۶ شیوه‌ ی کاربردی برای تسکین موقت دندان‌ درد

۶ شیوه‌ ی کاربردی برای تسکین موقت دندان‌ درد

تسکین موقت و فوری دندان درد

دندان‌درد معمولا بعنوان دردی شناخته میشود که در دندان یا فک روی داده و اساسا هم به دلیل پوسیده شدن و خرابی دندان هست. دندان‌درد به طور طبیعی زمانی روی می دهد که در مغز یا همان پالپ دندان، التهاب ایجاد شود.

 

شاید برای خیلی از افراد، تجربه‌ي دندان‌درد، جزو پررنگ‌ترین خاطرات کودکی‌شان باشد. التهاب لثه، سردرد، تب و بدطعم شدن دهان نیز میتواند از پیامدهای دندان‌درد باشد که به هرحال در اکثر موارد مثل یک کابوس هست.

 

به گزارش تالاب : شاید برای خیلی از افراد، تجربه‌ي دندان‌درد، جزو پررنگ‌ترین خاطرات کودکی‌شان باشد. التهاب لثه، سردرد، تب و بدطعم شدن دهان نیز می تواند از پیامدهای دندان‌درد باشد که به هرحال در اکثر موارد مثل یک کابوس هست.

 

دلایل دندان‌درد میتواند متفاوت باشد اما اگر عاشق شیرینی و نوشابه‌هاي شیرین باشید، مکررا مسواک نزنید و نخ دندان نکشید، این احتمال وجود دارد که دندان‌درد به زودی سراغ‌تان بیاید.

 

درمان اورژانسی دندان‌ درد

اگر درد دندان‌تان در عرض دو روز برطرف نشد، برترین راه غلبه بر آن، مراجعه به دندانپزشک هست. دندانپزشک‌تان بسته به شدت مشکل پیش آمده برای دندان شما، راه‌حل‌هاي گوناگونی را توصیه خواهد کرد، مثلا در صورت شدید بودن خرابی دندان، ممکن هست روت کانال را توصیه کند. اما اگر درد امان‌تان را بریده و دسترسی فوری هم به دندانپژشک ندارید چه باید بکنید؟

 

 

آب نمک غرغره کردن

شما می توانید با ترکیب یک قاشق چایخوری نمک با آب جوش، یک دهانشویه‌ي مسکن درست کنید. محلول را حدود ۳۰ ثانیه در دهان بچرخانید و سپس تف کنید.

 

اینکار نه تنها از شدت دردتان کم می کند بلکه التهاب را کاهش داده و خرده‌هاي غذای جمع‌شده در اطراف دندان‌ها را نیز جمع می کند. این شیوه را مکررا انجام دهید تا زمانی که تغییر را احساس کنید.

 

کمپرس یخ

یک کیسه‌ي پلاستیکی بردارید و چند تکه یخ کوچک در آن بیندازید و دور آن یک دستمال نازک بپیچید. کیسه را حدود ۱۰ تا ۱۵ دقیقه با فشار روی ناحیه‌ي درد بگذارید. اینکار باعث کرخت شدن اعصاب شده و در نتیجه حساسیت‌تان به درد کمتر خواهد شد.حتی میتوانید یک تکه یخ را با انگشت‌تان روی دندان دردناک ماساژ دهید تا از دردش کم شود.

 

دهانشویه‌ی هیدروژن پروکسید

یک محلول هیدروژن پروکسید ۳ درصد تهیه کنید و آن را در دسترس بگذارید. با اینکار، باکتری‌ها نابود شده و احساس درد و ناراحتی‌تان، تسکین خواهد یافت. کافیست هیدروژن پروکسید را در دهان‌تان غرغره کرده و بعد از این که آن را تف کردید، چند بار با آب آبکشی کنید. اگر دهان‌تان بد بو شده و اضافه بر دندان‌درد، تب هم دارید، هیدروژن پروکسید میتواند یک راه‌حل موقتی خوب باشد، اما برای از بین بردن کامل عفونت، باید به دندانپزشک مراجعه کنید.

روغن میخک

روغن میخک، برای بی‌حس و کرخت کردن عصب‌ها بسیار فوق العاده عمل میکند، زیرا حاوی ترکیبی به نام اوژنول هست که خواص بی‌حس کنندگی هست. اما هنگام بهرهگیری از روغن میخک باید خیلی مراقب باشید چون تماس روغن میخک با بافت حساس لثه میتواند اکثر زیان آور باشد تا خوب و درد را اکثر کند. بنابراین باید تنها دو قطره از این روغن را روی یک تکه پنبه بچکانید و آن را مستقیما به خود دندان بزنید تا از شدت درد کم شود. همینطور می توانید به جای روغن یا عصاره‌ي میخک از خود ِ گیاه میخک بهرهگیری کنید.

 

چای فلفل و نعناع

چای فلفل و نعنا برای کاهش التهاب و درد دندان بسیار خوب هست. یک فنجان آب جوش آماده کنید، یک قاشق غذاخوری برگ‌هاي خشک چای فلفل و نعنا در آن بریزید و ۱۵ دقیقه بگذارید بماند. سپس چای سرد شده را در دهان‌تان غرغره کنید، میتوانید آن را قورت بدهید یا تف کنید. همینطور میتوانید یک چای کیسه‌اي خیس شده را روی دندان مورد نظر بگذارید تا دردش تسکین پیدا کند.

 

 

کاغذ قهوه‌ای و سرکه

شاید این شیوه درمانی برای دندان‌درد نباشد اما می تواند تا حدودی حواس شم را از دردی که دارید پرت کند. یک تکه کاغذ قهوه‌اي «پاکت‌هایي که برای خرید بهرهگیری میکنید» بردارید و در سرکه غوطه‌ور کنید، سپس یک طرف آن را به فلفل سیاه آغشته کرده و کاغذ را از همین سمت روی گونه‌‌اي که دندان‌ مورد نظر همان طرف هست قرار دهید. احساس گرمایی که خواهید کرد میتواند حواس‌تان را از درد پرت کند.

 

وقتی توانستید یا یک یا دو تا از این راهکارهای خانگی دردتان را تسکین دهید، هر چه زودتر به دندانپزشک مراجعه کنید تا درمان اصلی انجام شود.

 

جدیدترین مطالب سایت