بروزرسانی : 2 شهریور 1402

95 کاربرد سرکه خانگی (این مقاله را از دست ندهید)

95 کاربرد سرکه خانگی (این مقاله را از دست ندهید)

با استفاده هاي‌ بسیار متفاوت از سرکه در خانه در اینبخش آشنا شوید. «95 کاربرد سرکه خانگی» استفاده از سیب و سرکه سفید بسیار فراتر از تمیز کردن اسـت. دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز لیستی از کاربردهای سرکه در زندگی را منتشر کرده ایم.

چگونه با سرکه خانه مان را تمیز کنیم؟

اگر تا بـه حال از گزینه هاي‌ بی پایان موجود در راهروی لوازم نظافت غرق شدید، بـه ما گوش دهید. محصولی وجوددارد کـه احتمالاً قبلاً دارید کـه می تواند تقریبا تمام سطوح خانه شـما را بـه اسانی تمیز کند: سرکه سفید مقطر. اگر چه ممکن اسـت ان رایحه تازه لیمویی را کـه از محصولات دیگر انتظار دارید نداشته باشد، تمیز کردن با سرکه فوق العاده همه ی کاره و مقرون بـه صرفه اسـت.

این پاک کننده طبیعی بـه اسانی کپک، باکتری و کثیفی را از بین می‌برد و برای استفاده در سطوح مختلف خانه ایمن اسـت. نکات تمیز کردن زیر را بررسی کنید تا نحوه تمیز کردن حمام، آشپزخانه، اتاق نشیمن و موارد دیگر رابا سرکه بیاموزید.

1. سرکه پاک کننده جهانی

سرکه پاک کننده جهانی

با سرکه واقعا هیچ غلطی نمی توانید بکنید. یک بطری بزرگ را از فروشگاه بردارید و آماده شوید تا تمام اتاق‌هاي‌ خانه‌تان را از بالا تا پایین تمیز کنید، محوطه‌سازی خودرا زیبا کنید و لباس‌هاي‌ خراب رابا این کاربردهای خانگی از سرکه کـه هرگز درباره ان‌ها نمی دانستید تعمیر کنید.


✅ مطالب مشابه: دو روش برای درست کردن سرکه انار خانگی + طرز تهیه سرکه های خانگی


2. با سرکه کثیفی را از روی رایانه شخصی و لوازم جانبی پاک کنید

با سرکه کثیفی را از روی رایانه شخصی و لوازم جانبی پاک کنید

این موارد استفاده از سرکه باعث می شود دفتر شـما تمیز و جدید بـه نظر برسد. اگر رایانه، چاپگر، دستگاه فکس و سایر تجهیزات اداری خانگی شـما تمیز و بدون گرد و غبار باشند، بهتر کار خواهند کرد. قبل از شروع تمیز کردن، مطمئن شوید کـه تمام تجهیزات شـما خاموش اسـت. حالا بـه مقدار مساوی سرکه سفید و آب را دریک سطل مخلوط کنید.

یک پارچه تمیز را در محلول مرطوب کنید – هرگز از بطری اسپری استفاده نکنید. شـما نمی‌خواهید مایعی را در مدارهای داخل قرار دهید – سپس ان را تا جایی کـه می توانید فشار دهید و شروع بـه پاک کردن کنید. برای قرار گرفتن در فضاهای تنگ «مانند اطراف کلیدهای صفحه کلید» از سواب هاي‌ پنبه اي استفاده کنید. این‌ها کارهایی اسـت کـه نظافتچی هاي‌ حرفه اي هرروز در خانه هاي‌ خود انجام می‌دهند.

3. برای تمیز کردن موس کامپیوتر خود از سرکه استفاده کنید

برای تمیز کردن موس کامپیوتر خود از سرکه استفاده کنید

اگر ماوس با توپ ردیاب قابل جابجایی دارید، از محلول سرکه-آب 50/50 برای تمیز کردن ان استفاده کنید. ابتدا با چرخاندن درپوش روی ان؛ توپ را از زیر ماوس جدا کنید. برای پاک کردن توپ و پاک کردن اثر انگشت و کثیفی از روی خود ماوس، از پارچه‌اي کـه با محلول مرطوب شده و فشرده شده اسـت استفاده کنید.

سپس از یک سواب پنبه اي مرطوب شده برای تمیز کردن گن و زباله ها از داخل محفظه توپ استفاده کنید «اجازه دهید چند ساعت قبل از قرار دادن مجدد توپ خشک شود». سرکه سفید و سرکه سیب هردو را میتوان برای تمیز کردن استفاده کرد، اما مهم اسـت کـه تفاوت هاي‌ انها را بدانید تا بهترین پاک کننده را برای هر مورد استفاده کنید. وقتی صحبت از درمان هاي‌ خانگی می شود، مالیدن الکل همیشه مفید اسـت.

4. علائم قلم توپی را با سرکه پاک کنید

علائم قلم توپی را با سرکه پاک کنید

آیا هنرمند جوان نوپا در خانه شـما بـه تازگی یک دیوار نقاشی شده در خانه شـما رابا یک توپ اصلی تزئین کرده اسـت یا در حین بازی “دفتر” روی میز شـما خط خطی کرده اسـت؟ خونسردی خودرا از دست ندهید در عوض، مقداری سرکه سفید با قدرت کامل رابا استفاده از یک پارچه یا اسفنج روی “شاهکار” بمالید. تا زمانی کـه علائم از بین بروند تکرار کنید. 

5. برای درخشان کردن قیچی خود از سرکه استفاده کنید

برای درخشان کردن قیچی خود از سرکه استفاده کنید

وقتی تیغه هاي‌ قیچی شـما چسبنده یا کثیف می شود، برای شستن آن ها از آب استفاده نکنید. احتمال زنگ زدگی اتصالی کـه تیغه ها را بـه هم متصل می کند – یا خود تیغه ها – بیشتر از تمیز کردن آنهاست. در عوض، تیغه ها رابا پارچه اي آغشته بـه سرکه سفید کامل پاک کنید و سپس ان رابا پارچه یا حوله ظرفشویی خشک کنید.

6. پرده های پنجره خود را با سرکه تمیز کنید

پرده های پنجره خود را با سرکه تمیز کنید

این استفاده از سرکه بازی تمیز کردن خانه شـما را بـه سطح دیگری می‌آورد. شـما میتوانید کار تمیز کردن مینی پرده‌ها یا ونیزیون‌ها رابا «درمان با دستکش سفید» بـه میزان قابل توجهی کمتر عذاب‌آور کنید. فقط یک دستکش نخی سفید بپوشید و انگشتان دست را در محلولی کـه از قسمت هاي‌ مساوی سرکه سفید و آب داغ ساخته شده اسـت مرطوب کنید.

سپس انگشتان خودرا در دو طرف هر نوار بکشید و آماده شوید تا شگفت زده شوید. برای شستن دوره اي دستکش از یک ظرف آب تمیز استفاده کنید.

7. برای تکیه دادن کلیدهای پیانو از سرکه استفاده کنید

برای تکیه دادن کلیدهای پیانو از سرکه استفاده کنید

در این جا یک راه آسان و کارآمد برای از بین بردن اثر انگشت و لکه هاي‌ کثیف از روی کلیدهای پیانو وجوددارد. یک پارچه نرم را در محلولی از 1/2 فنجان سرکه سفید مخلوط شده در 2 فنجان آب فرو کنید، ان را فشار دهید تا قطره اي نماند، سپس بـه آرامی هر کلید را پاک کنید. از پارچه دوم برای خشک کردن کلیدها در حین حرکت استفاده کنید، سپس صفحه کلید را بـه مدت 24 ساعت بدون پوشش بگذارید. 

8. حلقه های آب روی مبلمان را با سرکه از بین ببرید

حلقه های آب روی مبلمان را با سرکه از بین ببرید

اگر خانواده‌تان برای استفاده از زیر لیوانی تنبل هستند، ممکن اسـت حلقه‌هاي‌ سفید رنگ روی میز قهوه‌خوری پیدا کنید. برای از بین بردن ردهای باقیمانده از لیوان هاي‌ مرطوب روی مبلمان چوبی، مقدار مساوی سرکه و روغن زیتون را مخلوط کرده ودر حین حرکت با دانه هاي‌ چوب، ان رابا یک پارچه نرم بمالید. از یک پارچه تمیز و نرم دیگر برای براق کردن ان استفاده کنید. برای از بین بردن حلقه هاي‌ آب سفید از روی مبلمان چرمی، آن ها رابا یک اسفنج آغشته بـه سرکه سفید با قدرت کامل آغشته کنید.

9. برای ترمیم فرش خود از سرکه استفاده کنید

برای ترمیم فرش خود از سرکه استفاده کنید

اگر فرش‌هاي‌ شـما بـه دلیل رفت و آمد زیاد پاها کهنه و کدر بـه نظر میرسند، با مسواک زدن انها با یک جارو تمیز آغشته بـه محلول 1 فنجان سرکه سفید در 1 گالن «3.7 لیتر» آب، انها را زنده کنید. نخ هاي‌ رنگ و رو رفته شـما پر می شوند و حتی نیازی بـه شست و شوی محلول ندارید. همچنین می توانید با مه‌کردن پشت ان با سرکه سفید پرقدرت از بطری اسپری، از تشکیل کپک در کف فرش و موکت‌ها جلوگیری کنید.

10. لکه های فرش را با سرکه پاک کنید

لکه های فرش را با سرکه پاک کنید

در این جا چند کاربرد سرکه برای لکه هاي‌ سرسخت تر آورده شده اسـت:

1. لکه هاي‌ سبک فرش رابا مخلوطی از 2 قاشق غذاخوری نمک حل شده در 1/2 فنجان سرکه سفید بمالید. اجازه دهید محلول خشک شود، سپس جاروبرقی بکشید.

2. برای لکه هاي‌ بزرگ تر یا تیره تر، 2 قاشق غذاخوری بوراکس را بـه مخلوط اضافه کنید و بـه همین ترتیب استفاده کنید.

3. برای لکه هاي‌ سخت و آسیاب شده و سایر لکه ها، خمیری از 1 قاشق غذاخوری سرکه و 1 قاشق غذاخوری نشاسته ذرت درست کنید و با استفاده از یک پارچه خشک ان را روی لکه بمالید. بگذارید دو روز بماند و سپس جاروبرقی بکشید.

برای ایجاد اسپری بر روی لکه، یک بطری اسپری رابا 5 قسمت آب و 1 قسمت سرکه پر کنید. بطری اسپری دوم رابا 1 قسمت آمونیاک بدون کف و 5 قسمت آب پر کنید. یک لکه رابا محلول سرکه اشباع کنید. بگذارید چند دقیقه بماند و سپس با یک پارچه تمیز و خشک کاملاً پاک کنید.

سپس با استفاده از محلول آمونیاک اسپری و لکه کنید. اینکار را تا زمانی کـه لکه از بین برود تکرار کنید. اگر نگران بوی تند سرکه هستید، سرکه معطر بـه خانه شـما کمک می کند بوی تازه و تمیزی بدهد.

11. برای روشن کردن آجرکاری از سرکه استفاده کنید

برای روشن کردن آجرکاری از سرکه استفاده کنید

این موارد استفاده از سرکه را در بیرون از خانه خود امتحان کنید تا ان را بـه روز کنید. چگونه این روشی ساده برای تمیز کردن شومینه آجری شماست؟ فقط با یک پارچه مرطوب آغشته بـه 1 فنجان سرکه سفید مخلوط با 1 گالن «3.7 لیتر» آب گرم، روی آجرها بروید. اجاق گاز آن قدر خوب بـه نظر میرسد کـه تعجب می کنید کـه چرا اینکار را زودتر امتحان نکردید! همچنین می توانید از همین محلول برای روشن‌کردن هر آجری کـه در معرض دید قرار گرفته اسـت، حتی کف‌پوش آجری استفاده کنید.

12. پانل های چوبی را با سرکه احیا کنید

پانل های چوبی را با سرکه احیا کنید

آیا روکش چوبی در لانه شـما کسل کننده و کسل کننده بـه نظر می‌رسد؟ با این درمان خانگی ساده ان را زنده کنید: 1 پیمانه آب گرم، 4 قاشق غذاخوری سرکه سفید و 2 قاشق غذاخوری روغن زیتون را در ظرفی مخلوط کنید، ان را چند تکان دهید و با یک پارچه تمیز بمالید. اجازه دهید مخلوط برای چند دقیقه در چوب خیس شود، سپس با یک پارچه خشک پولیش دهید.

13. از سرکه برای پاک کردن تجمع موم یا پولیش استفاده کنید

از سرکه برای پاک کردن تجمع موم یا پولیش استفاده کنید

هنگامی کـه جلای مبلمان یا موم روی مبلمان چوبی یا رومیزی هاي‌ چرمی جمع می شود، ان رابا سرکه سفید رقیق شده پاک کنید. برای این کـه یک تکه مبلمان چوبی را براق کنید، پارچه اي را بـه مقدار مساوی سرکه و آب آغشته کنید و خوب فشار دهید. سپس با حرکت با دانه، پولیش را پاک کنید. با یک حوله یا پارچه نرم خشک کنید.

اکثر رومیزی هاي‌ چرمی بـه سادگی با پاک کردن آن ها با یک پارچه نرم آغشته بـه 1/4 فنجان سرکه و 1/2 فنجان آب تمیز می شوند. از یک حوله تمیز برای خشک کردن مایع باقیمانده استفاده کنید.

14. مبلمان چرمی را با سرکه احیا کنید

مبلمان چرمی را با سرکه احیا کنید

آیا مبل یا صندلی اسانی چرمی شـما درخشندگی خودرا از دست داده اسـت؟ برای بازگرداندن ان بـه شکوه قبلی، مقدار مساوی سرکه سفید و روغن بذر کتان پخته شده را دریک بطری اسپری بازیافتی مخلوط کنید، ان را خوب تکان دهید و روی ان اسپری کنید.

با استفاده از یک پارچه نرم ان را بـه طور مساوی روی مبلمان خود پخش کنید، چند دقیقه بـه ان فرصت دهید تا جا بیفتد، سپس ان رابا یک پارچه تمیز بمالید. سرکه سفید و روغن بذر کتان پخته شده ممکن اسـت ترکیب جالبی بـه نظر برسد.

15. از سرکه برای پنهان کردن خراش های مبلمان چوبی استفاده کنید

از سرکه برای پنهان کردن خراش های مبلمان چوبی استفاده کنید

آیا خراش روی میز چوبی دارید کـه هر بار کـه بـه ان نگاه می کنید توجه شـما را جلب می کند؟ برای این کـه کمتر بـه چشم بیاید، مقداری سرکه مقطر یا ید را دریک شیشه کوچک مخلوط کنید و روی خراش رابا یک قلم موی کوچک هنرمند رنگ کنید. برای چوب‌هاي‌ تیره‌تر از ید بیشتر و برای رنگ‌هاي‌ روشن‌تر از سرکه بیشتر استفاده کنید. 

16. موم شمع را با سرکه بردارید

موم شمع را با سرکه بردارید

شمع ها برای ایجاد حالت رمانتیک عالی هستند، اما اگر موم شمع ذوب شده را روی مبلمان چوبی خود بـه اتمام برسانید، این روحیه بـه سرعت می تواند بدتر شود. برای از بین بردن ان؛ ابتدا موم رابا استفاده از یک سشوار در داغ ترین حالت ان نرم کنید و تا جایی کـه می توانید با دستمال کاغذی پاک کنید. سپس با مالش با پارچه اي آغشته بـه محلولی کـه از قسمت هاي‌ مساوی سرکه سفید و آب ساخته شده اسـت، باقیمانده را بردارید. با یک پارچه نرم و جاذب پاک کنید.


✅ مطالب مشابه: آشنایی با سرکه‌ سیب و خواص شگفت انگیز آن


17. از سرکه برای رفع گرفتگی و بوی بد مجاری فاضلاب استفاده کنید

از سرکه برای رفع گرفتگی و بوی بد مجاری فاضلاب استفاده کنید

ترکیب سرکه و جوش شیرین یکی از موثرترین راه‌ها برای رفع گرفتگی و بوی بد مجاری اسـت. همچنین برای لوله هاي‌ شـما «و کیف پول شـما» بسیار ملایم تر از پاک کننده هاي‌ فاضلاب تجاری اسـت.

از یک قیف برای ریختن 1/2 فنجان جوش شیرین و سپس 1 فنجان سرکه در آب کش استفاده کنید. وقتی کف فروکش کرد، ان رابا آب داغ بشویید. پنج دقیقه صبر کنید و سپس دوباره با آب سرد بشویید. این روش علاوه بر رفع انسداد، باکتری هاي‌ ایجاد کننده بو را نیز از بین میبرد.

18. با سرکه از شر بوی دود خلاص شوید

با سرکه از شر بوی دود خلاص شوید

همچنین استفاده هاي‌ زیادی از سرکه برای آشپزخانه شـما وجوددارد. اگر اخیرا یک استیک سوزانده اید – یا اگر عمه سیگاری شـما اخیراً بـه ملاقات شـما رفته اسـت – با قرار دادن یک کاسه کم عمق تقریبا سه چهارم پر از سرکه سفید یا سرکه در اتاقی کـه این عطر اسـت، بوی دود ماندگار را از بین ببرید.

