راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عروسی

راهنمای بهرهگیری از تالار عروسی وسعت تالار عروسی یا باغ جشن عروسی شما ارتباط مستقیم با تعداد مهمانان شما دارد یکی از مهم ترین و اصلی ترین بخش هاي برنامه ریزی جشن عروسی، گزینه تالار یا باغ محل برگزاری مراسم هست.

 

موقعیت و دسترسی شهری

تالار محل برگزاری جشن عروسی شما می بایست از نظر موقعیت جغرافیایی و دسترسی شهری، اوضاع مناسبی داشته باشد. شاید مهم‌ترین موضوع در گزینه تالار عروسی همین باشد. چرا که مهمانان شما می بایست این مسیر را طی کنند و چنانچه دسترسی به محل برگزاری عروسی شما بنا به دلایلی مانند: ترافیک و یا واقع شدن در خارج از شهر ، مشکل باشد باعث کلافه شدن و خستگی مهمانان شما خواهد شد. از طرفی سعی کنید تالار یا باغ محل برگزاری عروسی را در نزدیکی آرایشگاه عروس و آتلیه عکاسی خود گزینه کنید چرا که خود شما هم می بایست این مسیر را طی کنید و چنانچه این اماکن دور از هم باشند ، دیر در جشن خود حاضر خواهید شد. هیچ چیز بد تر از این نیست که عروس و داماد موقع شام به جشن خود برسند.

 

ظرفیت سالن پذیرایی عروسی

وسعت تالار عروسی یا باغ محل برگزاری جشن عروسی شما ارتباط مستقیم با تعداد مهمانان شما دارد. اگر تعداد مهمانان شما کم میباشند، سالن بزرگ و وسیع برای برگزاری عروسی شما مناسب نیست چرا که مهمانان شما در آن پراکنده میشوند و عروسی شما خلوت و سرد به نظر می‌رسد. بنابراین در صورتی که تعداد مهمانان شما کم میباشند، یک سالن کوچک تر را برای پذیرایی در نظر بگیرید. درضمن درهر صورت، از مسئول تالار یا باغ سوال کنید که در صورت لزوم آیا صندلی اضافه برای پذیرایی دارند یا خیر؟

 

سقف سالن پذیرایی

سقف سالن یا تالار پذیرایی باید بلند باشد . سالن هاي با سقف کوتاه دلگیر میباشند و مهمانان احساس خفگی خواهند کرد. سقف تالار از نکاتی هست که حتما باید در هنگام گزینش تالار محل برگزاری عروسی، به آن دقت کنید.

 

پارکینگ اتومبیل ها

پارکینگ یکی از مهم ترین امکاناتی هست که باید به آن دقت کنید. تالار پذیرایی یا باغی که جشن عروسی خود را در آن برگزار می‌کنید حتما باید مجهز به پارکینگ برای خودرو ها باشد. قطعا بیشتر مهمانان شما با ماشین شخصی خود به عروسی شما می‌آیند و علاقه ندارند مدت زیادی را در خیابان هاي اطراف به دنبال جای پارک بگردند و در نهایت نگران امنیت ماشین خود باشند. خصوصا اگر ساکن شهرهای بزرگ و شلوغی مانند تهران هستید حتما به این ویژگی دقت کنید.

 

بهتر هست به دنبال مکانی باشید که برای مدعوین نیز جای پارک وجود داشته باشد. گرچه امروزه بسیاری از سالن ها پارکینگ اختصاصی برای میهمانان در نظر گرفته اند، یادتان باشد مبلغ ورودی پارکینگ را آقای داماد باید پرداخت کند نه میهمانان، جشن متعلق به شماست و میهمانان به خاطر دعوت شما در آن مکان حضور خواهند داشت.

 

روکش صندلی ها و رومیزی ها

در هنگام گزینش تالار یا باغ عروسی، به رنگ و جنس روکش ها و رومیزی ها دقت کنید. درضمن حتما به مدیر تالار تاکید کنید که برای مهمانی شما، روکش ها و رومیزی ها می بایست تمیز باشند و حتی الامکان روز گذشته شسته شده باشند و روی این موضوع پافشاری کنید تا متوجه حساسیت شما بشوند. در غیر این صورت ممکن هست در روز عروسی شما، بعضی از مهمانان شاهد روکش هاي صندلی و رومیزی هایي باشند که با انواع و اقسام نوشیدنی ها، لک شده اند.

