شناخت بیماری احتباس آب در بدن

شناخت بیماری احتباس آب در بدن

دلیل بیماری احتباس آب در بدن

 

بیشترین ماده اي که در بدن موجود هست آب می باشد. دو سوم بدنانسان را آب تشکیل میدهد. یک لیوان آب گوارا چون اکسیری نجات بخش برای فرد تشنه استیک سبک زندگی کم تحرک و غیر فعال می‌تواند موجب احتباس آب در بدن شود

 

به گزارش تالاب:بخش اعظم بدن انسان از آب تشکیل شده هست. آب در خون، استخوان ها، عضلات و اندام ها وجود دارد. در شرایطی که بدن انسان قطعا برای ارائه عملکرد درست و بهینه به آب نیاز دارد، گاهی اوقات ممکن هست

 

میزان بیش از اندازه از آن را حفظ کند. این تجمع آب در بدن به نام احتباس آب شناخته میشود. احتباس آب از لحاظ جسمانی خود را در قالب تورم بدن آشکار می سازد.

 

در اکثر موارد، احتباس آب کوتاه مدت مشکلی جدی محسوب نمیشود و موجب معضلات سلامت جدی نمیشود. اما احتباس آب در بلند مدت میتواند آثاری زیان آور برای بدن انسان به همراه داشته باشد.

 

مریضی هاي اساس اي که احتباس آب می‌تواند یکی از عوارض جانبی آن ها باشد شامل سیروز کبدی، نارسایی قلبی، نارسایی کلیوی، پره اکلامپسی «یک مریضی خطرناک مرتبط با بارداری»، و سندرم پیش از قاعدگی می‌شوند.

 

احتباس آب به واسطه عوامل مختلفی شکل می‌گیرد که در ادامه به پنج مورد برتر در این اساس اشاره می‌شود.

 

رژیم غذایی

سدیم «بعنوان مثال، نمک» یک ماده مغذی ضروری هست که در خدمت عملکردهایی مهم در بدن انسان هست، اما ما به مقادیر کم از آن احتیاج داریم. در تعداد زیادی از موارد، غذاهایی که مصرف میکنیم دارای مقادیر بیش از اندازه نمک میباشند که احتباس آب و افزایش وزن را تحریک میکند.

 

پیشنهاد: اولیه، به مقدار پیشنهاد شده نمک مصرف کنید که بنابر گزارش سازمان غذا و داروی کشور آمریکا برابر با 2,300 میلی گرم یا کمتر در روز هست. شاید مقدار زیادی به نظر برسد، اما در واقع حدود یک قاشق چایخوری نمک می‌شود. دوم، با بهرهگیری از جایگزین هایي مثل گیاهان دارویی و ادویه ها میزان مصرف نمک را کاهش کنید.

 

زیره، شوید، سیر، زنجبیل، پیاز، و فلفل از جمله انتخاب هاي در دسترس میباشند. آبلیمو، خردل، و سرکه نیز می‌توانند بدون بهرهگیری از نمک عطر و طعم غذای شما را تغییر دهند.

 

سبک زندگی

نشستن یا ایستادن طولانی مدت باعث میشود تا بافت هاي بدن آب را نگه دارند. یک سبک زندگی کم تحرک و غیر فعال میتواند موجب احتباس آب در بدن شود. در هر سناریو، نشانه هاي جسمانی مثل تورم در پاها شکل خواهند گرفت.

 

پیشنهاد: حفظ گردش خون در سراسر بدن از اهمیت ویژه اي برخوردار هست. اگر به واسطه شغل خود مجبور هستید مدتی طولانی را در حالت نشسته سپری کنید از وقت استراحت خود برای پیاده‌روی بهرهگیری کنید.

 

میتوانید اتومبیل خود را اندکی دورتر از محل کار پارک کنید تا از پیاده‌روی پیش از آغاز روز کاری بهرهگیری کنید. به جای بهرهگیری از آسانسور از پله بهرهگیری کنید. نیازی نیست همانند یک ورزشکار حرفه اي ورزش کنید و انجام تمرینات ورزشی سبک به مدت 15 تا 30 دقیقه در روز نیز میتواند به سود شما باشد.

 

داروها

احتباس آب در بدن از جمله عوارض جانبی تعداد زیادی از داروهای تجویزی هست. داروهای ضد افسردگی، مسدودکننده هاي بتا، داروهای فشار خون، داروهای شیمی درمانی، و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل آسپرین، ایبوپروفن، و ناپروکسن از جمله مواردی میباشند که میتوانند موجب احتباس آب شوند.

 

پیشنهاد: کاهش به مرور بهرهگیری از داروهایی که موجب احتباس آب در بدن می‌شوند به مشورت با دکتر نیاز دارد. در صورت دیدن تورم بیش از اندازه در نتیجه مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی یا دیگر داروهای مسکن مراجعه به دکتر ایده خوبی هست.

 

 

شناخت بیماری احتباس آب در بدن

 

احتباس آب در بلند مدت می‌تواند آثاری زیان آور برای بدن انسان به همراه داشته باشد

هورمون ها

تجربه نفخ شدید در دوره پیش یائسگی و یائسگی در بین زنان شایع هست، که اغلب یک محصول جانبی احتباس آب، گاز روده، کاهش ساخت صفرا، و یا ترکیبی از هر سه مورد هست.

هورمونهای استروژن و پروژسترون نقشی چشمگیر در احتباس مایع ایفا میکنند. احتباس آب زمانی رخ میدهد که سطوح استروژن بیش از اندازه بالا باشد یا سطوح پروژسترون بیش از اندازه پایین آمده باشد. عدم تعادل هورمونی علت شایع بودن احتباس آب در دوران پیش از قاعدگی هست.

 

پیشنهاد: اولیه، دقت ویژه اي به رژیم خوراکی خود داشته باشید و مصرف مواد خوراکی که موجب نفخ و گاز می‌شوند را کاهش داده یا کنار بگذارید. اگر این اقدام در برطرف شدن مشکل تاثیری نداشت، ممکن هست به مشورت با یک متخصص تغذیه نیاز باشد که احتمالا آلرژی ها و عدم تحمل هاي خوراکی را مورد بررسی قرار خواهد داد. در موارد نادر، ممکن هست به درمان جایگزینی هورمون یا ایجاد توازن هورمونی زیر نظر یک متخصص نیاز باشد.

 

مشکلات قلبی

احتباس آب ناشی از یک مریضی قلبی ممکن هست خود را با تورم در پاها و شکم نشان دهد. بعضی از نشانه هاي شایع نارسایی قلبی شامل سبکی سر، خستگی، ضربان قلب سریع، ضعف، و تنگی نفس میشوند.

 

پیشنهاد: به دکتر مراجعه کنید. خطر نارسایی قلبی در صورت به تاخیر افتادن مداخله پزشکی افزایش می یابد. دکتر انجام آزمایش هاي لازم را در این اساس مد نظر قرار خواهد داد.

 

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت