مجموعه : هنر در خانه
بروزرسانی : 21 دی 1402

آموزش رنگ کردن چوب در خانه

آموزش رنگ کردن چوب در خانه

روش رنگ کردن چوب در خانه 

چوب ها جنس هاي سختی میباشند که به راحتی رنگ نمی‌شوند و حتی رنگ هاي روغنی هم نمی‌تواند انها را رنگ کند .

به گزارش تالاب برای رنگ آمیزی ، رنگ‌هاي مختلفی وجود دارند که بسته به نوع رنگ آمیزی گزینه می شوند .

برای مثال اگر چوبی که می خواهیم رنگ کنیم خوش نقش باشد و بخواهیم نقوش آن به چشم بیاید باید از رنگ‌هاي روشن که زیر آن دیده میشود بهرهگیری کرد و اگر بخواهیم چوبی که نقوش جالبی ندارد و بتونه هم شده هست را رنگ کنیم باید از رنگ‌هایي بهرهگیری کنیم که سطح کار را طوری بپوشانند که زیر کار دیده نشود.

با دقت به نامحدود بودن سلایق در هنر نقاشی و سبکهای گوناگون در اجرای این هنر جذاب امکان ارائه تمامی مطالب در این اساس وجود ندارد و ما فقط به بخشی کوچک و ابتدایی در این اساس اشاره خواهیم کرد.

آموزش رنگ کردن چوب در خانه

سمبه کاری:

دراین قسمت از کار تمامی اشیای خارجی عبارت هست از میخ.منکنه تراشه چوب و… رابه وسیله سمبه.سمبه کاری کرده تا میخ یا هرچیز دیگر هنگام اتمام کار دیده نشود.

بتونه کاری:

ابتدا سطوح چوب را با انواع بتونه ، بتونه کاری می کنیم . گزینه بتونه به نوع رنگی که بهرهگیری می کنیم بستـگی دارد . با اینکار تمام خـلـل و فرج و ترک‌هاي سطحی را پر میکند و سطحی صاف و هموار را بوجود می‌آورد.

سنباده زنی:

در این قسمت بتونه هایي که به چوب زده‌ایم را سنباده می زنیم تا به سطح چوب برسیم . هدف از اینکار این هست که فقط بر میان خلل و فرج و ترک‌ها و شیارها بتونه بماند و روی سطح بتونه‌اي باقی نماند ، چون باعث افزایش اندازه قطعه چوبی میشود .

سمباده زدن تنها بصورت دستی نمی باشد بلکه با بهرهگیری ازدستگاهای از قبیل خودرو پوست.لرزون و دریل که به همۀ ي اینها سری هاي خاصی وصل میشود تا کار را بهتر سمباده زند ونرم تر ونقوش کار را خوشگل تر نشان دهد.

رنگ زدن:

در مرحله اول آستاری می زنیم

در این قسمت ، عمل اصلی که همان رنگ زدن هست با انواع وسایل « قلمو ، پارچه پرزدار و … » انجام می شود . این قسمت مهم ترین قسمت هست که باید به دقت انجام شود.

مثلاً نباید به یک قسمت آن قدر رنگ بزنیم که شرّه کند و در قسمتی کمتر رنگ بزنیم که زیر رنگ دیده شود . معمولاً رنگ را در دو نوع نوبت « دو دست » به قطعه چوب می زنند .

دست اول برای رنگ‌آمیزی کلی کار و دست دوم نیز که به کل زده می شود کاستی‌هاي رنگ را در قسمت‌هاي گوناگون برطرف می کند.این قسمت تعیین کننده ي رنگ چوب میباشد که رنگ مورد نظر به وسیله پارچه و «بنزین.شاپان» به چوب زده و ان را مغز پر میکنیم

دقت:رنگی که در ثانیه هاي ابتدایی بر روی چوب نقش می بندد همان رنگ نهایی هست که پس از پاشیدن نیم پلی استر خواهید داشت

درمرحله دومبه چوب سیلر و کیلر میزنیم

در این قسمت ، عمل اصلی که همان رنگ زدن هست به وسیله پیستوله انجام میشود که اینکار به دو منظور ایجاد میشود

۱-تا تمام عیب وایراد کار مشخص شود
۲-سمباده خوری کار بهتر شود

دقت: هیچگاه سعی نکنید سیلر را با نور آفتاب و یا به وسیله ي گرمای مستقیم خشک کنید.

بتونه کاری:

دراین قسمت نیز تمامی شیار .ترک و زخم چوب که از قسمت قبلی بتونه جا مانده دوباره بتونه میزنیم سمباده زدن:

در این قسمت تمامی قسمتهای بتونه خورده به وسیله سمباده ي خیلی نرم سمباده میزنیم

«دقت این قسمت کار بایستی با سمباده نرم انجام شود چون اگر با سمباده زبر کار صورت بگیرد چوب برای مرحله بعد زبر خواهد بود»

آستاری زدن:
این قسمت کار به وسیله بنزین.شاپان.رنگ قرمز.زرد.مشکی رنگ مورد دلخواه درست کرده و به قسمت هاي بتونه خورده و جای که سمباده رنگاستاریقبلی را سفید کرده می زنیم هم رنگ: در این قسمت کار که خیلی مهم هست با مخلوط کردن سیلر .کیلر.گلا خودرو«زرد».اخرای «قرمز».امرای«مشکی»

رنگ اصلی را درست کرده و به وسیله پیستوله به چوپ پاشیده وبعد از رنگ این قسمت وخشک شدن ان یک دست دیگر مخلوط سیلر وکیلر را به کار پاشیده تا از رنگ اصلی محافظت کند.

ته پوست:

در این قسمت کار با یک سمباده خیلی نرم۲۲۰که ازپارچه هم نرم تر هست به روی همرنگی کشیده تا چوب نرمی خود را پیدا کند این قسمت باید به درستی انجامگیرد چون اخرین دست سمباده میباشد.

رنگ رویه:

در این قسمت اخرین دست رنگ که همان نیم پلی استر ویا تمام پلی استر ویا پلی استر سفید میباشد به چوب زده می شود.

منبع :rooztab.com

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت