جستجو در تالاب

شناسایی داروهای متضاد و عارضه جانبی دارو ها

شناسایی داروهای متضاد و عارضه جانبی دارو ها

شناسایی داروهای متضاد و عارضه جانبی دارو ها

 در تحقیقاتی انجام شده متوجه شدند که باید چند نوع از دارو ها را باهم مصرف کرد این باعث عوارض ناگوار می شودبیشتر افراد نسخه هاي دارویی را با مکمل ها و همینطور داروهای بدون نسخه ترکیب می‌کنند و خودشان را به خطر می‌اندازند. این جا نکاتی برای محافظت از خودتان می آوریم.

 

مریضی در مطب دکتر نشسته و درمورد تجویز «وارفارین» که از لخته شدن خون پیشگیري می‌کند حرف میزند، دکتر از او می پرسد که اگر چیز دیگری مصرف میکند، او لازم هست بداند. بیمار به ویزیت دیگر پزشکان فکر می‌کند اما به رفتن داروخانه جایی که مکمل ها و همینطور مسکن هاي بدون نسخه خریده هست اشاره اي نمی‌کند و در نتیجه می‌گوید: «نه.»

 

در تحقیقی از که از صد نفر که وارفارین مصرف می‌کردند، مشخص شد که سه چهارم شان از داروهای مکمل هم بهرهگیری میکردند که این موضوع در پرونده شان قید نشده هست اما این نکته را باید مورد نظر قرار داد که تعداد زیادی از مکمل هاي می‌تواند انها را در خطر جدی فعل و انفعالات شیمیایی قرار دهد.

 

پزشکان نگران تاثیرات منفی احتمالی اختلاط داروهای تجویزی با داروهای بدون نسخه و مکمل ها میباشند اما نگرانی آن ها بهار قبل، با انتشار مطالعه اي در یک مجله پزشکی بسیار برجسته تر شد. د راین تحقیق، تعداد بیمارانی که ترکیبات بالقوه خطرناک را مصرف کرده بودند تقریبا در یک دوره 6 ساله گستردگی دو برابر داشت.

 

شناسایی داروهای متضاد و عارضه جانبی دارو ها

شناسایی داروهای متضاد و عارضه جانبی دارو ها

 

این آ»ار از گفتگو با بیش از 2200 بزرگسال بین سن هاي 62 تا 85 به دست آمده هست. از این مطالعه همینطور مشخص شد: نسبت افرادی که پنج یا اکثر نسخه گرفته اند از 31 درصد تا 36 درصد افزایش یافته هست. در همین زمان، 64 درصد افرادی که با آن ها گفتگو شد داروهای مکمل مصرف کرده و 38 درصد داروهای بدون نسخه مصرف کرده اند.

 

این روند دلیلی برای نگرانی هست. میلیون‌ها نفر از افراد سالمند خود را در خطر نادر، اما جدی فعل و انفعالات ترکیب داروهای مکمل با داروهای تجویز شده درمانی قرار می‌دهند.

 

اگر داروهای بدون نسخه به اشتباه مصرف شوند، آسیب هاي شان باقی می مثل. داروی «بدون نسخه» به معنای «بدون ضرر» نیست. این مشکلی هست که با پیر شدن افراد، تجویز داروها برای شان رشد می‌کند و از سوی دیگر این افراد سالمند داروهای مکمل و بدون نسخه هم مصرف میکنند، در نتیجه خودشان را به دام می‌اندازند.

 

خطرات رو به افزایش

پزشکان نگرانی بیشتری نسبت به افراد مسن دارند، چرا که برای آن ها داروهای بیشتری تجویز می‌شود. هر فردی که یک ترکیب بد را مصرف کند میتواند در خطر قرار گیرد.

 

برخی مکمل هاي خوراکی که با داروهای تجویز شده بهرهگیری میشوند، میتوانند تهدید کننده زندگی بوده و منجر به صدمه به کبد یا آسیب به دیگر اندام ها یا خونریزی بیش از حد یا در مواردی مکمل هایي که حاوی موادی چون «جنیستئن» «که معمولا برای سلامت استخوان مصرف میشود» میباشند به جای تاثیرگذاری بر زندگی افراد، بر تصویر عمل کرده و تبدیل به قاتلانی پنهان شوند.

 

اغلب یک مکمل خوراکی ممکن هست به سادگی یک عارضه جانبی شناخته شده مثل خواب آلودگی راکه با تجویز در ارتباط هست تشدید کند. مطمئن هستیم که تعداد زیادی از مردم نمی‌دانند چه زمانی به داروهای فعل انفعال دارند. وقتی مشکلی ظاهر می‌شود، ممکن هست نسخه تجویز شده سرزنش شود؛

 

اما باید در نظر گرفت یک دکتر ممکن هست نداند چه چیز دیگری در جعبه داروی بیمار وجود دارد. داروهای مکمل به خصوصی می‌توانند اثربخشی داروهای تجویز شده را با مداخله در سوخت و ساز دگرگون کنند. مصرف یک داروی جایگزین برای افسردگی باعث میشود که بدن آنزیمی را ساخت کند که قدرت برخی از تجویزها را کم کند.

 

ژورنال پزشکی حتی بیماران پیوندی را شرح داده که بدن شان اندام دریافتی را پس زده هست. مکمل ها تاثیر داروهای ضد درد را تضعیف می‌کنند. برای درمان نارسایی قلبی «دیگوسین» و داروهای «استانین» کاهش دهنده کلسترول خون وقتی که با هم مصرف شوند تاثیر کمتری دارند اما اگر بیمار به دکتر درمورد مکمل ها نگوید او احتمالا درمان متفاوتی را در پیش میگیرد زیرا درمان نخست به سادگی خوب عمل نکرده هست و او درمان دیگری را باید گزینه کند.

 

شناسایی داروهای متضاد و عارضه جانبی دارو ها

شناسایی داروهای متضاد 

 

مطالعه اي که بهار قبل منتشر شد یک مشابه را برجسته کرده که شامل روغن ماهی هست که مزایای آن برای قلب و سیستم عصبی پیشنهاد می‌شود اما شواهدی وجود دارد که روغن ماهی مثل «وارفارین» و «کلوپیدوگرل» رقیق کننده خون میباشند

 

 

و تاثیر دارو را تشدید کرده و خطر خونریزی هاي داخلی را بالا می‌برند. مکمل هایي مثل کرن بری، گلوکوزامین، سیر و جینکو یا داروهای بدون نسخ9ه مثل آسپرین هم رقیق کننده قوی خون میباشند.

 

محافظت از خود

مطالعات میگویند که کمتر از 40 درصد از بیماران درمورد مکمل هاي دارویی شان با دکتر شان حرف زده اند، در حالی‌که این راهی آشکار برای پیشگیری از مشکلات هست.

 

تعداد زیادی از افراد فکر میکنند که دکتر شان ممکن هست وقتی بفهمد که انها چیزی که او تجویز نکرده را مصرف می‌کنند ناراحت شود یا آن ها فکر می‌کنند که این موضوع طبیعی هست. این یک داروی بدون نسخه هست و چرا باید این موضوع را به پزشکم اطلاع دهم؟

 

از سوی دیگر بسیاری پزشکان این موضوع را نمی پرسند، لیستی از بیماران،کاغذبازی هاي چندان به آن ها اغلب اجازه نمی‌دهد که سوالات بیشتری درمورد داروهای قفسه داروی بیماران بپرسند. این مخلوط سوال نکردن و نگفتن میتواند باعث مشکل شود؛ چه بکنیم:

 

دوباره به ضررها فکر کنیم

با هر مکمل به همان جدیتی برخورد کنید که با یک قرص که از داروخانه می‌گیرید. به کسی که فکر سلامت شما هست درمورد آن بگویید و مطمئن شوید که این اطلاعات در پرونده شما ثبت شود. این موضوع میتواند در سیستم سلامت چالش برانگیز باشد، چرا که امکان دارد بیمارانی باشند که چند دکتر آن ها را میبینند و هر کدام یک بانک اطلاعاتی جداگانه دارد.

 

لیستی از چیزهایی همیشگی

این فهرست شامل مکمل ها و داروهای بدون نسخه هست. می‌توانید این داروها را نوشته و انها را مرتب کنید و این فهرست خوب را هنگام رفتن پیش دکتر یا اورژانس ببرید.

 

خودتان تداخل های دارویی را چک کنید

در سایت هایي مثل «دارویاب» می‌توانید دارویی مصرفی را جستجو کرده و در مورد تداخل دارویی بخوانید. در این سایت می‌توانید برخی داروهایی که با داروهای دیگر تداخل دارند را جستجو کنید.

 

نصب نرم افزار

«داروخانه بنفش» یک اپلیکیشن کامل و مرجع در اساس ویژگی ها و خواص انواع داروهاست، که برای سیستم عامل اندروید عرضه شده هست. این برنامه دارای بخش هایي چون: گروه دارویی، موارد مورد مصرف مکانیزم اثر دارو، عوارض جانبی، هشدارهای مصرف، تداخل دارویی و نکاتی برای مصرف هست.

 

داروساز شما هم یک متخصص است

هر زمانی که برای خریدن داروی بدون نسخه به داروخانه میروید اصلا ضرری ندارد که بپرسید شما چه فکر میکنید؟ وقتی که تداخل دارویی پیش می‌آید انتظار نداریم که همۀ کارشناس باشند، اما از بیماران می‌خواهیم که خودشان مواظب سلامت خودشان باشند.

