چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

راه ساده تشخیص سرطان

در صورت تشخیص به موقع و زود سرطان درمان آن بسیار راحت تر از زمانی است که سرطان کل بدن را فرا گرفته باشد. پس تشخیص به موقع سرطان نقش مهمی در درمان سریع سرطان دارد.

 

در آخر به شما یک فرد مشهور را معرفی خواهیم نمود که با تشخیص به موقع سرطان سریعا درمان شده است.

 

روش تشخیص سریع سرطان با آزمایش بزاق دهان

در صورتی که این آزمایش ساده که فقط معادل حدود هفتاد و پنج هزار تومان خرج دارد در معرض همگان قرار گیرد در تشخیص سرطان تحولی اساسی ایجاد خواهد کرد.

پروفسور دیوید وانگ، استاد دانشگاه ایالت کالیفرنیا این تست جدید را در نشست سالانه انجمن پیشرفت هاي‌ علمی ایالات امریکا که در واشنگتن برگزار شد معرفی کرد.

به گزارش تالاب پروفسور وانگ و گروه محققانی که با او کار می‌کند متوجه شدند که در بزاق قطعاتی از آران اي «RNA» پیام رسان وجوددارد که میتواند شکل‌گیری سرطان را نشان دهد، از این رو در صدد بر آمدند که با استفاده از این یافته، تست “نمونه برداری مایع” را برای تشخیص سرطان با بزاق ابداع کنند.

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

به گفته پروفسور وانگ، یک قطره بزاق آن قدر اطلاعات در خود نهفته دارد که با آزمایش آن می‌توان به محض این‌که بافت سرطانی شروع به رشد کرد آنرا تشخیص داد:

“فقط با کمتر از یک قطره بزاق میتوان در 10 دقیقه این تست را انجام داد. وقتی در مطب دکتر منتظر نوبت هستید می‌توان اینکار را کرد.”

 

“مزیت روش ما این است که بدون درد و خون ریزی است. اگر روش معتبری برای محاسبه اولیه خطر سرطان وجود داشته باشد مردم میتوانند در داروخانه یا مطب دندانپزشکی نیز آنرا انجام دهند. مهترین نکته تشخیص زودهنگام است.”

پروفسور وانگ امیدوار است در آینده بتوان این تست را برای تشخیص هم زمان چند سرطان بکار گرفت.

در حال حاضر نمونه برداری از بافت مبتلا قطعی ترین روش تشخیص سرطان است و اگر نمونه برداری انجام شده و دی آن اي «DNA» بافت سرطانی مشخص شده باشد، با آزمایش خون میتوان انتشار سرطان در بافت هاي‌ دیگر بدن «متاستاز» را بررسی کرد اما تشخیص اولیه سرطان با آزمایش خون فعلاً امکان‌پذیر نیست.
به گفته محققانی که نمونه برداری مایع را ابداع کرده اند، دقت این روش در کارآزمایی هاي‌ اولیه “تقریباً کامل” بوده است.

آزمایش این روش در انسان قرار است در سطح وسیعتر امسال در چین بر روی مبتلایان به سرطان ریه انجام شود و انتظار میرود “نمونه برداری مایع” در دو سال آینده مجوز سازمان غذا و داروی کشور آمریکا را دریافت کند.

محققان امیدوارند این تست چهار تا پنج سال دیگر در معرض همگان قرار گیرد.

 

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

درمان سریع سرطان

 

سرطان درکنار حمله قلبی یکی از دلایل پیشگام مرگ و میر انسان در جهان محسوب می‌شود. حتی شنیدن نام سرطان نیز ما رابه وحشت می اندازد زیرا تا کنون درمان قطعی برای این بیماری کشف نشده است.

 

روش هاي‌ درمانی رایج سرطان نیز چنان عوارض جانبی شدیدی را در پی دارند که می‌تواند حتی به قیمت از دست رفتن زندگی بیمار تمام شوند. اما درصورت تشخیص زودهنگام میتوان سرطان را زیر بازرسی گرفت.

 

به گزارش گروه سلامت عصر ایران، یکیدیگر از موارد ناخوشایند درباره سرطان مشترک بودن برخی نشانه ها و علائم بیماری با بیماری هاي‌ دیگر یا بی توجهی و درک غلط آنهاست. نشانه هاي‌ اولیه سرطان میتوانند فریبنده باشند زیرا ممکن است مواردی عادی بنظر برسند. سرطان بطور معمول دارای علائمی برجسته یا به خوبی تعریف شده نیست. اما با توجه به علائم و نشانه هاي‌ اولیه و تمیز دادن انها از بیماری هاي‌ دیگر میتوان شانس بقا رابه میزان زیادی افزایش داد.

 

مردم بطور معمول نشانه هاي‌ اولیه سرطان را نادیده می‌گیرند، اما نباید اینگونه باشد. اگر توانایی تشخیص نشانه ها و علائم را داشته باشید، بازرسی بیماری و از بین بردن سلول هاي‌ سرطانی نیز به مراتب آسان‌تر خواهد بود. در حقیقت، تشخیص زودهنگام سرطان می‌تواند جان شما را نجات دهد.

 

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

روش هاي‌ تشخیص زودهنگام سرطان

اگر سرطان در مراحل اولیه و به موقع تشخیص داده شود، ما میتوانیم جان افراد زیادی را نجات دهیم. حتی در کشورهایی که از سیستم ها و خدمات سلامت قوی برخوردار هستند، تعداد زیادی از موارد سرطان در مراحل پیشرفته و پایانی بیماری تشخیص داده می‌شوند.

 

بعنوان مثال، سرطان روده بزرگ را درنظر بگیرید. پولیپ ها 10 سال طول میکشند تا به سرطان تبدیل شوند. یافتن زودهنگام آن ها میتواند به معنای واقعی کلمه از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

 

زمانی که موضوع سرطان مطرح میشود، تشخیص زودهنگام بهترین شکل جلوگیري است. موارد زیر می‌توانند به تشخیص زودهنگام بیماری کمک کنند.

 

غربالگری

غربالگری بعنوان شناسایی احتمالی یک بیماری ناشناخته در جمعیتی به ظاهر سالم و بدون علائم با استفاده از آزمایشات، معاینات یا روش هاي‌ دیگر تعریف میشود که میتوانند به سرعت و به اسانی برای جمعیت هدف استفاده شوند.

 

بعنوان مثال، انجام کلونوسکوپی برای مردان و زنانی که از سن 50 سالگی عبور کرده اند، توصیه میشود. در برخی موارد، مانند زمانی که با عوامل خطرآفرین ژنتیکی مواجه هستید، انجام اینکار حتی باید از سنین پایینتر آغاز شود.

 

برای پیش گیری از سرطان پروستات، انجام غربالگری PSA برای مردان سالم در بازه سنی 50 تا 70 سال هر یک یا دو سال یک‌بار بر اساس نتایج آزمایش هاي‌ بالینی توصیه می‌شود. همچنین، انجام آزمایش پایه برای مردان در بازه سنی 45 تا 49 سال نیز توصیه شده است.

 

برای زنان، انجام ماموگرام هاي‌ سالانه پس از 40 سالگی برای پیش گیری از سرطان پستان توصیه می‌شود. افزون بر این، برای زنانی که در بازه سنی 21 تا 65 سال قراردارند، انجام آزمایش پاپ اسمیر هر سه سال یک‌بار توصیه می‌شود. این اقدامی موثر برای غربالگری سرطان دهانه رحم است.

 

این‌که چه آزمایش هایي را باید انجام دهید و چه زمانی باید آن ها را انجام دهید تنها به سن و جنسیت شما بستگی ندارد، بلکه به عوامل خطرآفرین دیگر مانند سابقه خانوادگی نیز وابسته است.

 

آگاهی از سابقه خانوادگی

سابقه خانوادگی یکی از عواملی است که میتوان برای جلوگیری و تشخیص زودهنگام سرطان مورد توجه قرار داد زیرا نقشی کلیدی در تعداد زیادی از انواع سرطان ایفا میکند. اگر ابتلا به سرطان درخانواده شما سابقه دارد، مشاوره ژنتیکی و غربالگری زودهنگام میتوانند نقش مهمی در تشخیص و پیشگیري از سرطان ایفا کنند.

 

بعنوان مثال، یک شرایط ژنتیکی به نام سندرم لینچ می‌تواند خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را در مردان به میزان 85 درصد ودر زنان به میزان 40 درصد افزایش دهد. اگر این شرایط درخانواده شما سابقه دارد، باید کلونوسکوپی را از سن 25 سالگی آغاز کنید.

 

سرطان پستان یک نمونه دیگر را ارائه می‌کند. اگر دارای یک جهش ژنتیکی مانند BRCA1 یا BRCA2 هستید، دکتر شما هرچه دقیق شما را زیر نظر قرار داده و گزینه هاي‌ احتمالی ماستکتومی پیشگیرانه را مدنظر قرار می‌دهد.

 

بازرسی انچه می‌توانید

تعداد زیادی از عوامل خطرآفرین ابتلا به سرطان، از جمله ژن ها، از بازرسی شما خارج هستند. برهمین اساس، حذف عوامل خطرآفرین دیگر که میتوانید بر آن ها بازرسی داشته باشید اهمیت بیشتری مییابد.

 

تغییرات و انتخاب هاي‌ سبک زندگی میتوانند تفاوت چشمگیری در جلوگیری از سرطان ایجاد کنند. بعنوان مثال:

– با ترک سیگار میتوانید خطر سرطان هاي‌ ریه، مثانه و دیگر انواع سرطان را کاهش دهید.

 

– با پرهیز از سولاریوم یا حمام آفتاب بیش از حد میتوانید از سرطان پوست جلوگیری کنید.

 

– با ترک الکل می‌توانید خطر ابتلا به سرطان کبد رابه حداقل برسانید.

 

– ورزش منظم و رژیم غذایی سالم و هوشمندانه به منظور حفظ وزن سالم می‌تواند احتمال ابتلا به سرطان پستان و انواع دیگر سرطان را کاهش دهد.

 

جلوگیري و تشخیص زودهنگام بیماری تا حد زیادی بخود بیمار بستگی دارد. بر انچه می‌توانید بازرسی داشته باشید و زمانی که به چکاپ ها و غربالگری هاي‌ منظم نیاز است، آن رابه یک عادت تبدیل کنید.

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

از نشانه هاي‌ پنهان سرطان

 

کاهش وزن ناگهانی و بدون دلیل

کاهش وزن چشمگیر بدون این‌که تغییری در رژیم غذایی یا ورزشی شما ایجاد شده باشد می‌تواند یکی از نشانه هاي‌ اولیه ابتلا به سرطان باشد. دلایل دیگری میتوانند زمینه‌ساز این شرایط باشند، اما امکان ابتلا به سرطان لوزالمعده، ریه یا معده نباید نادیده گرفته شود.

 

خون در ادرار یا مدفوع

اگر هنگام گوارش غذا احساس خوشایندی ندارید و متوجه خون در ادرار یا مدفوع خود شده اید باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید. این میتواند نشانه اي هشدار دهنده از ابتلا به سرطان روده بزرگ یا کلیه باشد.

 

تغییرات در خال ها

ایجاد تغییر در خال ها یکی از نشانه هاي‌ رایج سرطان است. سرطان پوست شایع ترین شکل سرطان محسوب می‌شود. مشخص شده است که زنان هرچه بیشتر مستعد ابتلا به برخی انواع سرطان پوست، از جمله نمونه مرگبار ملانوما هستند. تغییر در ظاهر چه از نظر اندازه، تقارن، رنگ، و حد و مرز خال ها یکی از نشانه هاي‌ شایع ابتلا به سرطان پوست است که می‌تواند به تشخیص زودهنگام بیماری نیز کمک کند.

 

خون ریزی بین پریودها «زنان»

اگر چه دلایل دیگری مانند تغییر در سطوح هورمونی، التهاب دهانه رحم، استرس و خون رقیق میتوانند به بروز این شرایط منجر شوند، اما مراجعه به دکتر و بررسی شرایط بهترین گزینه است زیرا خون ریزی بین پریودها می‌تواند نشانه اي از سرطان آندومتر باشد.

 

نفخ «زنان»

نفخ مشکلی شایع است که هر فردی میتواند آنرا تجربه کند و زنان بیشتر از مردان مستعد آن هستند. نفخ بطور معمول میتواند در نتیجه سوء تغذیه، سندرم پیش از قاعدگی و بارداری رخ دهد، اما نفخ پایدار می‌تواند نشانه اي نگران کننده باشد. اگر نفخ بیش از دوهفته ادامه داشته و با خون ریزی و کاهش وزن همراه است، مراجعه به دکتر برای بررسی احتمال ابتلا به سرطان تخمدان بهترین گزینه است.

 

تغییرات در بیضه ها «مردان»

یکی از نشانه هاي‌ اولیه سرطان در مردان ایجاد تغییر در بیضه هاست. اگر متوجه یک توده، تورم، درد و ناراحتی یا هرگونه تغییر دیگر در بیضه هاي‌ خود شده اید، به دکتر مراجعه کنید تا احتمال ابتلا به سرطان بیضه که می‌تواند بسیار سریع رشد کند، بررسی شود.

 

مشکلات در دفع ادرار «مردان»

با افزایش سن، بزرگ شدن پروستات شرایطی شایع بین مردان محسوب میشود و میتواند موجب بروز مشکلاتی در دفع ادرار شود که ازآن جمله می‌توان به نیاز هرچه بیشتر به دفع ادرار در مقایسه با شرایط عادی، دشواری در آغاز دفع ادرار یا جریان ضعیف ادرار اشاره کرد. این نشانه ها میتوانند به سرطان پروستات نیز اشاره داشته باشند.

 

تغییرات در پستان

سرطان پستان یکی از شایع ترین انواع سرطان در جهان است که هم مردان و هم زنان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برخی نشانه هاي‌ مشهود این نوع سرطان شامل تغییر در ساختار پستان، ظهور توده ها یا ایجاد تغییراتی در پوست یا نوک پستان می‌شوند. این نشانه هاي‌ هشدار دهنده باید توسط دکتر به خوبی بررسی شوند. البته گاهی اوقات این نشانه ها می‌توانند در نتیجه عوامل هورمونی یا سلامت دیگر نیز شکل بگیرند.

 

درد بدون دلیل و پایدار

درد میتواند در نتیجه بروز شرایط مختلفی شکل بگیرد. با این وجود، دردی بدون دلیل که یک ماه یا بیشتر ادامه داشته است می‌تواند به سرطان هاي‌ استخوان، مغز یا انواع دیگر این بیماری اشاره داشته باشد.

 

خستگی غیرمعمول و پایدار

احساس خستگی در جوامع شلوغ امروز کاملا عادی بنظر می‌رسد. اما زمانی که فعالیت خاصی انجام نمی‌دهید و همان‌ گونه با خستگی پایدار مواجه هستید، این شرایط نگران کننده است. خستگی غیرمعمول و پایدار میتواند نشانه اي از ابتلا به سرطان باشد.

 

دشواری در بلع

هر از گاهی، ما تورم یا خشکی در گلو را تجربه میکنیم که عمل بلع را دشوار می سازد و این شرایط به نام «دیسفاژی» شناخته میشود. این ممکن است یک ناراحتی جزئی بنظر برسد، اما گاهی اوقات سرطان در دهان، گلو یا مری دلیل دشواری در بلع محسوب می‌شود. اگر بطور مکرر در بلع غذا یا مایعات با دشواری مواجه هستید باید برای بررسی دقیق شرایط به دکتر مراجعه کنید.

 

سرفه

دلایل مختلفی میتوانند به شکل‌گیری سرفه منجر شوند، از این رو نشانه اي گیج کننده محسوب می‌شود. اما زمانی که با سرفه پایدار طی چند هفته مواجه هستید، بدون این‌که دلیل مشخصی برای آن وجود داشته باشد، نگرانی ها افزایش می‌یابد. همراهی سرفه با درد، تنگی نفس یا خون در خلط سینه میتواند به شرایطی جدی اشاره داشته باشد. افراد سیگاری باید توجه ویژه اي به سرفه داشته باشند زیرا شایع ترین نشانه سرطان ریه است.

