چرا نباید لباس سیاه پوشید؟

چرا نباید لباس سیاه پوشید؟

لباس رنگ مشکی نپوشید !

لباس سیاه باعث اختلال در تنظیم هورمون خانم‌ها و علاوه بر جذب مریضی و آلودگی باعث کاهش سیستم دفاعی بدن، کاهش اشتها و اختلال در سیستم‌ گوارش میشه !

 

در اسلام هم توصیه شده از رنگ های شاد استفاده کنید و رنگ مشکی یا سیاه نپوشید.

 

چرا پوشیدن لباس سیاه مکروه است؟

ابتدا باید دقت داشت که پوشیدن لباس سیاه بطور مطلق مکروه نیست. انچه روشن تر است، کراهت ان در نماز است، که نسبت به ان نیز استثناهایی بیان شده است. از جمله این که بعضی از لباس ها، هر چند برای نماز استفاده شوند، مشکی بودنشان اشکالی ندارد.

 

از جمله این که پیامبر «ص» می فرمایند:

با لباس سیاه نماز نخوانید. اما مشکی بودن خفّ «نوعی کفش چرمی نازک» عمامه و کساء، اشکالی ندارد.

 

همچنین کراهت پوشش مشکی برای مردان است و نسبت به زنان چنین حکمی وجود ندارد. همان‌ گونه که صاحب جواهر می فرمایند: طبق تصریح کتاب‌هاي‌ متعددی از اصحاب امامیه کراهت پوشش سیاه مختص مردان است زیرا شارع مقدّس پوشش غلیظ‌تر و بیشتری برای زنان هنگام مواجهه با نامحرم قرار داده است و رنگ مشکی در مقایسه با رنگ‌هاي‌ دیگر به نحو بهتری پوشش غلیظ‌تر و بیشتر را تأمین میکند.

 

اما درباره چرایی کراهت رنگ مشکی، در روایات به این مساله اشاره شده است که از لباس دشمنان خدا، دوری کنیم و لباس مشکی را لباس دشمنان خدا معرفی کرده اند:

چرا نباید لباس سیاه پوشید؟

چرا نباید لباس سیاه پوشید

 

امام صادق «ع» می فرمایند: خداوند عزّ و جل به پيامبرى از پيامبرانش وحى فرمود كه به مؤمنين بگو: لباس دشمنان من را مپوشيد و طعام دشمنانم را تناول نكنيد و راه دشمنان مرا طى نكنيد پس شما نيز دشمن من خواهيد شد همان طورى كه انها دشمن من هستند.

 

جبرئيل عليه السّلام بر رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله نازل شد در حالى كه قبايى سياه به تن و كمربندى كه در ان خنجرى بود بخود بسته بود. رسول خدا صلّى اللَّه عليه و آله و سلم فرمود: يا جبرئيل اين چه تركيبى است؟ جبرئيل عرض كرد: اين تركيب پسر عمّت عبّاس است، يا محمّد واى بر فرزندانت از فرزندان عبّاس «که رنگ مشکی از لوازم بنی العباس بود.»

 

حضرت امير المؤمنين عليه السّلام فرمود: لباس سياه مپوشيد زيرا ان لباس فرعون مى‏ باشد.

البته باید توجه داشت که سیرت باطنی انسان بسیار مهم تر از رنگ لباس است.

 

همان گونه که امام صادق «ع» به این مساله اشاره می فرمایند: شيعه از حضرت ابى عبد اللَّه عليه السّلام راجع به پوشيدن لباس سياه سؤال مى‏ كردند و ديديم ان جناب را كه نشسته بودند در حالى كه جبّه‏اى سياه به تن و عرق چينى سياه به سر و موزه‏اى سياه كه در داخلش پنبه سياه بود بپا داشتند، راوى مى ‏گويد: سپس حضرت قسمتى از موزه را شكافت و فرمود پنبه‏اى كه داخل ان است سياه مى‏باشد و از ان قسمت شكافته شده مقدارى پنبه سياه بيرون آورد «تا نشان دهند که وادار بوده اند برای این لباس از پارچه سیاه استفاده کنند تا پنبه هاي‌ درون مشخص نباشد.» و پس از ان فرمود: دل و قلب خودرا سفيد نما و هر چه خواستى بپوش.

 

جدیدترین مطالب سایت