بروزرسانی : 21 آبان 1401

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

نکاتی درمورد خرید عینک شنا

برترین عینک برای شنا را چگونه بشناسید . اگر به تازگی می‌خواهید به استخر یا کلاس شنا بروید ، باید از برترین عینک ها بهره گیری کنید ، برای برترین خرید ما را دنبال نمایید.

به گزارش تالاب یکی از متعارف ترین پرسش ها و دغدغه هاي اغلب شناگران، انتخاب برترین گزینش برای خرید عینک شنا می باشد. تقریباً اغلب شناگران در طول دوران ورزشی خود، چه به صورت حرفه اي و چه به صورت تفریحی، با انتخاب هاي نادرستی در خرید عینک شنا مواجه شده اند.

از طرف دیگر، چون این وسیله در اکثر زمان هاي حضور در استخر مورد بهره گیری بوده و تاثیر مستقیمی بر عملکرد شناگر دارد؛ لذا انتخاب صحیح آن از اهمیت بالایی برخوردار هست.

در ادامه ي این مقاله با نکات مهم در خرید برترین عینک شنا برای هر فرد آشنا می‌شویم.

لنزها

آ» جنس:

از آنجایی که جنس لنز های عینک شنا تایین کننده ي اصلی ترین قابلیت آن یعنی فراهم آوردن برترین دید در زیر آب می باشد؛ دقت به این مورد هنگام خرید عینک شنا به شما در انتخاب برترین انتخاب کمک فراوانی میکند.

لنزهای پلی کربنات :

این دسته از لنزها که در بازار با نام ” لنزهای پلاستیکی” شناخته میشوند، متعارف ترین نوع به کار رفته در عینک هاي شنا می باشند. مهم‌ترین مزیت این گروه از لنزها، سبکی انها می باشد.

گرچه باید دقت داشت که این گروه در کیفیت هاي کاملا متفاوتی به مصرف کنندگان عرضه شده و تشخیص لنزهای مرغوب و نا مرغوب کمی چالش برانگیز می باشد. شاید بزرگ ترین ضعف لنز هاي ساخته شده از پلی کربنات، ساخت تراشه هاي خطرناک در صورت شکستن آنها هست.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

معرفی بهترین عینک های شنا

لنزهای کریستال نشکن :

این گروه از لنزها به علت تکنولوژی مخصوصی که برای ساخت آنها نیاز هست، تنها توسط برندهای بسیار محدودی مورد بهره گیری قرار می‌گیرند. به همین جهت، شاید قیمت بالاتر انها نسبت به رقیب ارزان قیمتشان، یزرگترین کمبود آن هاست.

این لنز ها یه علت شفافیت بی نظیر، درخشندگی بالا و عرم وجود اعوجاج؛ برترین دید ممکن را در زیر آب برای شناگران به ارمغان می آورد. همین طور، این دسته از لنزها به علت مقاومت بالا کمترین آسیب و خش را متحمل میشوند.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

نکته ي بسیار مهمی در مورد این محصولات وجود دارد. نشکن بودن این لنزها به این معنی می باشد که اگر در اثر وارد شدن ضربات بسیار محکم به آنها بشکنند. همانند شیشه ي ماشین، هیچ گونه تراشه اي جدا نشده و ساختار یکپارچه ي آنها تحت هر شرایطی حفظ می‌گردد. لذا این دسته از لنز ها امن ترین نوع موجود در بازار میباشند.

ب» ضد بخار بودن:

این خاصیت توسط بهره گیری از لایه هاي نازک از مواد نانو کربن که مانع از چسیبدن و تجمع قطرات آب به سطح درونی لنزها میگردد ایجاد می‌شود. متعارف ترین باور نادرستی که میان مصرف کنندگان در این مورد رواج دارد و شاید به علت تبلیغات القا شده توسط فروشنده ها ایجاد شده باشد؛ دائمی بودن خاصیت ضد بخار در لنزهای به کار رفته در عینک های شنا می باشد.

