بروزرسانی : 21 دی 1402

چگونه به بهترین نحو فرش ها را شستشو کنیم ؟

چگونه به بهترین نحو فرش ها را شستشو کنیم ؟

همه چیز در مورد شستن فرش 

شتسشو فرش تقریبا کار سختی هست و اگر طرز اینکار را بلد باشیم برایمان ساده می‌شود ، در ادامه با چند تا از نکاتی برای شستن فرش جمع آوری کرده ایم که می‌توانید با ما همراه باشید .

در مرحله اول ارتقاي كيفيت و در مرحله دوم زدودن كثافات و آلودگي هايي كه پس از ساليان دراز بر آن نشسته، مد نظر هست. گذشته از شستشوي فرش غبارگيري به دو روش انجام مي شود:

چگونه به بهترین نحو فرش ها را شستشو کنیم ؟

1- غبارگيري معمولي :

در غبارگيري معمولي فرش را مي تكانند و يا با چوب بر پشت قالي مي كوبند تا گرد و خاك آن خارج شود. سپس با جارويي زبر «همان جاروهاي چوبي كه در خانه همۀ موجود هست» آن را مي روبند.

اين كار نبايد موجب گسيختگي تار و پود قالي شود و به بافت آن لطمه بزند. كوبيدن فرش بر زمين از جمله كارهاي نادرستي هست كه جهت تميز كردن آن به كار مي رود.

2- غبارگيري مكانيكي :

اين كار در كارخانجات، بسته به كيفيت فرش صورت مي گيرد و در خانه مقدور نيست. فرش هايي كه داراي گرد و غبار میباشند، گذشته از شستشو حتما بايد غبارگيري شوند، چرا كه هنگام شستشو گرد و غبار در ته گره «محل تماس گره با تار و پود» باقي مانده مفید تميز نمي شوند و باعث پوسيدگي فرش مي گردد.

«در واقع تبديل به گل شده و در مغز فرش باقي مي ماند». در زندگي های شهري كه معمولا از جارو برقي بهرهگیری مي شود، گرد و غبار چنداني درون فرش باقي نمي ماند كه نيازي به غبارگيري داشته باشد.فقط بايد دقت داشت كه فرش رنگ پس ندهد.

فرش های دستبافت چون كيفيت های متفاوتي دارند، ممكن هست بعضي از آن ها رنگ پس دهد. براي اينكه بفهميد فرش رنگ پس مي دهد يا نه، يك دستمال سفيد رنگ كه با آب نيمه گرم خيس شده به قسمت هايي از پرز فرش بكشيد يا پرز فرش را براي چند ثانيه درون دستمال نگه داريد.

اگر دستمال سفيد رنگي شد، فرش رنگ پس مي دهد و بايد هنگام شستشوي آن نكاتي را رعايت كرد. «بيشتر رنگ های تيره رنگ پس مي دهند؛ مثل لاكي، سبزهاي تيره،‌ سرمه ای، مشكي، آبي».

چگونه به بهترین نحو فرش ها را شستشو کنیم ؟

مراحل شستشوي فرش

در شستشوي فرش با دست، رعايت نكات زير اهميت ويژه ای دارد:

1- بهرهگیری از زمين سخت، سيماني، موزاييك يا زمين شيب دار بهتر هست.

2- جريان آب بايد به صورت دوش و با حرارت معمولي باشد. از آب گرم در شستشوي فرش دستباف يا ماشيني بهرهگیری نمي شود.

توضيح: فرش های ماشيني به دلیل داشتن مواد پلاستيكي در گره ها و تار و پود، پس از شستشو نرمي و لطافت خود را از دست مي دهند.

در فرش های دستبافت هم، كه رنگ پس مي دهد، آب گرم رنگ پس داده شده را در قسمت های روشن فرش تثبيت مي كند كه رنگبرداري انها سخت و هزينه بردار هست.

فرش هايي هم كه چله آن ها از پشم و ابريشم يا گره های ابريشمي باشد، كيفيت شان پس از شستشو كاسته مي شود.

3- در شستشوي فرش از مواد قليايي نبايد بهرهگیری شود.