 

میز شام عروس و داماد

معمولا تالارهای عروسی، یک میز جداگانه را برای صرف شام عروس و داماد در نظر میگیرند و آن را با گل و شمع و … تزئین می‌کنند. بعضی از تالارها هزینه این میز را جداگانه محاسبه می‌کنند و بعضی نیز بعنوان هدیه آن را در نظر میگیرند. به طور کلی اگر از نظر هزینه مشکلی نداشته باشید، ایده خوبی هست و می‌تواند شکلی رمانتیک به مجلس شما بدهد. ضمن این که در عکس و فیلم عروسی شما نیز ماندگار خواهد شد.

 

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

تالارهای عروسی، یک میز جداگانه را شام عروس و داماد در نظر میگیرند و آن را تزئین میکنند

 

سرویسهای بهداشتی و سایر امکانات

سرویس های بهداشتی را فراموش نکنید. خصوصا اگر عروسی شما در فصل هاي سرد سال برگزار می‌شود حتما بررسی کنید که سرویس های بهداشتی به اندازه کافی وجود داشته باشند و در عین حال تمیز و بهداشتی هم باشند. اضافه بر این محل سرویس ها و مسافت آنها تا محل جشن هم خیلی مهم هست. امکانات دیگری مانند اتاق بازی بچه ها، رختکن هاي زنانه و … نیز از نکاتی میباشند که می بایست به آنها دقت کنید.

 

هزینه های تالار

برای خودتان بودجه تعیین کنید و به آن پایبند باشید. هزینه هاي یک تالار عروسی به طور معمول شامل :

 

” هزینه ورودی ” که یک رقم اثبات بدون در نظر گرفتن تعداد مهمانان هست.

” هزینه غذا و پذیرایی ” که معمولا به ازای هر نفر محاسبه می‌شود و بستگی به تعداد مهمانان، انواع غذا، نوشیدنی، پیش غذا و… دارد.

 

” هزینه گروه موزیک و سرگرمی ” در این مورد رسم این هست که حتی در صورت بهرهگیری نکردن از گروه موزیک تالار نیز از شما اخذ خواهد شد.

” هزینه خدمات ” که معمولا درصدی از مجموع هزینه هاست که به کل هزینه ها اضافه می‌شود.

 

” هزینه مالیات برارزش افزوده و عوارض ” که طبق قانون پرداخت آن بر عهده شماست.

” هزینه تزئینات ” مانند: بادکنک آرایی ، گل آرایی و… که در صورت عدم تمایل شما ، حذف میشوند.

 

هزینه برنامه هایي مانند: آتش بازی، اسب سواری ، کالسکه سواری و… که معمولا انتخابی میباشند و در صورت عدم تمایل شما از برنامه حذف می‌شوند.

معمولا محاسبه هزینه ها به این صورت هست که در هنگام عقد قرارداد، بخشی از هزینه ها را بعنوان بیعانه پرداخت و تاریخ را رزور می‌کنید. حدود یک هفته گذشته از مراسم، دو سوم هزینه ها را پرداخت می‌کنید و شب عروسی، وقتی مطمئن شدید که همۀ چیز مرتب هست و مشکلی در ارایه خدمات نیست، تسویه حساب نهایی را انجام می‌دهید.

 

سرکشی و بررسی نهایی

حتما روز گذشته از مراسم، به باغ یا تالار عروسی خود سر بزنید تا اطمینان حاصل کنید که همۀ چیز مرتب هست. تمیزی روکش هاي صندلی و رومیزی ها، تعداد صندلی ها، نور پردازی، تزئینات و خلاصه همۀ چیز را بررسی کنید. این سرکشی و حساسیت شما، به مدیریت تالار نیز اثبات میکند که شما نسبت به همۀ چیز حساس هستید و در جهت جلب رضایت شما تلاش خواهد کرد.

 

در گزینش تالار عروسی به تمیزی و بهداشت سرویس غذاخوری، رومیزی ها، راحت بودن صندلی ها، سرویس هاي بهداشتی، رختکن و حتی کف سالن دقت کنید تا مطمئن شوید که میهمانان تان سخت نخواهد گذشت و چیزی برای دل مشغولی شما هم وجود نداشته باشد.

 

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

حتما روز گذشته از مراسم، به باغ یا تالار عروسی خود سر بزنید تا همۀ چیز مرتب باشد

 

 

چک کردن تاریخ مورد نظر و رزرو نبودن آن

گذشته از این که مکان عروسی را بازدید کنید، بررسی کنید که تاریخ مورد نظرتان خالی هست یا خیر. اگر همان مکان مد نظر شماست و تاریخ مورد نظرتان قبلا توسط عروس و داماد دیگری رزرو شده بود شما میتوانید تاریخ مراسم تان را تغییر دهید.

 

ظرفیت تالار عروسی و تعداد میهمانان

بهتر هست برای گزینه تالار پذیرایی و عروسی تان ظرفیت مهیمانان را هم ملاک قرار دهید . بعنوان مثال تالار عروسی بزرگ با میهمانان کم اصلا خوشگل نیست یا بر عکس تعداد میهمانان چندان در یک سالن عروسی کوچک !!!

تعداد میهمانان با ظرفیت سالن عروسی باید با هم تناسب داشته باشد.

 

لطفا بعد از آن که تعداد میهمانان تان را شمردید، مکان عروسی تان را گزینه کنید. گاهی اوقات پیش می‌آید که ظرفیت یک خانه، سالن و… دویست نفر هست ولی عروس و داماد سیصد نفر را دعوت کرده اند که این واقعا برای میهمانان سخت خواهد بود. زیرا وقتی یک مکان ظرفیت مشخصی داشته باشد فقط از لحاظ جا و فضا مشکل پیش نمی‌آید بلکه سیستم تهویه ي هوا، رختکن و گاهی اوقات میز شام و تعداد میزها نیز مشکل ایجاد خواهند کرد.

 

اگر در فصل تابستان یا زمستان ازدواج میکنید به سیستم گرمایش و سرمایش تالار عروسی تان باید دقت کنید. در غیر این صورت نه خود شما و نه میهمانان تان از عروسی چیزی به جز زجر به یاد نخواهید آورد.

 

اگر در فصل گرما ازدواج می‌کنید حتما برای پذیرایی از میهمانان تان در چند طعم متفاوت آبمیوه سفارش دهید تا جواب گوی سلیقه هاي متفاوت میهمانان باشید. اگر هم جشن عروسی تان در فصل سرماست، شیرکاکائوی داغ، چای یا نسکافه برترین گزینه میباشند.

 

اگر در دو مکان مراسم دارید باید آنها را نزدیک به هم گزینش کنید تا با مشکل ترافیک دچار کمبود وقت نشوید. مثلا اگر مراسم عقد را در خانه برگزار میکنید و بعد میخواهید برای مراسم عروسی به سالن بروید باید به دنبال سالنی باشید که به خانه تان نزدیک تر باشد.

 

تعدادی از عروس و دامادها مراسم خود را به دلایل گوناگون در تالارهای خارج از شهر برگزار می‌کنند و این مسافت طولانی هم خودشان و هم میهمانان شان را خسته خواهد کرد. موضوع مسافت برای کسانی که بجه هاي کوچک داشته باشند، سالخورده ها و کسانی که وسیله ي نقلیه نداشته باشند مشکل بزرگی خواهد بود و اگر نتوانستند در جشن تان شرکت کنند نباید از انها دلخور شوید.

 

درست کردن کروکی

اگر تالار عروسی انتخابی شما از لحاظ پیدا کردن موقعیت کمی پیچیده و مشکل هست بهتر هست با کمک مدیر تالار کروکی یا نقشه اي از منطقه تالار مورد نظرتان برای سهولت و دسترسی آسان میهمان هایتان درست کنید و در اختیار میهمان هاي محترمتان قراردهید.

 

سوال در مورد هزینه تالار پذیرایی مورد نظرتان

یکی از مهم‌ترین مسائل که باید در طول مراحل نخست برنامه ریزی ازدواج به آن دقت نمود، تعیین کردن بودجه مورد نظر برای گزینه یک تالار عروسی مناسب می باشد. بعضی از تالارها قیمت هایي که به عروس و دامادها نشان می‌دهند بسیار مناسب می باشد ولی در مرحله پرداخت پول متوجه می‌شوید که باید هزینه هاي دیگری مانند ورودی تالار، بادکنک آرایی، مشعل آرایی، اتاق عقد، مالیات بر ارزش افزوده و … نیز اضافه بر هزینه هر نفر میهمان پرداخت نمائید که هزینه بسیار بالاتری از پیش بینی مخارج عروسیتان میگردد. پس مناسب هست که در ابتدا از کلیه هزینه هاي تالار عروسی تان با خبر شوید و آن را در گزینش هایتان دخیل نمائید.

 

بهتر هست با بودجه مورد نظرتان برترین تالار عروسی را از لحاظ امکانات و کیفیت غذا گزینه نمایید.

نکته دیگر که حتما باید از مدیر تالار پرسیده شود، نحوه پرداخت هزینه می باشد.

 

سوال در مورد آتش بازی

اگر دوست دارید میهمان هایتان را در شب عروسی سوپرایز کنید آتش بازی با فشفشه هاي رنگی و مشعل و .. ایده ي خوبی می باشد.

 

سوال در مورد ریختن نقل و کاغذ رنگی در سالن تالار عروسی

در یک عروسی کلاسیک معمولا مرسوم هست که بر سر عروس و داماد گل، پول، کاغذ رنگی و نقل می ریزند. بعضی از سالن هاي پذیرایی این اجازه را به شما نمی‌دهند پس بهتر هست گذشته از بستن قرارداد این سوال را هم بپرسید.

 

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

نکته دیگر که حتما باید از مدیر تالار پرسیده شود، نحوه پرداخت هزینه می باشد

 

چک کردن موسیقی

از مدیر سالن در مورد سیستم صوتی و افکت هاي نورپردازی و هماهنگی نور و صدا به صورت اتوماتیک پرس و جو کنید.

چون افکت هاي نورپردازی جلوه ویژه اي به فیلم عروسیتان می‌دهد.

 

بد نیست به فکر سرگرم کردن میهمانان تان نیز باشید به همان نسبتی که بودجه تان اجازه میدهد میتوانید انها را سرگرم کنید. میتوانید از یک گروه موسیقی دعوت کنید تا جشن تان را شادتر کنند یا از اشخاص شوخ طبعی که می‌توانند یک برنامه ي خوشحال تدارک ببینند دعوت به عمل آورید یا با یک آتش بازی خوشگل و بی خطر میهمانان را خوشحال کنید.

 

تنها چیزی که می‌تواند میهمانان را برای چند ساعت سرگرم کند موزیک هست پس توصیه می‌کنیم که برای گزینش گروه موسیقی یا گروه هاي سرگرمی وقت بگذارید و هزینه کنید.

 

تغییر زمان عروسی بنا به هر دلیلی

یکی از مسائل مهم دیگری که باید از مدیر تالار عروسی پرسیده شود سوال در مورد کنسل شدن مراسم عروسی و تغییر آن به روز دیگر می باشد. بعضی از تالارها این اجازه را به شما نمیدهند و شما مجبورید مبلغی بعنوان جریمه کنسل شدن روز مراسم تان بپردازید.

 

انتخاب تالار پذیرایی دومی

بهتر هست همۀ وقت ما یک تالار عروسی دومی با همۀ ي خصوصیات و امکانات مورد نظرمان در ذهن داشته باشیم که اگر بنا به هر دلیلی نتوانستیم مراسم مان را در روز انتخابی در تالار مورد نظرمان برگزار کنیم سریع به تالار دوم مراجعه کنیم. چون در غیر این صورت مجبوریم دوباره از ابتدا به بررسی و جستجوی تالار بپردازیم و مجبور شویم تصمیمی عجولانه بگیریم.

 

تست غذا و کیفیت پذیرایی تالار عروسی

یکی از مهم ترین نکات عروسی غذای شب آن می باشد. گذشته از عقد قرارداد از مدیر تالار عروسی در خصوص تست غذا حتما سوال بفرمائید.

 

متداول هست که بعد از گزینه تالار و باغ محل عروسی، گذشته از عقد قرارداد، کیفیت غذا و پذیرایی توسط مشتری تست می‌شود. معمولا مشتری یک شب به صورت سرزده به تالار یا باغ رفته و بعد از ملاقات با مدیر تالار عروسی تقاضای تست غذا و دیدن نوع سرویس دهی را می‌کند. امکان دیدن نحوه سرویس دهی مهمانداران، برخورد آنها با مهمانان، نوع لباس آنها، کیفیت ظروف پذیرایی و … از نزدیک، به شما کمک خواهد کرد که تصمیم نهایی خود را راحت تر بگیرید.

 

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

بعد از گزینش تالار و باغ محل عروسی، گذشته از عقد قرارداد، کیفیت غذا و پذیرایی توسط مشتری تست می‌شود

 

وقتی می‌خواهید منوی غذا را گزینه کنید باید دقت داشته باشید که برای بسیاری از اشخاص که سنین متفاوت و هم چنین طبع هاي گوناگون دارند غذا سفارش دهید. سعی کنید بیش تر از غذا هاي مرسوم مانند انواع کباب بهرهگیری کنید که معمولا با بیشتر مزاج ها سازگاری دارد.

 

تنها چیزی که برای شام از نظر میهمانان مهم هست کیفیت غذای مراسم هست و کمیت و تنوع غذا چندان اهمیت ندارد. ضمنا بهتر هست برای دسر نیز چندان هزینه نکنید زیرا هیچ دسری بهتر از کیک عروسی نخواهد بود.

 

معمولا گرم سرو کردن غذا موضوع بسیار مهم و سختی می باشد که باید بسیار به آن دقت نمایید. اگر قصد دارید مراسم تان را در باغ برگزار کنید بهتر هست گذشته از مراسم، مکان عروسی را به سرآشپز و یا مسئول غذا نشان دهید تا اگر جای خاصی برای گرم کردن غذا لازم دارند پیش بینی کنند. دقت داشته باشید که اگر غذا سرد سرو شود تمام زحمات عروس و داماد و آشپز به باد خواهد رفت.

 

اگر خانه ي پدر و مادر و یا یکی از اقوام تان جای کافی برای برگزاری مراسم وجود دارد بخصوص اگر خانه اي باشد که در آن بزرگ شده اید یا خاطره اي دارید بهتر هست مراسم تان را آن جا برگزار کنید.

 

در بیشتر تالارها و یا هتل ها مسئولیت خریدن میوه و شیرینی به عهده ي عروس و داماد هست که گرچه چون خودتان مشغله دارید باید از یکی از اعضای خانواده تان تقاضا کنید که این مسئولیت را بر عهده بگیرند و تا صبح روز عروسی میو ه ها را برای شست و شو و شیرینی ها را نیز تا ظهر به مکان عروسی تحویل دهد.

 

در صورتی که مراسم تان را می‌خواهید در باغ برگزار کنید گذشته از کرایه ي آن به فکر فراهم سازی برق مورد نیاز مراسم تان باشید. به عبارتی دیگر مطمئن شوید که برق آن منطقه و یا کنتور باغ تان طوری باشد که بتوانید هم چراغانی کنید هم گروه موسیقی داشته باشید و هم برای کارهای دیگری مانند عکس برداری و آشپزی و .. مشکلی پیش نیاید. ضمنا اگر در آن منطقه احتمال قطع شدن برق وجود دارد حتما به فکر اجاره ي موتور برق باشید.

 

تزئینات داخل مکان عروسی اعم از گل آرایی و سرویس رومیزی ها و صندلی ها بهتر هست با رنگ دسته گل عروس هارمونی داشته باشد. مثلا اگر دسته گل عروس گل هاي رز قرمز دارد در گل آرایی مراسم نیز از این گل بهرهگیری کنید و بهتر هست رنگ سرویس رومیزی ها نیز به رنگ قرمز باشد.

 

در بعضی از کشورها میزهای عروسی رزرو میشوند. بدین صورت که مدیر برنامه عروسی لیستی از میهمانان را گرفته و اسامی آنها را به کمک عروس و داماد افرادی راکه با هم دوست میباشند و یا افراد مجرد و یا خانواده وار دسته بندی میکنند و نام انها را روی کارت هایي نوشته شده و روی میزها گذاشته میشود تا میهمانان بتوانند جای خود را پیدا کنند.

 

این روش از جهاتی دیگر نیز کاربرد دارد مثلا آن که شما از این طریق می‌توانید میزهای نزدیک به خودتان را برای اقوام درجه ي یک رزرو کنید تا بدین ترتیب به آنها دسترسی راحت تری داشته باشید. این کارت ها جنبه ي تزئینی دارند و به شکل ها و رنگ هاي گوناگون میتوان انها را تهیه کرد تا به مراسم رنگ و لعاب بیشتری بدهد. می‌توانید این کارت ها را نیز با رنگ تزئینات دیگر سالن هماهنگ کنید که زیبایی بیشتری داشته باشد. اگر وقت و حوصله برای کارهای تزئینی دارید می‌توانید این کارت ها را خودتان درست کنید.

 

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

گرم سرو کردن غذا موضوع بسیار مهم و سختی می باشد که باید بسیار به آن دقت نمایید

 

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

گل آرایی تالارعروسی

 

راهنمایی انتخاب تزئینات تالار عقد و عروسی

چیدمان و گل آرایی تالارعروسی

 

برچسب‌ها:
جدیدترین مطالب سایت