حرکات ورزشی برای مبارزه با ام اس

حرکات ورزشی برای مبارزه با ام اس

5 حرکات ورزشی برای مبارزه با ام اس

 

اِم‌اِس یا تصلب بافت چندگانه که با نام اختصاریِ اِم‌اِس یا MS شناخته می شود، یک مریضی التهابی هست که در آن غلاف‌هاي میلین سلول‌هاي عصبی در مغز و نخاع آسیب میبینند.ورزش یوگا که ترکیبی از نفس کشیدن و حرکات آرام کششی هست، میتواند بدن را آرام کند

 

به بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس، ورزش هاي زیادی پیشنهاد می شود که در ادامه به بعضی از انها می‌پردازیم.

 

حوضچه آب خنک:

ورزش در آب خنک برای بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس ایده آل هست. آب مانع ازگرم شدن بدن می شود و این امکان را به انها می‌دهد تا یک سری از فعالیت هایي راکه درمحیط خشکی قادر به انجام آنها نیستند، انجام دهند. به کار بردن جلیقه نجات و تخته شنا می‌تواند انتخاب هاي کمکی مناسبی برای بیماران باشد.

 

تمرین با وزنه

تمرین با وزنه و دستگاه هاي بدنسازی از انتخاب هاي پیشنهادی هست. پیشنهاد می شود درابتدا تمرین را با وزنه هاي سبک تر یا حتی بدون وزنه شروع کنند. همینطور تمرین سنگین که امکان انجام آن در یک روز نیست، تقسیم شود مثلا روز اول فقط تمرین عضلات بالاتنه و روز بعد تمرین عضلات پایین تنه انجام شود.

 

حرکات کششی

ورزش یوگا که ترکیبی از نفس کشیدن و حرکات آرام کششی هست، می‌تواند بدن را آرام کند.تعداد زیادی از بیماران که دچار سفتی عضلانی یا کاهش دامنه حرکاتی بودند، با انجام یوگا بهبودی خوبی را تجربه کردند.

 

حرکات ورزشی برای مبارزه با ام اس

ورزشی هایی برای مبارزه با ام اس

پیلاتس

این ورزش نیز مثل یوگا دارای تمریناتی هست که سبب تقویت جسمانی و روانی می شود و به تازگی در میان بیماران رواج پیدا کرده هست.

 

ایروبیک یا ورزش های هوازی

در قبل عقیده بر این بود که ورزش سبب تشدید خستگی و ضعف عضلات در بیماران مبتلا به مولتیپل اسکلروزیس می شود اما تحقیقات جدید نشان داده هست که انجام ورزش هاي هوازی، سبب بهبود کیفیت زندگی بیماران و کاهش علایمی مثل خستگی و ضعف می شود.

 

تمام حرکات یا ورزش هایي که سبب افزایش ضربان قلب و سرعت تنفس شود هوازی محسوب می شود. انجام 15 دقیقه ورزش هوازی در روز مطلوب هست. اگر با انجام ورزش هاي هوازی زود خسته میشوید میتوانید حرکات را به سه بخش پنج دقیقه اي در طول روز تقسیم کنید.

 

جدیدترین مطالب سایت