بروزرسانی : 29 بهمن 1396

خانه تکانی کامل سریع و آسان عید نوروز + 7 قدم تا خانه تکانی

خانه تکانی کامل سریع و آسان عید نوروز + 7 قدم تا خانه تکانی

 نکات مهم خانه تکانی + 7 قدم تا خانه تکانی حرفه ای

برای خانه تکانی باید برنامه ریزی داشت تا دچار سردرگمی و بی نظمی نشوید و خیلی سریع و آسان بتوانید یک خانه تکانی کامل داشته باشید. بهتر است پس قبل خانه تکانی این مطلب را بخوانید .

7 قدم برای خانه تکانی شب عید
خانه تکانی از رسوم بسیار قدیمی آماده شدن برای عید نوروز است و هرچند که آپارتمانهی کوچک و بدون پستو و انباری و زیرزمین امروزی تقریباً در تمام مدت سال نسبتا تمیز هستند، اما تمیزترین منازل هم مدتی مانده به نوروز، برای شگونش هم که شده از بالا تا پایین روفته و شسته و برق انداخته می شوند.

 
اما اینروزها که کمتر کسی به صورت تمام وقت در خانه است و کار نظافت باید تدریجی انجام شود، هیچ چیز بهتر از یک روش خوب و برنامه ریزی شده به کمک ما نمی‌آید. روند داشتن خانه اي تمیز، بدون نگرانی و تشویش در طی ۷ مرحله به انجام میرسد:

۱. از الان شروع کنید

خانه تکانی شب عید، از کارهاییست که برخلاف اسمش نباید “شب عید” انجام شود، بلکه باید از مدتها قبل از رسیدن لحظات سال تحویل انجام شده باشد. علاوه بر کار نظافت، کارهای دیگری هم هست که باید از حالا تا آخر تعطیلات نوروزی انجام شوند: تهیه هدیه، تهیه، نوشتن و ارسال کارت تبریک، شیرینی پزی خرید خوراکیها ودر کل “خرید شب عید” و پذیرایی از مهمانها

 
خوب حالا چطور برای خانه تکانی وقت بگذاریم؟ در حقیقت، داشتن خانه اي نظیف در طی تعطیلات ، به خصوص اگر از روش صحیحی استفاده کنید، ساده تر از چیزیست که تصور میکنید. مرحله اول؟ خانه تکانی را قبل از دوران پر تنش آخر فصل انجام دهید. به این ترتیب کار را بدون عجله و فشار روحی انجام می‌دهید و به اندازه کافی برای پروژه هاي وقت گیری مانند تغییر دکوراسیون یا برق انداختن لوازم فلزی زمان خواهید داشت.

خانه تکانی کامل سریع و آسان عید نوروز + 7 قدم تا خانه تکانی

 
۲. فهرستی تهیه کنید و آن را دو مرتبه چک کنید
قبل از این که شروع کنید، فهرستی از تمام چیزهایی که باید تمیز شوند تهیه کنید. کارها را بر اساس هر اتاق تقسیم کنید و زمانی برای هر کار درنظر بگیرید. به این ترتیب میتوانید بسته به زمان لازم برای هر کار، حتی از زمانهای اضافه بسیار کوتاه مانند پخش آگهی در تلویزیون نیز استفاده کنید و مثلاً چند تکه لباس را در اتومبیل لباسشویی بریزید. هنگامیکه بتدریج هر مورد موجود در فهرست را علامت می‌زنید، حس بسیار خوبی بشما دست می دهد و احتمال این که کارتان را تمام و کمال انجام دهید بسیار بیشتر خواهد بود.

۳. کمی این جا و کمی آنجا

برای داشتن خانه اي تمیز و درخشان، نباید الزاماً زمان ممتد زیادی در اختیار داشته باشید. در حقیقت، خواهید دید که اختصاص دادن ۳۰ دقیقه در روز بکار نظافت، نتایج بسیار رضایت بخشی خواهد داشت. برای مرتب کردن لوازم و خرده ریزها، یک زمان ثابت مانند قبل از خواب یا قبل از صبحانه را کنار بگذارید دراین فاصله میتوانید به نظافت هم بپردازید، مثلاً بعد از دوش صبحگاهی آینه حمام را تمیز کنید و یا کف وان رابا کمی پودر یا مایع مخصوص برق بیاندازید.

۴. گاهی میانبر زدن اشکالی ندارد

اگر تا این جا هر توصیه اي رابه جز مورد اول عملی کرده و یا به هر علت دیگر وقت کم آورده اید، نگران نشوید. بخشهای اساسی و بیرونی خانه مانند پرده ها، فرش و مبلمان را تمیز کرده و نظافت داخل کمدها، کابینتها و قسمتهای “مخفی” رابه مدتی بعد موکول کنید، اما فراموشش نکنید!

۵. همه ی کارها رابه تنهایی انجام ندهید
این عید، تنها عید شما نیست و تنها دوستان و خانواده شما به منزلتان نمی‌آیند، پس نباید تمام نظافت آن را به تنهایی بر عهده بگیرید. در هر هفته زمان خاصی را برای نظافت اختصاص داده و کارها رابا فرزندان و همسر خود تقسیم کنید. از بچه ها بخواهید که تختهای خودرا مرتب کرده، اسباب بازیها و لوازم دیگر خودرا جمع کرده و پس از گردگیری قفسه ها، سرجای خود بگذارند. اینکار نه تنها باری از دوش شما برمیدارد و باعث خانه تکانی سریعتر می شود، بلکه عادات خوبی به فرزندان شما می آموزد.

خانه تکانی کامل سریع و آسان عید نوروز + 7 قدم تا خانه تکانی

۶. کارها را ساده کنید

گاهی تمیز کردن دور و اطراف یک شیءاضافه آسان تر از دور انداختن آن بنظر میرسد، اما این روش در دراز مدت کارساز نخواهد بود. با کمی نظم و ترتیب، خرده ریزها را کاهش دهید. خودرا از شر هر لباسی که دیگر اندازه تان نیست یا بیش از دوسال است آن را نپوشیده اید آسان کنید. هر قطعه پوشاک یا شیء ناقص مانند لنگه جوراب، لنگه گوشواره بدلی، ظروف شکسته اي که دوباره چسبانده شده و… را دور بیاندازید. تهیه لوازمی مانند جا کلیدی، جا کفشی ودر کل وسایلی که موجب مرتب شدن خرده ریزها می‌شوند را در دستور کار خود قرار دهید.

۷. خوش بگذرانید
نظافت الزاماً معادل با کار سخت نیست، یک موسیقی خوب یا یک برنامه رادیویی خوب و مفید می‌تواند شما رابا اشتیاق بیشتری به تحرک وادارد. برای خود انگیزه هایي پیدا کنید و بخود قول دهید که اگر کارهای روزانه را مطابق برنامه انجام دادید، بخود جایزه اي خواهید داد. این جایزه می‌تواند چیزی ساده اما دلپذیر مانند یک حمام طولانی، صرف چای و شیرینی با خانواده یا تماشای یک برنامه خوب تلویزیونی باشد.

خانه تکانی کامل سریع و آسان عید نوروز + 7 قدم تا خانه تکانی

خانه تکانی کامل سریع و آسان عید نوروز

به این فکر کرده‌اید که چطور و از کجا باید کارها را شروع کرد؟! تمیز و مرتب کردن خانه کار زمان بری است و کسل کننده خواهد بود اگر بخواهید آن را در چند روز آخر سال انجام دهید. شاید بهترین راه این است که با یک برنامه ریزی درست و تقسیم کارها، از الان شروع کنید. با سایت آسمونی همراه شوید و قدم به قدم این راه را درکنار ما طی کنید.

به گزارش تالاب ما بشما خواهیم گفت که با چه کارهایی به پیشواز نوروز بروید. ما پیشنهاداتی مورد خانه تکانی، تغییر دکوراسیون داخلی منزل تان و برنامه هاي سفر های نوروزی برای شما خواهیم داشت.

برای برنامه ریزی و تقسیم کار هاي خانه تکانی و تمیز کردن خانه بهتر است به نکات زیر توجه کنید:

بررسی کلی وضعیت نظافت خانه

برای شروع کار بهتر است به گوشه کنار خانه بروید و وضعیت نظم و نظافت هر قسمت از خانه را بررسی کنید.

بهتر است کاغذ و قلمی در دست بگیرید و به صورت موردی کارهایی که برای هر فضا باید انجام بگیرد را یادداشت کنید.

در ابتدا نیازی نیست که زمان و اولویت کار ها رابا خود مرور کنید. فقط هر چه که به ذهنت ان میرسد را یادداشت کنید. این دست نوشته بشما کمک می کند تا نگاه درستی بکار داشته باشید.

زمان بندی و اولویت بندی کارها

یادداشت هاي خودرا مرور کنید. دراین مرحله باید ببینید که بهتر است از کدام فضاها شروع کنید و چه مقدار زمان برای نظم بخشیدن و تمیز کردن هر فضا نیاز دارید.

براساس یادداشت هایتان کارهای مربوط به تمیز کردن خانه را اولویت‌بندی کنید ودر مقابل هر کدام زمان مورد نیاز و تاریخ را بنویسد.

بهتر است در روزهای اول از فضاهای کم معاشرت خانه شروع کنید. چون در زمان باقیمانده به نوروز فضاهای پر رفت آمد دوباره به تمیز کردن نیاز خواهند داشت. انبار و کمد ها می‌توانند گزینه هاي خوبی برای شروع باشند.

اتاق نشیمن، پذیزایی و سرویس بهداشتی بهتر است بعنوان آخرین فضاها در فهرست قرار گیرند.

خانه تکانی کامل سریع و آسان عید نوروز + 7 قدم تا خانه تکانی

کمک گرفتن در تمیز کردن خانه

اگر فکر میکنید حجم کار آن قدر زیاد است که نمی‌توانید به تنهایی آن ها را انجام دهید و یا بدلیل بیماری از انجام کارهای سنگین منع شده اید، بهتر است به گزینه هاي زیر هم برای کمک گرفتن فکر کنید.

برنامه ریزی برای نظم دادن به خانه

با شرکت هاي خدمات نظافت تماس بگیرید و با تعیین زمان، از انها بخواهید که فرد یا افرادی را کمک در کار نظافت به خانه شما بفرستند. شما می‌توانید به خوبی بر درست انجام شدن کارها کنترل کنید.

اگر فرزندانتان در سن مناسبی هستند از آن ها بخواهید که مسئولیت تمیز کردن اتاقشان را خودشان بر عهده بگیرند ودر انجام کارهای قسمت هاي دیگر خانه بشما کمک کنند.

در روزهای آخر هفته که همسرتان در خانه هست می‌توانید از او بخواهید که بشما کمک کند.

به گزارش تالاب با درنظر گرفتن همه ی این موارد اکنون میتوانید با خیال آسان براساس برنامه ریزی که کرده‌اید یک به یک تمام فضاهای خانه را تمیز و مرتب کنید. نگران جزئیات کار نباشید.

فراموش نکنید در هنگام برنامه ریزی، زمان لازم برای خرید کردن و آمادگی برای سفر هاي نوروزی را نیز درنظر بگیرید. شاید برنامه هاي شخصی دیگری هم داشته داشته باشید. مثلاً تصمیم بگیرید تا قبل از نوروز با رژیم لاغری به وزن ایدال خود برسید. از این فرصت استفاده کنید. نوروز بهانه خوبی است که با وضعیت و روحیه متفاوتی از نو شروع کنید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت