دکتر تاج بخش

زيگيل

آموزش های اخلاقی

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

لاغري و کاهش وزن

آفتاب سوختگی را با این راه ها درمان کنید

آفتاب سوختگی را با این راه ها درمان کنید

درمان آفتاب سوختگی 

در فصل تابستان برای تعداد زیادی از افراد در هوای گرم مشکل آفتاب سوختگی پیش می‌آید ، ما راه هایي برای درمان این معضل داریم .

 

وراثت

در صورتی که سابقه سرطان پوست در خانواده شما وجود دارد، شما احتمالا در معرض خطر بیشتری هستید. کسانی که پوست تر دارند و از نژاد اروپای شمالی میباشند، اکثر مستعد سرطان پوست می باشند.

 

محیط

 

در حال حاضر میزان پرتو فرابنفش در مقایسه با ۵۰ تا ۱۰۰ سال قبل اکثر هست و دلیل آن کاهش لایه ازون «سوراخ شدن لایه ازون» در جو زمین می باشد.

 

هر چه لایه ازون کمتر شود میزان رسیدن پرتو فرابنفش به زمین اکثر میشود. سایر عوامل موثر عبارتند از: ارتفاع، عرض جغرافیایی و پوشش ابر. هرچه ارتفاع افزایش می یابد، پرتو فرابنفش قوی‌تر میشود.

 

در عرض جغرافیایی بالاتر، جو نازکتر نمی‌تواند پرتو فرابنفش را به اندازه اي که سطح دریا، تصفیه میشود، کاهش دهد. در خط استوا تشعشع خورشید قوی تر هست.

آفتاب سوختگی را با این راه ها درمان کنید

در قطب جنوب، شیلی و نیوزیلند « زلاندنو» میزان پرتو فرابنفش به ویژه در فصل بهار به دلیل سوراخ شدن لایه ازون در نیمکره جنوبی خیلی اکثر از میزان طبیعی هست. عاملی که به طور حقیقی پرتو فرابنفش را کاهش میدهد، پوشش ابر هست.

 

آب و هوای مرطوب با پوشش منظم ابر، ممکن هست به میزانی کمتر از ۵۰ درصد دارای پرتو فرابنفش باشد.

 

میزان حقیقی پرتو تحت تاثیر چگالی ابرها هست. اندازه گیری هاي لایه ازون در خط استوا در سپتامبر ،۱۹۹۵۵ موجود می باشد.

 

گزارش هاي سازمان ملل متحد، نشان می‌دهد که در سال جاری سرعت کاهش لایه ازون اکثر از آن چه که انتظار می رفت، بوده هست و منطقه اي به وسعتی بیش از اروپا، به طور مشخص میزان بیشتری از پرتو فرابنفش را دریافت کرده هست.

 

آفتاب سوختگی را با این راه ها درمان کنید

چگونه می توان خطر سرطان پوست را کاهش داد؟

آفتاب سوختگی شدید میتواند خطر سرطان را به میزان ۵۰ درصد افزایش دهد. اثر پرتو فرابنفش روی پوست شما بستگی به شدت پرتو و طول مدت در معرض قرار گرفتن آن دارد.

 

نحوه واکنش پوست شما به میزان پرتو تابیده شده به اساس ژنتیکی تان بستگی دارد. از سویی اگر شما بندرت دچار آفتاب سوختگی می‌شوید مناطق حساس مثل لب هایتان، بینی و کف دست هایتان را باید محافظت کنید.

 

از طرف انجمن پوست شناسی در مورد سرطان پوست پیشنهاد هاي زیر ارایه شده هست که برای کاهش خطر سرطان پوست به کار ببندید.

 

  خود را در معرض تابش نور خورشید به ویژه در اواسط روز و بین ساعات ۱۰ صبح و ۳ بعدازظهر کمتر قرار دهید.

 

  کرم هاي ضدآفتاب حداقل با ۱۵ spff یا اکثر را در مناطقی از بدن که در معرض نور خورشید می باشد، به کار ببرید.

 

 کرم هاي ضدآفتاب را هر دو ساعت یکبار حتی در روزهای ابری به کار ببرید. پس از شنا کردن یا عرق کردن، کرم را مجددا بهرهگیری کنید.

 

 از لباس هایي بهرهگیری کنید که تمام بدن شما را بپوشاند و روی صورت شما سایه ایجاد کند.

 

از کودکان خود مراقبت کنید. از در معرض آفتاب قرار گرفتن انها در نور خورشید به ویژه زمانی که شدت دارد « بین ساعت ۱۰ صبح تا ۳ بعدازظهر» خودداری کنید، درضمن کرم هاي ضدآفتاب در کودکان ۶۶ ماهه و بالاتر بهرهگیری کنید.

 

از مصرف کرم هاي ضدآفتاب برای کودکان کمتر از ۶ ماه جدا خودداری کنید. از در معرض قرار گرفتن کودک کمتر از ۶ ماه در نور خورشید جدا باید خودداری کنید.

 

آفتاب سوختگی را با این راه ها درمان کنید

ماسک هایی برای برطرف کردن آفتاب سوختگی 

 

برای رفع این مشکل میتوان از ماسک هاي زیر بهرهگیری کرد

 

– ضماد برگ هاي تازه و له شده ي گاو زبان را تهیه نموده و روزی دوبار، هر زمان به مدت ۳۰ دقیقه بر روی محل سوختگی قرار دهید و پس از آن محل را با آب نه عمده سرد، شست و شو میدهید. با این عمل ، محل آفتابزدگی تدریجی بهبود حاصل میکند.

 

گل گندم را با مقداری شیر خیس نموده و پس از گذشتن ۲۴ ساعت ، آن را صاف کنید؛ این مایع را بر روی محل آفتابزدگی بمالید. پوست گرمک را جدا نموده و وروقه ورقه نمایید و سپس آن را بر روی چهره بمالید و بعد از ۱۵ دقیقه صورت را با آب ولرم بشویید.

 

– مقداری نعناع را ریز خرد نمایید و آنرا با پیاز نرگس ریز و له شده، مخلوط نموده و در روغن بادام بگذارید و بعد آنرا در روی حرارت به مدت ۳۰ دقیقه قرار داده و سپس این مخلوط را صاف کرده و بر روی سوختگی هاي پوست بگذارید تا بهبودی کامل حاصل شود.

 

– یک مشت پنیرک را به مدت ۱۰ دیقه در یک لیتر آب جوش دم کنید و سپس از مایع صاف شده آن ، برای درمان آفتاب سوختگی بهرهگیری نمایید.

 

– بهرهگیری از ضماد میوه انگور فرنگی قرمز، موجب التیام سوختگی ها و بریدگی هاي بدن میشود.

 

– انواع سوختگی ها و زخم ها را با برگ تازه و صاف و تمیز کلم می پوشانید . این کمپرس را هر روز ، دوبار عوض میکنید. چنانچه بخواهید برگ کلم را جهت پانسمان به کار ببرید، باید آن را به مدت یک ساعت در روغن زیتون قرار دهید تا نرم شود و سپس از آن بهرهگیری نمایید.

 

– ضماد هویج ، جهت مداوای سوختگی به کار میرود. برای این منظور مقداری هویج را کوبیده، با کمک یک پارچه مستقیما روی سوختگی قرار دهید. این ضماد باید در طول روز چندین بار عوض شود.

 

– بهرهگیری از گرد یا پماد نشاسته برای درمان سوختگی بسیار خوب هست. ضماد برگ و پوست باقلا برای درمان سوختگی بسیار خوب هست. سوخته کلم را با سفیده تخم مرغ مخلوط نموده و در محل سوختگی بمالید. این پماد باعث درمان سوختگی پوست میشود .

 

– پوست کدوحلوایی را سوزانده و با روغن زیتون یا روغن غذایی مخلوط کرده و در محل سوختگی بمالید. له کرده برگ خرفه یا شیرآبه خرفه را چنانچه بر روی عضو سوخته قرار دهند، باعث درمان سوختگی می‌شود. قرار دادن پیاز پخته وگرم ، در محل سوختگی ها اثر شفابخشی خواهد داشت. پوست سوخته مورد نیز، التیام دهنده سوختگی ها و زخم ها می باشد.

 

-روغن کنجد ، در التیام سوختگی ها بسیار موثر هست. جوشانده تخم کلم به اضافه سفیده تخم مرغ التیام دهنده سوختگی هست. ضماد کاهوی پخته، آفتاب سوختگی و پیسی را درمان می‌کند.

 

– بهرهگیری از روغن زیتون سوختگی را تسکین میدهد. کمپرس گرم با برگ زنبق، سوختگی پوست را التیام بخشیده و درد و سوزش آنرا برطرف می سازد.

 

– ضماد پیاز، سوختگی هاي پوست را درمان می‌کند. شست و شوی پوست با جوشانده بهدانه، موجب التیام سوختگی می‌شود.

 

-آب یک عدد خیار درشت را با یک قاشق گلیسیرین و نصف قاشق گلاب مخلوط کرده و بر روی محل سوختگی قرار دهید. این مرهم اثر خوبی در بهبودی سوختگی دارد. در درمان سوختگی مخلوط سرکه سیب و روغن زیتون به مقدار مساوی و چرب نمودن پوست با آن، بسیار موثر هست.

 

– جلوگیري: اگر می‌خواهید از شر آفتابزدگی مصون بمانید، برترین کار بهرهگیری از روغن گردو می باشد. باید این روغن را به محل هایي که در معرض نور خورشید قرار میگیرند مالیده تا از اشعه خورشید در امان بمانید.

 

ساختن کرم ضد آفتاب:

 به گزارش تالاب ۵۰ گرم برگ و گل بومادران را در یک لیتر آب جوش دم کنید و پس از گذشت ۱۵۵ دقیقه آن را با فشار صاف نمایید و سپس مقداری روغن کنجد به آن اضافه کرده و بگذارید تا حدود ۱۵ دقیقه دیگر بجوشد؛ حالا کرم ضد آفتاب شما برای محافظت پوست، آماده هست.

 

منبع :salamatnews.com


پیشگیری از بیماری

بیشتر بخوانید
مراقب فشار خون بالا باشید مراقب فشار خون بالا باشید گاهی فشار خون فردی از نظر عددی بسیار پایین و یا بالاتر از حد مجاز است اما فرد عوارض و نشانه‌های فشار خون پایین و بالا ...

تفریحی و سرگرمی

جدیدترین مطالب سایت

زورگیری از پسران توسط خانم های جذاب (عکس)
زورگیری از پسران توسط خانم های جذاب (عکس)
مشاهده بیشتر