توصیه های مفید برای شستشوی فرش دست باف و ماشینی در منزل

توصیه های مفید برای شستشوی فرش دست باف و ماشینی در منزل

شستشوی فرش دست باف و ماشینی در منزل

اگر قصد دارید شسشتوی فرش را خود انجام دهید باید توجه داشته باشید که چگونه می‌توان فرش را در کمترین زمان شست. نکاتی مفید برای شست و شوی فرش در خانه در این جا آموزش داده شده است.

 

شست و شوی فرش , طبق معمول بهتر است که فرش ها را سالی یک‌بار و حتی تا هر ۱۸ ماه یک‌بار شستشو دهید. شست و شوی کافی، مناسب و نظارت شده فرش ها باعث افزایش طول عمر و صد البته زیبایی انها خواهد شد. خیلی از افراد خودشان به سراغ شست و شوی فرش هایشان میروند که طبعا این مسئله به نوبه خود اشتباهاتی را نیز به دنبال خواهد داشت.

 

به گزارش تالاب دراین پست همراه ما باشید تا شما رابا اشتباهات رایج در شست و شوی فرش آشنا کنیم و بگوییم که چرا بیشتر توصیه میشود فرش هایتان رابه دست افراد کاربلد و متخصص دراین زمینه بسپارید.

 

نکات مهم شست و شوی فرش

اشتباهات رایج در شست و شوی فرش در منزل

زمانی که تصمیم به شست و شوی فرش در منزل و شست و شوی دستی فرش میگیریم طبیعتا بدلیل سخت و سنگین بودن آن، انرژی زیادی از ما صرف می‌شود که با این حال، کافی هم نیست. ممکن است وادار شویم ترفندهایی رابه کار ببریم که همان ترفندها باعث خراب شدن و فرسودگی فرش شما گردد. این در حالی است که شما میتوانید شست و شوی فرش خود رابه متخصصین این امر بسپارید تا با بهترین و مناسب ترین روشها همراه با صرف انرژی بسیار، بتوانند به خوبی از پس شست و شوی فرش شما بر آیند. با این حال اگر دست به شست و شوی فرش در خانه می‌زنید سعی کنید از این سه کار اجتناب نمایید:

 

– استفاده بیش از حد از شامپو

استفاده بیش از حد از آب بر روی فرش

محافظت از فرش خیس در مقابل مبلمان و سایر وسایل

 

* استفاده بیش از حد از شامپو در شست و شوی فرش

طبیعتا استفاده بیش از حد از شامپو در شست و شوی فرش همانقدر خطرناک و ویرانگر است که شستن بیش از حد فرش! اینکار باعث به هم خوردن بافت رنگی و ضعیف شدن بافت فرش می‌شود. سعی کنید برای انجام اینکار به سراغ یک فرد آگاه و متخصص بروید و از او کمک بگیرید و به قول قدیمی ها کار رابه کاردان خود بسپارید!

 

* استفاده بیش از حد از آب بر روی فرش در زمان شستشو

طبیعتا خیس کردن بیش از حد فرش، تمامی بافت هاي فرش را تحت تاثیر قرار داده و خیس خواهد کرد. به خاطر داشته باشید که خیس شدن بیش از حد فرش میتواند باعث به هم ریختن بافت رنگ هاي فرش شود. بعضی از فرش ها هم بعد از آب خوردن و خیس شدن بیش از حد کوچک شده و به قول مشهور آب می‌روند! پس هیچ گاه فراموش نکنید که خیس شدن بیش از حد فرش و بافت هاي آن میتواند موجب ایجاد چه آسیب هایي جدی گردد.

 

* محافظت از فرش خیس در مقابل مبلمان و سایر وسایل

آسيب نهایی اي که میتواند بر بدنه فرش وارد شود، لکه ها و نشانه هاي ناشی از مبلمان و سایر وسایل خواهد بود. امکان دارد مبلمان و وسایل بر روی فرش خیس قرار گرفته و بر روی آن رنگ دهند. رنگی که ممکن است حالا حالاها فرشتان را رها نکند. حتی ممکن است پایه فلزی مبلمان شما بر روی فرش قرار بگیرد و از رطوبت ناشی از فرش دچار زنگ زدگی شود!

 

* چرا به سراغ متخصصین شست و شوی فرش و قالیشویی برویم؟

زمانی که متخصصین این حوزه و شرکت هاي قالیشویی دست به شست و شوی فرش شما میزنند، آن رابا رطوبت بازرسی شده اي می شویند و بهمین نسبت نیز فرش شما رابه شکل بازرسی شده اي خشک می نمایند.

 

این شرکت ها دارای اتومبیل هاي شستشویی هستند که از برس هاي شست و شوی ضد گرد و غبار برخوردار هستند. مواد شوینده اي که بکار می‌رود با اندازه اي کافی و نظارت شده بوده و شست و شوی منظم و مرتبی بر روی فرش شما اعمال میکنند. این روش تا جایی ادامه پیدا می‌کند که فرش شما بعد از طی کردن و پشت سر گذاشتن مراحلی منظم و نظارت شده به آرامی شروع به خشک شدن می‌کند.

 

تعداد زیادی از متخصصین، روش دیگری نیز برای شست و شوی فرش دارند؛ روشی مثل استفاده از اسپری اي که حاوی مواد شوینده بودو فرش شما را بدون وارد شدن هر گونه آسیبی بر بافت و بدنه آن، شستشو خواهد داد. عده اي از افراد با این روش مخالف هستند و معتقدند که ممکن است این روش، فرش شما رابه صورت کامل و مطمئنی شستشو ندهد، اما مسئله اي که دراین زمینه وجوددارد این است که این روش، فرش شما را بدون خیس شدن و وارد شدن آسیبی به بافت آن شستشو می‌دهد. این تقریباً همان چیزی است که فرش به آن احتیاج دارد. عده اي از متخصصین، روش اول را انتخاب می‌کنند و برخی نیز روش دوم. در هر دوی این روشها تلاش و دقت بالایی لحاظ می‌شود و شما میتوانید خاطرجمعی خاطر حاصل نمایید که فرش شما به بهترین حالت ممکن شستشو یافته است.

 

فراموش نکنیم که سپردن کار شست و شوی فرش به متخصصین این حوزه از دو جنبه، مزیت به حساب می‌آید:

 

اول این که این شرکت ها در زمینه جا به جایی و حرکت دادن فرش هاي بزرگ و سنگین، هیچ مشکل و محدودیتی ندارند.

دوم این که آن ها به خوبی می‌دانند که با رعایت چه اصول و شرایطی، فرش شما رابه بهترین حالت ممکن شستشو دهند.

منبع : chidaneh.com

حتما بخوانید:

چگونه به بهترین نحو فرش ها را شستشو کنیم ؟

روش و اصول شستشوی فرش در منزل برای خانه تکانی

آموزش نحوه شستشوی تابلو فرش

روشی برای از بین بردن پرز فرش

جدیدترین مطالب سایت