16 نشانه خطرناک تپش قلب

16 نشانه خطرناک تپش قلب

معمولاً تپش قلب دلیلی برای نگرانی نیست، اما در صورت وجود این علائم و سناریوهای دیگر، نشانه مشکل جدی است. ما در این قسمت از مجله تفریحی تالاب برای شما همراهان عزیز لیستی از 16 نشانه خطرناک تپش قلب را نشان می دهد را منتشر کرده ایم.

 

تپش قلب چیست؟

این احساس عجیب و غریب در وسط قفسه سینه شما می تواند نگران کننده باشد، اما اغلب فقط یک اشتباه در ریتم قلب شما است. یک سری تکانه های الکتریکی قلب شما را به حرکت در می آورد. هنگامی که یکی از تکانه ها به موقع باشد، تپش قلب را در قفسه سینه خود احساس خواهید کرد.

 

بیشتر اوقات چیزی نیست، اما آنها می توانند نشانه چیزی خطرناک باشند. دکتر دنیس هاجسون-زینگمن، متخصص قلب و استادیار پزشکی داخلی در مراقبت های بهداشتی دانشگاه آیووا، می گوید: انواع مختلفی از اختلالات ریتم قلب وجود دارد. او می‌گوید: «برخی از آن‌ها باعث می‌شوند قلب نامنظم بزند، و این را می‌توان به‌عنوان احساس «فلیپ فلاپ» درک کرد.

 

علائمی که باید مراقب باشید

علائمی که باید مراقب باشید

اگر این تکانه های الکتریکی به ترتیب اشتباه شلیک شوند، می توانید احساس پری گردن و تپش قلب را داشته باشید. “سایر اختلالات ریتم شامل ضربان های متناوب منفرد یا دویدن ضربان است. از آنجایی که این ضربان‌های اضافی خیلی سریع هستند و به قلب اجازه نمی‌دهند خون را به طور موثر پمپاژ کند، می‌توان احساس کرد که قلب شما در حال پرش کردن است. تپش قلب ممکن است مانند یک احساس بال زدن یا مسابقه باشد. 

 

«تپش قلب یک علامت است، بنابراین هیچ راهی برای تعریف کلی احساس آن‌ها وجود ندارد، زیرا مانند همه علائم، احساس آن از یک بیمار به بیمار دیگر متفاوت است. تپش قلب نیاز به ارزیابی تشخیصی توسط پزشک شما دارد.

 


مطالب مشابه: چگونه از بیماری قلبی و سکته جلوگیری کنیم


 

1. علامت: اغلب تپش قلب دارید

اغلب تپش قلب دارید

«بسته به علل دقیق، برخی از بیماران ممکن است به ندرت علائم داشته باشند، در حالی که برخی دیگر ممکن است چندین دوره مداوم در روز داشته باشند، که گاهی اوقات هر دوره چند دقیقه در یک زمان طول می‌کشد». به احتمال زیاد، اگر تپش قلب به ندرت رخ می دهد، نیازی به عجله ندارید که به پزشک مراجعه کنید. دلایل کمتر جدی برای تپش قلب می تواند شامل استرس، اضطراب، کافئین، الکل، بیماری یا بارداری باشد. 

 

2. علامت: درد قفسه سینه دارید

درد قفسه سینه دارید

دکتر Zeitler هشدار می دهد که اگر با تپش قلب دچار درد قفسه سینه شدید، مستقیم به اورژانس بروید (یا با آمبولانس تماس بگیرید). این یک نشانه کلاسیک است که قلب شما در مشکل جدی است. 

 

3. علامت: در نفس کشیدن مشکل دارید

در نفس کشیدن مشکل دارید

در واقع، اگر این مورد را تجربه می کنید، احتمالاً نباید حتی منتظر قرار ملاقات با پزشک باشید، زیرا ممکن است دچار یک حادثه قلبی شده باشید. «اگر احساس تپش قلب دارید، «اگر احساس می‌کنید ممکن است بیهوش شوید یا واقعاً از هوش می‌روید، احتمالاً باید فوراً در یک بخش مراقبت‌های فوری یا یک بخش اورژانس ویزیت شوید». 

 

4. علامت: از هوش رفتی

از هوش رفتی

دکتر Zeitler هشدار می دهد در حالی که اکثر مردم می دانند غش کردن مشکلی دارد، اگر از دست دادن هوشیاری شما قبل از تپش قلب یا به دنبال آن تپش قلب باشد، دلیل بیشتری برای دریافت آمار مراقبت های پزشکی دارید. این می تواند نشان دهنده نوعی رویداد قلبی باشد. سرگیجه و تورم پا همراه با تپش قلب نیز می‌تواند نشانه مشکلات جدی قلبی باشد.

 

5. علامت: علائم سکته مغزی دارید

علائم سکته مغزی دارید

«هر گونه علائم سکته مغزی مانند ضعف نامتقارن، افتادگی صورت، گیجی، مشکل در یافتن کلمه یا تغییرات بینایی نگران کننده خواهد بود. 

