وجود کرمک در مقعد کودکان چه دلایلی دارد ؟

وجود کرمک در مقعد کودکان چه دلایلی دارد ؟

دلایل وجود کرمک در مقعد کودکان 

 

کرمک ها در کودکان بسیار زیاد و رایج وجوددارد و حتی افراد بالغ و همینطور افراد سن بالا هم دیده شده است که کرمک آنها را اذیت میکند . 

 

کرمک در مقعد کودک , عامل این بیماری، انگلی به رنگ سفید با طول دو تا سه میلیمتر است. محل زندگی این انگل در دستگاه گوارش می‌باشد و راه ورودش از طریق دهان است.

 

کرمک طبق معمول به صورت تخم از راه غذای آلوده وارد بدن می شود. سپس در روده کوچک سر از تخم درآورده و به کرم بالغ مبدل میشود. بعد ازآن، کرم‌هاي ماده تخم‌هاي بیشتری در اطراف مقعد می گذراند که عوارض، مشکلات و علائم ناب خودش را ایجاد می‌‌کند.

 

کرمک در هر سنی «از نوزادی گرفته تا پیری» ممکن است دیده شود، اما به علت رفتارهای کودک و همینطور چرخه زندگی کرم، بیماری در سنین پیش‌دبستانی و دبستانی رایج‌تر است.

وجود کرمک در مقعد کودکان چه دلایلی دارد ؟

کرمک بسیار عفونی و مسری است و سبب می‌‌شود همه ی اعضای‌ خانواده به شکلی درگیر این بیماری شوند، بهمین علت دانستن علائم و راه‌هاي پیشگیری از ابتلا به این بیماری بسیار حائز اهمیت است.

 

به گزارش تالاب این بیماری در بیشتر موارد علائمی ندارد، اما عارضه رایج آن خارش مزمن و شدید در ناحیه مقعد است که به اختلال خواب و بی‌خوابی کودک منجر می شود. این چالش می تواند سبب خستگی، بیقراری، دندان قروچه و عصبانیت کودک شود.

 

التهاب خفیف غشای مخاطی، کاهش اشتها، تهوع و اسهال نیز در برخی موارد دیده می شود و گاهی اوقات به آپاندیسیت می‌انجامد.

علائم دیگری هم چون جاری‌ شدن غیرعادی آب دهان را نیز به آن نسبت داده‌اند، اما هنوز بطور علمی چنین ادعایی اثبات نشده است.

وجود کرمک در مقعد کودکان چه دلایلی دارد ؟

کرمک طبق معمول به صورت تخم از راه غذای آلوده وارد بدن می شود

 
مهدهای کودک، یکی از مهمترین مکان‌هاي انتشار
کرم ماده در شب بطرف مقعد حرکت میکند ودر اطراف آن تخم گذاری می کند. تخم انگل ابتدا از اطراف مقعد به لباس‌ها، رخت خواب و اسباب‌بازی‌ها منتقل میشود.

 

خارشی که در اثر تخم‌ریزی کرم ماده در اطراف مقعد ایجاد میشود، باعث خاراندن نشیمنگاه میشود. در اثر خاراندن نشیمنگاه، تخم انگل در زیر ناخن‌ها جمع شده یا به انگشتان کودک می‌چسبد.

 

اگر بچه انگشت خود رابه دهان ببرد یا با آن غذایی بخورد، تخم انگل مجددا وارد دستگاه گوارشی او شده و این سیکل همان‌ گونه ادامه پیدا میکند.

 

این انگشتان برای دیگران هم آلوده‌‌کننده است. بنابر این مهد‌هاي کودک‌ میتوانند یکی از مهمترین مکان‌هاي انتشار آلودگی کرمک باشند، چون کودکان آلوده با دست زدن به اسباب‌بازی‌ها، به سهولت بیماری رابه همه ی کودکان مهد کودک انتقال میدهند.

 

از طرفی کودکان حین بازی در ارتباط کامل با یک دیگر هستند که انتقال بیماری را تسریع می کند.

 

همینطور تخم‌ها میتوانند در محیط بیرون بدن در درجه حرارت طبیعی اتاق، به مدت دو تا سه هفته زندگی کنند، بهمین علت امکان شیوع این بیماری در اماکن شلوغ مخصوصا مدارس از طریق ارتباط‌هاي دستی با لباس آلوده و فضای دستشويي زیاد است.

 

همینطور تخم این بیماری میتواند داخل اتوبوس‌‌ها، دستگیره اتومبیل‌ها و‌ روی صندلی‌‌ها بسیار فراوان دیده شده و عامل بیماری به سهولت از این مکان‌‌ها منتقل شود. بهمین علت آموزش دادن به اطفال دراین زمینه بسیار اهمیت دارد.

 

کرم را پیدا کنید!
در حال حاضر هیچ نوع آزمایش خونی قادر به تشخیص این بیماری نیست. آزمایش مدفوع هم برای شناسایی انگل‌ها، اعتبار قطعی ندارد و قابل کشف نیست، تنها راه تشخیص و اثبات این آلودگی پیدا کردن کرم است.

 

کرم‌ها سفید و نخی شکل بوده و حرکت آنها با چشم غیرمسلح هم دیده می شود.

 

روش آزمایش دیگر استفاده از نوار چسب است. چسب باید شب هنگام روی نشیمنگاه چسبانده شود و صبح زود قبل از بیداری کودک یا رفتن به حمام یا دفع مدفوع، برداشته شود. نوار چسب باید به آزمایشگاه برده شود و با تشخیص دکتر درمان شروع شود.

 

از آنجا که انتقال آلودگی بسیار راحت صورت می‏گیرد، لذا بهتر است تمام ‏اعضای خانواده نیز درمان شوند.

وجود کرمک در مقعد کودکان چه دلایلی دارد ؟

درصورت ابتلا به کرمک چه کنیم؟
همیشه قبل از غذا خوردن دست‌هاي کودک را بشویید. بعد از رفتن به دستشویی نیز دست‌هاي وی را با آب و صابون بشویید. از بازی کودک با خاک آلوده جلوگیري کنید.

 

درصورت بازی کودک با چمن یا کار در باغچه یا دست زدن به خاک گلدان، وی را به شستن دست‌ها با آب و صابون مجبور کنید

 

همینطور ناخن‌هاي کودک باید بطور منظم کوتاه شوند، چون این بیماری همراه با خارش است و به دنبال خاراندن، تخم انگل می تواند زیر ناخن‌‌ها قرار بگیرد.

همینطور به کودک اجازه ندهید ناخن‌هاي خودرا بجود تا عامل آلودگی از طریق دهان وارد سیستم گوارشی شود.

 

وجود کرمک در مقعد کودکان چه دلایلی دارد ؟

هرروز لباس زیر کودک خودرا عوض کنید. لباس، رخت خواب و اسباب‌بازی‌ها باید مرتب شسته شده و از هرگونه تخم انگل پاک شود.

 

سایت تالاب : شست‌وشوی مکرر ناحیه باسن کودک مبتلا بخصوص صبح زود که طفل از خواب بیدار میشود و حمام کردن کودک صبح هنگام بجای شب، می تواند از انتشار تخم‌هاي کرمک که در طول شب تجمع پیدا کرده‌اند، پیش گیری ‌کند.

 

درصورت آلوده شدن کودک به این آلودگی باید هرچه سریع‌تر برای درمان به دکتر مراجعه کنید. همینطور بهتراست همه ی افراد خانواده کودک مبتلا به انگل، هم زمان تحت درمان قرار گیرند.

 

جدیدترین مطالب سایت