علت هایی که باعث میشود خون لخته شود

علت هایی که باعث میشود خون لخته شود

عوامل هایی که خون را لخته میکند

لخته شدن خون میتواند آثار منفی را برای بدن به بار بیاورد و در زمان هاي خاصی هم خون لخته میشود .

 

به گزارش تالاب لخته هاي خون یا آنچه در پزشکی به ترومبوز سیاهرگی عمقی «DVT» ارجاع میشود، لخته هایي میباشند که در سیاهرگ هاي لگن، ساق پا، ران یا دیگر مناطق بدن تشکیل شده و جریان خون را مسدود می‌کنند.

 

در صورت حرکت و مسدود کردن رگ هاي خونی در ریه و شکل گیری آمبولی ریوی که زندگی انسان را در معرض تهدید قرار می‌دهد، لخته هاي خون می‌توانند مرگ آفرین باشند.

علت هایی که باعث میشود خون لخته شود

 

برترین روش برای جلوگیري از لخته خون آگاهی و پرهیز از خطرات مرتبط با توسعه DVT هست …

 

دوره های طولانی از عدم تحرک

نشستن طولانی مدت یا عدم تحرک یکی از ایده آل‌ترین شرایط برای تشکیل لخته خون هست، که در این حالت عضلات منقبض نمی‌شوند. بعنوان مثال، مسافرت هاي هوایی طولانی مدت بین قاره اي، سفر با اتوبوس یا اتومبیل شخصی را میتوانید مد نظر قرار دهید.

 

این عدم تحرک می‌تواند به طور قابل توجهی جریان خون را کاهش داده و به شکل گیری لخته خون منجر شود. دوره هاي طولانی سکون «بعنوان مثال، پس از عمل جراحی یا جراحت» نیز بعنوان شرایط خطر آفرین برای تشکیل DVT در نظر گرفته می‌شوند.

 

سن و وزن بدن

اضافه وزن میتواند به مشکلات سلامت گوناگون منجر شود که تشکیل لخته خون یکی از انها محسوب می‌شود. حمل وزن اضافی بدن فشار روی سیاهرگ هاي موجود در لگن و پاها را افزایش میدهد. همینطور، افرادی که بیش از 60 سال سن دارند در معرض خطر بیشتری برای تشکیل DVT قرار دارند. با این وجود، لخته هاي خون و DVT میتوانند در هر سنی شکل بگیرند، به ویژه اگر تعدادی از عوامل خطر آفرین وجود داشته باشند.

 

بارداری

در زمان بارداری، مادر مجبور هست وزنی اضافی را به ویژه در سه ماه پایانی با خود حمل کند. این فشار اضافی می‌تواند استرس و فشار بر سیاهرگ هاي موجود در لگن و پاها را افزایش دهد. افزون بر این، خطر ابتلا به یک DVT یا لخته خون شش ماه پس از زایمان نیز همچنان وجود دارد. این مساله به ویژه برای مادرانی که پس از زایمان کم تحرک میباشند اکثر صادق هست.

 

علت هایی که باعث میشود خون لخته شود

چرا خون لخته میشود ؟

 

جراحت یا عمل جراحی

استراحت طولانی مدت در بستر پس از یک آسیب دیدگی یا عمل جراحی میتواند به شکل گیری یک DVT منجر شود. هر گونه دوره طولانی مدت ایستایی – همانند بستری شدن در بیمارستان – می‌تواند به کاهش انقباض در عضلات پاها، کاهش گردش خون، و خطر بالاتر شکل گیری لخته خون منجر شود. بیماران فلج نیز در معرض خطر بالای DVT قرار دارند.

 

قرص های ضد بارداری

اگرچه محصولات ضد بارداری لزوما موجب شکل گیری لخته خون نمیشوند، اما بعضی انواع قرص هاي ضد بارداری می‌توانند خطر DVT را در زنان تقریبا 40 درصد افزایش دهند. قرص هاي ضد بارداری و درمان جایگزینی هورمون، که شامل هورمونهای استروژن و پروژسترون میشود، ممکن هست عوامل لخته شدن خون را تشدید کنند و زنان را در معرض خطر ابتلا بهDVT قرار دهند.

 

سیگار کشیدن

اگر فردی سیگاری هستید، از این مساله آگاهی دارید که لطفی در حق سلامت بدن خود نمیکنید. سیگار کشیدن میتواند بر گردش خون و توانایی خون برای لخته شدن تاثیرگذار باشد و خطر DVT را افزایش دهد. با این وجود، مرگ و میر ناشی از DVT و آمبولی ریوی در بیماران مبتلا به مریضی انسدادی مزمن ریه «COPD» به واسطه ترکیبی از عوامل، از جمله اختلالات لخته شدن خون و کاهش تحرک افزایش یافته هست.

 

اساس ژنتیکی

اگر سابقه ژنتیکی یا خانوادگی مرگ در زمان حیات پدر «DVP» دارید، خود را در معرض خطر یک لخته خون بدانید. سابقه خانوادگی DVT و آمبولی ریوی «PE» هر دو از عوامل خطرآفرین برای DVP میباشند.

برچسب‌ها: ,
جدیدترین مطالب سایت