 

6. علامت: شما نمی توانید روز خود را بگذرانید

شما نمی توانید روز خود را بگذرانید

حتی اگر علائم خیلی ترسناکی ندارید، اگر به طور کلی احساس وحشت دارید یا به دلیل احساسات عجیب و غریب در قفسه سینه خود نیاز دارید در رختخواب بمانید، می توانید از درمان بهره مند شوید. اگرچه ممکن است علت به خودی خود خوش خیم باشد، اما باید به آن رسیدگی شود تا بتوانید عمل کنید.

 

فیبریلاسیون دهلیزی [AFib]، یک علت بسیار مکرر تپش قلب، از اتاقک بالای قلب، دهلیز، می آید و باعث می شود که اتاقک پایینی قلب به شکل نامنظمی فشرده شود. ریتم قلب آشفته است. شما مجبور نیستید AFib را درمان کنید، اما پزشکان اغلب این کار را انجام می دهند زیرا این کار باعث می شود مردم احساس بسیار بدی داشته باشند و ما می توانیم با داروها یا با روش هایی مانند فرسایش احساس بهتری در افراد ایجاد کنیم.

 

7. نشانه: شما برای مدت طولانی تپش قلب دارید

شما برای مدت طولانی تپش قلب دارید

دلیل دیگری که تپش قلب می تواند خطرناک باشد این است که می تواند عضله قلب را ضعیف کند. «ناهنجاری‌ های ریتم قلب، اگر درمان نشوند و هفته‌ها تا ماه‌ها ادامه پیدا کنند، می‌توانند منجر به ضعیف شدن عضله قلب شوند که به آن کاردیومیوپاتی می‌گویند.» خوشبختانه، این شکل از کاردیومیوپاتی اغلب پس از اصلاح اختلال ریتم قلب کاملاً قابل برگشت است.

 

علاوه بر این، حتی شرایط کمتر خطرناک مانند AFib می تواند عواقب طولانی مدت داشته باشد. «این ریتم کشنده نیست، اما با خطر بسیار بالاتر سکته مغزی همراه است و در صورت عدم شناسایی و درمان می‌تواند باعث کاردیومیوپاتی شود.» 

 

8. علامت: قلب شما خیلی سریع شروع به تپیدن می کند

قلب شما خیلی سریع شروع به تپیدن می کند

به طور معمول، شما حتی متوجه ضربان قلب خود نمی شوید – اما اگر متوجه شدید و سرعت آن بالا می رود، می تواند به این معنی باشد که فشار خون شما در حال کاهش است. دکتر هاجسون-زینگمن می‌گوید: «وقتی فشار خون پایین است، قلب با ضربان سریع‌تر و شدیدتر آن را جبران می‌کند، و این می‌تواند مانند یک قلب تپنده یا تند تند احساس شود».

 

اگر موقتی باشد، ممکن است ناشی از مبهوت شدن یا تجربه احساسات قوی باشد. با این حال، اگر این اتفاق افتاد، به پزشک مراقبت های اولیه خود مراجعه کنید. 

 


مطالب مشابه: روش های ساده برای پیشگیری از بیماریهای قلبی


 

9. علامت: شما در حال حاضر مشکلات قلبی دارید

شما در حال حاضر مشکلات قلبی دارید

اگر قبلاً بیماری قلبی دارید، هر گونه مشکل ریتم می تواند جدی تر باشد. «فردی که قلب ضعیف یا کاردیومیوپاتی دارد، ممکن است مستعد ضربان‌های اضافی بطنی [از حفره‌های پایینی قلب] باشد. زمانی که این ضربان‌های قلب مکرر و سریع می‌شوند، به آن‌ها تاکی کاردی بطنی می‌گویند و در یک قلب ضعیف که ممکن است منجر به ایست قلبی شود.

 

10. علامت: شما یک حمله قلبی داشته اید

شما یک حمله قلبی داشته اید

عضله قلب آسیب دیده در اثر حمله قلبی، جای زخم خواهد داشت، و همچنین می تواند شما را مستعد انقباضات اضافی تاکی کاردی بطنی کند. چنین بیمارانی باید فوراً تحت درمان قرار گیرند. «من در تشخیص و درمان با داروها، روش‌ها یا با دفیبریلاتور قابل کاشت تهاجمی‌تر عمل می‌کنم. دکتر هاجسون-زینگمن می گوید بیماران قلبی باید به طور منظم از نظر ناهنجاری های ریتم مورد ارزیابی و نظارت قرار گیرند. 

 

11. علامت: شما مشکلات سلامتی دیگری دارید

شما مشکلات سلامتی دیگری دارید

علاوه بر بیماری قلبی قبلی، سایر بیماری‌ها می‌توانند تپش قلب را خطرناک‌تر کنند – و حتی اگر مشکلات رایج ضربان قلب مانند فیبریلاسیون دهلیزی عموماً جدی نیستند، در برخی افراد می‌توانند خطرناک باشند.

 

اگر بیمار عوامل خطر دیگری مانند دیابت، فشار خون بالا و شرایط عروقی داشته باشد، خطر سکته مغزی ممکن است زیاد باشد زیرا فیبریلاسیون دهلیزی ممکن است منجر به تشکیل لخته‌های خونی در قلب شود که می‌تواند به مغز برود و باعث ایجاد لخته شود. اگر مشکلات سلامتی دیگری دارید، در صورت داشتن تپش قلب به پزشک خود اطلاع دهید.

 

12. علامت: شما در حال پیر شدن هستید

شما در حال پیر شدن هستید

مانند بسیاری از بیماری ها، تپش قلب ممکن است در افراد مسن شایع تر و جدی تر باشد. «یکی دیگر از مشکلات رایج که با افزایش سن رخ می دهد، فرسودگی سیستم الکتریکی طبیعی قلب است. این می‌تواند باعث مکث یا بی‌نظمی در ریتم قلب شود و ممکن است نشانه‌ای از نیاز به ضربان‌ساز باشد.

 

همچنین، برخی از انواع اختلالات ریتم قلب با افزایش سن شایع تر می شوند. «فیبریلاسیون دهلیزی تقریباً در 20 درصد از افراد بالای 80 سال اتفاق می‌افتد، و با افزایش سن به طور فزاینده‌ای شایع می‌شود.» 9 درصد از افراد بالای 65 سال به آن مبتلا هستند.

 

13. نشانه: سابقه خانوادگی مرگ ناگهانی دارید

سابقه خانوادگی مرگ ناگهانی دارید

صرف نظر از سن شما، اگر سابقه خانوادگی مرگ ناگهانی قبل از 50 سالگی – یا یکی از اعضای خانواده مبتلا به کاردیومیوپاتی – دارید، باید به شدت به تپش قلب توجه کنید. در مورد علائم و سابقه خانوادگی خود با پزشک خود صحبت کنید. 

 

14. نشانه: یکی دیگر از شرایط ایجاد مشکل است

یکی دیگر از شرایط ایجاد مشکل است

این امکان وجود دارد که تپش قلب شما ارتباط مستقیمی با قلب شما نداشته باشد. «در کم‌خونی، «قلب برای پمپاژ خون برای افزایش برون ده قلبی باید سخت کار کند تا بافت‌های بدن بتوانند خون کافی و در نتیجه اکسیژن دریافت کنند». یا مثلاً با تیروئید پرکار: «هورمون تیروئید می‌تواند قلب را بیش از حد تحریک کند و آن را تندتر کند». آزمایش خون می تواند به شناسایی این مشکلات کمک کند زمانی که به پزشک خود در مورد تپش قلب خود مراجعه می کنید. 

 

15. علامت: ردیاب تناسب اندام شما مشکلی را تشخیص می دهد

ردیاب تناسب اندام شما مشکلی را تشخیص می دهد

از فناوری به نفع خود استفاده کنید – احتمالاً پزشک شما حتی اپل واچ شما را برای تشخیص ریتم نامنظم قلب تحسین خواهد کرد. «برخی از این ابزارهای تجاری موجود واقعاً خوب هستند و از نظر علمی برای تشخیص اختلالات ریتم قلب تأیید شده اند. “اگر کسی با تپش قلب و ردیابی از iWatch خود به من مراجعه کند که حاکی از اختلال ریتم قلب باشد، به احتمال زیاد من در حال انجام یک کار تشخیصی هستم.”

 

16. علامت: احساس می کنید چیزی درست نیست

احساس می کنید چیزی درست نیست

از شهود خود پیروی کنید – اگر احساس می کنید قلب شما به طرز عجیبی می تپد، بهتر است آن را بررسی کنید. «این یکی از آن موقعیت‌هایی است که باید به بدن خود گوش دهید. «اگر احساس می‌کنید که در حال مرگ هستید یا ممکن است بمیرید، یا از هوش می‌روید یا تصادف می‌کنید به دلیل غش کردن، اینها دلایلی هستند که باید در اورژانس به دنبال توجه باشید.

 

در غیر این صورت، به طور کلی می توانید منتظر باشید تا به پزشک مراقبت های اولیه خود مراجعه کنید، که اولین قدم واقعا خوب خواهد بود. پزشک مراقبت های اولیه شما می تواند تصمیم بگیرد که چه زمانی شما را به یک متخصص قلب یا متخصص ریتم قلب ارجاع دهد. 

 


مطالب مشابه: 15 نکته نجات بخش برای جلوگیری از بیماری قلبی


 

در پایان

ما فکر نمی‌کردیم. بهتر اسـت یاد بگیرید چگونه از بیماری قلبی بـه طور کلی پیشگیری کنید. تبدیل خطر بالای بیماری قلبی عروقی بـه کم خطر می‌تواند کمی کار کند. اما ما این جا هستیم تا بـه شـما بگوییم که اینکار قابل انجام است!

 

منبع

16 Signs Your Heart Palpitations Could Be Something Way Worse

جدیدترین مطالب سایت