جستجو در تالاب

مه مغزی یا فرایندهای مغزی چیست ؟

مه مغزی یا فرایندهای مغزی چیست ؟

دلایل ایجاد مه مغزی 

 

مه مغزی یا فراینده هاي احساسی و مغزی بتازگی نوعی بیماری شناخته شده است که میتواند روی سبکهای زندگی افراد تاثیرگذار باشد . 

 

فرایند مغزی , مه مغزی «brain fog» روی تعداد زیادی از فرایندهای ذهنی اثر میگذارد، حاوی حافظه و تمرکز. مه مغزی میتواند علامتی از یک بیماری بوده یا با فاکتورهایی از سبک زندگی تماس داشته باشد، مثل استرس یا رژیم خوراکی.

 

دراین پست در مورد علل این مشکل ناتوان کننده صحبت میکنیم و ایده‌هایي برای غلبه بر آن عرضه میدهیم.

 

مه مغزی چیست؟ 

مه مغزی میتواند این حس رابه فرد بدهد که انگار فرایند تفکر، درک و فهم و به خاطر سپاری آنگونه که باید عمل نمی کنند. علمکردهای مختلفی از مغز ممکن است تحت تاثیر مه مغزی قرار بگیرند، حاوی:

 

. حافظه که اجازه می دهد اطلاعات ذخیره شده و بازخوانی شوند 

 

. توانایی استفاده و درک زبان 

 

. پردازش اطلاعات که به فهم و تمرکز کمک می کند 

 

. مهارت‌هاي بصری و فضایی مورد استفاده در طراحی، شناخت اشکال و جهت یابی 

 

. توانایی ارزیابی 

 

. توانایی‌هاي عملکرد اجرایی مورد استفاده برای سازماندهی، شناسایی، حل مسئله و برنامه ریزی

 

اگر یک یا چند عملکرد دچار اختلال شود، فرد ممکن است در درک و فهم دچار مشکل شده و تمرکز کردن برایش با مشکل روبه‌رو شود، چیزهایی را فراموش کند و دچار خستگی ذهنی شود.

 

مه مغزی و ام اس 

اسکلروز چندگانه یا اِم ‌اِس یک بیماری ناتوان کننده است که مغز و نخاع را تحت تاثیر قرار می دهد و منجر به مشکلات حرکتی، تعادلی، بصری و حسی می‌‌شود.

 

ام اس میتواند قسمت‌هایي را ملتهب کرده و به مغز آسیب بزند یا آنرا دچار ضایعه کند. این ضایعات می توانند روی چگونگی عملکرد مغز اثر بگذارند.

 

عملکردهایی که بیشتر تحت تاثیر ام اس هستند حاوی پردازش اطلاعات، حافظه و توانایی‌هاي عملکرد اجرایی میشوند. تعداد زیادی از آنهایی که با ام اس زندگی میکنند، تغییراتی در توانایی‌هاي خود برای تصمیم گیری و پردازش و به خاطر سپاری اطلاعات تجربه میکنند.

 

در بیشتر موارد این تغییرات، خفیف تا متوسط بوده و توانایی زندگی کردن فرد را تحت تاثیر قرار نمی دهند. اما ممکن است منجر به احساس درماندگی یا ناتوانی در انجام کارهای روزمره مثل پیدا کردن کلیدهای منزل یا خرید از فروشگاه شوند.

 

استراتژی‌هایي وجوددارد که می تواند به فرد دچار ام اس کمک کند تا عملکرد حافظه و مهارت‌هاي پردازش اطلاعات خودرا حفظ کند.

 

. اجتناب از حواس پرت کن‌ها، پیدا کردن مکانی ساکت برای تمرکز روی امور و استراحت‌هاي مکرر و کوتاه مدت برای کمک به تمرکز.

 

. از دوستان و اعضای خانواده بخواهید آرام‌تر صحبت کنند و زمان بیشتری را صرف پردازش اطلاعات کنید.

 

. از تکنیک‌هاي سازماندهی مثل یادداشت کردن کارهای روزانه و تهیه‌ي لیست کمک بگیرید.

 

. یکجای مشخص در منزل پیدا کنید که چیزهای مهم را در فقط در آنجا نگه‌داری کنید مثلاً دست کلیدتان راکه ممکن است به سهولت گم کنید.

 

این استراتژی‌ها اگر به درستی به کار گرفته شوند میتوانند از استرس‌ و مه مغزی و احساس ناتوانی کم کنند.

 

سایر علت‌ها 

علاوه بر ام اس، بیماری‌هاي دیگری نیز هستند که میتوانند باعث مه مغزی شوند. بیماری‌هاي بلند مدتی چون فیبرومیالژیا «درد مزمن عضلات» که باعث درد در تمام بدن میشود، و سندرم خستگی مزمن که منجر به احساس خستگی شدید می‌‌شود غالباً سبب مشکلاتی در تمرکز یا حافظه میشوند. افسردگی یک اختلال خلقی جدی است که روی طرز فکر و احساس فرد تاثیر می گذارد.

 

مشکل داشتن در حافظه، تمرکز و تصمیم گیری می تواند سبب احساس مه مغزی در فرد شود. کسیکه دچار افسردگی است ممکن است دچار مشکلات خواب و کمبود انرژی هم باشد که تمرکز کردن و انجام کارها رابا سختی روبه‌رو می کند.

 

کمبود آهن یا آنمی نیز بیماری‌ است که سلول‌هاي قرمز خون در بدن را تحت تاثیر قرار میدهد. اگر سلول‌هاي قرمز خون نتوانند اکسیژن کافی به اندام‌ها و بافت‌ها برسانند فرد دچار خستگی جسمی و ذهنی همراه با علائمی دیگر مثل تنگی نفس خواهد شد.

 

تغییر سطح هورمون‌ها نیز میتواند عملکرد مغز را مختل کند، مخصوصا در زمان بارداری یا یائسگی. پژوهشی کوچک دریافت که تغییرات هورمونی در زمان یائسگی باعث می شود بانو‌ها در به خاطر سپاری اطلاعات و تمرکز روی کارهای مساله برانگیز با سختی روبه‌رو شوند.

 

بعضی از داروها نیز می توانند عملکرد ذهنی را تحت تاثیر قرار بدهند. داروهای شیمی درمانی عوارض جانبی زیادی دارند، مثلاً اختلال در حافظه و تمرکز. قرص‌هاي خواب نیز میتوانند روی حافظه‌ي کوتاه مدت اثر بگذارند و بعضی از داروهای ضد افسردگی هم میتوانند سبب احساس گیجی شوند.

 

درصورت روبه‌رو شدن با عوارض جانبی داروئی که مصرف میکنید باید با دکتر خود مشورت کنید. اگر امکان تغییر دارو وجود نداشت، دکتر می تواند راههای غلبه بر مه مغزی رابه شما توصیه کند.

 

علت‌هاي مربوط به سبک زندگی 

مه مغزی طبق معمول نتیجه‌ي عواملی در سبک زندگی است که روی چگونگی عملکرد مغزی فرد تاثیر میگذارد. زندگی مدرن امروزی و مشغله‌هاي کاری میتوانند مهلت استراحت کافی برای مغز را گرفته و مانع عملکرد مناسب آن شوند.

 

علت‌هایي از مه مغزی که با سبک زندگی فرد مرتبط هستند حاوی استرس، کمبود خواب، رژیم خوراکی و کمبود انرژی ناشی از بی‌تحرکی میشود.

 

اگر استرس مداوم و کمبود خواب مزمن، حافظه‌ و تمرکز فرد را دچار مشکل کند، ایجاد تغییرات در سبک زندگی میتواند به برطرف کردن این مشکلات کمک خوبی بکند. تغییر در رژیم خوراکی و عادت‌هاي ورزشی نیز می تواند سطح انرژی فرد را بالا برده و تمرکز وی را التیام بدهد.

 

درمان 

درمان مه مغزی بستگی بعلت آن دارد. اگر فرد دچار ام اس باشد، دکتر میتواند برنامه‌اي درمانی برای او درنظر بگیرد که حاوی مدیتیشن، فیزیکال درمانی و مراقبت شخصی از طریق رژیم خوراکی و ورزش باشد.

 

سایر بیماری‌ها مثل کم خونی نیز باید توسط دکتر درمان شوند. طبق معمول وقتی که بیماری درمان می‌‌‌شود، مه مغزی ناشی ازآن نیز برطرف می شود. اگر فرد با مه مغزی ناشی از افسردگی روبه‌رو باشد، دکتر احتمالا برای او رفتار درمانی شناختی «CBT»، ورزش و یا حتی تغییر دارو را درنظر میگیرد.

 

ایجاد تغییرات ساده‌اي در سبک زندگی نیز می تواند به برطرف شدن مه مغزی که به علت بیماری خاصی نیست کمک کند.

 

مه مغزی چیست و چطور برطرف می شود؟ 

کاهش استرس همیشه هم کار سهولت نیست، اما اگر با درک علت اصلی آغاز شود، مثلاً مشکل مالی یا روابط عاطفی، بقیه‌ي مراحل ساده‌تر خواهد شد.

 

خوب و کافی خوابیدن برای حفظ عملکرد خوب مغز ضروری است، چون خستگی میتواند تمرکز و دقت را دچار مشکل جدی کند.

 

شما باید هرروز راس ساعت مشخصی به رخت خواب بروید و بیدار شوید، قبل از رفتن به رخت خواب ریلکس کنید و سعی کنید اتاق خواب‌تان را ساکت و تاریک و آرام نگه دارید.

 

ورزش منظم هم میتواند از استرس کم کرده و سطح انرژی را افزایش بدهد، که هر دوی این ها به التیام تمرکز ذهنی کمک می کنند.

 

افزودن ورزش به کارهای روزمره می تواند به سادگی پیاده روی بعد از ناهار یا دوچرخه سواری تا محل کار بجای رانندگی ماشین‌تان باشد.

 

انجام سرگرمی‌هایي که دوست دارید و وقت سپری کردن با خانواده و دوستان یک راه بسیار خوب برای احساس آرامش است. ذهن آگاهی نیز متدی است که بشما کمک میکند از استرس‌تان کم کرده و آرام‌ سازی بهتری داشته باشید در نتیجه فرایند تفکر و تمرکزتان التیام پیدا می کند.

 

رژیم خوراکی نیز بر سطح انرژی اثر میگذارد و خیلی از افراد احساس میکنند زمانی که راس ساعت مشخصی غذا نمیخورند، نمیتوانند به خوبی تمرکز کنند. وعده‌هاي خوراکی سالم و مفید و خوردن میان وعد‌ه‌هاي درست در طول روز نیز میتواند به برطرف کردن مه مغزی کمک کند.

 

کافئین و الکل نیز می تواند مشکلات خواب ایجاد کند و افت انرژی رابه دنبال داشته باشد، بنابر این فرد دچار مشکل تمرکز خواهد شد.

 

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید 

اگر علاوه بر مه مغزی با علائم دیگری نیز روبه‌رو شدید ممکن است دچار بیماری خاصی باشید.

 

اگر مشکل از عادت‌هاي سبک زندگی باشد، التیام تغذیه، خواب کافی و کاهش اتسرس باید بتوانند علائم مه مغزی را بهتر کنند، اما اگر این تغییرات نتوانستند عملکرد مغز را التیام ببخشند و علائم‌تان بدتر شد یا ادامه پیدا کرد، باید به دکتر مراجعه کنید تا او تشخیص لازم را داده و درمان را آغاز کند.

 

برچسب‌ها: ,
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
برخورد جالب یک قاضی با زن متخلف (فیلم)
برخورد جالب یک قاضی با زن متخلف (فیلم)