4- از شوينده های خنثي بهرهگیری شود «مثل پودر دستي كه بايد گذشته از بهرهگیری در آب حل شود، شامپوي فرش، مايع ظرفشويي يا پودر صابون حل شده براي فرش هايي كه چربي روي انها ريخته شده هست».

5- فرش دستباف را از گذشته خيس نكنيد، به خصوص فرش هايي كه رنگ پس مي دهند. در اين صورت قسمت های روشن فرش نيز رنگي مي شود.

چگونه به بهترین نحو فرش ها را شستشو کنیم ؟

6- فرشي را كه رنگ پس مي دهد، پس از شستشو با برس پلاستيكي و آبگيري، لوله نكنيد و هرگز داخل لوله آب نگيريد.

7- فرش شسته شده را كاملا آبگيري كرده با پارو و سپس با دستمال نخي يا حوله ای آب پرز آن را كاملا بگيريد و يك ساعت به همان حالت روي زمين بگذاريد تا قسمت هايي كه رنگ پس مي دهد با قسمت های ديگر فرش تداخل پيدا نكند.

8- وقتي فرش يك ساعت روي زمين به صورت پهن شده ماند، مابقي رطوبت خود را از دست مي دهد و آماده پهن كردن مي شود.

9- فرش نيمه مرطوب از پشت، در سايه «نور غير مستقيم خورشيد» در معرض هوا آويخته شود.

10- براي فرشهاي ماشيني و دستبافت هم كه رنگ پس نمي دهند، روش شستشو به همين صورت هست. اگر هنگام پهن كردن فرش دوباره روي آن آب بگيريد، ريشه های آن حتما زرد خواهد شد.

11- پس از خشك شدن فرش آن را با جاروي چوبي يا برس سر به سمت خواب فرش جارو يا برس بزنيد تا تمام طرح های فرش سر جاي خود قرار بگيرد و فرش شما زيبا و شكيل تر و تميز ديده شود.

«جارو برقي چون به صورت رفت و برگشت روي فرش كشيده مي شود خواب فرش را به هم زده و از زيبايي آن مي كاهد»

چگونه به بهترین نحو فرش ها را شستشو کنیم ؟

طريقه استفاده از شامپو فرش

براي شامپو كردن فرش نياز به زور بازو نيست

طريقه صحيح استفاده از شامپو فرش

1- گذشته از شامپو كردن حتما” روي فرش را جارو كنيد.

2- يك ليتر آب و دو فنجان شامپو فرش را درون ظرفي ريخته و مفید هم بزنيد تا كف كند «هربار اين كار را تكرار كنيد».

3- كف شامپو فرش را با يك تور يا اسفنج روي فرش بماليد. حركت اسفنج بر روي فرش بايد به آرامي صورت پذيرد؛ «زيرا فقط پرز فرش شما كثيف شده» هست.

توضيح: اگر به جاي كف شامپو از آب آن بهرهگیری كنيد، فرش نه تنها تميز نمي شود، بلكه لوچ و چسبنده شده و ديرتر خشك مي شود، زيرا رطوبت به ريشه های فرش رسيده و ريشه ها در محيط مرطوب مي پوسند و اگر چند بار اين كار را تكرار كنيد، کم کم زمان فرش شما حتما”مي پوسد.

كف شامپو فرش كثافات روي پرزهاي فرش را در خود حل كرده و ظرف نيم ساعت در همجواری اكسيژن هوا ناپديد مي شود كه در اين مدت نبايد روي فرش راه برويد.

4- از قسمت بالاي فرش شروع به كار كنيد تا روي قسمت هايي كه كف شامپو را ماليده ايد، راه نرويد.
5- پس از نيم ساعت يك دستمال زبر و يا تور پرده را روي فرش بماليد «اين عمل را در جهت خواب فرش انجام دهيد»، ‌سپس با يك جاروي زبر يا جاروي چوبي آن را به سمت خواب فرش جارو بزنيد.

6- به گزارش تالاب حالا با يك برس قديمي فرش خود را شانه كنيد. اين كار باعث مي شود پرزها سر جاي خود قرار بگيرند و فرش شما نرم و زيبا به نظر برسد و شما با ديدن آن لذت ببريد.

منبع :rasekhoon.net

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت