دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

این دردها رایج میتوانند علائم بیماری هاي‌ جدی تری باشند. دراین قسمت از مجله تفرحی تالاب لیستی از دردهایی را منتشر کرده ایم کـه باید جدی گرفته شوند.

 

25 درد رایجی که هرگز نباید نادیده بگیرید

تقریبا 11 درصد از بزرگسالان با درد مزمن دست و پنجه نرم می کنند. ودر حالی کـه گاهی اوقات این دردها فقط یک محصول جانبی از روند پیری هستند، اما میتوانند نشانگر یک وضعیت دکتری بسیار جدی‌تر نیز باشند.

 

در زیر، پزشکان، فیزیوتراپ ها و سایر متخصصان سلامت، عده اي از دردهای رایجی را کـه هرگز نباید نادیده بگیرید، برجسته می کنند. اگر هر یک از شرایط زیر شبیه چیزی اسـت کـه تجربه می کنید، با دکتر خود تماس بگیرید.

 

بیشتر بخوانید: چگونه می توان سرطان را زود تشخیص داد ؟

 

1. کمر باین

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

تقریبا 80 درصد از بزرگسالان در طول زندگی خود نوعی کمردرد را تجربه می کنند. بیشتر اوقات، فقط همین اسـت – کمی درد. اما در موارد نادر، می تواند چیزی بـه مراتب بدتر باشد.

 

کمردرد ناگهانی و شدید همراه با مشکلات روده یا مثانه می تواند نشانه اي از سندرم دم اسب «CES» باشد، وضعیتی کـه ناشی از چیزی مانند پارگی دیسک یا دیسک اسـت.

 

توموری کـه روی اعصاب پایه ستون فقرات شـما فشار می آورد. CES بـه جراحی اورژانسی نیاز دارد ودر صورت عدم درمان، می تواند باعث بی اختیاری دائمی و همچنین فلج احتمالی پایین تنه شود. اگر کمردرد جدی را تجربه می کنید، بهتر اسـت بـه اورژانس مراجعه کرده و این وضعیت را رد کنید.

 

2. درد بالای کمر

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

وقتی صحبت از درد بالای کمر می شود، نباید هیچ درد و ناراحتی را نادیده بگیرید. درد شدید می تواند نشان دهنده دیسکسیون آئورت باشد – پارگی در لایه داخلی آئورت کـه اگر چه نسبتاً نادر اسـت، اما اگر درمان نشود اغلب کشنده اسـت.

 

بـه دلیل تقلید از مسائل دیگر شناخته شده اسـت کـه “اغلب منجر بـه تاخیر در تشخیص می شود.” در حالی کـه کمردرد بـه تنهایی برای تشخیص فوری تشریح آئورت کافی نیست، اما همیشه بهتر اسـت ان را دوباره بررسی کنید. “تشخیص و درمان زودهنگام ممکن اسـت بـه نجات جان شـما کمک کند.”

 

3. پا درد / ضعف

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

پس از دویدن طولانی یا یک کلاس تمرینی شدید، کمی درد پا جای نگرانی نیست. اگر هر بار کـه راه میروید، ضعف عضلانی و درد در پاهای خودرا تجربه می کنید، با این حال، می تواند نشانه اي از تومور ستون فقرات باشد. “همانگونه کـه تومور رشد می کند، شروع بـه اعمال فشار بر روی نخاع، ریشه هاي‌ عصبی اطراف، رگ هاي‌ خونی و استخوان ها می کند.”

 

علاوه بر درد و بی حسی در پا، سایر علائم تومور ستون فقرات شامل کمردرد اسـت کـه در هنگام دراز کشیدن بدتر می شود، مشکل در ایستادن، کاهش حساسیت بـه گرما و سرما و از دست دادن بازرسی مثانه و حرکات روده. از آنجایی کـه «تشخیص و درمان زودهنگام حیاتی اسـت»؛ درصورت بدتر شدن تدریجی علائم بـه دکتر مراجعه کنید.

 

4. درد ساق پا

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

اگر شروع بـه تجربه درد ساق پا در خارج از میدان چپ کردید، ممکن اسـت نشانه وجود یک بیماری جدی بـه نام ترومبوز ورید عمقی «DVT» باشد. این لخته‌ها «احتمالاً پس از نشستن یا بی‌حرکتی طولانی مدت مانند یک هواپیمای طولانی یا مسافرت با خودرو ایجاد میشوند». سایر علائم خاموش DVT عبارتند از: داغ بودن پوست پای شـما در اثر لمس و تغییر رنگ پوست.

 

5. چشم درد

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

درد چشم در عصر دیجیتال بـه طور فزاینده اي رایج شده اسـت. تقریبا 90 درصد از کاربران رایانه چیزی را تجربه می کنند کـه بـه ان سندرم بینایی رایانه «CVS» میگویند کـه می تواند منجر بـه سوزش چشم، حساسیت بـه نور و تاری دید شود.

 

اما در حالی کـه CVS نسبتاً بی ضرر اسـت و می توان با تغییر درخشندگی صفحه نمایش بر ان غلبه کرد، اما تنها دلیل درد چشم نیست. در برخی موارد، درد چشم ناشی از یک مسئله غیر قابل حل بـه نام نوروپاتی بینایی اسـت، وضعیتی کـه شامل التهاب اطراف عصب بینایی اسـت.

 

بر اساس مقاله قابل توجهی کـه درسال 2007 منتشر شد، این بیماری بـه فیبرهای عصبی مجاور آسیب می‌رساند و “یک علت مکرر از دست دادن بینایی اسـت.” خوشبختانه نوروپاتی بینایی را می توان با استروئیدها درمان کرد و بینایی طبق معمولً در عرض 12 ماه تقریبا بـه طور کامل التیام می یابد، اگر بلافاصله توسط دکتر مورد توجه قرار گیرد.

 

6. درد فک سمت چپ

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

مشکلات قلبی همیشه خودرا بـه شکل درد قفسه سینه نشان نمی‌دهند. در واقع، درد فک ممکن اسـت نشان دهنده این باشد کـه یک مشکل قلبی در حال بازی اسـت. زنان بـه ویژه ممکن اسـت “دردی را احساس کنند کـه مختص سمت چپ و پایین فک اسـت.”

 

در حالی کـه این درد اغلب نتیجه دندان قروچه بیش از حد اسـت، اغلب هفته ها یا ماه ها قبل از حمله قلبی نیز گزارش می شود. در مورد عجیب بودن ظاهر درد فک کـه مربوط بـه مشکلات قلبی اسـت، “وقتی مشکلی در قلب وجوددارد، باعث تحریک اعصاب در ان ناحیه می شود، اما گاهی اوقات در جای دیگری احساس درد می کنید.”

 

7. درد استخوان

با افزایش سن، درد استخوان پاسخ طبیعی بدن بـه سایش و پارگی اسـت. با این حال می تواند نشانه اي از مولتیپل میلوما، سرطان خونی کـه بر سلول هاي‌ پلاسما تاثیر می‌گذارد نیز باشد. علاوه بر درد استخوان در ستون فقرات یا ناحیه قفسه سینه، مولتیپل میلوما طبق معمولً باعث تهوع، یبوست و از دست دادن اشتها نیز می شود.

 

8. دردهای بی امان معده در سمت راست پایین

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

«درد شکمی [تشخیص] چالش برانگیز اسـت، زیرا همه ی ما گاهی اوقات بـه ان مبتلا می شویم». با این وجود “دردی کـه شدید اسـت و بـه اسانی فروکش نمی‌کند و بـه سمت راست پایین شکم حرکت می کند یا بیشتر در ان اسـت، می تواند آپاندیسیت حاد باشد.”

 

بر اساس گزارش موسسه ملی دیابت و بیماری هاي‌ گوارشی و کلیوی، آپاندیسیت تقریبا 5 درصد از جمعیت را تحت تاثیر قرار می دهد. این نیاز بـه برداشتن فوری جراحی دارد ودر صورت عدم درمان، آپاندیس می تواند ترکیده و باعث پریتونیت یا عفونت اندام هاي‌ شکمی شود.

 

9. سوء هاضمه

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

بر اساس گزارش موسسه ملی دیابت و بیماری هاي‌ گوارشی و کلیوی، سوء تغذیه حدود 1 نفر از هر 4 نفر را تحت تاثیر قرار می دهد. ودر حالی کـه این درد گوارشی می تواند پس از نوشیدن بیش از حد قهوه رخ دهد، می تواند یکی از علائم هشدار دهنده سرطان نیز باشد.

 

“مردم اغلب این علامت را نادیده می گیرند، زیرا سوءهاضمه خودرا بـه استرس یا رژیم غذایی بد نسبت میدهند. با این حال، سوء تغذیه مزمن می تواند نشانه‌اي از سرطان مری باشد، بـه خصوص اگر برای دو یا چند ماه ادامه داشته باشد.” علائم دیگر شامل سکسکه، درد قفسه سینه، کاهش وزن و مشکل در بلع اسـت.

 

10. حالت تهوع

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

در اکثر موارد، حالت تهوع نشانه یک بیماری خفیف مانند مسمومیت غذایی یا آنفولانزا اسـت. با این حال، در برخی موارد، این علامت ناخوشایند می تواند یک علامت هشدار دهنده اولیه حمله قلبی باشد. هنگامی کـه دانشمندان دانشگاه ییل با هزاران بیمار حمله قلبی در مورد علائم انها درسال 2018 گفت و گو کردند، دریافتند کـه تقریبا 62 درصد از زنان و 50 درصد از مردان در مقطعی از حادثه دچار تهوع یا درد معده شده اند.

 

11. سفتی گردن

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

تقریبا همه ی گهگاهی سفتی گردن و حرکت دردناک را تجربه می کنند کـه اغلب بـه دلیل وضعیت خواب نامنظم و ناراحت‌کننده اسـت. با این حال، چنین دردهایی ممکن اسـت نشانه یک موضوع بسیار عمیق‌تر باشد: مننژیت، التهاب غشاهای اطراف نخاع.

 

مننژیت اغلب در عرض چند ساعت پس از عفونت شروع بـه نشان دادن علائم می کند – عمدتاً سفت شدن گردن درد و تب ناگهانی. اگر چه این شروع ناگهانی ناراحت کننده اسـت، اما در واقع یک چیز خوب اسـت: مننژیت می تواند “در عرض چند روز” کشنده شود، بنابر این شـما میخواهید در اسرع وقت بـه ان مبتلا شوید.

 

12. درد مفاصل

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

در برخی موارد، درد مفاصل نتیجه تحلیل رفتن غضروف شـما بـه دلیل یک عمر حرکت اسـت. در موارد دیگر، این نشانه یک بیماری خود ایمنی اسـت کـه بـه عنوان آرتریت روماتوئید شناخته می شود.

 

آرتریت روماتوئید بـه پوشش مفاصل شـما حمله می کند، بافت اطراف را ملتهب می کند و حتی خود مفصل را فرسایش می دهد. التهاب حاصل می تواند بـه چندین اندام از جمله پوست، چشم ها، ریه ها و قلب آسیب برساند.

 

اگر چه در حال حاضر هیچ درمانی وجود ندارد، اما راه هایي برای مدیریت ان وجوددارد. و “این وضعیت طبق معمولً درصورت عدم درمان پیشرفت می کند و حرکت و فعالیت‌هاي‌ شـما را در آینده محدود میکند.”

 

بیشتر بخوانید: روش های آسان برای پیشگیری از سرطان

 

13. درد داخلی مچ دست

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

از آنجایی کـه مچ دست شـما عمدتا از مجموعه اي از استخوان هاي‌ کوچک تشکیل شده اسـت ودر بافت محافظ بسیار کمی پیچیده شده اسـت، جای تعجب نیست کـه درد مچ دست یک شکایت رایج اسـت.

 

ودر حالی کـه تعداد زیادی از این دردها را می توان بـه ساییدگی و پارگی طبیعی نسبت داد، اما اگر درد در جایی رخ دهد کـه انگشت شست بـه مچ دست میرسد، ممکن اسـت نشانه اي باشد کـه از چیزی بـه نام تنوسینوویت De Quervain رنج می‌برید.

 

اگر چه علت این وضعیت در حال حاضر ناشناخته اسـت، اما یک چیز قطعی اسـت: بسیار دردناک اسـت. درصورت عدم درمان، درد می تواند بـه شست شـما و تا ساعد شـما گسترش یابد و گرفتن اشیا را دشوار می کند. اگر بـه اندازه کافی زود تشخیص دهید – در شش ماه اول – می توان ان رابا جلسات منظم فیزیوتراپی درمان و ریشه کن کرد.

 

14. گرفتگی کف دست

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

در برخی موارد، گرفتگی کف دست نشانه یک بیماری جدی بـه نام سندرم تونل کارپال اسـت کـه ناشی از فشرده شدن عصب در سمت کف مچ اسـت.

 

در واقع، احتمالاً شایع‌تر از ان چیزی اسـت کـه فکر می کنید: طبق تحقیقات سال 2011؛ تونل کارپال تقریبا 3 تا 6 درصد از جمعیت بزرگسال را تحت تأثیر قرار می دهد. خوشبختانه درمان – کـه بسته بـه شدت می تواند شامل هر چیزی از آتل تا جراحی باشد – طبق معمولً منجر بـه بازیابی کامل عملکرد دست می شود.

 

15. فشار پاشنه

اگر درد پاشنه پا را تجربه می کنید کـه نتیجه یک جفت کفش جدید نیست، ممکن اسـت فاشیای کف پا باشد. این بیماری التهابی شایع‍‌ترین علت درد پاشنه پا اسـت و اغلب خودرا بـه عنوان درد طبیعی پا ناشی از ایستادن طولانی مدت پنهان می کند.

 

اگر چه تشخیص کف پا از دردهای معمولی کف پا دشوار اسـت، اما بسیار مهم اسـت کـه مراقب باشید: درصورت عدم درمان، فاسیای کف پا می تواند منجر بـه درد مزمن شود کـه می تواند راه رفتن شـما را تحت تاثیر قرار دهد. این می تواند بـه طور ناخواسته بـه سایر قسمت‌هاي‌ بدن کـه در نتیجه فشار بیشتری وارد می کنند، مانند زانو، لگن یا باقی مانده پا آسیب برساند.

 

16. پا درد و بی حسی

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

آیا اخیراً سطح قندخون خودرا بررسی کرده‌اید؟ اگر نه، عاقلانه اسـت کـه اینکار را انجام دهیم. دردها و علائم رایج مانند تشنگی بیش از حد، مشکلات بینایی، و درد یا بی حسی در دستها و پاها همگی می‌توانند ناشی از دیابت بازرسی نشده باشند.

 

پیشرفت از پیش دیابت بـه دیابت سالها طول میکشد، بنابر این بررسی HgbA1c هر سه سال یک بار دیابت را در مراحل اولیه‌اش پیدا می کند.

 

17. بی حسی انگشت پا

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

وقتی در وضعیتی نامناسب بالای پای خود می‌نشینید، طبیعی اسـت کـه انگشتان پا دچار گزگز و بی حسی شوند. چیزی کـه طبیعی نیست این اسـت کـه این حس را بدون هیچ دلیلی تجربه کنید.

 

اگر اینکار را انجام می‌دهید، ممکن اسـت نشانه اي از سندرم گیلن باره باشد، یک بیماری نادر سیستم عصبی کـه با بی حسی و/یا سوزن سوزن شدن در انگشتان دست و پا و اطراف دهان طبقه بندی می شود. علائم دیگری کـه با پیشرفت بیماری ایجاد می شوند عبارتند از: ضعف عضلانی، مشکل در صحبت کردن و بلع، و کمردرد.

 

18. درد لگن

اگر درد قابل توجه لگن ادامه یابد، ممکن اسـت نشانه بورسیت باشد، وضعیتی کـه بر کیسه هاي‌ مایع اطراف مفاصل شـما تأثیر میگذارد. با ایجاد التهاب دراین کیسه ها، بورسیت می تواند منجر بـه درد حاد و حتی ناتوانی در حرکت مفاصل شـما شود.

 

از آنجایی کـه ناشی از استرس مکرر بـه مفاصل اسـت، احتمال بورسیت با افزایش سن و/یا فشار فیزیکی افزایش مییابد. خوشبختانه، این وضعیت می تواند در طول زمان با ترکیبی از تزریق درد و فیزیوتراپی معکوس شود.

 

19. سردرد شدید

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

در حالی کـه سردرد ممکن اسـت بـه دلایل مختلف مانند خماری، کم آبی، کمبود غذا، صدای بلند کودکان رخ دهد، درد جمجمه ممکن اسـت نشان دهنده وجود آنوریسم مغزی تهدید کننده زندگی باشد. سردردهای ناشی از آنوریسم مغزی اغلب بـه عنوان «بدترین سردرد» توصیف میشود. درصورت عدم درمان، این آنوریسم ها میتوانند بـه طور ناگهانی ترکیده و باعث سکته مغزی یا حتی مرگ شوند.

 

و آنوریسم مغزی تنها بیماری جدی نیست کـه می تواند باعث سر درد شود. این درد همچنین می تواند نشان دهنده تومور مغزی باشد. تغییر در فراوانی [و] نوع یا شدت سردرد باید محاسبه عصبی را ضروری کند.

 

20. گلو درد / گرفتگی صدا

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

اگر گلودرد دارید کـه با استفاده از قطره هاي‌ سرفه و استراحت بهتر نمی‌شود، باید با یک دکتر متخصص یک قرار ملاقات بگذارید. گرفتگی صدا یکی از علائم سرطان ریه اسـت. علائم دیگری کـه باید مراقب آن ها بود عبارتند از سرفه مداوم، درد قفسه سینه کـه با تنفس عمیق و خنده بدتر می شود، از دست دادن اشتها و خستگی.

 

21. درد هنگام تنفس یا خنده

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

لوپوس یک بیماری اسـت کـه طبق معمولً اشتباه گرفته می شود. بـه زبان ساده، این یک بیماری خودایمنی اسـت کـه زمانی رخ می دهد کـه بدن بافت ها و اندام هاي‌ خودرا تخریب می کند. این علائم مجموعه اي دارد، اما یکی از ساده‌ترین مواردی کـه می توان نادیده گرفت، احساس درد در هنگام تنفس اسـت.

 

از آنجایی کـه لوپوس می تواند باعث التهاب در ریه‌ها شود، اغلب منجر بـه پلوریت یا “دردی شدید، اغلب تیز، در ناحیه یا نواحی خاصی از قفسه سینه شـما” میشود کـه با نفس‌هاي‌ عمیق یا خندیدن بدتر می شود.

 

22. درد در هنگام ادرار کردن

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

هنگامی کـه اکثر افراد در هنگام ادرار درد را تجربه می کنند، فرض فوری انها این اسـت کـه یک عفونت ادراری قابل درمان دارند. اگر چه همیشه اینطور نیست. این درد می تواند با تشخیص سرطان مثانه نیز همراه باشد. موارد دیگری کـه درصورت ابتلا بـه سرطان مثانه باید مراقب آن ها باشید عبارتند از: وجود خون در ادرار، بی اختیاری ادرار، نیاز مداوم بـه ادرار کردن، خستگی بی دلیل و از دست دادن اشتها.

 

23. وزوز گوش

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

وزوز گوش، یا صدای زنگ در گوش، پس از شرکت دریک رویداد بلند مانند یک کنسرت نسبتا شایع اسـت. از سوی دیگر، زمانی کـه ان را دریک اتاق کاملا ساکت تجربه کنید، طبق معمولً باعث نگرانی می شود. حتی میتواند نشانه‌اي از نوروم آکوستیک باشد، یک تومور غیرسرطانی کـه عصب اصلی منتهی بـه گوش داخلی بـه مغز را تحت تاثیر قرار می دهد.

 

در موارد نادر، این تومورها می‌توانند بـه حدی رشد کنند کـه بـه ساقه مغز فشار وارد کنند و عملکردهای حیاتی را مختل کنند، بنابر این بهتر اسـت هرگونه گوش بند را توسط دکتر معاینه کنید.

 

24. درد سینه

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

“درد یک علامت شایع سرطان پستان اولیه نیست، اما تومور می تواند باعث ایجاد درد در بافت سالم اطراف شود.” برای زنان مبتلا بـه سرطان سینه التهابی، درد یا حساسیت اغلب یکی از نخستین علائم اسـت.

 

متأسفانه، افتراق درد ناشی از سرطان سینه از درد مربوط بـه قاعدگی دشوار اسـت. محاسبه درد یا حساسیت بـه لمس دشوار اسـت. “اگر با یک توده سفت واقعی یا ضخیم شدن پوست همراه باشد، باید اقدام فوری انجام دهید.”

 

25. درد شانه

دردهایی بدن که نباید آنها را نادیده گرفت + عکس

در بیشتر موارد، شانه درد ناشی از یک تمرین شدید یا چرخیدن دور یک کیف سنگین اسـت. اما در بدترین حالت، این بـه دلیل سندرم خروجی قفسه سینه «TOC» اسـت، گروهی از اختلالات کـه بر اساس تحریک، آسیب، یا فشرده شدن اعصاب و/یا رگ هاي‌ خونی در قسمت تحتانی گردن و بالای قفسه سینه طبقه بندی می شوند.

 

TOC طبق معمولً در ورزشکارانی کـه دست‌هاي‌ خودرا بـه اطراف می‌چرخانند ودر افراد مبتلا بـه اختلالات خواب دیده می شود. سایر علائم بـه ناحیه خاصی کـه تحت تاثیر قرار گرفته بستگی دارد.

 

بیشتر بخوانید: شدیدترین نوع سرطان پوست

 

در پایان

چگونه می دانید کـه دردی کـه احساس می کنید طبیعی اسـت یا زمان ان رسیده اسـت کـه بـه دنبال مراقبت‌هاي‌ دکتری باشید؟ در بیشتر موارد، درد در قفسه سینه فقط سوزش سر دل اسـت، اما در موارد دیگر بدن شـما بـه شـما میگوید کـه چیزی کاملاً درست نیست.

جدیدترین مطالب سایت