قوی‌ترین اگر بو در کل خانه شـما نفوذ کرد از چندین کاسه استفاده کنید. این بو باید در کمتر از یک روز از بین برود. همچنین می توانید بوی دود تازه سیگار را در داخل اتاق با مرطوب کردن پارچه اي با سرکه و کمی تکان دادن ان بـه سرعت از بین ببرید.

19. کروم و فولاد ضد زنگ را با سرکه تمیز کنید

کروم و فولاد ضد زنگ را با سرکه تمیز کنید

برای تمیز کردن وسایل کروم و فولاد ضد زنگ در اطراف خانه خود، از یک بطری اسپری بازیافتی یک مه پاش سبک از سرکه سفید رقیق نشده استفاده کنید. با یک پارچه نرم بمالید تا درخشندگی را نشان دهید.

20. برای ایجاد لکه های چربی از سرکه استفاده کنید

برای ایجاد لکه های چربی از سرکه استفاده کنید

لکه هاي‌ چربی را از روی اجاق گاز، مرغ گوشتی، میز آشپزخانه یا پیشخوان خود با پاک کردن آن ها با پارچه اي کـه در محلولی از مقدار مساوی سرکه سفید و آب خیس شده اسـت پاک کنید. این روش از کاربردهای متعدد سرکه بهره میبرد: سرکه علاوه بر از بین بردن چربی، هرگونه بو را در سطح خنثی می کند «یعنی زمانی کـه عطر خودش تبخیر شود».

برای مبارزه روزانه با چربی، 3 تا 4 قاشق غذاخوری سرکه سفید را در ماده شوینده مایع ظرفشویی مورد علاقه خود «مخصوصاً برندهای ارزان قیمت» بریزید و چند تکان دهید. سرکه اضافه شده نه تنها قابلیت مبارزه با چربی مواد شوینده را افزایش میدهد، بلکه مایع ظرفشویی بیشتری را در ازای پول در اختیار شـما قرار می‌دهد زیرا برای تمیز کردن ظروف خود بـه صابون کمتری نیاز خواهید داشت.

همچنین می توانید 2 فنجان سرکه را در ظرف چرب خود بـه مدت 10 دقیقه بجوشانید تا کیفیت نچسب طبیعی داشته باشد و چندین ماه دوام بیاورد یا 1 فنجان سرکه و آب را دریک قابلمه فولادی ضد زنگ بجوشانید تا لکه هاي‌ سرسخت ذوب شود.

21. از سرکه برای خوشبو کردن جعبه های ناهار استفاده کنید

از سرکه برای خوشبو کردن جعبه های ناهار استفاده کنید

آیا جعبه ناهار فرزندتان دسته گل ماهی تن یک هفته اي را بـه خود گرفته اسـت؟ هر بار کـه ان را باز می کنید، نفس خودرا حبس نکنید و با یک درمان سریع بوی بد، آن ها را از شرمساری هنگام ناهار نجات دهید. یک تکه نان سفید را در سرکه سفید خیس کنید و یک شب ان را در جعبه ناهار بگذارید. بو باید تا صبح از بین برود.

22. مایکروویو خود را با سرکه با بخار تمیز کنید

مایکروویو خود را با سرکه با بخار تمیز کنید

برای تمیز کردن مایکروویو، یک کاسه شیشه اي پر از محلول 1/4 فنجان سرکه را در 1 فنجان آب داخل ان قرار دهید و مخلوط را بـه مدت 5 دقیقه در بالاترین درجه قرار دهید. پس از سرد شدن کاسه، یک پارچه یا اسفنج را در مایع فرو کنید و از ان برای پاک کردن لکه ها و پاشیدن هاي‌ داخل مایع استفاده کنید.

23. از سرکه برای تازه کردن یخچال خود استفاده کنید

از سرکه برای تازه کردن یخچال خود استفاده کنید

آیا میدانستید کـه سرکه ممکن اسـت پاک‌کننده‌اي مؤثرتر از جوش شیرین برای یخچال شـما باشد؟ از سرکه سفید و آب برای شستن هردو قسمت داخلی و خارجی یخچال خود از جمله واشر در و جلوی سطل سبزیجات و میوه استفاده کنید.

برای جلوگیری از رشد کپک، دیوارهای داخلی و فضای داخلی سطل رابا مقداری سرکه با قدرت کامل روی پارچه بشویید. همچنین از سرکه رقیق نشده برای پاک کردن گرد و غبار انباشته شده و کثیفی بالای یخچال خود استفاده کنید. البته، شـما همان‌ گونه می خواهید ان جعبه جوش شیرین را در یخچال خود قرار دهید تا پس از اتمام کار، بوی ان تمیز بماند.

24. تخته های برش را با سرکه ضد عفونی کنید

تخته های برش را با سرکه ضد عفونی کنید

برای ضدعفونی و تمیز کردن تخته هاي‌ چوب بری یا میز بلوک قصابی، پس از هر بار استفاده، ان ها رابا سرکه سفید با قدرت کامل پاک کنید. اسید استیک موجود در سرکه یک ضد عفونی کننده خوب اسـت ودر برابر حشرات مضر مانند E. coli، سالمونلا و استافیلوکوک موثر اسـت.

هرگز از آب و مواد شوینده ظرفشویی استفاده نکنید، زیرا می تواند الیاف چوب را ضعیف کند. هنگامی کـه سطح برش چوبی شـما نیاز بـه بو زدایی و همچنین ضدعفونی دارد، مقداری جوش شیرین را روی ان بمالید و سپس روی سرکه سفید رقیق نشده اسپری کنید. بگذارید پنج تا ده دقیقه کف کند و حباب بزند، سپس با یک پارچه آغشته بـه آب سرد تمیز بشویید.

25. از سرکه برای درخشندگی نقره خود استفاده کنید

از سرکه برای درخشندگی نقره خود استفاده کنید

با خیساندن آن ها در مخلوطی از 1/2 فنجان سرکه سفید و 2 قاشق غذاخوری جوش شیرین بـه مدت دو تا سه ساعت، ظروف نقره خود – و همچنین دستبندها، انگشترها و سایر جواهرات خالص نقره خودرا مانند نو بدرخشید. انها را زیر آب سرد بشویید و با یک پارچه نرم کاملا خشک کنید. 

26. اقلام برنجی و مسی را با سرکه جلا دهید

اقلام برنجی و مسی را با سرکه جلا دهید

با ساختن خمیری از سرکه سفید و نمک یا سرکه و جوش شیرین «قبل از استفاده صبر کنید تا وزش متوقف شود» درخشندگی را در اجسام برنجی، برنزی و مسی خود قرار دهید. از یک پارچه تمیز و نرم یا حوله کاغذی استفاده کنید تا خمیر را روی ان بمالید تا کدر شدن ان از بین برود. سپس با آب خنک بشویید و با یک حوله نرم پولیش دهید تا خشک شود.

27. از سرکه برای تازه کردن سینی های یخ خود استفاده کنید

از سرکه برای تازه کردن سینی های یخ خود استفاده کنید

اگر سینی‌هاي‌ یخ پلاستیکی شـما با لکه‌هاي‌ آب سخت پوشیده شده اسـت – یا اگر مدتی اسـت کـه انها را تمیز کرده اید – چند فنجان سرکه سفید میتواند در هردو مورد بـه شـما کمک کند. برای از بین بردن لکه ها یا ضدعفونی کردن سینی ها، بگذارید چهار تا پنج ساعت در سرکه رقیق نشده خیس بخورند، سپس زیر آب سرد خوب بشویید و بگذارید خشک شود.

28. قهوه ساز را با سرکه تمیز کنید

قهوه ساز را با سرکه تمیز کنید

اگر قهوه شـما بـه طور مداوم ضعیف یا تلخ می شود، احتمال این کـه قهوه ساز شـما نیاز بـه تمیز کردن داشته باشد. ظرف رابا 2 فنجان سرکه سفید و 1 فنجان آب پر کنید. یک فیلتر در دستگاه قرار دهید و محلول را در محفظه آب قهوه ساز بریزید. قهوه ساز را روشن کنید و بگذارید چرخه کامل دم بکشد.

فیلتر را بردارید و ان رابا یک فیلتر تازه جای گزین کنید. سپس آب تمیز را بـه مدت دو چرخه کامل از دستگاه عبور دهید و برای دم کردن دوم دوباره فیلتر را تعویض کنید. اگر آب نرم دارید، قهوه ساز خودرا بعد از 80 چرخه دم کردن – بعد از 40 چرخه اگر آب سفت دارید، تمیز کنید.

29. از سرکه برای تمیز کردن ظروف چینی، کریستال و شیشه استفاده کنید

از سرکه برای تمیز کردن ظروف چینی، کریستال و شیشه استفاده کنید

با اضافه کردن سرکه بـه آب شستشو یا آب ظرفشویی، درخشندگی را در ظرف شیشه اي خود برگردانید. برای درخشان نگه داشتن ظروف شیشه اي روزانه، 1/4 فنجان سرکه را بـه چرخه شست و شوی ماشین ظرفشویی خود اضافه کنید.

برای از بین بردن کدر شدن لیوان هاي‌ آشامیدنی یا لکه هاي‌ ناشی از آب سخت، قابلمه اي رابا مقدار مساوی سرکه سفید و آب گرم کنید «اگر لیوان هایتان خیلی کدر اسـت از سرکه با قدرت کامل استفاده کنید» و اجازه دهید 15 تا 30 دقیقه در ان خیس بخورند. انها رابا یک برس بطری تمیز کنید، سپس تمیز کنید.

هنگام تمیز کردن لیوان هاي‌ کریستالی خوب، 2 قاشق غذاخوری سرکه بـه آب ظرف خود اضافه کنید. سپس انها را در محلولی از 3 قسمت آب گرم و 1 قسمت سرکه بشویید و اجازه دهید در هوا خشک شوند. همچنین می توانید با افزودن 1 فنجان سرکه بـه یک لگن آب گرم، ظروف چینی ظریف و کریستالی ظریف را بشویید. لیوان ها را بـه آرامی در محلول فرو کنید و بگذارید خشک شود.

برای از بین بردن لکه هاي‌ قهوه و سایر تغییر رنگ ها از روی ظروف چینی و فنجان هاي‌ چای، سعی کنید انها رابا مقدار مساوی سرکه و نمک بشویید و سپس انها را زیر آب گرم بشویید.

30. یک قوری چای را با سرکه تمیز کنید

یک قوری چای را با سرکه تمیز کنید

برای از بین بردن رسوبات آهک و موادمعدنی موجود در کتری، 3 فنجان سرکه سفید پرقدرت را بـه مدت پنج دقیقه بجوشانید و سرکه را یک شب در کتری بگذارید. روزبعد با آب سرد بشویید.

31. برای پاک کردن هوای آشپزخانه از سرکه استفاده کنید

برای پاک کردن هوای آشپزخانه از سرکه استفاده کنید

اگر بوی کلم پخته شده یا خورش ماهی دیروز بیشتر از انچه می خواهید در آشپزخانه شـما می پیچد، یک قابلمه 1/2 فنجان سرکه سفید را در 1 فنجان آب مخلوط کنید. بگذارید بجوشد تا مایع تقریبا تمام شود. در کمترین زمان راحت‌تر نفس میکشید.

32. یک اسکراب همه منظوره برای قابلمه و تابه با سرکه درست کنید

یک اسکراب همه منظوره برای قابلمه و تابه با سرکه درست کنید

چگونه میخواهید یک مخلوط آب‌شویی مؤثر داشته باشید کـه چند پنی قیمت داشته باشد و بتوان با خیال راحت روی همه ی ظروف فلزی شـما – از جمله قابلمه‌ها و تابه‌هاي‌ مسی گران‌قیمت – استفاده کرد؟ اخبار بهتری می خواهید؟ احتمالاً شـما قبلاً این “ترکیب معجزه آسا” را در آشپزخانه خود دارید. این مخلوط هنگام تلاش برای تمیز کردن قابلمه ها و ماهیتابه هاي‌ سوخته نیز موثر اسـت.

بـه سادگی نمک و آرد را بـه مقدار مساوی ترکیب کرده و بـه اندازه کافی سرکه بـه ان اضافه کنید تا خمیری بـه دست آید. خمیر را در اطراف سطح پخت و پز و بیرون ظرف بمالید، سپس با آب گرم بشویید و با یک حوله نرم کاملا خشک کنید. 

33. از سرکه برای ضدعفونی کردن شیشه ها، ظروف و گلدان ها استفاده کنید

از سرکه برای ضدعفونی کردن شیشه ها، ظروف و گلدان ها استفاده کنید

آیا از این فکر می کنید کـه یک شیشه سس مایونز، کره بادام زمینی یا خردل را برای استفاده مجدد از ان تمیز کنید؟ یا بدتر از ان؛ بیرون آوردن باقیمانده از یک گلدان لزج، ظرف؟ یک راه آسان برای رسیدگی بـه این مشاغل وجوددارد.

ماده رابا مقدار مساوی سرکه و آب گرم و صابون پر کنید و بگذارید 10-15 دقیقه بماند. اگر در حال تمیز کردن بطری یا شیشه هستید، ان را ببندید و چند تکان خوب بـه ان بدهید. در غیر این صورت، از یک برس بطری برای خراش دادن بقایای ان قبل از شست و شوی کامل استفاده کنید.

34. قمقمه کثیف را با سرکه تمیز کنید

قمقمه کثیف را با سرکه تمیز کنید

برای تمیز کردن بطری قمقمه، ان رابا آب گرم و 1/4 فنجان سرکه سفید پر کنید. اگر باقیمانده اي را مشاهده کردید، مقداری برنج نپخته اضافه کنید، کـه بـه عنوان یک ساینده عمل می کند تا ان را بخراشد. ببندید و خوب تکان دهید. سپس آبکشی کنید و بگذارید در هوا خشک شود.

35. از سرکه برای پاک کردن حشرات از شربت خانه خود استفاده کنید

از سرکه برای پاک کردن حشرات از شربت خانه خود استفاده کنید

آیا در کمد یا انباری خود پروانه یا حشرات دیگری دارید؟ یک کاسه کوچک رابا 1 1/2 فنجان سرکه سیب پر کنید و چند قطره مایع ظرفشویی بـه ان اضافه کنید. ان را بـه مدت یک هفته در آنجا بگذارید؛ حشرات را جذب می کند، کـه در کاسه می افتند و غرق می شوند.

سپس قفسه ها را خالی کنید و داخل ان رابا مواد شوینده ظرفشویی یا 2 فنجان جوش شیرین در 1 لیتر آب بشویید. تمام محصولات گندم «نان، ماکارونی، آرد و غیره» را دور بریزید و مواد کنسرو شده را قبل از بازگرداندن انها تمیز کنید.

36. تیغه های درب کن کنسرو را با برس با سرکه تمیز کنید

تیغه های درب کن کنسرو را با برس با سرکه تمیز کنید

آیا تیغه چرخ کثیف درب بازکن برقی شـما بـه نظر میرسد کـه حداقل یک قوطی بیش از حد دیده شده اسـت؟ برای تمیز کردن و ضدعفونی کردن ان؛ یک مسواک قدیمی را بـه سرکه سفید آغشته کنید و سپس مو هاي مسواک را در اطراف کناره و لبه چرخ قرار دهید. دستگاه را روشن کنید و اجازه دهید تیغه خودرا تمیز کند.

37. از سرکه برای به دام انداختن مگس میوه استفاده کنید

از سرکه برای به دام انداختن مگس میوه استفاده کنید

مگس میوه را از بازار بـه خانه آوردی؟ می توانید با پر کردن یک شیشه قدیمی با سرکه سیب تا نیمه، تله‌هایي برای ان‌ها درست کنید کـه میتوانید در هر جای خانه از ان استفاده کنید. چند سوراخ در درب ان ایجاد کنید، ان را دوباره بپیچانید، و شـما آماده هستید.

38. تیغه های برف پاک کن شیشه جلو را با سرکه تمیز کنید

تیغه های برف پاک کن شیشه جلو را با سرکه تمیز کنید

استفاده از سرکه فقط برای خانه شـما نیست، این پاک کننده شگفت انگیز را روی ماشین خود نیز امتحان کنید. وقتی شیشه جلوی شـما واقعاً بعد از روشن کردن برف پاک کن ها در هنگام طوفان باران تار می شود، طبق معمولً بـه این معنی اسـت کـه تیغه هاي‌ برف پاک کن شـما کثیف اسـت. برای این کـه ان‌ها را در حد نو بسازید، پارچه اي رابا مقداری سرکه سفید پرقدرت مرطوب کنید و یک یا دو بار ان را در تمام طول هر تیغه بمالید.

39. برای مراقبت از فرش ماشین خود از سرکه استفاده کنید

برای مراقبت از فرش ماشین خود از سرکه استفاده کنید

یک جاروبرقی خوب شن و ماسه و سایر زباله هاي‌ سست را از روی فرش ماشین شـما جمع می کند، اما برای لکه ها یا کثیفی هاي‌ روی زمین مفید نیست. برای این منظور محلولی از آب و سرکه سفید رابا هم مخلوط کرده و با اسفنج داخل فرش بمالید. چند دقیقه بـه مخلوط زمان دهید تا در ان جا بیفتد. سپس ان رابا یک پارچه یا حوله کاغذی پاک کنید. این تکنیک همچنین بقایای نمک باقیمانده روی فرش ماشینی در ماه هاي‌ زمستان را از بین میبرد.

40. برچسب های ضربه گیر را با سرکه بردارید

برچسب های ضربه گیر را با سرکه بردارید

اگر برچسب‌هاي‌ سپر قدیمی کـه روی خودروی شـما پاره شده اسـت، بیشتر از نوستالژیک احساس تهوع میکنید، وقت ان اسـت کـه سرکه را ترک کنید. روی و دو طرف برچسب رابا سرکه تقطیر نشده اشباع کنید و 10 تا 15 دقیقه صبر کنید تا سرکه خیس بخورد.

سپس از یک کارت اعتباری منقضی شده «یا یکی از ان کارت هاي‌ پلاستیکی تبلیغاتی کـه از طریق پست ارسال می شود» استفاده کنید تا ان را پاک کنید. برای خلاص شدن از باقیمانده چسب از سرکه بیشتر استفاده کنید. از همین روش برای جدا کردن عکس برگردان هاي‌ زیبای کودکانتان برای تزئین شیشه جلو استفاده کنید.

41. برای جلوگیری از یخ زدگی شیشه های ماشین از سرکه استفاده کنید

برای جلوگیری از یخ زدگی شیشه های ماشین از سرکه استفاده کنید

اگر در ماه‌هاي‌ سرد زمستان ماشین خودرا در فضای باز پارک میکنید، یک راه ساده و هوشمندانه برای جلوگیری از ایجاد یخ‌زدگی روی شیشه‌هایتان این اسـت کـه قسمت‌هاي‌ بیرونی شیشه‌ها رابا محلولی از 3 قسمت سرکه سفید پاک کنید «یا بهتر اسـت بگوییم اسپری کنید». 1 قسمت آب هر پوشش ممکن اسـت تا چندین هفته دوام بیاورد – اگر چه، متأسفانه، در جلوگیری از بارش برف سنگین تأثیر زیادی نخواهد داشت.

42. کاشی های سرامیکی را با سرکه براق کنید

کاشی های سرامیکی را با سرکه براق کنید

این موارد استفاده از سرکه را در اطراف حمام خود امتحان کنید. اگر لکه‌هاي‌ آب یا کف صابون، کاشی‌هاي‌ سرامیکی اطراف سینک یا حمام شـما را کدر کرده اسـت، روشنایی ان‌ها رابا 1/2 فنجان سرکه سفید، 1/2 فنجان آمونیاک، و 1/4 فنجان بوراکس مخلوط در 1 گالن برگردانید. خوب با آب خنک بشویید و بگذارید در هوا خشک شود.

43. از سرکه برای تمیز کردن سینک و وان استفاده کنید

از سرکه برای تمیز کردن سینک و وان استفاده کنید

درخشندگی را بـه سینک‌ها و وان‌هاي‌ چینی خود برگردانید، با شست و شوی خوب ان‌ها با سرکه سفید با قدرت کامل و سپس شست و شوی آب سرد تمیز. برای از بین بردن لکه هاي‌ آب سخت از وان خود، 3 فنجان سرکه سفید را زیر آب داغ داغ بریزید.

اجازه دهید وان روی لکه ها پر شود و اجازه دهید بـه مدت چهار ساعت خیس بخورد. هنگامی کـه آب تخلیه می شود، باید بتوانید بـه اسانی لکه ها را پاک کنید. برای سفید کردن دوغاب، مسواک را در سرکه سفید آغشته کنید و تمیز کنید.

44. درهای دوش خود را با سرکه براق کنید

درهای دوش خود را با سرکه براق کنید

برای تمیز نگه داشتن درهای شیشه اي دوش و برای از بین بردن تمام ان لکه هاي‌ آب مزاحم، انها رابا یک پارچه آغشته بـه محلولی از 1/2 فنجان سرکه سفید، 1 فنجان آمونیاک و 1/4 فنجان جوش شیرین مخلوط کنید. 1 گالن «3.7 لیتر» آب گرم.

45. برای شستن فنجان آبکشی از سرکه استفاده کنید

برای شستن فنجان آبکشی از سرکه استفاده کنید

اگر چند نفر در خانه شـما بعد از مسواک زدن از یک فنجان آبکشی استفاده میکنند، ان رابا پر کردن مقدار مساوی آب و سرکه سفید یا فقط سرکه با قدرت کامل بـه صورت هفتگی تمیز کنید و بگذارید یک شب بماند. قبل از استفاده با آب سرد کاملاً بشویید.

46. رسوبات معدنی را از سر دوش با سرکه پاک کنید

رسوبات معدنی را از سر دوش با سرکه پاک کنید

انسدادها و رسوبات معدنی سر دوش هاي‌ متحرک رابا قرار دادن آن ها در 1 لیتر آب جوش با 1/2 فنجان سرکه مقطر بـه مدت 10 دقیقه بشویید «برای سر دوش هاي‌ پلاستیکی از مایع داغ و نه جوشان استفاده کنید». وقتی ان را از محلول بردارید، انسدادها باید از بین بروند. اگر سر دوش غیرقابل جابجایی دارید، یک کیسه پلاستیکی کوچک را تا نیمه پر از سرکه کنید و ان را روی دستگاه بچسبانید. بگذارید حدود 1 ساعت بماند، سپس کیسه را بردارید و سرکه باقیمانده را از سر دوش پاک کنید.

47. برای ضد عفونی کردن مسیرهای درب دوش از سرکه استفاده کنید

برای ضد عفونی کردن مسیرهای درب دوش از سرکه استفاده کنید

از سرکه برای پاک کردن کثیفی انباشته شده از مسیرهای درب دوش خود استفاده کنید. مسیرها رابا حدود 2 فنجان سرکه سفید پرقدرت پر کنید و بگذارید سه تا پنج ساعت بماند. «اگر مسیرها واقعا کثیف هستند، ابتدا سرکه را در ظرف شیشه اي بـه مدت 30 ثانیه در مایکروویو گرم کنید.»

سپس مقداری آب داغ روی مسیر بریزید تا گنک از بین برود. برای از بین بردن لکه هاي‌ سخت ممکن اسـت لازم باشد از یک برس اسکراب کوچک یا حتی یک مسواک بازیافتی استفاده کنید.

48. وسایل حمام را با سرکه پاک کنید

وسایل حمام را با سرکه پاک کنید

وقتی با سرکه تمیز می شوید در حمام توقف نکنید! انواع دیگر کاربردهای سرکه حمام وجوددارد. بـه عنوان مثال، کمی سرکه سفید رقیق نشده را روی یک پارچه نرم بریزید و از ان برای پاک کردن شیرهای کرومی، قفسه حوله، آینه حمام، دستگیره در و موارد دیگر استفاده کنید. آن ها را درخشان می کند.

49. برای مبارزه با کپک از سرکه استفاده کنید

برای مبارزه با کپک از سرکه استفاده کنید

برای از بین بردن و جلوگیری از کپک حمام، محلولی از 3 قاشق غذاخوری سرکه سفید، 1 قاشق چایخوری بوراکس و 2 فنجان آب داغ را دریک بطری اسپری تمیز و بازیافتی بریزید و چند تکان خوب بـه ان بدهید. سپس مخلوط را روی سطوح رنگ شده، کاشی ها، پنجره ها یا هر جا کـه لکه هاي‌ کپک می‌بینید اسپری کنید. از یک برس اسکراب نرم برای استفاده از محلول روی لکه ها استفاده کنید یا فقط بگذارید خیس بخورد.

50. کاسه توالت را با سرکه ضد عفونی کنید

کاسه توالت را با سرکه ضد عفونی کنید

آیا می خواهید راهی آسان برای تمیز نگه داشتن ظاهر و بوی توالت خود داشته باشید؟ 2 فنجان سرکه سفید را داخل کاسه بریزید و اجازه دهید محلول یک شب قبل از شستشو خیس بخورد. گنجاندن این خیساندن سرکه در رژیم تمیز کردن هفتگی خود نیز بـه دور نگه داشتن حلقه هاي‌ آب زشتی کـه طبق معمولً درست بالای سطح آب ظاهر می شوند کمک می کند.


✅ مطالب مشابه: 12 معجزه سرکه در نظافت و لکه گیری


51. از سرکه برای تمیز کردن جای مسواک خود استفاده کنید

از سرکه برای تمیز کردن جای مسواک خود استفاده کنید

با تمیز کردن دهانه ها با سواب هاي‌ پنبه اي مرطوب شده با سرکه سفید، کثیفی، باکتریها و چکه هاي‌ خمیردندان کیک شده را از شیارهای جا مسواک حمام خود خارج کنید.

