بروزرسانی : 13 اردیبهشت 1403

جرم گیری دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

جرم گیری دندان چیست و چگونه انجام می شود؟

دندان‌های سالم یکی از مهم‌ترین عوامل سلامتی شما هستند و لبخندی زیبا و چهره‌ای جذاب را برای‌تان به ارمغان می‌آورند. برای داشتن چنین دندان‌هایی، علاوه‌بر رعایت بهداشت دهان و دندان، انجام منظم جرم‌گیری یا بروساژ هم ضروری است. با این‌که به‌نظر می‌رسد جرم به‌جز زیبایی، تأثیر خاصی بر دندان‌ها ندارد، اما این‌طور نیست. پلاک‌ها می‌توانند مشکلات جدی را برای سلامت دندان و لثه ایجاد کنند. یادتان نرود که جرم، محیط فوق‌العاده‌ای برای رشد باکتری‌ها است و رشد این باکتری‌ها یعنی شروع دردسر!

احتمالاً با خواندن همین مقدمه به فکر افتاده‌اید که برای جرم‌گیری از دندان‌پزشک نوبت بگیرید؛ نه؟ کار درستی است، اما بیایید اول ببینیم جرم گیری دندان چیست و بعد به بررسی مزایای آن بپردازیم. در نهایت می‌توانید با دانش و آگاهی برای رزرو نوبت معاینه تصمیم بگیرید.

جرم گیری دندان چیست؟

در پاسخ به این سؤال «جرم گیری دندان چیست» باید بگوییم که جرم گیری دندان، که در اصطلاح علمی به آن بروساژ دندان می‌‎گویند، فرآیندی است که در آن دندان‌پزشک با کمک دستگاه مخصوصی جرم را از سطح دندان‌ها و لثه‌‌های شما برمی‌دارد. در این فرایند پزشک اول وضعیت دندان‌ها و لثه‌های شما را بررسی می‌کند تا ببیند آیا جرم‌گیری ضرورتی دارد یا خیر. 

درست است که جرم‌گیری برای سلامت دهان مهم است، اما اگر در موارد غیرضروری انجام شود مشکلات دیگری را برای شما ایجاد می‌کند. جرم‌گیری غیرضروری باعث می‌شود تا لایه‌ای از دندان برداشته شود و این یعنی آسیب دیدن مینای دندان و شروع مشکلاتی مثل درد، پوسیدگی زودتر از موقع و … .

جرم دندان چگونه ایجاد می‌شود؟

حال که فهمیدید جرم گیری دندان چیست، در ادامه به شما می‌گوییم جرم دندان چیست. هنگامی پلاک دندان تشکیل می‌شود که باکتری‌ها در دهان با مواد غذایی و بزاق ترکیب شده باشند. این ترکیب لایه‌ای نازک و چسبناک روی دندان‌ها ایجاد می‌کند. اگر پلاک دندانی به طور منظم از بین نرود به جرم تبدیل می‌شود؛ بنابراین رعایت بهداشت دهان و دندان برای همۀ افراد در همۀ سنین الزامی است.

جرم گیری دندان چگونه انجام می‌شود؟

لازم است تا جرم گیری دندان توسط دندانپزشک متخصص و ماهر انجام ‌شود. توصیۀ ما این است که حتماً به یک دندان‌پزشک باسابقه و متبحر مراجعه کنید. پزشک شما بعد از معاینۀ کامل،‌ تشخیص می‌دهد که به جرم‌گیری نیاز دارید یا نه و در صورت صلاح‌دید، این کار را برای‌تان انجام می‌دهد. در این فرایند اول دهان شما به‌طور کامل بی‌حس و بعد با استفاده از دستگاه مخصوص، جرم‌ها زدوده می‌شوند.

اگر تمایل دارید دندان‌های خود را ارتودنسی کنید، دندانپزشک قبل از ارتودنسی دندان‌های شما را جرمگیری می‌کند؛ بنابراین هزینه جرمگیری نیز با هزینه ارتودنسی دندان حساب می‌شود. در ادامه و بعد از اینکه متوجه شدید جرم گیری دندان چیست، به شما می‌گوییم که بروساژ دندان با چه روش‌هایی انجام می‌شود.

