بهترین روش نگهداری از وسایل چرم | تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

بهترین روش نگهداری از وسایل چرم | تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

بهترین روش نگهداری از وسایل چرم

چگونه میتوان از محصولات چرمی بهتر مراقبت کرد ؟ ما در این جا نکاتی مهم برای نگه داری بهتر از چرم را یاد خواهیم داد. همچنین در آخر بشما خواهیم گفت چگونه چرم طبیعی را از مصنوعی تشخصیص دهید.

 

چرم طبیعی محصولی گرانقیمت و پر استفاده به دلیل استحکام بالا و زیبایی بیشتر در موارد محتلف استفاده میشود. چرم يکي از محصولاتی پر استفاده گرانقیمت میباشد ؛ که در موارد زیادی مثل کاپشن چرمی ؛ باراني چرمی ؛ ژيله و کلاه چرمی ؛ کفش و دستکش چرمی ؛ کمربند و کيف چرم استفاده میشود.

 

به گزارش تالاب چرم هميشه ماده اوليه گراني بوده و دوخت ان نيز مهارت زيادي مي‌طلبد بنابراين هميشه محصولات چرمي بسيار گران بوده‌اند. اين روزها که کارخانه‌های توليدي چرم ايراني، تخفيف‌های خوبي براي حراج‌های خود قايل مي‌شوند، شايد بتوانيد يک محصول چرمي با قيمت مناسب پيدا کنيد.

 

وقتي چرم مي‌خريد، خيالتان آسان است که سال‌ها بدون دغدغه از فرسوده شدن، مي‌توانيد از ان استفاده کنيد. با اين حال، نگهداري محصولات چرمي هم نکته‌هايي دارد که اگر انها را درنظر داشته باشيد، طول عمر لباس و کيف و کفش خودرا بالا برده‌ايد.

بهترین روش نگهداری از وسایل چرم | تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

براي نگهداري بهتر ؛ از وسایل چرم به نکات زير توجه کنيد:

1- اگر لکه‌ای خيلي عميق روي چرم درست شده، سعي نکنيد هر طور شده ان را از بين ببريد چون ممکن است بخود چرم آسيب بزنيد.

 

2- هر چند ماه يک بار، محصولات چرمي خودرا با واکس چرم چرب کنيد. واکس چرم ماده مخصوصي است که براي همين محصول ساخته شده و مي‌توانيد از فروشگاه‌های محصول‌های چرمي تهيه کنيد. واکس معمولي، در درازمدت باعث خورده?شدن سطح چرم مي‌شود.

 

3- هميشه چرم را خوب گردگيري کنيد. اگر گل و گرد و خاک روي چرم بماند، به مرور زمان ان را خراب مي‌کند.

 

4- اگر ماده‌ای روي چرم ريخته که با دستمال خشک پاک نمي‌شود، با کف صابون و يک اسفنج، به آرامي روي سطح چرم بکشيد و لکه را پاک کنيد و بعد با يک دستمال خشک، چرم را خشک کنيد.

 

5- چرم در رطوبت زياد کپک مي‌زند بنابراين ان را در جايي که بسيار مرطوب است نگهداري نکنيد. هيچ‌وقت هم چرم را در لفاف پلاستيکي نگه نداريد چون اينکار باعث مي‌شود که رطوبت احتمالي موجود در محصول چرمي خشک نشود.

 

6- بهتر است چرم را شب خوب واکس بزنيد ودر جايي دربسته بگذاريد و تا صبح نگه داريد. چرمي که تازه واکس خورده و هنوز واکس به خوردش نرفته به سرعت در طول روز گردوخاک رابه خود جذب مي‌کند و آسيب مي‌بيند، علاوه بر اين، رنگ چرم نيز تيره و کدر مي‌شود.

 

7- اگر لباس چرمي داريد، مراقب باشيد که روي ان عطر يا اسپري نپاشيد. عطر و اسپري موادي دارند که باعث مي‌شود برخي از مواد روي سطح چرم فرآوري شده حل شود و ان را خراب مي‌کند.

 

8- هرگز نگذاريد چرم به مدت زياد آفتاب بخورد. براي نگهداري چرم در خانه، ان را در کمدي دور از آفتاب و گردوخاک قرار دهيد.

 

9- اگر براي مدتي نمي‌خواهيد از وسايل و لباس‌های چرمي خود استفاده کنيد، داخل ان رابا روزنامه پر کنيد تا شکل ظاهري ان آسيب نبيند. لباس‌ها را نيز خوابيده داخل کمد بگذاريد طوري که تا نخورده باشند.

 

بهترین روش نگهداری از وسایل چرم | تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

اینروزها اگر بخواهید کت،کیف یا کفشی با چرم طبیعی بخرید باید هزینه زیادی را متحمل شوید. وقتی یک کت یا کیف یا بارانی با قیمت بالایی میخرید باید از ان مراقبت بیشتری کنید تا هم عمرش و هم زیبایی ان را حفظ کنید اما نگه داری چرم تکنیک های‌ خاصی دارد؛ تکنیک هایي که هرکدام می‌توانند سال‌ها به عمر البسه چرم بیفزایند، بهمین دلیل به سراغ یک کارشناس چرم رفتیم تا رازهای نگه‌داری چرم را از او بپرسیم .

 

1- کهنه ترها، مرغوب ترهستند

چرم مثل فرش دستباف است یعنی هرچه بیشتر کار می‌کند مرغوب تر و زیباتر می‌شود. هیچوقت یک کت چرم ۱۰ساله قابل مقایسه با یک کت چرم نو نیست، چون انعطاف پذیری به دست می آورد که این خاصیت را کت نو ندارد.

 

افرادی هستند که اعتقاد دارند، چرم هرچه کهنه تر باشد زیباتر است و حتی در بعضی از جاهای دنیا تکنیک هایي رابه کار می‌برند که چرم نو، کهنه بنظر برسد.

 

جالب است بدانید، وقتی ۲ نفر دریک زمان یک محصول یکسان را میخرند، این محصولات بعد از چند سال کاملا متفاوت بنظر خواهند رسید و دیگر به هم شبیه نخواهند بودو هرکدام به نوعی زیبا بنظر می‌رسند. اگر چرم طبیعی به درستی مراقبت شود بین ۱۰ تا ۱۵ سال دوام خواهد داشت.

 

2- دشمنان چرم را بشناسید

چرم باید از برخورد با هرشیء تیز محافظت شود چون در صورتی که روی ان خراشی بیفتد، دیگر قابل بازگشت نخواهد بود.لکه ناشی از خودکار هیچ گاه از روی چرم پاک نخواهد شد و روی ان اثر ماندگار دارد، بنابر این باید حواستان باشد که هیچ گاه نوک خودکار رابه البسه چرم خود نزدیک نکنید.

 

عطر، اسپری و ادکلن را نباید مستقیم روی البسه چرمی ،جیرو نبوک زد.به هیچ عنوان نباید البسه چرم را در اتومبیل لباسشویی شست، چون پودر لباسشویی و آب میتوانند کاملا چرم را خراب کنند.

 

سعی نکنید لکه های‌ خیلی عمیق یا لکه هایي که به سختی پاک می‌شوند را خودتان برطرف کنید، دراین مواقع بهتر است از شخصی متخصص یا فروشگاهی که چرم را از ان خریداری کرده‌اید راهنمایی بخواهید و خودتان برای پاک کردن لکه یا رنگ روی چرم از هیچ نوع حلالی استفاده نکنید.

 

رابطه چوب لباسی و چرم

چرم طبیعی حتماً باید از چوب لباسی آویزان شود به خصوص اگر قصد دارید مدتی از ان استفاده نکنید، چون اگر چرم را از جای تیزی آویزان کنید ممکن است چرم شکل اصلی خودرا از دست بدهد و این تغییر شکل دیگر قابل برگشت نیست. برای نگه‌داری چرم هم بهتر است دمای محیط بین ۲۵ تا ۳۰ درجه باشد.

 

بهترین روش نگهداری از وسایل چرم | تشخیص چرم طبیعی از مصنوعی

چگونه چرم طبیعی را از چرم مصنوعی تشخیص دهید؟

1- نخستین توصیه این است که سعی کنید چرم را از فروشگاه های‌ معتبر خریداری کنید چون اینروزها چرم های‌ وارداتی و بی کیفیت خیلی زیاد شده اند حتی به بعضی از انها اسانس چرم زد ه اند و کاملا بوی چرم را میدهند بنابر این نمی‌توان از روی بو، چرم طبیعی را تشخیص داد.«حتی ممکن است چرم های‌ فوق از پوست حیوانات حرام یا حیوانات حلال، با ذبح غیراسلامی باشند»

 

2- وقتی به قسمت های‌ مختلف چرم طبیعی دست بزنید چرم یکدست نیست یعنی بعضی جاها نازک است و بعضی جاها ضخیم است. چون قسمت های‌ مختلف پوست دام ضخامت های‌ متفاوتی دارند. در حالی‌که چرم مصنوعی چون با دستگاه درست می‌شود کاملا حالت یکدست دارد.

 

3- وقتی چرم طبیعی را زیر نور بگیرید بطور یکدست نور را منعکس نمی‌کند و بعضی جاهای چرم مات و بعضی جاها براق بنظر میرسد.

 

چگونه چرم را بشویید

همانگونه که گفتیم به هیچ عنوان نباید چرم را در خودرو لباسشویی شست بلکه البسه چرم خود رابه یک خشکشویی معتبر بسپارید. «یعنی مطمئن باشید یک متخصص شست وشوی چرم در آنجا وجود داشته باشد»؛ در خانه نمیتوان چرم را شست چون اگر به پشت چرم آب برسد چرم نرمی و لطافت خودرا از دست می‌دهد و دیگر هم چون گذشته انعطاف پذیری نخواهد داشت و خشک می‌شود.

 

اگرهم آستر کت چر م تان کثیف شد بهترین کار این است که آستر را عوض کنید چون چرم فقط روشویی می‌شود. گردو غبار دشمن چرم است و شما باید هر چند وقت یکبار روی ان را تمیز کنید.

 

برای اینکار کافی است که یک قاشق مرباخوری شامپو بچه رابا آب ولرم«CC ۲۵۰ » و ۳تا۴ قطره سرکه مخلوط کنید و آرام روی چرم بکشید و سپس با آب معمولی شامپوها را پاک کنید و بعد با یک پارچه خشک کنید.در نهایت میتوانید با واکس های‌ معمولی روی چرم را ماساژ دهید.

 

باران را با کف شامپو بچه بشویید

باران های‌ آلوده ای که اینروزها در تهران کم نیستند میتوانند حسابی به لباس های‌ چرم شما آسیب برسانند، اگر بطور ناگهانی در باران شدیدی گرفتار شدید، باید خیلی زود با یک اسفنج آغشته به کف شامپو بچه، باران آلوده را از روی چرم پاک کرده و بعد خشک کنید.

 

البته باید حواستان باشد که پشت چرم نباید به هیچ عنوان خیس شود چون انعطاف پذیری خودرا از دست میدهد، بطور کلی بهتر است در روزهای بارانی از پوشیدن چرم خودداری کنید تا مبادا درون ان خیس شود.

نگهداری از وسایل چرمی :

امیدواریم با مطالعه مطلب فوق بتوانید در نگه‌داری از وسایل چرمی با ارزش خود کوشا باشید.