52. با سرکه لباس‌های جدیدی را برای پوشیدن آماده کنید

با سرکه لباس‌های جدیدی را برای پوشیدن آماده کنید

همچنین در هنگام شستن لباس، کاربردهای مفید زیادی از سرکه وجوددارد. با ریختن 1 فنجان سرکه سفید در چرخه شستشو در نخستین باری کـه لباس‌ها را می‌شویید، مواد شیمیایی، گرد و غبار، بو و هر چیز دیگری را از لباس‌هاي‌ نو یا دست دوم خود خارج کنید.

53. برای جلوگیری از پخش شدن قرمزها از سرکه استفاده کنید

برای جلوگیری از پخش شدن قرمزها از سرکه استفاده کنید

مگر این کـه بـه لباس‌هاي‌ صورتی علاقه دارید، یک اقدام احتیاطی ساده برای جلوگیری از خراب کردن لباس‌هاي‌ قرمز-یا سایر لباس‌هاي‌ قابل شستشو با رنگ روشن- انجام دهید. لباس هاي‌ جدید خودرا قبل از نخستین شستشو بـه مدت 10 تا 15 دقیقه در چند فنجان سرکه سفید رقیق نشده خیس کنید. دیگر هرگز نگران رنگ هاي‌ در حال اجرا نخواهید بود!

54. کپک پرده های دوش را با سرکه بشویید

کپک پرده های دوش را با سرکه بشویید

با قرار دادن ان و چند حوله کثیف در ماشین لباسشویی، لکه هاي‌ کپک زشت را از روی پرده حمام پلاستیکی خود پاک کنید. 1/2 فنجان مواد شوینده لباسشویی و 1/2 فنجان جوش شیرین را بـه بار اضافه کنید و ان را در آب گرم در چرخه منظم دستگاه خود بشویید. 1 فنجان سرکه سفید را بـه نخستین شستشو اضافه کنید. قبل از این کـه دستگاه وارد چرخه چرخش شود، پرده را بردارید و بگذارید تا خشک شود.

55. برای تمیز کردن ماشین لباسشویی از سرکه استفاده کنید

برای تمیز کردن ماشین لباسشویی از سرکه استفاده کنید

یک راه آسان برای تمیز کردن دوره‌اي کف صابون و ضدعفونی کردن لباسشویی این اسـت کـه 2 فنجان سرکه بریزید، سپس دستگاه را دریک چرخه کامل بدون لباس یا مواد شوینده کار کنید. اگر ماشین لباسشویی شـما بـه خصوص کثیف اسـت، ان رابا آب بسیار داغ پر کنید، 2 گالن «7.5 لیتر» سرکه اضافه کنید و اجازه دهید همزن بـه مدت 8 تا 10 دقیقه کار کند. واشر را خاموش کنید و بگذارید محلول یک شب بماند. صبح، لگن را خالی کنید و ماشین لباسشویی را دریک چرخه کامل کار کنید.

56. پارچه ها را نرم کنید، باکتری ها را از بین ببرید، مواد ساکن را از بین ببرید و موارد دیگر با سرکه

پارچه ها را نرم کنید، باکتری ها را از بین ببرید، مواد ساکن را از بین ببرید و موارد دیگر با سرکه

با افزودن 1 فنجان سرکه سفید بـه چرخه شست و شوی ماشین لباسشویی، فواید زیادی میتوان بـه دست آورد کـه جای تعجب اسـت کـه در دفترچه راهنمای مالک هر ماشین لباسشویی فروخته شده بـه طور برجسته بـه ان اشاره نمیکنید. در این جا موارد اصلی استفاده از سرکه اسـت کـه بازی لباسشویی شـما را تقویت می کند:

1. یک فنجان سرکه هرگونه باکتری را کـه ممکن اسـت در بار شست و شوی شـما وجود داشته باشد از بین می‌برد، بـه خصوص اگر شامل پوشک پارچه اي و موارد مشابه باشد.

2. یک فنجان سرکه باعث می شود لباس‌هایتان نرم و بوی تازه‌اي داشته باشند—بنابر این می توانید مایعات و ملحفه‌هاي‌ نرم‌کننده پارچه‌تان را ببوسید «البته، مگر این کـه دوست داشته باشید لباس‌هایتان بوی عطرهای سنگین بدهد».

3. یک فنجان سرکه کـه بـه آخرین آبکشی اضافه می شود، لباس شـما را بدون پرز و استاتیک نگه می دارد.

57. از سرکه برای روشن کردن بارهای خود استفاده کنید

از سرکه برای روشن کردن بارهای خود استفاده کنید

وقتی می توانید با استفاده از سرکه بـه نتایج مشابهی دست پیدا کنید، چرا پول را برای ان سفید کننده تمام رنگی هدر دهید؟ فقط 1/2 فنجان سرکه سفید را بـه چرخه شست و شوی ماشین خود اضافه کنید تا رنگ ها در هر بار روشن شود.

58. جوراب های کثیف خود را با سرکه سفید کنید

جوراب های کثیف خود را با سرکه سفید کنید

اگر تشخیص جوراب‌هاي‌ سفید در کشوی جوراب‌تان بـه طور فزاینده‌اي دشوار میشود، در این جا یک راه ساده برای روشن کردن ان‌ها بـه قدری وجوددارد کـه نمیتوانید انها را از دست بدهید. با افزودن 1 فنجان سرکه بـه 1/2 لیتر «1.5 لیتر» آب لوله کشی دریک قابلمه بزرگ شروع کنید. محلول را بـه جوش بیاورید، سپس ان را دریک سطل بریزید و جوراب هاي‌ کثیف خودرا داخل ان بیندازید. بگذارید یک شب خیس بخورند. روزبعد، انها را بـه طور معمول بشویید.

59. برای از بین بردن رنگ زرد از لباس از سرکه استفاده کنید

برای از بین بردن رنگ زرد از لباس از سرکه استفاده کنید

برای بازگرداندن لباس هاي‌ زرد شده، اجازه دهید لباس ها یک شب در محلولی از 12 قسمت آب گرم تا 1 قسمت سرکه خیس بخورند. صبح روزبعد آن ها را بشویید.

60. چروک ها را با سرکه اسپری کنید

چروک ها را با سرکه اسپری کنید

دریک دنیای عالی، لباس هاي‌ شسته شده از خشک کن تازه پرس شده بیرون می‌آیند. تا ان روز، اغلب می توانید چروک هاي‌ لباس را پس از خشک شدن با محلول 1 قسمت سرکه و 3 قسمت آب مه پاش کنید. وقتی مطمئن شدید کـه نقطه اي را از دست نداده اید، ان را آویزان کنید و بگذارید در هوا خشک شود. ممکن اسـت متوجه شوید کـه این روش برای برخی از لباس‌ها بهتر از اتو کردن کار می کند. مطمئناً در مورد مواد بسیار ملایم تر اسـت.


✅ مطالب مشابه: مضرات استفاده از بطری و ظروف پلاستیکی برای آبغوره و آبلیمو و ترشی


61. برای حفظ آهن خود از سرکه استفاده کنید

برای حفظ آهن خود از سرکه استفاده کنید

برای از بین بردن رسوبات معدنی و جلوگیری از خوردگی روی اتو بخار، گهگاه با پر کردن مخزن با سرکه سفید رقیق نشده، ان را تمیز کنید. اتو را در حالت عمودی قرار دهید، تنظیم بخار را روشن کنید و اجازه دهید سرکه بـه مدت 5 تا 10 دقیقه بخار شود. سپس محفظه رابا آب تمیز پر کنید و اینکار را تکرار کنید.

در نهایت، محفظه آب را بـه خوبی با آب سرد و تمیز شستشو دهید. میتوانید با مالش دادن ان با خمیری کـه از گرم کردن مقدار مساوی سرکه و نمک دریک تابه کوچک بـه دست می آید، آثار سوختگی را از روی کفی اتو پاک کنید. از پارچه اي آغشته بـه آب تمیز استفاده کنید تا باقیمانده باقیمانده را پاک کنید.

62. پشم های خود را با سرکه تغییر شکل دهید

پشم های خود را با سرکه تغییر شکل دهید

ژاکت هاي‌ پشمی چروک شده و سایر اقلام را طبق معمولً میتوان پس از جوشاندن آن ها در محلولی از 1 قسمت سرکه و 2 قسمت آب بـه مدت 25 دقیقه بـه اندازه یا شکل قبلی خود باز کرد. پس از اتمام کشش، اجازه دهید لباس در هوا خشک شود.

63. برای پاک کردن لکه های روی جیر از سرکه استفاده کنید

برای پاک کردن لکه های روی جیر از سرکه استفاده کنید

برای از بین بردن لکه چربی تازه روی ژاکت، دامن یا کفش جیر، ان را بـه آرامی با یک مسواک نرم آغشته بـه سرکه سفید مسواک بزنید. اجازه دهید لکه در هوا خشک شود، سپس با یک برس جیر مسواک بزنید. درصورت لزوم تکرار کنید.

64. لکه های محلول در آب را با سرکه پاک کنید

لکه های محلول در آب را با سرکه پاک کنید

شـما می توانید بسیاری از لکه هاي‌ محلول در آب – از جمله آبجو، پرتقال، و آب میوه هاي‌ دیگر، قهوه سیاه یا چای و استفراغ را از روی لباس هاي‌ پنبه اي خود با زدن پارچه یا حوله اي کـه با سرکه سفید رقیق نشده درست قبل از ان مرطوب شده اسـت پاک کنید. قرار دادن ان در شستشو برای لکه هاي‌ بزرگ، ممکن اسـت بخواهید قبل از شستن لباس را یک شبه در محلولی از 3 قسمت سرکه و 1 قسمت آب سرد خیس کنید.

65. برای از بین بردن لکه ها از سرکه استفاده کنید

برای از بین بردن لکه ها از سرکه استفاده کنید

لکه هاي‌ خون، کولا، رنگ مو، سس کچاپ روی مخلوط هاي‌ پنبه اي قابل شستشو باید در اسرع وقت «یعنی در عرض 24 ساعت» درمان شوند. محل رابا سرکه رقیق نشده اسفنج کنید و بلافاصله بعد از ان بشویید. برای لکه هاي‌ شدید، 1-2 فنجان سرکه را نیز بـه چرخه شستشو اضافه کنید.

لکه‌هاي‌ قدیمی‌تر اغلب پس از درمان با محلول 3 قاشق غذاخوری سرکه سفید و 2 قاشق غذاخوری مایع شوینده در 1 لیتر آب گرم، در شستشو ظاهر می شوند. محلول را روی لکه بمالید، سپس قبل از شستشو ان را خشک کنید.

66. تغییر رنگ تعریق را با سرکه از بین ببرید

تغییر رنگ تعریق را با سرکه از بین ببرید

آیا از دیدن حلقه هاي‌ عرق قدیمی دور یقه پیراهن یا زیر بغلتان خسته شده اید؟ در مورد تغییر رنگ آزاردهنده لبه هاي‌ سرآستین شـما چطور؟ با مالش دادن مواد با خمیری کـه از 2 قسمت سرکه سفید و 3 قسمت جوش شیرین ساخته شده اسـت، چکمه را بـه انها بدهید.

اجازه دهید خمیر نیم ساعت قبل از شستشو بماند «اینکار روی لکه هاي‌ جوهر نیز موثر اسـت». این روش همچنین برای از بین بردن لکه هاي‌ کپک خفیف از لباس کار می کند. همچنین می توانید مقداری سرکه را مستقیماً روی لکه بریزید و قبل از شستشو بـه پارچه بمالید.

67. برای تمیز کردن تیغه های ماشین چمن زنی از سرکه استفاده کنید

برای تمیز کردن تیغه های ماشین چمن زنی از سرکه استفاده کنید

چمن، بـه خصوص زمانی کـه مرطوب اسـت، پس از بریدن چمن، تمایل بـه جمع شدن روی تیغه هاي‌ ماشین چمن زنی شـما دارد – گاهی اوقات با چمن ها یا سایر حشرات پنهان شده در داخل. قبل از این کـه ماشین چمن زنی خودرا در گاراژ یا سوله ابزار پارک کنید، تیغه ها رابا یک پارچه مرطوب شده با سرکه سفید رقیق نشده پاک کنید. علف‌هاي‌ باقی‌مانده روی تیغه‌ها و همچنین هر آفتی را کـه ممکن اسـت برای مدتی درنظر گرفته شده باشند را پاک می کند.

68. حشرات اطراف باغ را با سرکه از بین ببرید

حشرات اطراف باغ را با سرکه از بین ببرید

اگر حشرات با میوه ها و سبزیجات در باغ شـما میهمانی میگیرند، با این تله ساده و غیر سمی چکمه را بـه انها بدهید. یک بطری 2 لیتری نوشابه رابا 1 فنجان سرکه سیب و 1 فنجان شکر پر کنید. در مرحله بعد، پوست موز را بـه قطعات کوچک برش دهید، انها را در بطری بریزید، 1 فنجان آب سرد بـه ان اضافه کنید و ان را تکان دهید.

یک ریسمان را دور گردن بطری ببندید و ان را از شاخه درخت کم ارتفاعی آویزان کنید یا روی زمین بگذارید تا مفت گیران شش پا را بـه دام بیاندازید و بکشید. درصورت نیاز تله هاي‌ مستعمل رابا تله هاي‌ جدید جای گزین کنید. 

69. برای آزمایش اسیدی یا قلیایی بودن خاک از سرکه استفاده کنید

برای آزمایش اسیدی یا قلیایی بودن خاک از سرکه استفاده کنید

برای انجام آزمایش سریع قلیایی بودن بیش از حد خاک در حیاط خود، یک مشت خاک را در ظرفی قرار دهید و سپس 1/2 فنجان سرکه سفید را در ان بریزید.

اگر خاک وز کند یا حباب بزند، قطعا قلیایی اسـت. بـه همین ترتیب، برای این کـه ببینید خاک شـما اسیدیته بالایی دارد یا خیر، زمین رابا 1/2 فنجان آب و 1/2 فنجان جوش شیرین مخلوط کنید. اینبار، وزیدن بـه معنی اسید در خاک اسـت. برای یافتن سطح pH دقیق خاک خود، ان را آزمایش کنید یا یک کیت یا متر ساده کـه خودتان انجام می‌دهید بردارید.

70. تغذیه مرغ مگس خوار را با سرکه تمیز کنید

تغذیه مرغ مگس خوار را با سرکه تمیز کنید

مرغ مگس خوار بـه طور ذاتی موجوداتی متمایز هستند، بنابر این انتظار نداشته باشید کـه انها را در اطراف یک تغذیه کننده آب قند کثیف، چسبناک یا پوسته دار ببینید. فیدرهای خودرا مرتباً با شستن کامل انها در مقادیر مساوی سرکه سیب و آب داغ تمیز کنید. پس از شستشو با آب سرد خوب بشویید و قبل از پر کردن مجدد با غذا، آن ها را در هوای آزاد در نور کامل خورشید خشک کنید. 

71. برای سرعت بخشیدن به جوانه زنی بذر گل از سرکه استفاده کنید

برای سرعت بخشیدن به جوانه زنی بذر گل از سرکه استفاده کنید

می توانید دانه‌هاي‌ چوبی مانند گل ماه، گل ساعتی، صبحگاهی و کدو رابا خشک کردن انها – یعنی بـه آرامی انها را بین چند ورق کاغذ سنباده خوب مالیده و یک شبه در محلول خیس کنید. 1/2 فنجان سرکه سیب و 1 پیمانه «نیم لیتر» آب گرم. صبح روزبعد، دانه ها را از محلول خارج کنید، انها را بشویید و بکارید. شـما همچنین می توانید از محلول «منهای درمان با کاغذ سنباده» برای شروع بسیاری از دانه هاي‌ گیاهی و سبزیجات استفاده کنید.

72. شپشک های آرد آلود را با سرکه پاک کنید

شپشک های آرد آلود را با سرکه پاک کنید

انها از موذی ترین و رایجترین آفات هم در گیاهان آپارتمانی و هم در باغ هستند. اما میتوانید با آغشته کردن بـه حشرات با یک سواب پنبه‌اي آغشته بـه سرکه سفید پرقدرت، هجوم شپشک آردآلود را در جوانه فرو ببرید. ممکن اسـت لازم باشد از تعداد انگشت شماری سواب استفاده کنید، اما سرکه هیولاهای کرکی و تخم هاي‌ باقیمانده را از بین میبرد. مراقب اهداف از دست رفته باشید و اگر حشرات را مشاهده کردید، سواب هاي‌ آغشته بـه سرکه بیشتری بیرون بیاورید.

73. از سرکه برای جلوگیری از زرد شدن برگ ها روی گیاهان استفاده کنید

از سرکه برای جلوگیری از زرد شدن برگ ها روی گیاهان استفاده کنید

ظهور ناگهانی برگ‌هاي‌ زرد روی گیاهانی کـه بـه خاک‌هاي‌ اسیدی عادت کرده‌اند – مانند آزالیا، ادریسی و گاردنیا – میتواند نشانه‌اي از کاهش مصرف آهن گیاه یا تغییر pH زمین بـه بالای سطح راحت 5.0 باشد. هر یک از این مشکلات را میتوان با آبیاری خاک اطراف گیاهان آسیب دیده هفته اي یک‌بار بـه مدت سه هفته با 1 فنجان محلول حاصل از مخلوط کردن 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب در 1 لیتر «1 لیتر» آب حل کرد.