جرم گیری دندان به روش سطحی

1. جرم گیری دندان به روش سطحی

یکی از انواع جرم گیری دندان، بروساژ به روش سطحی است. اگر دندانپزشک شما از ابزارهای دستی استفاده کند، پلاک دندان را با استفاده از ابزار فلزی به اسم جرم‌گیر و کورت از بین می‌برد. البته لازم است این نکته را بدانید که این روش یکی از انواع روش‌های سطحی در جرم گیری دندان محسوب می‌شود. ابزار جرمگیر سر ظریفی دارد و زیر خط لثه جا می‌شود تا از این طریق به جرم‌هایی که مسواک نمی‌تواند آن‌ها را پاک کند، دسترسی داشته باشد.

معایب جرم گیری به روش سطحی

جرم گیری به روش سطحی مانند هر اقدامی در دندانپزشکی زیبایی که برای اصلاح طرح لبخند انجام می‌شود معایبی دارد. در ادامه، انواع معایب بروساژ به روش سطحی را بررسی می‌کنیم.

 • قدیمی بودن این روش
 • دردناک بودن جرم گیری به روش دستی در مقایسه با سایر روش‌های جرمگیری
 • وقت‌گیر بودن
 • امکان جرم گیری عمیق در این روش وجود ندارد

همچنین جرمگیری به روش سطحی برای دندان‌هایی که کامپوزیت یا لمینت شده‌اند مناسب نیست و اصلاً توصیه نمی‌شود.

2. جرم گیری دندان به روش پیشرفته با ابزار اولتراسونیک

یکی دیگر از انواع روش های جرم گیری دندان، بروساژ به روش پیشرفته است و دندانپزشک در این روش از ابزار اولتراسونیک برای جرم گیری دندان‌ استفاده می‌کند. این دستگاه یک نوک فلزی ارتعاشی همراه با اسپری آب خنک دارد و روشی پیشرفته برای جرم گیری دندان محسوب می‌شود. اسپری آب به شستن پلاک‌ از روی دندان و سرد نگهداشتن سر دستگاه کمک می‌کند.

ضربه زدن نوک دستگاه، جرم‌های دندانی را که زیر خط لثه قرار دارند تخلیه می‌کند. طراحی این دستگاه به شکلی است که سر دستگاه گرد است و انحنا دارد. این روش در صاف و صیقلی‌تر کردن سطح دندان‌ها نیز مؤثر است. 

مزایای جرم گیری دندان به روش پیشرفته

بروساژ یا جرم گیری دندان به روش پیشرفته و با استفاده از دستگاه اولتراسونیک مزایایی دارد که در ادامه آن‌ها را برای شما لیست کرده‌ایم.

 • حجم زیادی از پلاک‌های دندان با استفاده از این روش از بین می‌رود.
 • سرعت بالا در جرم گیری
 • جرم گیری به روش پیشرفته درد کمتری دارد.

3. جرم‌ گیری دندان با لیزر

نوع سوم از انواع جرم گیری دندان، بروساژ با استفاده از لیزر است. در روش جرم گیری با لیزر از نور آبی لیزر برای پاکسازی عمقی جرم‌های لثه و ریشه استفاده می‌شود. بعد از استعمال سفیدکننده روی دندان‌ها، نور لیزر را روی دندان‌ها می‌تابند و پلاک‌های دندانی حذف می‌شوند. این تکنیک سرعت بالایی دارد، باعث بهبود التهاب لثه می‌شود و روشی کاملاً بدون درد است. 

 مزایای جرم گیری دندان با روش لیزر

جرم گیری دندان به روش لیزر مزایای بی‌شماری دارد که در ادامه آن‌ها را لیست کرده‌ایم.

 • بر طرف کردن باکتری‌های سطوح دندان و لثه‌ها
 • بسته شدن پاکت‌ها بعد از تمام شدن جرم گیری
 • ضدعفونی کردن سطوح ریشه لثه‌ها
 • از بین بردن جرم‌های سخت و محکم از میان دندان‌ و لثه‌ها
 • بالا بودن سرعت بهبود پس از درمان

جرم گیری به وسیله لیزر مانند جرمگیری به روش پیشرفته برای همه دندان‌ها استفاده می‌شود. ما به شما توصیه می‌کنیم از روش بروساژ با لیزر، که یکی از بهترین انواع جرمگیری دندان است، استفاده کنید.

فواید جرم گیری دندان چیست

فواید جرم گیری دندان چیست؟

خب تا این‌جا دیدیم که در مواقع ضروری، جرم‌گیری شما را از شر مشکلات جدی و هزینه‌های سنگین درمان خلاص می‌کند. اما می‌خواهیم کمی دقیق‌تر صحبت کنیم و ببینیم جرم‌گیری چه سودی برای شما دارد.

 • پیشگیری از پوسیدگی دندان
 • پیشگیری از بیماری‌های لثه
 • بهبود ظاهر دندان‌ها
 • کاهش بوی بد دهان

بله درست است. همۀ این‌ها نتیجه یک یا چند جلسه جرم‌گیری است؛ اتفاقی که شما را تا مدت‌ها از پوسیدگی و زردی دندان، درد لثه و بوی بد دهان در امان نگه می‌دارد.

عوارض جرم گیری دندان چیست؟

در ادامۀ مقالۀ «جرم گیری دندان چیست» می‌خواهیم عوارض بروساژ را بررسی کنیم. اگر بروساژ توسط متخصصی ماهر انجام شود، معمولاً عوارض جانبی خاصی ندارد. با‌این‌حال، در برخی موارد ممکن است عوارض جانبی خفیفی مانند حساسیت در ناحیۀ دندان‌ها یا خونریزی لثه بروز کند.

حساسیت دندان یکی از شایع‌ترین عوارض جرم گیری است. این حساسیت معمولاً به دلیل برداشتن جرم و نازک شدن سطح دندان‌ها ایجاد می‌شود. این موضوع بیشتر برای افرادی با مینای دندان ضعیف پیش می‌آید و ممکن است تا چند روز همراه آن‌ها باشد. هنگام نوشیدن مایعات خیلی سرد یا خیلی گرم، حتی موقع خوردن باد به دندان‌ها ممکن است درد خفیفی را در دندان‌های خود احساس کنید.

خونریزی لثه هم یکی دیگر از این عوارض است که معمولاً به دلیل التهاب در لثه بعد از انجام جرم‌گیری ایجاد می‌شود اما جای نگرانی نیست. این عوارض موقتی هستند و پس از گذشت چند روز به‌سرعت برطرف می‌شوند.

مراقبت‌های بعد از جرم گیری دندان چیست؟

بعد از جرم‌گیری کار شما تمام نمی‌شود و باید به دندان و لثه‌های خود رسیدگی کنید تا اثرات جرم‌گیری در بلندمدت بماند و مجدداً با جرم دندان درگیر نشوید. در ادامه، مراقبت های بعد از جرم گیری دندان را بررسی می‌کنیم.

 • مسواک و نخ دندان زدن منظم
 • استفاده از دهان‌شویه
 • پرهیز از مصرف فراوان غذاها و نوشیدنی‌های شیرین و اسیدی
 • مراجعه منظم به دندانپزشک

ما به شما توصیه می‌کنیم برای جرمگیری دندان حتماً به دنبال پزشک متخصص و معتبر مانند دکتر مهدی ابوالقاسمی بگردید تا در کنار هزینه معقول، از دستگاه‌های به‌روز و مواد باکیفیت استفاده کند.

انجام جرم گیری دندان در مطب دکتر ابوالقاسمی

در این مقاله بررسی کردیم که جرم گیری دندان چیست و چرا لازم است، از مزایا و معایب آن گفتیم و انواع روش‌های جرم‌گیری و مراقبت بعد از بروساژ دندان را برای شما توضیح دادیم. در صورتی که می‌خواهید جرمگیری دندان انجام دهید، دکتر ابوالقاسمی بهترین انتخاب است.

کلینیک دندانپزشکی دکتر مهدی ابوالقاسمی با پیشرفته‌ترین و مدرن‌ترین تکنولوژی روز دنیا در زمینه جراحی، زیبایی، اصلاح طرح لبخند، ایمپلنت، ترمیم، پروتز و جرمگیری دندان در کوتاه‌ترین زمان‌ممکن و با بهترین کیفیت، تمام انتظارها و نیازهای مراجعان را برآورده می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت www.drmabolghasemi.com مراجعه کنید یا با شماره تلفن 02144455474 تماس بگیرید. افتخار ما رضایت بیمارانی است که با آسودگی به ما مراجعه می‌کنند.

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت