اشتباهات رایج در هنگام شستن ظرف ها با دست و ماشین ظرفشویی

اشتباهات رایج در هنگام شستن ظرف ها با دست و ماشین ظرفشویی

اشتباهات رایج در شستن ظرف ها

رعایت اصول مهم بهداشتی و پرهیز از اشتباهات رایج در شست و شوی ظرف ها کمک بزرگی به ما خواهد نمود. همراه ما باشید دراین پست در سایت تالاب شاید تعجب کنید اگر بدانید فواید ظرف شستن فراتر از تمیز کردن ظروف است! شستن ظرف ها به تقویت پیوندهای خانوادگی کمک کرده و از استرس تان کم میکند!

 

به گزارش تالاب در مطالعه اي درسال هاي جدید محققان بررسی کردند که آیا شستن ظروف می‌تواند بعنوان الگویی باشد که ذهن آگاهی را افزایش میدهد. اینطور نتیجه گرفته شد که آنهایی که با تمرکز ظرف می شویند، در وضعیت بهتری از ذهن آگاهی قراردارند که همراه با تاثیرات مثبتی است.

 

شما می توانید ظرف ها رابا دست بشویید یا از ماشین ظرفشویی استفاده کنید؛ هر روشی راکه انتخاب کنید ممکن است ظرف ها رابه درستی نشویید. ما طبق معمول اشتباهاتی در ظرف شستن مرتکب میشویم که منجر به بروز مشکلات گوناگونی خواهد شد، از بیماری گرفته تا هجوم سوسک ها!

 

1. استفاده از سینک ظرفشویی آلوده یا ماشین ظرفشویی کثیف

شما ظروف کثیف را در سینک ظرفشویی یا ماشین ظرفشویی می شویید اما بیشتر اوقات فراموش می کنید خود سینک یا ماشین ظرفشویی را تمیز کنید. سینک ظرفشویی و اتومبیل ظرفشویی باید بطور مرتب تمیز شوند تا ظروفی که در آن قرار میگیرند از انچه که هستند کثیف تر نشوند.

 

میکروب هایي که در سینک یا ماشین ظرفشویی ساکن هستند، به ظرف ها منتقل میشوند و آشپزی کردن و غذا خوردن با استفاده از ظروف کثیف باعث میشود دیر یا زود مریض شوید. بعد از شست و شوی ظروف، سینک ظرفشویی را هرروز با جوش شیرین و سرکه یا با نمک و سرکه تمیز کنید. برای تمیز کردن ماشین ظرفشویی ظرفی رابا سرکه ي سفید پُر کرده ودر آن قرار دهید و با گرم ترین درجه آنرا روشن کنید. سرکه بعنوان عاملی آنتی باکتریال عمل می‌کند. اینکار را هفته اي یک‌بار انجام دهید.

 

2. استفاده‌ي زیاد از شوینده

استفاده ي زیاد از شوینده، مثلاً مایع ظرفشویی، یک اشتباه بزرگ دیگری است که خیلی ها مرتکب میشوند.

 

استفاده ي زیاد از شوینده هنگان شستن ظروف یعنی این که وادار هستید برای آبکشی انها آب فروانی مصرف کنید و این چیزی جز هدر دادن آب نیست. اگر از ماشین ظرفشویی استفاده می کنید، شوینده ي زیاد میتواند باعث کدر شدن ظرف هایتان شود، چون شوینده بطور کامل از روی ظروف آبکشی نخواهد شد ودر نهایت غذایی که دراین ظروف سرو می کنید با این مواد آغشته شده و وارد بدن‌تان می‌شوند. برای شست و شوی درست ظروف کافیست از آب داغ و کمی شوینده استفاده کنید. همچنین از مصرف شوینده هایي که حاوی سفید کننده، تری کلوزان و یا سایر ضدعفونی کننده هاي قوی هستند اجتناب کنید زیرا می‌توانند ابَر میکروب یا سوپر باگ هایي مقاوم به دارو ایجاد کنند.

 

3. پیش از شستن ظرف ها آن ها را آبکشی نمیکنید

خیلی معمول است که تکه هاي غذا در ظرف باقی بماند، اما قرار دادن ظرف ها با همین وضعیت در ماشین ظرفشویی اصلا کار درستی نیست.

 

خیلی مهم است که حتماً قبل از گذاشتن ظروف در ماشین ظرفشویی آن ها را از خرده‌ غذای باقی مانده پاک کنید. اینکار باعث می‌شود ماشین بهتر کار کند. ضمنا جلوی رشد باکتریها و میکروب ها در داخل ماشین را میگیرد و به تمیز ماندن آن کمک می‌کند. حتی اگر ظرف ها رابا دست می شویید، ابتدا با آب آن ها را آبکشی کنید تا کارتان هم کمتر شود و سینک تان هم کثیف نشود.

 

4. استفاده از اسفنج آلوده

استفاده از اسفنج آلوده هم اشتباه دیگری است که خیلی از ما هنگام شست و شوی ظروف مرتکب می شویم.

 

اسفنجی که فکر می کنید تمیز و مناسب ظرف شستن است، منبع میکروب هاست که ظروف تان را نه تنها تمیز نمیکنند بلکه آلوده هم میکنند. وقتی بعد از اتمام کار شست و شوی تان اسفنج خیس را همانگونه رها میکنید، میکروب ها و باکتریها در آن شروع به رشد کردن می کنند. بنابر این سعی کنید اسفنج ظرفشویی تان را تا جاییکه امکان دارد تمیز نگه دارید. می توانید بعد از هر بار استفاده آن رابا مایع آنتی باکتریال بشویید و آنرا در آفتاب بگذارید تا خشک شود. همچنین میتوانید اسفنج مرطوب رابه مدت 30 ثانیه در مایکرویو بگذارید. ضمنا توصیه میکنیم از اسفنج هاي پلاستیکی استفاده نکنید چون سخت تر تمیز می‌شوند. سعی کنید از اسفنجی استفاده کنید که با الیاف طبیعی درست شده باشد.

 

5. حوله هاي خشک کُن را نمی شویید

اگر ظرف ها رابا دست می شویید، احتمالا بعد از شستشو انها رابا حوله خشک می کنید. استفاده از حوله کار خوبی است، اما اگر حوله مرطوب باشد یا تمیز نباشد پس اشتباه بزرگی مرتکب خواهید شد.

 

شما نباید حوله اي راکه برای خشک کردن دستها یا کانتر آشپزخانه به کار میبرید برای خشک کردن ظرف ها استفاده کنید. برای خشک کردن ظروف همیشه یک حوله‌ي تمیز و جدید بردارید و بعد از هر بار استفاده آنرا در ماشین لباسشویی بیندازید. بجای حوله می توانید آبچکان استفاده کنید. آبچکان با نگه داشتن ظروف اجازه می‌دهد جریان هوا انها را خشک کند.

 

6. انباشته کردن ماشین ظرفشویی

اگر عادت دارید ظروف زیادی را در ماشین ظرفشویی تان بچپانید باید این عادت را کنار بگذارید.

 

انباشته کردن ماشین ظرفشویی باعث می‌شود ماشین نتواند کارش را درست انجام بدهد. حتی گران قیمت ترین ماشین هاي ظرفشویی هم نمیتوانند ظروفی راکه بهم چسبیده اند خوب تمیز کنند. ضمنا، اگر ظروف تان بسیار شکننده باشند و خیلی بهم بچسبند، احتمال شکستن ها زیاد خواهد شد. همیشه بین ظروف فضای کافی باقی بگذارید تا آب به خوبی جریان پیدا کند.

 

7. ظروف را درست در ماشین ظرفشویی قرار بدهید

خیلی از افراد ظروف را در ماشین ظرفشویی به اشتباه می چینند یا چیزهایی در آن می گذارند که نباید بگذارند.

 

باید هر چیزی را در جای درستش بگذارید. بعضی از ظروف بهتر است در ردیف بالایی ماشین ظرفشویی چیده شوند. مثلاً کاسه ها را روی ردیف بالا بگذارید جوری که رویشان به سمت اسپری کننده‌ي آب باشد. همچنین لیوان ها و ظروف بزرگ هم باید در ردیف بالایی باشند. بشقاب ها، پارچ و ماهی تابه ها نیز باید در ردیف پایین قرار بگیرند. قبل از استفاده از ماشین ظرفشویی، دستورالعمل آنرا خوب بخوانید تا راه هاي مختلف چیدن ظروف را یاد بگیرید.

 

نکاتی برای شست و شوی درست ظرف ها

ظروف چوبی را هرگز داخل ماشین ظرفشویی نگذارید


– ظروف چوبی را مدت طولانی در آب نخیسانید، فورا انها را بشویید تا ترک نخورند و باد نکنند.


– برای ماشین ظرفشویی از آب داغ استفاده کنید. حتی وقتی که ظروف رابا دست می شویید آب را تا جاییکه برای‌تان قابل تحمل است داغ کنی


– قاشق و کارد و چنگال هایي راکه دسته هاي سفت و محکم ندارند در ماشین ظرفشویی نگذارید


– شستن کاردها با دست باعث می‌‌شود تیز بمانند و به دسته ها و حاشیه هایشان آسیبی نرسد.

– برای تمیز کردن تخته هاي چوبی از آبلیمو و نمک استفاده کنید.

 

منبع : bartarinha.ir

برچسب‌ها:

مطالب مشابه مهم !

نکاتی درباره ظروف استیل
جدیدترین مطالب سایت
دستفروش رشتی هم اینجوری شهر رو زیبا میکنه (فیلم)
دستفروش رشتی هم اینجوری شهر رو زیبا میکنه (فیلم)