 

قفسه داروها

یکی از دلایل افزایش خطر این نوع فعل و انفعالات اعداد محض میباشند. با افزایش جمعیت مسن بالای 65 سال و مصرف زیادتر نسخه ها، آن ها به بزرگترین مصرف کنندگان مکمل ها تبدیل میشوند. آنهایی که به احتمال چندان برای شان دارو تجویز می‌شود، همان قدر هم از مکمل ها بهرهگیری می‌کنند و به همان میزان آن ها با هم ترکیب میشوند.

 

با مصرف این مکمل ها، شما هیچ هشداری درمورد فعل و انفعالاتش روی جعبه دریافت نمی‌کنید زیرا سازمان غذا و دارو مقررات مشابهی برای این مکمل ها مثل چیزی که برای داروها دارد، تنظیم نکرده هست و انها در رده هاي خوراکی تنظیم شده اند. با این همۀ روی بسته داروهای بدون نسخه، هشدارهایی آمده هست.

 

تعداد زیادی از داروهای سرماخوردگی خودشان محصولات ترکیبی شامل استامینوفن میباشند که اگر به میزان بالایی مصرف شوند، باعث آسیب هاي کبدی میشوند. این موضوع باعث به وجود آمدن سناریویی می‌شود که کارشناسانی مثل کارشناس واشنگتن دی سی نگران آن هست. او می‌داند که تعداد زیادی از مردم که دچار التهاب مفصل یا دیگر دردهای عضلانی میباشند، مسکن هاي تجویز شده دکتر شامل استامینوفن را مصرف می‌کنند.

 

وقتی این افراد سرما می‌خورند یا آنفولانزا میگیرند، انها ترکیبی مایع شامل استامینوفن را بدون دانستن مصرف میکنند و دوز آن را دو برابر می‌کنند. با اینکه مصرف کم استامینوفن عوارض جانبی کمی دارد، اما مصرف بیش از حد آن در بیش از نیمی از افراد باعث آسیب هاي کبدی شده هست.

 

چند توصیه

اینها را مخلوط نکنید

قبل از ترکیب کردن نسخه دکتر با هر نوع داروی دیگر یا مکمل با دکتر تان حرف بزنید. این جا داروهای خطرناک مرسومی میباشند که باید مراقب شان بود.

 

* رقیق کننده هاي خون مثل وارفارین یا ضد پلاکت هایي مثل کلوپیدوگرل: مسکن هاي بدون نسخه مثل آسپرین و دیگر داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی و مکمل هایي مثل کهن دار یا جینگو، زردچوبه، روغن ماهی و گل مینا.

چه اتفاقی میوفتد: آن ها خطر خونریزی را به خصوص اگر هرروز مصرف شوند افزایش می‌دهند.

* داروهای فشار خون: داروهای مثل مهار کننده آنزیم، تبدیل کننده آنژیوتانسین یا عوامل مسدود کننده گیرنده آنژیوتانسین، داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مثل آسپرین، ایبورپروفین و ناپروکسن.

چه اتفاقی میوفتد: هر دوی داروهای نسخه اي و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی روی کلیه تاثیر می گذارند؛ اختلاط انها باعث افزایش آسیب هاي کلیوی می‌شود.

* تجویز مسکن ها: مسکن هایي مثل ویکودین یا پرکوست، خود استامینوفن یا در داروهای سرفه و سرماخوردگی.

چه اتفاقی میوفتد: این مسکن ها خودشان حاوی استامینوفن میباشند؛ اضافه کردن استامینوفن بدون نسخه، آسیب هاي کبدی را افزایش می‌دهد.

* نسخه هاي آرام بخش و عوارض جانبی: داروهایی مسکن یا ضد تشنج، داروهای بدون نسخه آنتی هیستامین ها مثل دیفن هیدرامین و دوکسی لامین.

چه اتفاقی میوفتد: داروهای بدون نسخه میتواند اثرات آرامبخش تجویز را بالا برده و باعث افزایش خطر سقوط فرد شود.

* انواع خاصی از داروهای شیمی درمانی: میزان بالای آنتی اکسیدان ها «مثل ویتامین سی یا اي» یا دیگر مکمل ها «مثل زردچوبه یا کوآنزیم کیو 10».

چه اتفاقی میوفتد: ویتامین ها و مکمل ها میتوانند با داروهای تداخل یافته و درمان سرطان را کم اثرتر کنند.

 

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کسگم زد به سیم اخر ! (کسگم ببین چطوری تهدید میکنه)
کسگم زد به سیم اخر ! (کسگم ببین چطوری تهدید میکنه)