چه عواملی باعث میشود تا پاها ورم کند ؟

چه عواملی باعث میشود تا پاها ورم کند ؟

علت هایی که پا ورم میکند و تورم پذیر است

 

تورم و ورم پا از دلایل های زیادی ایجاد میشود از جمله چاقی شکم و همین طور زیاد واستادن در ادامه بیشتر می‌خوانیم . 

 

تورم پا , پاهای متورم می توانند موجب نگرانی و ناراحتی انسان شوند. اما پیش از در نظر گرفتن وخیم‌ترین شرایط، به این نکته توجه داشته باشید که اعمال به ظاهر بی ضرری مانند ایستادن طولانی مدت نیز میتوانند موجب تورم در پاها شوند.

 

چه عواملی باعث میشود تا پاها ورم کند ؟

 

به گزارش تالاب به نقل از “کر2″، تورم در پاها زمانی شکل می گیرد که بدن مایع اضافی را در قسمت پایینی پاها حفظ میکند. این شرایط میتواند به دلایل مختلفی شکل بگیرد. در ادامه با برخی از این دلایل بیشتر آشنا می شویم.

 

ایستادن طولانی مدت

اگر شغل شما نیازمند ایستادن های طولانی مدت است، احتمال بیشتری دارد با تورم در پاهای خود روبرو شوید. زمانی که پاها را حرکت نمیدهید، گردش خون در پاها کند میشود، و در نتیجه، مایع اضافی در پاها باقی می ماند.

 

افرادی که چندین ساعت را در حالت نشسته سپری میکنند نیز در امان نیستند. خمیده نگه داشتن پاها برای مدتی طولانی میتواند در گردش خون اختلال ایجاد کند.

 

برای پرهیز از این نوع تورم باید پاها را پس از 20 یا 30 دقیقه بی تحرکی حرکت دهید. ننداختن پاها روی یکدیگر نیز میتواند به پیشگیری از تورم کمک کند.

 

پوشیدن کفش های تنگ

زمانی که از کفش های تنگ استفاده میکنید، مواجهه با تاول ها تنها نگرانی شما نخواهند بود. کفش های تنگ موجب تورم در پاها نیز می‌شوند.

 

کفش های تنگ گردش خون را محدود میکنند، که به تجمع مایع منجر می شود. از پوشیدن کفش های تنگ و نمونه هایی که با شکل پای شما مطابقت ندارند، پرهیز کنید.

 

مصرف زیاد سدیم

همان گونه که ممکن است بدانید، مصرف زیاد سدیم احتباس آب در بدن را افزایش می دهد و این میتواند تورم در سراسر بدن و نه فقط پاها را موجب شود.

 

به گزارش تالاب بیش از 2,300 میلی گرم سدیم در روز مصرف نکنید. همین طور، برای کاهش مصرف سدیم باید مصرف غذا های فرآوری شده را کاهش دهید، زیرا سرشار از این ماده معدنی هستند.

چه عواملی باعث میشود تا پاها ورم کند ؟

افزایش وزن

هنگامی که وزن شما افزایش مییابد، بدن باید برای پشتیبانی از وزن اضافه سخت‌تر کار کند. این فشار اضافه روی پاها موجب تورم میشود. در واقعیت، بانوان باردار به همین دلیل است که تورم در پاهای خود را تجربه می کنند.

 

در این مورد، کاهش وزن در بازگرداندن اندازه عادی به پاها کمک حال شما خواهد بود. عادات غذا خوردن خود را تغییر دهید و انجام ورزش را آغاز کنید.

 

نارسایی احتقانی قلب

این شرایطی است که بر نیروی پمپاژ عضلات قلب تاثیرگذار است. تورم پاها یکی از نخستین نشانه های نارسایی احتقانی قلب است.

 

در صورتی که تورم پاها با علائمی مانند خستگی، خس خس سینه، سرفه، افزایش وزن، و تکرر ادرار، به ویژه در شب ها، همراهی میشود، مراجعه به پزشک اهمیت دارد.

 

آسیب دیدگی پا یا قوزک

یک شکستگی یا آسیب دیدگی مفصلی میتواند موجب تورم در پاها شود. هنگام آسیب دیدگی، بدن خون را به ناحیه تحت تاثیر قرار گرفته پمپاژ میکند تا به روند بهبودی کمک کند و این شرایط می تواند موجب بزرگ تر شدن پاها نسبت به حالت عادی شود.

 

استفاده از کمپرس سرد روی ناحیه آسیب دیده یکی از موثرترین روش ها برای کاهش تورم و التهاب محسوب میشود.

 

عفونت ها

تورم پاها می تواند به واسطه عفونت های قارچی و باکتریایی شکل گرفته باشد. تورم ناشی از عفونت ها به طور معمول با راش های پوستی و قرمزی پوست همراهی میشود.

 

اگر درباره دلیل تورم پاهای خود و اینکه آیا یک عفونت زمینه ساز این شرایط شده است یا خیر مشکوک هستید، مراجعه به پزشک برای بررسی دقیق شرایط بهترین گزینه است.

 

جدیدترین مطالب سایت