باید گفت که خاصیت ضد بخار نه تنها در تمامی عینک هاي شنا، بلکه در سایر محصولات نظیر شیشه هاي خودرو؛ یک ویژگی موقتی هست. به عبارت دیگر، تا موقعی که لایه نازک ضد بخار کننده روی سطح مورد نظر وجود داشته باشد این ویژگی پا برجاست.

گرچه رعایت نکات نگه داری بهینه عینک شنا میتواند دوام این خاصیت را طولانی تر نماید. بعد از ازبین رفتن ویژگی ضد بخار، میتوان از اسپری هاي موجود در بازار برای بهبود شرایط کمک گرفت.

اصلی ترین نکته در رابطه با طول عمر خاصیت ضد بخار بودن لنزها، روش صحیح بهره گیری از عینک شنا می باشد که در مطالب جداگانه اي به انها خواهیم پرداخت.

ج» ضد UV بودن لنزها:

یکی از حیاتی ترین نکاتی که سلامتی چشم هاي شما در گروی آن هست، بهره گیری از لنزهایی هست که مانع از عبور اشعه مخرب ماورای بنفش میشوند. این ویژگی با افزودن فیلمهای نازکی که ضد UV میباشند، بر سطح بیرونی لنزها ایجاد می‌شود.

متاسفانه هیچ نشانه ي ظاهری خاصی برای تشخیص وجود این خاصیت در لنزها وجود ندارد. لذا تنها راه انتخاب برند هاي اورجینال و معتبر می باشد.

د» ضد خش بودن لنزها:

این ویژگی نیز همانند دوخاصیت قبلی با بهره گیری از افزودن لایه هاي کمکی نازک به لنزها ایجاد میشوند. ویژگی ضد خش بودن با افزودن لایه اي نازک ولی با مقاومت بسیار چندان در برابر سایش و سایر آسیب هاي فیزیکی، بر روی سطح خارجی لنزهای عینک شنا ایجاد می‌گردد. از آن جهت که وجود خش بر روی لنزها، کیفیت دید شما را در زیر آب بسیار کم میکند؛ لذا برخورداری بودن عینک شنایتان از این خاصیت بر میزان کارایی و لذتی که از شنا کردن میبرید اثر مستقیم میگذارد.

ه» رنگ لنزها:

همانند عینک هاي آفتابی که در رنگ هاي گوناگون با کاربرد هاي گوناگونی عرضه میشوند. لنزهای عینک هاي شنا نیز جهت مقاصد گوناگون در رنگ هاي متفاوتی در دسترس میباشند.

لنز شفاف:

این گروه از لنزها، نور طبیعی را از خود عبور داده و رنگ طبیعی اجسام و محیط از طریق انها قابل روئیت هست. به همین علت برای بهره گیری طولانی مدت در محیط هاي کم نور و یا با نور طبیعی مناسب میباشند.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

آشنایی با بهترین عینک های شنا

لنز آبی/بنفش:

این دسته از لنز ها طراحی شده اند تا میزان متوسطی از نور را از خود عبور دهند. لذا برای افرادی که چشمانشان حساس به درخشندگی محیط هست گزینش ي مناسبی میباشند. همین طور، به علت آنکه از طریق این لنزها حرکات چشم شناگربه صورت کامل قابل دیدن نیست؛ تا حدودی نگرانی و عدم اعتماد به نفس طبیعی در نوآموزان را از قضاوت ناظران کاهش میدهد.

علاوه برآن، لنزهای آبی به علت کاهش درخشندگی اجسامی که می‌بینیم، به تشخیص بهتر رنگ ها در محیط هاي پرنور کمکم می‌کنند و این مهمترین نکته برای خرید عینک شنا هست.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

لنز دودی:

این لنزها در مقایسه با لنزهای آبی میزان نور کمتری را از خود عبور داده و در نتیجه حفظت اکثر در مقابل درخشندگی محیط برای چشمان حساس فراهم می آورند. همین طور، این لنزها نیز به دلیلی که در قسمت گذشته ذکر شد؛ تا حدودی نگرانی و عدم اعتماد به نفس طبیعی در نوآموزان را از قضاوت ناظران کاهش می‌دهد.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

لنز کهربایی :

این دسته از لنزها در محیط هایي با میزان نور متفاوت قابل بهره گیری اند. همین طور با افزایش طیف قرمز دریافتی در محیط هاي پر نور، به تشخیص بهتر عمق در این مکان ها کمک میکنند.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

در خرید عینک شنا چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

لنز جیوه اي/آینه اي:

شاید مهمترین دلیلی که این دسته از عینک ها برای خرید عینک شنا انتخاب میگردند، زیبایی انها از دید ناظران هست. ولی، این عینک هاي شنا نیز با کاهش تابش خیره کننده محیط از چشمانتان مراقبت میکنند.

همین طور، به علت آنکه حرکات چشم شناگر به هیچ عنوان از طریق انها قابل دیدن نیست؛ توسط شناگران حرفه اي در مسابقات بعنوان استراتژی برای برد بهره گیری میشوند.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

در خرید عینک شنا چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

فرم عینک شنا

آ» ماسک شنا«فرم بزرگ»:

این گروه بزرگ ترین سایز عینک شنای موجود در بازار می باشد. ماسک هاي شنا در مقایسه با سایر مدل ها، چون فاصله ي بیشتری بین لنز ها و چشم شناگر ایجاد می‌کنند برترین دید را هنگام شنا برای مصرف کنندگان فراهم می آورند.

از دیگر مزایای عینک هاي شنای فرم بزرگ راحتی و وارد آمدن کمترین فشار به چشم ها و نواحی اطراف آنها می باشد لذا برای بهره گیری هاي طولانی مدت برترین انتخاب برای خرید عینک شنا میباشند.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

در خرید عینک شنا چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

ب» عینک شنای کلاسیک:

متعارف ترین نوع موجد در بازار، عینک هاي شنای کلاسیک میباشند. این گروه پرطرفدار ترین عینک هاي شنا بوده و نکته ي اصلی که هنگام خرید انها باید مورد دقت قرار داد؛ راحتی و مناسب بودن ساختار عینک شنا با فرم صورتتان هست.

برای تشخیص این موضوع، هنگام خرید عینک شنا را بدون بهره گیری از بند به صورت زده و کمی فشار دهید. اگر در اثر مکش ایجاد شده به دور چشمانتان، عینک شنا بدون کمک دست بر روی صورتتان قرار گرفت؛ سایز مناسبی جهت خرید می باشد.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

ج» عینک شنای سوئدی:

این گروه از عینک هاي شنا در اصل برای مسابقات طراحی شده اند. عینک شناهای سوئدی کمترین فاصله را بین لنزها و چشم شناگر ایجاد کرده و به همین علت کمترن میزان مقاومت آب را ساخت می‌کنند.

اما همین فاصله ي کم باعث می‌شود که فشار زیادی به چشم ها وارد شود و لذا بهره گیری طولانی مدت از آنها پیشنهاد نمی‌گردد. این نکته را حتما هنگام خرید عینک شنا به خاطر داشته باشید.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

در خرید عینک شنا چه نکاتی را باید رعایت کنیم ؟

قسمت درزگیر اطراف لنز

نکته ي مهم دیگری که در خرید عینک شنا باید مورد دقت قرار بگیرد جنس لایه ي درزگیر اطراف لنز ها می باشد.

زیرا این قسمت به علت تماس مستقیمی که با پوست شما دارد، نقش بسیار مهمی در حفظ سلامتی چشم ها و پوست نواحی اطراف آنها ایفا می‌کند.

همین طور این بخش از عینک شنا هست که وظیفه ي اصلی در پیشگیري از ورود آب را بر عهده دارد.

