اثرگذاری ماساژ در مسابقات

اثرگذاری ماساژ در مسابقات

تاثیرات مثبت ماساژ در مسابقات

معمولا انواع ماساژ با یک مکانیسم مشابه بر روی بدن اثر می‌گذارند . زمانی که ماهیچه بیش از حد فعالیت دارد تجمع مواد زاید از جمله اسیدلاکتیک می‌تواند باعث درد، گرفتگی .

 

حتی اسپاسم عضلانی شود . ماساژ بطور عام و ماساژ سوئدی به طور خاص، گردش خون و جریان لنفاوی را بهبود بخشیده، مواد غذایی و اکسیژن تازه را به بافت‌های مزبور می‌رساند و به خروج مواد سمی و بهبودی کمک می‌کند .

 

همچنین عضلات در حال کشش می‌توانند به رگهای خونی و اعصاب فشار آوردند و با محدود کردن جریان خون باعث ایجاد درد شوند . با ماساژ منطقه مورد اثر، به تدریج فشار عضله بر اعصاب درگیر کاهش یافته و درد کاهش می‌یابد .

 

همین مکانیسم در بهبود عضلات آسیب دیده با ماساژ باعث سودمندی آن است .علاوه بر این، ماساژ باعث افزایش اندروفین‌ها (نابود کننده‌های درد) و افزایش ترشح هورمون سروتونین (تعدیل کننده خلق و خوی) می‌شود .

 

همچنین ثابت شده که هورمون استرس (کورتیزول) را آزاد می‌نماید . به همین دلیل ماساژ اغلب به عنوان یک درمان تکمیلی برای افرادی که سیستم ایمنی آنها بر اثر استرس تضعیف شده توصیه میشود .

 

فواید ماساژ :

 

۱- اثر موضعی : شامل اثر بر روی جریان خون، پوست و بافت پیوندی و عضله و تغییر تنوس عضلانی است.

 

۲- اثر عمومی : شامل اثر بر روی اعصاب نباتی، علامت تأثیر آن روی اعصاب – آرامشی که بعد از ماساژ مشاهده می‌شود و تغییر ضربان نبضی که کم یا زیاد می‌شود .

 

موارد استفاده از ماساژ

در تمام مواردی که تقلیل درد و تورم و مبلیزه کردن (روان کردن) مفصل یا نرم کردن عضله مورد نظر باشد . در شکستگی‌ها و دررفتگی‌ها و ضرب دیدگی‌ها پس از طی دوره بیماری، از ماساژ استفاده می‌شود . همچنین برای آماده کردن بدن جهت کارهای بدنی شدید وازدیاد جریان خون از این روش سود می‌برند.

 

موارد احتیاط در ماساژ درمانی

– در صورتی که مبتلا به تب بالا، التهاب، عفونت، یرقان یا بیماری عفونی پوستی هستید از ماساژ اجتناب کنید .

 

– روی زخمهای باز یا سوختگی یا موضع حراحت قبلی ماساژ انجام ندهید . در کوفتگی یا رگ به رگ شدن، ماساژ را بمدت ۲۴ ساعت به تأخیر بیندازید .

 

– در صورت ابتلا به یک بیماری مزمن، مانند سرطان یا بیماری قلبی، قبل از انجام ماساژ با پزشک خود مشورت کنید.

 

انواع ماساژ

ماساژ با دست، ماساژ با فشار آب (جکوزی) و ماساژ با دستگاه‌های مکانیکی (ویبراتور) از جمله انواع ماساژ هستند.

 

امروزه در اکثر تیم‌های ورزشی (چه تیم‌های داخلی و چه تیم‌های ملی) در هنگام تمرین‌ها یک ماساژور حرفه ای حضور دارد و تمام بازیکنان در پایان تمرین ویا مسابقه چند دقیقه ای را ماساژ می‌بینند .این کار در جهت رفع خستگی، افزایش کارایی ورزشی، درمان آسیب‌های قدیمی یا جدید است .

 

یک نکته بسیار مهم این است که بدن خود را برای ماساژ در اختیار هر کسی قرار ندهید، متاسفانه برخی از افراد سودجو خود را به عنوان ماساژور‌های حرفه ای معرفی می‌کنند اما دریغ از یک حرکت درست و صحیح !!!

 

یک ماساژ بد (آن هم برای رفع آسیب‌های ورزشی و درمان اسپاسم‌های عضلانی) نه تنها سبب بهبود آنان نمی‌شود بلکه باعث وخامت آسیب و تشدید دردهای عضلانی می‌شود . بنابراین بدن خود را برای ماساژ به دست حرفه‌ای‌ها بسپارید.

 

جدیدترین مطالب سایت