 

سوزش سردل

افرادی که به مصرف قهوه و غذا هاي تند اعتیاد دارند، ممکن است بیشتر از دیگران با سوزش سردل آشنا باشند. سوزش سردل میتواند به واسطه عادات غذایی نامناسب و برخی شرایط دکتری دیگر شکل بگیرد. همچنین، اگر بطور مداوم با سوزش سردل مواجه هستید می‌تواند نشانه اي از بروز سرطان در تخمدان، قلب و مری باشد.

 

تب

تب به واسطه بروز عفونت در بدن شکل میگیرد. زمانی که عفونت درمان میشود، دمای بدن نیز کاهش مییابد. اما زمانی که تب از بین نمیرود یا در شرایطی شدید رخ میدهد، این می‌تواند به موضوعی نگران کننده اشاره داشته باشد. تب بلند مدت می‌تواند یکی از نشانه هاي‌ ابتلا به سرطان باشد.

 

تغییر در غدد لنفاوی

سیستم لنفاوی نقش مهمی در مبارزه با عفونت ها و جذب مایعات اضافی، چربی ها و مواد زائد از کل بدن ایفا می‌کند. برخی مناطق بدن که بطور معمول غدد لنفاوی در انها متورم می‌شوند شامل گردن، کشاله ران، و زیر بغل هستند. تورم غدد لنفاوی بطور معمول به واسطه عفونت هاي‌ رایج رخ میدهد، اما میتواند نشانه اي از برخی انواع سرطان مانند لوسمی «سرطان خون» و لنفوم «سرطان غدد لنفاوی» نیز باشد. درصورت حساسیت به لمس یا مشاهده تورم در زیر بغل یا گردن به دکتر مراجعه کنید.

 

نتیجه تشخیص زودهنگام سرطان

مک هورتون شناگر استرالیایی و قهرمان مسابقات شنای المپیک 2016 ریودوژانیرو، یکی از مثال هاي‌ خوب در زمینه تشخیص زودهنگام سرطان و نقش آن در افزایش شانس بقای انسان است.

 

یک هوادار ناشناس پس از مشاهده مسابقه شنای هورتون از تلویزیون متوجه تغییر در یکی از خال هاي‌ روی سینه این شناگر شده و ایمیلی هشداردهنده برای تیم شنای استرالیا ارسال میکند. با دریافت این ایمیل و مراجعه هورتون به دکتر مشخص می‌شود که وی به ملانوما، یکی از مرگبارترین انواع سرطان پوست، مبتلا شده است.

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

درمان سریع سرطان

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

قهرمان المپیک که سریعا درمان شد

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

عکسهای هورتون نشان میدهند که این خال با گذشت زمان بزرگتر و تیره‌تر شده است. این دو نشانه حاکی ازآن بودند که خال خوش خیم پیشین تبدیل به یک مورد بدخیم و نگران کننده شده است.

 

پس از انجام عمل جراحی، هورتون با انتشار عکسی در اینستاگرام ازآن هوادار تیزبین به واسطه هشدار به موقع تشکر کرد.

چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

استرالیا یکی از کشور های جهان با بالاترین میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از سرطان پوست در جهان است. بنابر گزارش انجمن سرطان استرالیا، موارد سرطان پوست حدود 80 درصد از سرطان هاي‌ تازه تشخیص داده شده دراین کشور رابه خود اختصاص داده اند.

 

ملانوما مرگبارترین نوع سرطان پوست است ودر صورت عدم درمان به موقع می‌تواند به بخش هاي‌ دیگر بدن نیز سرایت کند. تغییر در تقارن، حد و مرز، رنگ و قطر مواردی هستند که میتوانند در تشخیص خال هاي‌ سرطانی بشما کمک کنند.

 

جدیدترین مطالب سایت