6 روش برای سرما نخوردن در فصل پاییز

6 روش برای سرما نخوردن در فصل پاییز

چگونه در پاییز مریض نشویم ؟ 

سرماخوردگی در فصل پاییز دو عمده میشود به علت این که هوا سرد میشود در ادامه میتوانید با 6 روش برای سرمانخوردن در فصل پاییز ما را دنبال نمایید .

 

فصل پاییز لذت هاي زیادی را با خود به دوست می آورد اما اگر مراقب خودتان نباشید مقدور هست مشکلاتی برای سلامتیتان نیز به وجود بیاید.

 

در ادامه بعضی از مشکلات رایج سلامت که معمولا در پاییز اتفاق میوفتد را آورده ایم و همینطور گام هایي رابه شما یادگیری داده ایم که با بهرهگیری از انها میتوانید نسبت به جلوگیري و درمان خود و عزیزانتان اقدام کنید.

 

1- سرفه و سرما خوردگی

سرفه و سرما خوردگی در طول فصل هاي سرد سال بسیار رایج میباشند. سرما خوردگی با این که باعث میشود چند روز احساس بدی داشته باشید اما جان انسان را تهدید نمیکند.

 

درمان سرفه و سرما خوردگی

ویروس رایج سرما خوردگی را نمیتوان با بهرهگیری از آنتی بیوتیک ها درمان کرد بنابر این نیازی به معاینه ندارید. تنها زمانی باید با دکتر خود تماس برقرار کنید که سرما خوردگی چند روز بدون هیچگونه بهبودی ادامه داشته باشد.

 

پیشگیری از سرفه و سرما خوردگی

اگر به سرفه و سرما خوردگی مبتلا شده اید میتوانید با پایبندی به چند مضمون از اکران شدن آن پیش گیری کنید. از یک دستمال بهرهگیری کنید تا جلوی سرفه و عطسه را بگیرید سپس دستمال را دور بیندازید و دست هاي خودرا بشویید تا ویروس هاي باقیمانده کشته شوند. اگر تبی داشتید که با مصرف پاراستامول نیز بهبود پیدا نمیکرد و یا اگر در تنفستان مشکل به وجود آمد باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

 

تنفس افرادی که دچار آسم میباشند در روزهای سرد و مرطوب مقدور هست دچار تحریک شوند. اگر دچار آسم هستید ودر طول شب علائم مریضی را سنجیدن کردید و یا نشانه هاي آن برای کارهای هر روز تان اختلال به وجود آورد، باید حتما دکتر خودرا مطلع سازید. دکتر به بررسی داروهایی که بهرهگیری میکنید میپردازد. اگر لازم بود دوزی از استروئید ها برایتان تجویز میشود تا به تنفستان کمک کند.

 

6 روش برای سرما نخوردن در فصل پاییز

سرماخوردگی های شایع در پاییز

 

2- آنفولانزا

تاثیر آنفولانزا روی سلامت میتواند بسیار شدید باشد. اگر شیوع آنفولانزا همه ی گیر باشد مطمئنا از مراکز بهداشتی هشدار دریافت خواهید کرد. آنفولانزا برای کودکان، سالمندان و هر شخصی که به مریضی تنفسی مبتلا باشد خطرناک به حساب می‌آید. علائمی که آنفولانزا را از سرما خوردگی معمولی جدا میکند عبارتند از:

درد عضلانی که معمولا باعث میشود نتوانید از رختخواب خود بیرون بیایید.

تب بالا

سرفه هاي شدید

اگر تعداد مراتب تنفس فرد مبتلا به آنفولانزا افزایش یافت و یا اگر تب از بین نرفت باید به دکتر مراجعه کنید.

 

 

درمان آنفولانزا

خط مقدم درمان و رویارویی با آنفولانزا این هست که از داروهای مسکن بدون نیاز به نسخه و مقدار زیادی مایعات بهرهگیری کنید. اگر حس کردید بهبود پیدا نمی‌کنید، بهتر هست به دکتر مراجعه کنید تا برایتان داروهای ضد ویروسی تجویز کند.

 

پیشگیري از آنفولانزا

هر سال مراکز دکتری واکسن آنفولانزا رابه افرادی که بیش از دیگران در برابر آنفولانزا ضعیف میباشند تزریق می‌کند. این افراد عبارتند از:

افراد بالای 65 سال

خانم هاي باردار

افرادی که برای مدت دوران طولانی در منزل تحت مواظبت قراردارند.

افرادی که مراقبان اصلی یک فرد معلول یا سالخورده به حساب می‌آیند.

اگر جزء هیچ یک از این گروه ها نیستنید، میتوانید خودتان به صورت شخصی این واکسن را از داروخانه ها بخرید و بهرهگیری کنید.

 

3- عفونت گلو

عفونت هاي ویروسی میتوانند در نتیجه گسترش عفونت گلو به وجود بیایند. اگر گلویتان دچار عفونت شود، دچار درد و التهاب میشود.

 

درمان عفونت گلو

داروهای بدون نیاز به نسخه فراوانی میباشند که می‌توانند کمکتان کنند درد گلو را تسکین دهید. اگر دچار تب شدید، غدد متورم و دردآور شدند و یا نقاط سفید رنگی روی لوزه ها دیده شد یا با قورت دادن مشکل پیدا کردید مقدور هست لوزه تان برزگ شده باشد یا دچار آبسه لوزه شده باشید. در چنین شرایطی باید به دکتر مراجعه کنید.

 

6 روش برای سرما نخوردن در فصل پاییز

اگر احساس افسردگی می‌کنید بهتر هست با یک دکتر متخصص صحبت کنید  

 

4- عفونت چشم

اگر چشمتان دچارش خارش شد و قرمزی و ترشح داشت مقدور هست دلیلش ورم ملتحمه باشد. ورم ملتحمه را میتوانید با چند بار حمام آب گرم و یا قطره هاي چشم بدون نیاز به نسخه درمان کرد. با این حال اگر درد چشمتان اکثر شد و یا دچار از دادن بینایی شدید، باید بلافاصله به دکتر مراجعه کنید.

 

پیشگیری از عفونت چشم

برترین روش برای جلوگیري از عفونت چشم این هست که دست هاي خودرا مرتب بشویید. همینطور در صورتی که دست ها آلوده بود نباید آن ها را با چشم تماس دهید.

 

5- اسهال و استفراغ

بعضی ویروس ها مقدور هست باعث شیوع اسهال، استفراغ و یا هردو شوند. شستن دست ها برترین روش برای جلوگیری از این شیوع هست. برای پیش گیری از شیوع ویروسی که عامل این علائم شده بهتر هست افراد آلوده به ویروس تا 48 ساعت بعد از بهبودشان به محل کار یا مدرسه بازنگردند.

 

6- سلامت روان

با طولانی تر شدن شب ها بعضی افراد مقدور هست از نظر خلق و خو دچار مشکل شوند و اضطرابشان افزایش بیابد. داشتن یک برنامه خوراکی سالم در کنار مکمل ویتامین D می‌تواند با چنین مشکلی رویارویی کند. سعی کنید در روتین هر روز خود ورزش را نیز بگنجانید اینکار باعث تقویت سطح سروتونین نیز میشود. اگر احساس افسردگی میکنید بهتر هست با یک دکتر متخصص صحبت کنید تا کمکتان کند.