بالش مناسب خواب باید چگونه باشد؟

بالش مناسب خواب باید چگونه باشد؟

بالش مناسب خواب خود را انتخاب کنید

به هنگام خواب باید توجه زیادی به بالش های مناسب برای خواب کرد این خوابیدن روی یک بالش نامناسب میتواند سلامتی شما را به خطر اندازد

و شما را به بیماری هایی نظیر تشدید سردردها، بی حس شدن شانه و بازو و خرخر کردن دچار کند. برای پیشگیري از درد کمر و گردن، تنها کافی است کافی است یک بالش بلند زیر سرتان قرار دهید.

 

بالش خواب

بیشتر ما روی بالش هایی میخوابیم که بسیار کثیف و قدیمی هستند. متخصصان خواب توصیه کرده اند که هر 12 یا 18 ماه یک‌بار، باید یک بالش جدید بخرید. اگر عمر بالش شما بیش از دو سال است، مطمئنا زمان تعویض آن فرارسیده است.

 

نه تنها یک بالش کهنه وسیله ای مناسب برای برطرف کردن نیاز شما به خواب مناسب نیست، بلکه این بالش ارزش ابتدایی خود را نیز از دست داده است و میتواند کوله باری از مواد آلرژن مانند قارچ، کپک و گردوغبارهای بسیار ریز باشد که نیمی از وزن بالش کهنه شما را اشغال کرده اند.

بالش مناسب خواب باید چگونه باشد؟

خوابیدن روی یک بالش نامناسب میتواند سلامتی شما را به خطر اندازد و شما را به بیماری هایی نظیر تشدید سردردها، بی حس شدن شانه و بازو و خرخر کردن دچار کند. برای پیشگیري از درد کمر و گردن، تنها کافی است کافی است یک بالش بلند زیر سرتان قرار دهید.

 

بالش مناسب خواب،دکتر جفری گلدشتاین، رییس بخش ستون فقرات بیمارستان ناراحتی های مفاصل دانشگاه نیویورک سیتی می گوید: یک بالش مناسب باید به اندازه کافی سفت باشد تا سر و گردن را با ستون فقرات به طور موازی قرار دهد، درست همانند وقتی که در حال ایستاده هستیم

بالش مناسب خواب باید چگونه باشد؟

جنس بالش باید پر، اسفنج یا الیاف باشد؟

بالش های پری که از پرز لایه زیرین پرهای غاز یا اردک پر شده اند، نرم ترین و گران ترین نوع بالش هستند. برای تعادل بیشتر، شما میتوانید بالش خود را از مخلوط پر و کرک یا پر خالص که کمی سفت تر است، گزینه کنید.

 

بالش های پرشده از الیاف پلی استری، نازک و نرم بوده و قیمت مناسبی دارند. اما ممکن است در اثر شست وشو در آن برآمدگی ایجاد شود و قلنبه قلنبه شوند.

 

بالش های اسفنجی نیز بسیار نرم و دارای اشکال مختلف منحنی مانندی هستند  که از گردن و سر محافظت میکنند و خود به خود حالت سر را به خود می‌گیرند. اما حتی بالش های اسفنجی ای که قیمت های بالاتری دارند نیز نسبت به انها که ارزان ترند، از نظر راحتی هیچ گونه برتری ای ندارند.

 

بالش خواب
بالش باید نرم باشد یا سفت؟

به شیوه خوابیدن خود توجه کنید. کسانی که به پشت یا طاق باز می خوابند، باید یک بالش متوسط و سفت را بدون اینکه سرشان به جلو متمایل شود، زیر سر خود بگذارند.

همین طور انها باید بالشی را بیابند که برای قرار گرفتن گردن، قوس بیشتری داشته باشد.

بالش مناسب خواب باید چگونه باشد؟

کسانی که به پهلو میخوابند، یک بالش نازک و سفت بهترین تکیه گاه برای آنهاست تا فضای خالی بین گوش و شانه انها را پر کند. بالش مناسب خواب،کسانی هم که روی شکم یا دمر میخوابند، به یک بالش نرم تر نیاز دارند  تا از فشار وارده به گردن جلوگیري کند.

 

شما باید خود را به پهلو یا به پشت خوابیدن عادت دهید، چون به روی شکم خوابیدن میتواند مشکلاتی جدی برای کمر و ستون فقرات شما به وجود آورد.

 

بالش های طبی برای افراد و شرایط خاص

نوعی بالش وجود دارد که برای افراد خاصی طراحی شده است. مانند بالش های ضدآلرژی که از مواد ترکیبی درست شده که برای افرادی است که به پر حساسیت دارند.

 

پژوهش های متعدد نشان داده است.بالش مناسب خوابکه بالش های ضدآلرژی، بهترین محافظ در برابر گردوغبارهای بسیار ریز و ذراتی که در پر وجود دارند، هستند.

 

از بالشی بهره گیری کنید که باعث گرم کردن سرتان و تعریق نشود. این نوع بالش ها، بالش های خنکی هستند که از دانه های ریزی پُر شده اند که گرما را جذب میکنند و طوری از سطح آن خارج میکنند که صورت را خنک نگه می دارند. با این بالش ها شما مجبور نیستید برای خنک شدن، مرتب بالش خود را برگردانید.

بالش مناسب خواب باید چگونه باشد؟

بالش طبی مخصوص گردن

بالش هایی وجود دارد که مخصوص کسانی است که از گردن درد رنج می برند.

این بالش ها که در طرح ها و اندازه های مختلف در دسترس هستند، برای محافظت بیشتر از گردن طراحی شده اند. با اینکه مطالعات زیادی مبنی بر کارآمد بودن این بالش ها صورت نگرفته است، اما پس از مدتی بهره گیری از آن، متوجه کارآیی خوب آن خواهید شد.

 

بالش های شیبدار مثلثی شکلی هم موجود است که برای افرادی که دچار سوزش معده «ترش کردن غذا» هستند، بسیار مناسب است. موقع طاقباز خوابیدن روی این بالش ها، مری از شکم بالاتر قرار می‌گیرد  تا مانع از برگشت اسید معده که سبب به وجود آمدن سوزش معده می شود، گردد.

با این حال برخی از این افراد به دلیل اینکه روی این بالش ها سر می خورند، نمیتوانند از این نوع بهره گیری کنند.

 

بالش مناسب خواب

وقتی خانم های باردار به سه ماهه دوم بارداری خود می رسند، برای راحت خوابیدن دچار مشکل می شوند که برای حل آن بالش هایی مخصوص مادران باردار طراحی شده است.

این نوع بالش ها چند نوع طرح مختلف دارند که از منحنی کوچک به شکل U تشکیل شده که برای تکیه دادن شکم و بدن به آن طراحی شده است و هنگام خوابیدن به پهلو از سر، ران ها، کمر و پاها محافظت میکند.

 

نوع دیگری از بالش ها بسیار جالب هستند. انها بالش های صوتی هستند که برای افرادی تهیه شده که هنگام خواب دوست دارند به موسیقی های آرامبخش گوش دهند.

این بالش با یک گوشی استاندارد به یک منبع صوتی وصل میشود و دارای لایه ای است که رویه اسپیکرها را از آن درست میکنند تا موسیقی را با صدایی آرام پخش کند که فقط کسی که روی آن خوابیده بتواند صدا را بشنود. برخی از این بالش های صوتی مانند یک ساعت زنگدار عمل میکنند.

بخش سلامت تالاب

جدیدترین مطالب سایت