معرّفی ۵ مادّه غذایی موثر در خواب

معرّفی ۵ مادّه غذایی موثر در خواب

معرّفی ۵ مادّه غذایی مفید در خواب

آیا گذشته از رفتن به تختخواب خود را برای یک رویداد بزرگ یا مبارزه شبانه آماده میکنید یا نه دیگر مهم نیست، اکثر ما از بی خوابی رنج میبریم ولی خوشبختانه، تعداد زیادی از غذاها وجود دارد که می‌تواند خوابیدن را برایمان کمی ساده تر کند. ما ۵ مادّه خوراکی را به شما معرّفی میکنیم و امیدواریم با مصرف این مواد خوراکی، خوابی آرام را تجربه کنید. با ما همراه باشید.

 

 

فرآورده های لبنی

اگر شما آرزوی یک خواب خوب شبانگاهی را دارید، غذا هاي حاوی تریپتوفان نخستین دروازه ورود هست. تریپتوفان، یک اسید آمینه ضروری هست که به بالا بردن سطح سروتونین و ملاتونین در بدن کمک می کند. این دو ترکیب هر دو میتواند خواب آور باشد. اگرچه بوقلمون منبع خوب و شناخته شده اي از تریپتوفان هست، محصولات لبنی از قبیل ماست و شیر نیز بسیار کارآمد میباشند.

 

به گزارش تالاب:اضافه بر بالا بودن سطح تریپتوفان، میان وعده هاي لبنی منبع بسیار خوبی از کلسیم نیز میباشند، که به مغز در بهرهگیری از تریپتوفان برای ایجاد ملاتونین کمک می کند. تحقیقات همینطور نشان می‌دهد که کمبود کلسیم در رژیم خوراکی میتواند الگوی خواب را بر هم زند و موجب کمبود خواب عمیق «REM» شود.

 

جو

اگرچه تعداد زیادی از ما جو را بعنوان صبحانه می‌شناسیم، با این حال برای عصرانه میان وعده کاملی هست. جو یک منبع خوب و طبیعی ملاتونین هست. ملاتونین اغلب بعنوان خواب آور به کار می‌رود و توانایی تنظیم ساعت داخلی بدن را داراست.

 

معرّفی ۵ مادّه غذایی موثر در خواب

 

جو همینطور منبع خوبی از تریپتوفان هست، به ویژه هنگامی که همراه با شیر مصرف شود.
اضافه بر موارد گفته شده، جو سرشار از کلسیم و منیزیم، دو ماده معدنی هست که اثبات شده کیفیت خواب را بالا میبرند. برای میان وعده گرم و آرامش بخش ، گذشته از رفتن به رختخواب، سعی کنید یک کاسه کوچک فرنی جو میل کنید که برای رهایی از بی خوابی بسیار مؤثر هست، درضمن اگر هرکدام از مواد خوراکی زیر را بعنوان چاشنی بهرهگیری کنید اثرش دو برابر خواهد شد.

 

موز

اگر شما از اسپاسم عضلانی یا گرفتگی در طول شب رنج می‌برید، ممکن هست بدن شما دچار کمبود در الکترولیت منیزیم و پتاسیم شده باشد این دو ماده معدنی به شل شدن عضلات کمک می‌کنند و انها را در اوضاع مناسب کارکرد قرار می دهند. خوش‌بختانه موز منبع بسیار بینظیر از هر دو ماده معدنی هست و یک غذای خوب و سبک در زمان خواب به شمار میرود، به خصوص پس از یک جلسه تمرین سنگین ورزشی، بسیار خوب خواهد بود.

 

اضافه بر مواد معدنی ضروری نام برده موز حاوی تریپتوفان هست، که می‌تواند خواب آور باشد.محققان دانشگاه انگلستان در نیو سات ویلز ، دریافتند مصرف یک موز گذشته از خواب برای افراد مبتلا به آپنه خواب «وقفه تنفسی» خوب هست. زیرا به باز نگه داشتن گلو و مسیرتنفسی شان کمک می کند و در نتیجه خطر خفگی کاهش می یابد.

 

گیلاس

کسانی که مشکل بیخوابی دارند، ممکن هست با مکمل هاي بی شماری از ملاتونین آشنا باشند و از آنها برای درمان بی خوابی خود بهرهگیری کنند. درست هست که ملاتونین می‌تواند خواب آور باشد، ولی با این حال بهرهگیری طولانی مدت از مکمل ها و قرص ها ممکن هست عاقلانه نباشد. خوشبختانه، گیلاس یک منبع طبیعی سرشار از ملاتونین هست و همینطور برای سلامت کلی بدن نیز بسیار بینظیر هست.

 

طبق مطلب پژوهشی منتشر شده در مجله خواب و اختلالات خواب، تحقیقات نشان داده هست که مصرف گیلاس ترش گذشته از رفتن به رختخواب به سریع‌تر و آسان‌تر خوابیدن کمک میکند، با مصرف گیلاس هاي تازه یا آب گیلاس، یک خواب بینظیر و طبیعی را تجربه کنید.

 

بذر کتان

دانه کتان به علت دارا بودن سطح بالایی از هر دو ترکیب تریپتوفان و اسیدهای چرب امگا-۳، برای افزایش سطح ماده تنظیم کننده خواب بدن یا سروتونین بسیار فوق العاده هست. هم چنین، اسیدهای چرب امگا-۳ موجود در آن، به کاهش اضطراب، افسردگی و استرس که علت اصلی بی خوابی هاست، کمک می کند و علیه اوضاع خواب آپنه نیز مؤثر می باشد.

 

دانه کتان، منبع خوبی از منیزیم هست. با دقت به اثر آرامش بخش منیزیم بر روی عضلات و سیستم عصبی، میتوان از آن بعنوان کاهنده استرس نام برد. همینطور نشان داده شده هست منیزیم، در پیشگیری از سندرم خواب رفتن پا «احساس ضعف، مورمور شدن یا بی حسی پا که باعث تکان دادن و کشیدن پا می‌شود» و وحشت از تاریکی شب، که هر دو می‌تواند یک خواب راحت را تحت تاثیر قرار دهد، مؤثر هست.

 

معرّفی ۵ مادّه غذایی موثر در خواب

 

این ۵ ماده خوراکی پیشنهاد شده، خواب را به شما القا می کند و شما را از بلاتکلیفی در رختخواب می رهاند. امید هست از این پس از بی خوابی و غلت زدن هاي پی در پی آسوده شوید.

 

جدیدترین مطالب سایت