بروزرسانی : 21 خرداد 1396

دلیل تق تق یا صدا دادن زانو چیست ؟

دلیل تق تق یا صدا دادن زانو چیست ؟

علت تق تق کردن زانوهایمان

اگر زانوی شما تق تق می‌کند و همینطور در آن درد وجود دارد برای پیشگیری از بروز آسیبدیدگیهای بعدی، باید هر چه سریعتر به دکتر مراجعه کنید؛ اما اگر احساس درد ندارید احتمالاً مشکل شما جزئی هست اما باید برای پیشگیری از وقوع آسیبدیدگیهای جدی، به این مسئله دقت داشته باشید. دکتر جهت تشخیص عامل ایجادکننده صدا در زانو، زانویتان را معاینه خواهد کرد تا به شما کمک کند چه نوع روش درمانی برای شما مناسب هست.

بسیاری به دنبال یک علت برای این مشکل هست که به علت این که از زانو بسیار بهرهگیری می‌شود، این اندام در برابر تعداد زیادی از صدمات، آسیبپذیر هست. کم کم زمان یا براثر آسیبدیدگی ممکن هست عارضه تقتق یا صدا دادن زانو در فرد ایجاد شود.این عارضه دردی به همراه ندارد اما علتهای مختلفی می توانند عامل بروز صدای تقتق در زانو شود و تعداد زیادی از این علتها با گذر زمان می‌توانند در نهایت موجب بروز درد شوند.

تق تق یا صدا دادن زانو

صدای شبیه به ترکیدن، تلق تلوق یا خشخش در مفاصل همۀ وقت نگرانکننده نیست و همۀ وقت اتفاق نمیافتد و با علائمی نظیر درد و تورم همراه نمیباشد؛ اما با این وجود ممکن هست این صداها نشانه مشکلی باشد که هنوز به طور کامل نمود پیدا نکرده هست.

در این موارد صدا دادن زانو ممکن هست یک نشانه نخست برای مریضی باشد. اگر چه صدای تق تق ممکن هست در تمام مفاصل بدن ایجاد شود اما تعداد زیادی از افراد درمییابند که مفاصل فک «مفصل گیجگاهی فکی»، مفاصل انگشت و زانو اکثر مستعد ابتلا به تق تق، خشخش یا تلق تلوق میباشند.

دلایل صدا دادن و تق تق زانو

انواع مختلفی از مشکلات زانو می‌تواند موجب ایجاد صداهای غیرعادی نظیر تلق تلق، ترق تلوق وتق تق کردنزانو شود. خشخش زانو صدای خاصی هست که با بیماریهای آرتروز و به خصوص استئوآرتریت همراه میباشد.

نوع صدای ایجاد شده تا حدی می‌تواند به تشخیص مریضی کمک کند اما صداهای غیرعادی به تنهایی نشانه غیرقابل اعتمادی میباشند؛ و باید به سایر علائم دقت شود و جهت تائید تشخیص بایستی بررسیهای تشخیصی نیز انجام شوند. در این جا به چند علت شایعی که صداهای غیرعادی را در زانو ایجاد می‌کنند اشاره می‌شود.

آرتروز

آرتروز به هر نوع از حالت برافروختگی مفصل اتلاق می شود که کپسول، آستر، غضروف یا انتهای استخوان را دربر میگیرد. استئوآرتریت برخلاف نامش اساساً التهاب مفصلی نمیباشد. عارضه استئوآرتریت در زیر به تفصیل شرح داده شده هست.

روماتوئید مفصلی یکی از شناختهترین نوع آرتروز میباشد و هنگامی روی می‌دهد که سیستم ایمنی بدن به آستر مفاصل حمله کند. انواع دیگر آرتروز عبارتند از آرتریت سپتیک که از عفونت ناشی می شود، آرتریت پس از ضربه که از وارد شدن ضربه شدید به زانو به وجود میآید و عارضه نقرص که از تجمع بلورهای اسید اوریک در مفصل ایجاد می شود.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت