بروزرسانی : 14 آذر 1396

چگونه متوجه شویم که آنفولانزا گرفتیم ؟

چگونه متوجه شویم که آنفولانزا گرفتیم ؟

علائم آنفولانزا

گرفتن آنفولانزا در فصل سرمای سال مثل زمستان واقعا در صدهایش زیاد میشود در ادامه می‌خواهیم نگاهی به این بیماری دردآور داشته باشیم . 

علائم آنفولانزا , سرماخوردگی و آنفلوانزا می‌توانند سبب شکل‌گیری علائمی در قسمت بالایی دستگاه تنفسی انسان شوند که گرفتگی سینوس، آبریزش بینی، گلو درد و سرفه، و همینطور علائم سیستمیک مثل تب ازآن جمله هستند.

چگونه متوجه شویم که آنفولانزا گرفتیم ؟ 

به گزارش تالاب به نقل از “ریدرز دایجست”، اما باید به این مضمون دقت داشت که نشانه هاي آنفلوآنزا بطور متداول سریع‌تر نمایان می‌شوند و از شدت بیشتری نیز نسبت به سرماخوردگی برخوردار هستند. در ادامه با بعضی علائم آنفلوانزا که نباید نادیده گرفته شوند، بیشتر آشنا میشویم.

آیا درد دارید؟

شما ممکن است هنگام سرماخوردگی متوجه دردهایی خفیف شوید، اما درصورت ابتلا به آنفلوآنزا شدت آن ها بیشتر خواهد بود. اگر به آنفلوآنزا مبتلا باشید، در عضلات و مفاصل خود، غالباً در سر، کمر، و پاها احساس درد خواهید کرد. دراین شرایط حتی حرکت نیز می‌تواند دردآور باشد.

آیا تب دارید؟

اگر چه ابتلا به سرماخوردگی میتواند درجه حرارت بدن شما را افزایش دهد، اما به ندرت به تب بالا منجر می‌شود. یکیدیگر از نشانه هایي که می‌توانید برای تشخیص ابتلا به آنفلوانزا مدنظر قرار دهید، تب بالا، غالباً در محدوده 100 تا 102 درجه فارن هایت «37.7 تا 38.8 درجه سانتیگراد» است، اگر چه تب میتواند به مخصوصاً در کودکان درجات بالاتری نیز داشته باشد. اگر تب چند روز ادامه داشت متعجب نشوید. اگر چه تب احساس ناخوشایندی را در انسان ایجاد می‌کند، اما به خاطر داشته باشید که یکی از روشهای بدن برای مبارزه با عفونت قلمداد می‌شود.

آیا لرز و تعریق را تجربه میکنید؟

اگر به سرماخوردگی مبتلا باشید به ندرت دچار لرز و تعریق می‌شوید. آن ها نشانه هاي رایج ابتلا به آنفلوآنزا هستند. گاهی اوقات دردهای بدن میتوانند سبب لرز شوند. گاهی اوقات تب نیز می‌تواند سبب لرز شود، اگر چه آنفلوآنزا ممکن است حتی بدون تب نیز سبب لرز شود.

آیا احساس ضعف و خستگی می‌کنید؟

سرماخوردگی می‌تواند گاهی اوقات شما را از پا بیندازد، یا افت انرژی نسبت به حالت عادی را سبب شود. درصورت ابتلا به سرماخوردگی، این علائم بطور متداول تنها چند روز طول میکشند. اما درصورت ابتلا به آنفلوآنزا ممکن است برای چند هفته احساس خستگی و ضعف همراه شما باشد. احتمال احساس خستگی بیش از اندازه و شدید در دوران ابتلا به آنفلوآنزا بیشتر است و بعنوان مثال، ممکن است بیشتر روز را بخوابید.

چگونه متوجه شویم که آنفولانزا گرفتیم ؟

حالات شکم شما چطور است؟

در شرایطی که همه ی ویروس ها سبب بروز مشکلات معده مثل استفراغ، اسهال، یا گرفتگی هاي معده نمی‌شوند، روبه‌رو با این علائم میتواند نشانگر ابتلا به آنفلوآنزا باشد. اگر بطور مکرر به استفاده از دستشويي نیاز دارید، به احتمال زیاد با یک سرماخوردگی ساده روبه‌رو نیستید.

در دوران ابتلا به آنفلوآنزا چه کارهایی باید انجام دهید؟

اگر فکر می‌کنید به آنفلوآنزا مبتلا شده اید، قدم بعدی چه خواهد بود؟ آیا باید صبر کرد تا علائم آنفلوآنزا التیام یابند یا باید به دکتر مراجعه کرد؟ اگر در گروه با خطر بالا قرار ندارید و علائم خفیف هستند، طبق معمول نیازی به مراجعه به دکتر یا درمان با داروهای ضد ویروس نیست.

گروه هاي با خطر بالا حاوی کودکان، افراد 65 ساله یا پیرتر، زنان آبستن، و آنهایی که به بیماری هاي ناب دیگر، مثل سینه پهلو، مبتلا هستند، باید تحت درمان با داروهای ضد ویروس قرار بگیرند، زیرا بعضی مطالعات نشان داده اند که ممکن است مدت بیماری یا شدت علائم آنرا کاهش دهند.

درصورت مواجهه با نشانه هایي اخطار دهنده مراجعه سریع به دکتر اهمیت دارد. از جمله این نشانه ها میتوان به دشواری در تنفس یا تنگی نفس، درد و فشار در ناحیه سینه یا شکم، سرگیجه ناگهانی، گیجی، استفراغ شدید یا پایدار، یا نشانه هاي تکرارشونده آنفلوآنزا اشاره کرد. در مورد کودکان، دکتر باید از مسائلی مثل این‌که چه اندازه مایعات مصرف کرده اند، دچار کم آبی بدن هستند، یا بی اشتهایی را تجربه می‌کنند، آگاه شود.

و چه کارهایی را نباید انجام داد؟

اگر فکر می‌کنید به آنفلوآنزا مبتلا شده اید، از ارتباط با دیگران پرهیز کنید. از حضور در محل کار پرهیز کنید، زیرا تنها همکاران خود و دیگران را در دسترس بیماری قرار میدهید. اگر باید از منزل خارج شوید، بعنوان مثال، برای مراجعه به دکتر، از یک ماسک استفاده کنید.

آنفلوآنزا بسیار مسری است و غالباً یک بیماری ناتوان کننده و حتی مرگبار است. برترین کاری که می‌توانید برای کمک به پرهیز از انتقال بیماری انجام دهید، تزریق واکسن آنفلوآنزا است.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت