جستجو در تالاب

12 کاربرد شگفت انگیز نمک در خانه

12 کاربرد شگفت انگیز نمک در خانه

12 کاربرد متفاوت نمک در خانه

در صورت دانستن این موضوع که نمک نیز غیر از تغییر مزه غذا کاربرد دیگری نیز دارد مشابه اي از این کاربرد ها را برای شما عزیزان فراهم نموده ایم با ما در سایت تالاب باشید نمک را روی تخته گوشت بمالید و به این ترتیب آن را تمیز و ضدعفونی کنید

 

نمک کالایی آنچنان گرانبها هست که در زمان باستان بعنوان دستمزد به کارگران می‌دادند. نکته ي دیدنی این هست که ریشه ي واژه‌ي salary که در زبان انگلیسی به معنی دستمزد هست، از salt به معنی نمک آمده هست، و در آن زمان بعنوان “‌نسبت نمک دریافتی به میزان کار کارگران‌”‌ اطلاق می شد.

 

امروزه، از نمک برای طعم دادن به غذاها و همینطور بسیاری کارهای ضروری دیگر بهرهگیری می شود.

 

در ادامه به کاربردهای دیدنی و مهم نمک در منزل اشاره میکنیم:

 

۱. تمیز کردن تخته گوشت

حدود یک مشت نمک درشت به همراه آب لیمو برترین ترکیبی هست که میتوانید روی تخته گوشت بمالید و به این ترتیب آن را تمیز و ضدعفونی کنید.

 

۲. جلا دادن وسایل برنجی

برای از بین بردن لکه هاي سخت از ظروف و وسایل برنجی، از خمیر نمک و سرکه بهرهگیری کنید. گرچه، افزودن مقداری آب لیمو هم میتواند خوب باشد؛ آب لیمو خمیر نمک و سرکه را کمی رقیق تر میکند و سپس می توانید این ترکیب را روی وسایل برنجی بمالید.

 

سپس وسایل برنجی تان را با آب ولرم بشویید، و با یک پارچه ي سفید و تمیز و بدون پرز کاملا خشک شان کنید.

 

۳. تمیز کردن ظروف سوخته و سیاه شده

اگر ظرف هایتان در اثر حرارت سیاه شدند یا آثار غذا هاي سوخته کف ظرف هایتان ماند، نواحی سوخته یا سیاه شده ي ظروف تان را خیس کنید و روی آن نمک بپاشید، بعد از ده دقیقه آن را بسایید و با آب بشویید.

 

راه دیگر آن هست که داخل ظرف را پر از آب کنید و سپس یک مشت نمک داخل آب بریزید و بگذارید یک شب بماند. فردای آن روز ظرف را روی آتش بگذارید و اجازه دهید محلول آب و نمک جوش بیاید. با اینکار از شر آثار سوختگی بر روی ظروفتان خلاص میشوید. اگر پس از شستشو، لکه ها به طور کامل پاک نشدند، اینکار را یکبار دیگر نیز تکرار کنید.

 

۴. خاموش کردن آتش روی اجاق گاز

اگر قابلمه یا ماهیتابه تان روی اجاق گاز آتش گرفت، به سرعت اجاق را خاموش کنید، و سپس روی آتش نمک یا جوش شیرین بپاشید. هرگز به جای نمک یا جوش شیرین، از شکر، بکینگ پودر یا آرد بهرهگیری نکنید.

 

۵. برای آب کردن یخ‌های پیاده‌رو

در فصل سرما پیش از بارش برف و باران شدید، روی پیاده رو یا هر مکان سرباز در اطراف منزل تان سنگ نمک قرار دهید. اینکار باعث میشود یخ هرگز به زمین نچسبد؛ به ویژه اگر زمین تان از جنس بتون باشد.

 

۶. پاک کردن لکه های قهوه یا چای

برای پاک کردن لکه هاي قهوه یا چای از فنجان ها یا لیوان هاي سفالی و چینی، آن ها را با نمک یا خمیر نمک و سرکه‌ي سفید بسایید. لکه ها و حلقه هاي روی گلدان ها راکه در اثر آب به جای می مثل نیز می‌توان با مالیدن نمک پاک کرد. اگر دریچه ي گلدان بسیار تنگ هست و دست داخل آن نمیرود، آن را پر از محلول غلیظ آب و نمک کنید و محکم تکان دهید؛ و بعد از مدتی بشویید.

 

۷. تسکین درد ناشی از کشیدن دندان

شستن دهان با محلول آب گرم و نمک بعد از کشیدن دندان باعث تسکین و آرامش درد می شود. نمک باکتری هاي دهان را از بین می‌برد و آب نیز مانده هاي غذا را از دهان میشوید. اینکار برای تسکین درد لثه ها نیز خوب هست.

 

۸. تسکین سوزش ناشی از گزش حشرات

با آب و نمک خمیر درست کنید و آن را ده دقیقه روی محل گزش حشره بگذارید. برای پیش گیری انتقال مریضی، حتما پیش از اینکار محل گزش را به خوبی بشویید.

 

۹. از بین بردن لیسه های باغچه

روی لیسه هاي باغ یا باغچه تان کمی نمک‌ بپاشید. این باعث میشود آن ها آب بدن شان را از دست بدهند و از بین بروند.

 

۱۰. درست کردن ژله

برای اینکه ژله سریع تر آماده شود، ظرف ژله را در یک ظرف بزرگتر بگذارید و اطراف آن را پر از قطعه هاي یخ و نمک کنید.

 

۱۱. برای دور کردن مورچه ها

یکی از خاصیت‌هاي مشهور نمک این هست که مورچه ها را از غذا و به طور کلی از منزل تان دور میکند. فقط کافی هست کنار پنجره ها یا اطراف سبد میوه یا غذاها نمک‌ بپاشید، و دیگر هرگز این حشرات کوچکِ سیاه را نبینید.

 

۱۲. درمان بیماری ها با نمک

همینطور نمک‌ برای درمان بعضی مریضی ها یا ناراحتی ها نظیر سندرم پای ورزشکاران نیز خوب هست. برای جلوگیري از پیشرفت این مریضی، شخص مبتلا باید هر دفعه به مدت پنج تا ده دقیقه پای خود را در محلولی از دو قاشق چایخوری نمک‌ در هر نیم لیتر آب قرار دهد. نمک پاها را نرم و لطیف می کند و باعث می شود داروهای ضدقارچ به شکلی موثرتر در آن نفوذ کنند.

 

سرماخوردگی نیز به کمک نمک‌ قابل درمان هست. غرغره‌ي آب نمک گلودرد را تسکین می دهد، و گرفتگی بینی نیز با محلول آب و نمک‌ به نسبت یک قاشق چایخوری در هر نیم لیتر آب برطرف می شود؛ به این صورت که آب نمک را توسط قطره چکان داخل بینی بریزید، و سپس بینی را با فشار خالی کنید.

 

به این ترتیب، به این نتیجه رسیدیم که نمک‌ ترکیبی همۀ کاره هست. نه تنها این ماده بسیار خوب و موثر هست، بلکه دیگر امروزه آن را می‌توانیم با نازلترین قیمت از فروشگاه ها تهیه کنیم.

 

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت
کلیپ دیدنی از حرکت نمایشی خودرو سمند سورن و شانس راننده !
کلیپ دیدنی از حرکت نمایشی خودرو سمند سورن و شانس راننده !