آ» درزگیرهای فومی:

ابتدایی ترین و قدیمی ترین نوع لایه هاي درزگیر به کار رفته در عینک هاي شنا، درزگیرهای فومی میباشند. از نظر جلوگیري از ورود آب، این گروه از درزگیرها به علت ساختار متخلخلی که دارند کمترین امتیاز را به خود اختصاص می‌دهند.

همین طور به علت بهره گیری از مواد نفتی در ساخت انها، امکان بروز آلرژی و سایر مریضی هاي پوستی در اثر بهره گیری از انها چندان هست.

ب» درزگیرهای لاتکس:

نسل بعدی بدنه ي عینک هاي شنا از جنس لاتکس ساخته شد که به تبع از انها لایه ي درزگیر دور لنز ها نیز از همین جنس بود. درزگیرهای لاتکس در مقایسه با درزگیرهای فومی، با عملکرد بهتری از ورود آب به عینک شنا پیشگیري می‌کنند.

ولی نکته اي که هنگام خرید باید به آن دقت داشت کیفیت مواد نخست ایست که لاتکس از آن تهیه شده. به علت شفاف و ژله اي نبودن ماده ي لاتکس تشخیص این امر بسیار دشوار هست.

متاسفانه امروزه شاهد حضور سیل انبوهی از این دسته عینک هاي شنا با قیمت ها و کیفیت هاي بسیار پایین در سطح بازار هستیم که به همان میزان سلامت چشم ها و پوست شناگران را در معرض خطر قرار گرفته هست.

ج» درزگیرهای سیلیکنی:

شاید به جرات بتوان گفت که عینک هاي شنای ساخته شده از سیلیکن ضد حساسیت، بزرگ ترین هدیه اي هست که تعداد محدودی از برند هاي معتبر به شناگران هدیه داده اند. لایه ي سیلیکنی اطراف لنزها در این عینک هاي شنا تقریبا بصورت کامل مانع از ورود آب می‌شوند.

همین طور سیلیکن ضد حساسیت بهره گیری شده در ساخت این عینک هاي شنا، حفظ سلامتی شما را در لحظه خرید تا آخرین لحظه ي بهره گیری از آن تضمین می‌کند.

نکته اي که هنگام خرید این عینک هاي شنا باید به خاطر داشته باشید آنست که اگرچه قیمت انها کمی بالاتر از سایر عینک هاي شنا ي ساخت شده از مواد دیگر هست ولی شما در حال خرید محصولی ضامن سلامت خود هستید. سلامتی اي که به خطرافتادنش عواقب بسیاری را در پی خواهد داشت.

بند نگه دارنده عینک شنا

در هنگام خرید عینک شنا ، باید به این نکته دقت کنید که بند نگه دارنده باید به گونه اي طراحی شده باشد که با تقسیم نمودن فشار وارد بر پشت سر، امکان بهره گیری طولانی مدت از عینک شنا را به شما بدهد.

بند هاي نگه دارنده ي نامرغوب، چه از نظر طراحی و چه از نظر جنس، به علت برهم زدن آرامش شناگر مانع از تمرکز و لذت بردن شما از شنا کردن میشوند.

تنظیم کننده طول بند

آ» تنظیم کننده هاي معمولی:

متعارف ترین روش تنظیم طول بند در عینک هاي شنا بهره گیری از تنظیم کننده هاي معمولی می باشد. وقت گیر بودن تنظیم کردن طول بند، بزرگ ترین مشکل این روش هست.

برای خرید عینک شنا به این نکته ها دقت کنید

ب» تنظیم کننده هاي میکرومتریک:

به گزارش تالاب این نوع تنظیم کننده ها برای نخستین بار توسط شرکت Cressi ایتالیا و برای بهره گیری در ماسک هاي غواصی ساخت شد. بعد از آن تنظیم کننده هاي میکرومتریک در عینک هاي شنا مورد بهره گیری قرار گرفتند. سهولت و سرعت بالا در تغییر طول بند بزرگ ترین مزیت بهره گیری از این روش هست

منبع :cressi.ir

برچسب‌ها:

نظرات

دیدگاه
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت