بود.

شیوه‌اي که کورمارین تورمورها را تغذیه میکند هنوز مشخص نیست. اما برخی از دانشمندان باور دارند کومارین می تواند بطور مداوم به یکسری از ارگان‌هاي بدن آسیب بزند و کم کم دوران این آسیب میتواند سلول‌هاي سالم رابا سلول‌هاي سرطانی جای گزین کند.

6 عوارض استفاده بیش از حد دارچین

مصرف زیاد دارچین دریک وعده می تواند مشکلات تنفسی ایجاد کند

۳. زخم دهان
برخی از افراد با مصرف زیاد دارچین دچار زخم‌هاي دهانی می شوند. دارچین حاوی سینامالدهید است که ترکیبی است که میتواند درصورت مصرف زیاد، واکنش آلرژیک ایجاد کند.

ظاهراً مقادیر کم این ادویه چنین واکنشی را در بر ندارد چون بزاق دهان مانع ارتباط طولانی مدت این مواد شیمیایی با دهان می شود. سایر واکنش‌هاي آلرژیک نسبت به سینامالدهید حاوی التهاب زبان یا لثه، احساس سوزش یا خارش و لکه‌هاي سفید رنگ در دهان میشود. هر چند انی علائم خطرناک نیستند اما سبب ناراحتی میشوند.

فراموش نکنید تنها کسانی دچار زخم دهان ناشی از سینامالدهید می شوند که به آن آلرژی داشته باشند. البته بنظر میرسد زخم دهانی بیشتر کسانی را دچار میکند که به مقدار زیاد از روغن دارچین استفاده می کنند یا مدام آدامس‌هاي دارچینی می‌جوند، چون این محصولات دارای سینامالدهید بیشتری هستند.

۴. پایین آوردن قندخون
قندخون بالای مزمن شده، مشکلی برای سلامتی است که اگر درمان نشود میتواند منجر به دیابت، بیماری قلبی و تعداد زیادی از بیماری‌هاي دیگر شود. دارچین به علت توانایی‌اش برای کاهش قندخون نیز شهرت دارد.

 
مطالعات دریافته‌اند این ادویه میتواند تاثیرات انسولین را تقلید کند. هر چند خوردن کمی دارچین، قندخون‌تان را پایین می‌آورد اما مصرف زیاد آن میتواند کاهش زیادی در قندخون ایجاد کند، که به این حالات، هیپو گلیسمی یا افت قندخون می گویند که عوارضی چون ضعف و خستگی، احساس گیجی و احتمالا غش کردن دارد.

افرادی که در دسترس افت قندخون هستند و برای این بیماری دارو مصرف میکنند باید در مصرف دارچین احتیاط کنند زیرا دارچین می تواند اثرات داور را بیشتر کرده و سبب افت بیش از حد قندخون شود.

6 عوارض استفاده بیش از حد دارچین

۵. مشکلات تنفسی
مصرف زیاد دارچین دریک وعده میتواند مشکلات تنفسی ایجاد کند. دلیلش هم این است که این ادویه، بافت ریزی دارد که ممکن است به سهولت وارد بینی شود. تنفس تصادفی دارچین میتواند سبب سرفه، احتقان و تنگی نفس شود. همینطور سینامالدهید دارچین، محرکی برای گلو بوده و می تواند سبب بروز مشکلات تنفسی شود.

افرادی که مبتلا به آسم یا سایر بیماری‌هایي هستند که سیستم تنفسی‌شان را تحت تاثیر قرار میدهد باید خیلی مراقب باشند تا اشتباها دارچین را تنفس نکنند چون این افراد بیشتر در دسترس مشکلات تنفسی هستند.

۶. احتمال تداخل داروئی
خوردن مقدار کمی دارچین طبق معمول تداخلی با بیشتر داروها ایجاد نمی کند. اما اگر بابت دیابت، بیماری قلبی یا کبدی دارو مصرف می کنید، دارچین زیاد می تواند مشکل ساز باشد. زیرا دارچین با این داروها تداخل پیدا کرده و تاثیرات یا عوارض جانبی انها را تشدید میکند.

مثلاً دارچین کاسیا حاوی کومارین زیادی است که میتواند کبد را سمی کرده و به آن آسیب بزند. اگر داروهایی مصرف می کنید که کبدتان را تحت تاثیر قرار می دهد، مثلاپاراستامول، استامینوفن و استاتین‌ها، مصرف زیاد دارچین میتواند ریسک آسیب کبدی را افزایش بدهد.

همینطور دارچین ممکن است به کاهش قندخون کمک کند، بنابر این اگر داروی دیابت مصرف میکنید این ادویه می تواند اثر آنرا بیشتر کرده و سبب افت زیادی قندخون شود.

6 عوارض استفاده بیش از حد دارچین

از آنجاییکه اینروزها دارچین شهرت زیادی پیدا کرده، خیلی از افراد در تلاش برای مصرف بیشتر این ادویه، مقدار زیادی ازآن را به‌ صورت خشک مصرف میکنند.

این مساله حاوی خوردن یک قاشق چایخوری دارچین پودر شده در عرض کمتر از یک دقیقه و بدون نوشیدن آب می شود. شاید بی‌خطر بنظر برسد اما واقعا کار خطرناکی است!

مجله تالاب : خوردن دارچین خشک میتواند گلو و ریه‌ها را تحریک کند. همینطور ممکن است باعث آسیب دائمی به ریه‌ها شود. چون ریه نمی تواند فیبرهای این ادویه را تجزیه کند ودر نتیجه در ریه تجمع کرده و باعث التهاب آن میشود که به آن پنومونیا یا سینه پهلو می گویند.

اگر پنومونیا درمان نشده بماند، ریه‌ها برای همیشه زخم شده و احتمالا از کار می‌‌افتند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت