بروزرسانی : 1 تیر 1400

با این تمرین ها آلزایمر را از خود دور کنید !

با این تمرین ها آلزایمر را از خود دور کنید !

تمرینی برای دور کردن آلزایمر 

آلزایمر یکی از بیماری هاي سخت در انسان است که با بالا رفتن سن بوجود می‌آید در ادامه میتوانید تالاب را دنبال نمایید .

پیشگیری از آلزایمر  , بیماری آلزایمر بیماری چیزی فراتر از خاطرات شما را سرقت میکند. این بیماری توانایی شما در انجام وظایف ساده را نیز کاهش داده و چیزی جز سرگشتگی، ناامیدی و متکی بودن به دیگران برای مراقبت از خودتان را بر جای نمی‌گذارد.

با این تمرین ها آلزایمر را از خود دور کنید !

چگونه از آلزایمر جلوگیری کنیم ؟

به گزارش تالاب به نقل از “ایزی هلث آپشنز”، تنها در ایالات امریکا پنج و نیم میلیون نفر به آلزایمر مبتلا هستند. ودر شرایطی که شاید فکر کنید توانایی مبارزه و غلبه بر این بیماری وجود ندارد، اما شما کاملا هم ناتوان نیستید.

نتایج مطالعه اي جدید نشان داده است، افرادی که در مسیر آلزایمر قراردارند ممکن است در مراحل اولیه در پردازش آنچه به نام حافظه معنایی – اطلاعات مبتنی بر دانش – شناخته میشود، دچار مشکل باشند.

در حافظه معنایی تجارب جدید جایی ندارند. در عوض، حافظه معنایی آن چیزی است که در طول زندگی خود درباره زندگی و دنیا اطراف خود فرا گرفته اید.

زمانی که قصد دارید چیزهای خاصی راکه فرا گرفته اید به یاد آورید، مانند نام پایتخت فرانسه، اسامی رنگ ها، صداهای حروف، یا چگونگی بستن دکمه هاي یک پیراهن، شما از حافظه معنایی خود استفاده می‌کنید.

و به گفته پژوهشگران، آگاهی از افت در حافظه معنایی پیش از بیماری آلزایمر فوق العاده اهمیت دارد، زیرا ممکن است امکان تقویت این ارتباطات پردازش معنایی از طریق تمرین وجود داشته باشد.

کدام بزرگتر است… یک مورچه یا یک خانه؟

بیشتر مطالعات درباره بیماری آلزایمر و اولین مرحله آن – اختلال شناختی خفیف «MCI» – بر این‌که بیماری چگونه بر حافظه کوتاه مدت تاثیر میگذارد، متمرکز بوده اند.

این تا زمانی بود که متخصصین بالینی، مانند پزشکان و پرستاران، که تجربه تعامل با بیماران را داشتند، این مساله را گزارش کردند که بنظر میرسد بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف در پردازش دانش معنایی دچار مشکل هستند و برهمین اساس پژوهشگران تصمیم گرفتند تا بررسی هاي دقیق‌تری دراین زمینه داشته باشند.

طی یک پژوهش 25 بیمار مبتلا به اختلال شناختی خفیف، 27 بیمار مبتلا به بیماری آلزایمر و 70 نفر که از نظر شناختی دچار مشکلی نبودند، مورد بررسی قرار گرفتند.

پژوهشگران تصمیم گرفتند درک شرکت کنندگان از اندازه را برای سنجش توانایی استفاده از اطلاعات معنایی به منظور قضاوت بین دو مجموعه از حقایق، مانند کدام بزرگتر است: یک کلید یا یک مورچه، و یک کلید یا یک خانه، را آزمایش کنند.

انها تفاوت هایي بزرگ بین گروه سالم از نظر شناختی، گروه بیماران مبتلا به اختلال شناختی خفیف و بیماران مبتلا به آلزایمر، که کندترین عملکرد را در ارائه پاسخ به پرسش هاي مطرح شده داشتند، را مشاهده کردند.

سپس، پژوهشگران با نشان دادن عکس یک مورچه و یک خانه بزرگ یا یک مورچه بزرگ و یک خانه کوچک پژوهش خودرا ادامه دادند. اینبار، بیماران مبتلا به اختلال شناختی ضعیف و آلزایمر مشکلی در ارائه پاسخ به بخش اول آزمایش نداشتند و قادر به انتخاب خانه در پاسخ به این پرسش که کدام بزرگتر است بودند. اما درصورت ابهام در تصویر – اندازه مورچه به بزرگی خانه کوچک بود – انها دچار سردگمی شده، پاسخ اشتباه ارائه میکردند یا زمان بیشتری طول میکشید تا به پاسخ درست برسند.

تمرین دادن حافظه معنایی

خبر خوب این است که شما میتوانید حافظه معنایی خودرا تمرین و ارتقا دهید، و انجام اینکار ممکن است به جلوگیري از نشانه هاي زوال شناختی کمک کند.

از جمله این تمرینات میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

تمرینات یادآوری

بهترین تمرینات برای التیام حافظه معنایی به یاد آوردن یکسری از واژه ها و افزایش تعداد و دشواری انها است. بعنوان مثال، تلاش کنید نام تمام استان هاي ایران رابه خاطر بسپارید، سپس مرکز هر استان، و پس ازآن به سراغ قاره ها و کشور های دیگر بروید.

فراگیری زبانی جدید

فراگیری زبانی جدید نیازمند گسترش و فراگیری واژگان جدید، قواعد دستور زبان جدید و ساختارهای جمله جدید است. دراین شرایط حافظه معنایی بطور مداوم مورد استفاده قرار گرفته و تقویت میشود.

پاسخ به پرسش ها

یکی از دوستان یا یکی از اعضای خانواده شما می‌تواند یکسری از پرسش ها مانند این‌که اسامی ماه هاي سال چه هستند، یا اعداد بین 1 تا 15 چه هستند را برای شما بنویسد. همچنین، آن ها می‌توانند جملات ناقص را در اختیار شما قرار دهند تا آن ها را کامل کنید. بعنوان مثال، “لیمویی رنگ …”، “پایتخت کشور آمریکا …”، و غیره.

حل جدول کلمات متقاطع

همانند مورد قبل، حل کردن جدول کلمات متقاطع موجب به یاد آوردن اطلاعات در حافظه معنایی برای پاسخ به پرسش ها میشود.

حافظه معنایی بشما اجازه می‌دهد از چگونگی کارکرد دنیا اطراف خود و چگونگی انجام وظایفی که در طول روز باید به آن ها رسیدگی کنید، از درست کردن صبحانه تا مصرف دارو و تمیز کردن خانه، آگاه باشید.

و افت این حافظه میتواند نشانه اي از حرکت در مسیر ابتلا به بیماری آلزایمر باشد. اقدامات لازم را اکنون انجام دهید و حافظه معنایی خودرا تقویت کنید تا از نظر شناختی در زندگی خود شرایط مطلوبی داشته باشید.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت