بروزرسانی : 9 تیر 1395

میکروب در خانه شما وجود دارد؟

میکروب در خانه شما وجود دارد؟

میکروب در خانه شما وجود دارد؟

محیط منزل اولین مکانی است که سلامت افراد خانواده را تضمین می کند. در این باره مادران مهربان وقت زیادی را صرف نظافت و بهداشت خانه می کنند اما متاسفانه گاهی اوقات دیده می شود که به رغم همه این تلاش ها بچه ها دچار عفونت هایی می شوند که منشا آنها ناشناخته است.

در بسیاری موارد میکروب ها و عوامل بیماری زا در جاهایی پنهان می شوند که به راحتی دیده نمی شوند و یا حتی کسی فکر نمی کند که این موجودات ذره بینی کجا جا خوش کرده اند. اگر این موضوع نیز برای شما جالب است و قبل از اینکه دچار وسواس فکری و نظافتی شوید، نکات زیر را با دقت رعایت کنید:

۱) هر روز صبح ۱۰ دقیقه همه پنجره ها را باز بگذارید؛ بدون توجه به اینکه هوای بیرون چطور است. حتی در سردترین روزهای زمستان نیز این کار را فراموش نکنید. این شیوه شاید به نظر خیلی ساده بیاید اما برای از بین بردن میکروب ها و عوامل بیماری زا بسیار مؤثر است؛ چرا که این موجودات عاشق هوای محیط های محدود و راکد هستند.

۲) وقتی از بیرون برمی گردید، به هیچ وجه با کفش وارد منزل نشوید. زیرا در این صورت همه میکروب های بیرون را به داخل خانه منتقل می کنید. کیف دستی را نیز در هر جای منزل نگذارید؛ چون بدون آنکه بدانید میکروب هایی را که به همراه دارد پخش می کنید.

۳) تمیز کردن نرده های پله و دستگیره های در را فراموش نکنید. اولین اقدام برای حفظ سلامت، شستشوی مرتب دست ها پس از تماس با این قسمت هاست؛ اما به هر حال کافی نیست.

۴) مرتباً صفحه کلید کامپیوتر، گوشی تلفن و موبایل را با دستمال آغشته به ماده ضدعفونی تمیز کنید. این وسایل به دلیل تماس مکرر دست در شرایط مختلف، مکان مناسبی را برای رشد میکروب ها فراهم می آورد که اصلا هم شک برانگیز نیست.

۵) هفته ای یکبار اسفنج ظرفشویی را در ماشین ظرفشویی بشویید یا در محل آب ژاول (ماده سفیدکننده) خیس کنید. هر چند وقت یک بار هم آن را عوض کنید، زیرا این وسیله کوچک آشپزخانه به علت رطوبت دائم، لانه واقعی باکتری ها محسوب می شود.

۶) همیشه ظروف آشپزخانه و سطح میز و کابینت را خشک کنید؛ زیرا میکروب ها به دنبال جاهای مرطوب بوده و در آنجا می مانند. برای جلوگیری از انتقال آلودگی بیشتر، پس از اینکه یک نوع ماده غذایی مانند گوشت را روی تخته تکه کردید، برای مرحله بعد مثلا خرد کردن سبزیجات حتماً سطح آن را بشویید و چاقو را نیز عوض کنید.

۷) هفته ای یک بار یخچال را تمیز کنید. همیشه توجه داشته باشید که روی باقیمانده غذاها پوشیده باشد، ترجیحاً بهتر است از ظروف سربسته و بدون منفذ استفاده کنید.

۸) تارت و شیرینی را در ظروف نم دار نگذارید. میکروب ها دوست دارند در گوشه و کنار آن پنهان شده و تکثیر یابند.

۹) از نظافت مکرر دستشویی غافل نشوید. بد نیست بدانید که میکروب ها در همه قسمت های آن پنهان می شوند. همچنین خالی کردن زباله های دستشویی نیز به تنهایی کافی نیست، بلکه باید سطل را نیز به خوبی بشویید.

۱۰) اگر به تازگی دوران نقاهت سرماخوردگی یا ناراحتی گوارشی را پشت سر گذاشته اید، مسواک خود را دور بیاندازید تا از شیوع عفونت های جدید پیشگیری شود. همچنین به طور مرتب علاوه بر مسواک، شانه مو، ناخن گیر و موچین و قیچی آرایش را با بیکربنات سدیم ضدعفونی کنید تا همه باکتری ها از بین بروند.

مطالب مشابه مهم !

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت