تاثیرات غیر قابل باور قلیان بر بدن

تاثیرات غیر قابل باور قلیان بر بدن

تاثیرات قلیان 

متاسفانه قلیان هاي زیادی در ایران وجود دارند و جوانان ما به جای اینکه به کوه و ورزش بروند به کافه سراهای سنتی می‌روند و قلیان دود می‌کنند .

 

یک سری باورهای نادرست و واقعیت درمورد کشیدن قلیان وجود دارد که برای شما بیان می‌کنیم:

 

باور غلط 1- ازآنجا که تنباکوی قلیان از طریق آب فیلتر می شود، کلیه مواد زیان آور آن تصفیه می شود.

 

واقعیت 1- کشیدن تنباکو از طریق آب، مواد سرطان‌زای آن را تصفیه نمی کند. این دود می تواند به اندازه دود سیگار اثر مخرب بر روی ریه و قلب داشته باشد.

 

باور غلط 2- استنشاق دود قلیان ریه‌ها را نمی‌سوزاند، به همین علت زیان آور نیست.

 

واقعیت 2- دود قلیان وقتی استنشاق می شود، ریه‌ها را نمی‌سوزاند، زیرا از طریق آبی که در پایین آن قرار دارد خنک می شود. با اینکه دود خنک میشود، اما هنوز هم حاوی مواد سرطان‌زایی هست که برای بدن زیان آور هست.

 

باور غلط 3- کشیدن قلیان سالم‌تر از کشیدن سیگار هست.

 

واقعیت 3- دود قلیان به همان اندازه دود سیگار زیان آور هست. قلیان به طریقی متفاوت دود ساخت می‌‌کند: دود سیگار از سوختن تنباکو ایجاد می شود، در حالیکه دود قلیان از طریق گرم شدن تنباکویی که در کاسه‌اي بالای آن قرار دارد از طریق زغال ساخت میشود. محصول نهایی آن یعنی دود، یکسان هست که حاوی مواد سرطان‌زا هست.

 

باور غلط 4- کشیدن قلیان به اندازه کشیدن سیگار اعتیادآور نیست، زیرا نیکوتین ندارد.

 

واقعیت 4- تنباکوی قلیان هم مانند تنباکوهای معمولی حاوی نیکوتین هست. در واقع، در یک جلسه 60 دقیقه‌اي قلیان، فرد در معرض حجم دودی 100 تا 200 مرتبه بیشتر از یک سیگار قرار می گیرد.

 

باور غلط 5- تنباکوی گیاهی قلیان سالم‌تر از تنباکوی معمولی هست.

 

واقعیت 5- این هم مانند کشیدن سیگار گیاهی یا “طبیعی“، فرد را در معرض مواد سرطان‌زا قرار میدهد.

تاثیرات غیر قابل باور قلیان بر بدن

 

تاثیرات منفی و  مضر قلیان بر سلامت انسان

به گزارش تالاب مصرف قلیان آشکارا نشان داده هست که تاثیرات مضری بر دو عضو حیاتی بدن به نام ریه‌ها و قلب دارد. سرطان ریه، سرطان مری، مریضی انسدادی ریوی مزمن، آمفیزم، پایین بودن وزن هنگام تولد نوزاد، افزایش حملات آسم و ذات‌الریه بعضی از خطرات مربوط به کشیدن قلیان میباشند.

 

میزان و عمق دَم در حرکت دادن آب قلیان بسیار مهم هست و قلیان با وجود اینکه کمتر مصرف می ‌شود، اما حجم دودی که از طریق آن وارد بدن می‌ شود، 10 تا 20 برابر دود ناشی از مصرف سیگار هست.

 

سایر خطراتی که در کشیدن سیگار دیدن نمیشود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، مریضی‌هاي عفونی مانند هپاتیت ب (در اثر بهره گیری مشترک از شیلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روان‌گردان به تنباکوی قلیان هست.

 

تحقیقات همین طور نشان داده هست که پس از 45 دقیقه بهره گیری از دود قلیان، مونوکسید کربن، نیکوتین پلاسما و ضربان قلب به شدت بالا میرود.

 

بهره گیری از قلیان در کنار سرطان ریه با افزایش احتمال ابتلا به سرطان دهان و مثانه نیز همراه هست.

 

یک تحقیق نشان داده هست که کشیدن قلیان خطر ابتلا به سل ریوی را افزایش می دهد.

 

مخصوصاً کودکان در مقابل تاثیرات زیان آور قلیان آسیب‌پذیر میباشند. اگر در محلی باشند که در آن قلیان کشیده می شود، احتمال ایجاد عفونت‌هاي ریوی، آسم و سندرم مرگ ناگهانی کودک در آنها افزایش می‌یابد.

 

متأسفانه به بیشتر تنباکو‌هایي که در سال هاي جدید به بازار آمده اسانس‌هایي اضافه می‌ شود که این اسانس ها اضافه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین اضافه بر مریضی‌هاي ذکر شده، رینیت آلرژیک و سرفه‌هاي مزمن همراه با خلط را برای فرد به همراه دارد.

 

این تصور، تصوری کاملاً غلط هست که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها نمیرساند، چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد.

 

حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

 

اگر فویل آلومینیومی که در قلیان بهره گیری میشود کیفیت خوبی نداشته باشد، با زغال در حال سوختن واکنش داده و موادسرطان‌زایی ساخت میکند که موجب سرطان می شود.

 

افرادی که قلیان میکشند باید از این واقعیت مطلع باشند که دود قلیان چون از آب رد می شود و مرطوب هست مدت زمان بیشتری در ریه‌ها می ماند. بعضی میکروب‌ها، عمدتاً باکتری‌هایي که موجب سل میشوند، در لوله قلیان وجود دارند.

 

کشیدن قلیان چطور بر میزان اسپرم مردان تاثیر میگذارد

شواهدی وجود دارد که اعلام میکند قلیان میتواند میزان اسپرم را در مردان کاهش دهد.

 

کشیدن قلیان میتواند تحرک و طول ‌عمر اسپرم را کاهش داده و موجب تغییرات ژنتیکی شود که بر بچه تاثیر می گذارد. ازآنجاکه قلیان حاوی فلزات سنگینی چون آرسنیک، کروم، سرب و کبالت هست، این ها موجب کاهش ساخت اسپرم میشوند.

 

کشیدن قلیان چه تاثیراتی بر زنان باردار و جنین دارد

بیشترین تاثیر سوءمصرف سیگار بر روی جنین، در سه ماهه دوم و سوم بارداری هست، زیرا در این زمان اندام هاي جنین به تدریج تشکیل می شوند و در صورت استعمال سیگار، رشد اندام ها مختل و جنین با عقب ماندگی مواجه می شود.

 

استعمال سیگار حتی پیش از بارداری هم زیان آور هست و بر تخمک هاي زن تاثیر منفی دارد و قدرت باروری انها را کاهش دهد.

 

استعمال سیگار موجب می شود تا هنگام زایمان، جنین با استرس مواجه شود و با آغاز درد زایمان، ضربان قلب جنین کاهش یابد و نتواند انقباضات رحم را تحمل کند. به این ترتیب زایمان با مشکل مواجه شده و نوزاد باید به روش سزارین متولد شود.

 

استعمال سیگار توسط اطرافیان مادر باردار هم اثراتی سوئی بر جنین دارد و تنفس دود ناشی از سیگار اطرافیان نیز بسیار خطرناک هست.

 

دود قلیان نیز برای جنین بسیار زیان آور هست و به علت اینکه پیش از استعمال با بخار آب مخلوط می شود، بسیار خطرناک تر از دود سیگار هست.

مصرف سیگار و قلیان موجب اختلال در جذب کلسیم و ساخت استخوان، یائسگی زودرس، کاهش وزن و تخریب هورمونهای جنسی می شود که به تسریع پوکی استخوان می انجامد. مصرف الکل نیز با کم کردن فعالیت سلول هاي سازنده استخوان موجب پوکی استخوان می شود.

 

مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد

در سیستم گوارشی ودر بیمارانی که مبتلا به سو هاضمه میباشند میتوان گفت مصرف دخانیات، به صورت استنشاقی یا طرق دیگر، در ایجاد زخم هاي گوارشی، تشدید برگشت اسید معده به مری و ایجاد سرطان هاي دستگاه گوارش موثر هست .همین طور در بیمارانی که دچار زخم هاي سیستم گوارشی میباشند، مصرف دخانیات بهبود زخم را به تاخیر می اندازد و پاسخ به درمان را کند می کند.

 

به گزارش تالاب به بیمارانی که از سوء تغذیه رنج می‌برند پیشنهاد اکید می شود، حتما برای افزایش تاثیر درمان و کاهش عود مریضی، به طور جدی مصرف مواد دخانی را ترک کنند.

 

منبع :asriran.com

جدیدترین مطالب سایت