74. شکوفه های آزالیا و گاردنیا را با سرکه تشویق کنید

شکوفه های آزالیا و گاردنیا را با سرکه تشویق کنید

مقدار کمی اسید بـه شکوفه هاي‌ بوته هاي‌ آزالیا و گاردنیا کمک زیادی می کند – بـه خصوص اگر آب سختی دارید. هردو بوته در خاک هاي‌ اسیدی «با سطح pH بین 4 تا 5.5» بهترین عملکرد را دارند. برای حفظ سلامت انها و تولید گل هاي‌ بیشتر، هر هفته یا بیشتر انها رابا 3 قاشق غذاخوری سرکه سفید مخلوط در 1 گالن «3.7 لیتر» آب آبیاری کنید. با این حال از محلول در زمانی کـه بوته در حال شکوفه اسـت استفاده نکنید. ممکن اسـت عمر گل ها را کوتاه کند یا بـه گیاه آسیب برساند.

75. برای درمان زنگ زدگی و سایر بیماری های گیاهی از سرکه استفاده کنید

برای درمان زنگ زدگی و سایر بیماری های گیاهی از سرکه استفاده کنید

شـما می توانید از سرکه برای درمان بیماری هاي‌ گیاهی از جمله زنگ زدگی، لکه سیاه و سفیدک پودری استفاده کنید. 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را در 2 لیتر آب مخلوط کنید و مقداری را دریک بطری اسپری بازیافتی بریزید. محلول را روی گیاهان آسیب دیده خود در صبح یا اوایل عصر «زمانی کـه دما نسبتاً خنک اسـت و نور مستقیمی روی گیاه وجود ندارد» اسپری کنید تا زمانی کـه شرایط التیام یابد.

76. از موجودات چهار پا با سرکه جلوگیری کنید

از موجودات چهار پا با سرکه جلوگیری کنید

برخی از حیوانات – از جمله گربه، آهو، سگ، خرگوش و راکون – حتی پس از خشک شدن بوی سرکه را نمیتوانند تحمل کنند. شـما می توانید با خیس کردن چند پارچه بازیافتی در سرکه سفید و قرار دادن انها روی چوب هاي‌ اطراف سبزیجات خود، این بازدیدکنندگان غیرمجاز را از باغ خود دور نگه دارید. حدودا هر 7 تا 10 روز یکبار پارچه ها را دوباره خیس کنید.

77. از سرکه برای از بین بردن قاصدک ها و علف های ناخواسته استفاده کنید

از سرکه برای از بین بردن قاصدک ها و علف های ناخواسته استفاده کنید

آیا قاصدک ها در شکاف هاي‌ راهرو یا در امتداد حاشیه پاسیو شـما جوانه می‌زنند؟ با اسپری کردن آن ها با سرکه سفید یا سیب با قدرت کامل، انها را برای همیشه ناپدید کنید. در اوایل فصل، قبل از این کـه گیاهان بـه دانه بروند، بـه هر گیاه یک قطره سرکه در وسط ان یا در وسط گل بدهید. یک گلوله دیگر در نزدیکی ساقه در سطح زمین قرار دهید تا سرکه بتواند تا ریشه ها خیس بخورد. هر چند مراقب آب و هوا باشید. اگر روزبعد باران ببارد، باید دوباره بـه علف هاي‌ هرز سمپاشی کنید.

78. مبلمان و عرشه های فضای باز را با سرکه تمیز کنید

مبلمان و عرشه های فضای باز را با سرکه تمیز کنید

اگر در آب و هوای گرم و مرطوب زندگی می کنید، احتمالاً با دیدن کپک روی عرشه هاي‌ چوبی و مبلمان حیاط خود غریبه نیستید. اما قبل از این کـه بـه سفید کننده برسید، این محلول‌هاي‌ ملایم‌تر مبتنی بر سرکه را امتحان کنید:

1. مقداری سرکه سفید با قدرت کامل را دریک بطری اسپری بازیافتی نگه دارید ودر هر کجا کـه رشد کپک دیدید از ان استفاده کنید. لکه مستقیماً از روی بیشتر سطوح پاک می شود و سرکه برای مدتی از بازگشت ان جلوگیری می کند.

2. کپک را از روی عرشه هاي‌ چوبی و مبلمان چوبی پاسیو با محلولی از 1 فنجان آمونیاک، 1/2 فنجان سرکه سفید و 1/4 فنجان جوش شیرین مخلوط در 1 گالن «3.7 لیتر» آب پاک کنید. یک مسواک قدیمی را در معرض داشته باشید تا محلول را در گوشه ها و سایر فضاهای تنگ قرار دهید.

3. برای از بین بردن بو و جلوگیری از رشد کپک روی مبلمان مشبک پلاستیکی فضای باز و چترهای پاسیو، 2 فنجان سرکه سفید و 2 قاشق غذاخوری صابون ظرف مایع را دریک سطل آب داغ مخلوط کنید. از یک برس نرم برای کار با ان بر روی شیارهای پلاستیک و همچنین برای تمیز کردن پد صندلی و پارچه چتر استفاده کنید. با آب سرد بشویید؛ سپس در آفتاب خشک کنید.

79. از سرکه برای ایجاد تله برای فریب حشرات در حال پرواز استفاده کنید

از سرکه برای ایجاد تله برای فریب حشرات در حال پرواز استفاده کنید

وقتی می خواهید در حیاط خود غذا بپزید، چه کسی می خواهد میزبان دسته‌اي از پشه‌ها، پشه‌هاي‌ مگس یا سایر آفات شش پا باشد؟ با در اختیار گذاشتن بخش VIP خود، از سقوط کننده هاي‌ دروازه پرنده دور نگه دارید. یک کاسه پر از سرکه سیب را نزدیک مقداری غذا، اما دور از شـما و مهمانان قرار دهید. تا پایان عصر، بیشتر مهمانان ناخوانده شـما در داخل کاسه شناور خواهند بود. 

80. به مورچه ها چکمه را با سرکه بدهید

به مورچه ها چکمه را با سرکه بدهید

با اخطار تخلیه بـه مورچه ها در محل خود خدمت کنید. مقدار مساوی آب و سرکه سفید را دریک بطری اسپری بریزید. سپس ان را روی مورچه ها و اطراف مناطقی کـه حشرات را میبینید اسپری کنید. مورچه ها از بوی سرکه متنفرند. طولی نمی‌کشد تا آن ها بـه محله هایي با بوی بهتر بروند.

همچنین، بطری اسپری را برای سفر های بیرونی یا دور نگه داشتن مورچه ها از پیک نیک یا مکان هاي‌ بازی کودکان در معرض قرار دهید. اگر مورچه هاي‌ زیادی در اطراف ملک خود دارید، سعی کنید برای تسریع خروج حشرات، سرکه کامل را روی انها بریزید.

81. برای پاک کردن مدفوع پرندگان از سرکه استفاده کنید

برای پاک کردن مدفوع پرندگان از سرکه استفاده کنید

آیا پرندگان دوباره از پاسیو یا راهروی شـما برای تمرین هدف استفاده کرده اند؟ با اسپری کردن سرکه سیب پرقدرت، ان مدفوع نامرتب را در کوتاه ترین زمان از بین ببرید. یا سرکه را روی پارچه اي بریزید و پاک کنید.

82. زنگ زدگی را با سرکه از بین ببرید

زنگ زدگی را با سرکه از بین ببرید

اگر می خواهید ابزارهای قدیمی زنگ‌زده‌اي را کـه اخیراً در زیرزمین خود پیدا کرده اید یا دریک فروش برچسب برداشته‌اید، تمیز کنید، ان‌ها را برای چند روز در سرکه سفید با استحکام کامل خیس کنید. همین روش در از بین بردن زنگ زدگی مهره ها و پیچ و مهره هاي‌ خورده بـه همان اندازه موثر اسـت. و می توانید سرکه را روی لولاها و پیچ هاي‌ زنگ زده بریزید تا برای جدا کردن ان ها شل شوند.

83. از سرکه برای ضد عفونی کردن فیلترهای تهویه هوا و مرطوب کننده استفاده کنید

از سرکه برای ضد عفونی کردن فیلترهای تهویه هوا و مرطوب کننده استفاده کنید

فیلتر تهویه مطبوع یا مرطوب کننده می تواند بـه سرعت با گرد و غبار، دوده، شوره حیوانات خانگی و حتی باکتری هاي‌ بالفعل مضر غرق شود. هر 10 روز یا بیشتر، یک سطل رابا مقدار مساوی سرکه سفید و آب گرم پر کنید و اجازه دهید فیلتر بـه مدت یک ساعت در محلول خیس بخورد، سپس بـه سادگی ان را قبل از استفاده فشار دهید تا خشک شود. اگر فیلترهای شـما بـه خصوص کثیف هستند، بگذارید یک شب خیس بخورند. همچنین می توانید با پاک کردن دوره‌اي ان‌ها با سرکه قوی ان‌ها را تمیز نگه دارید.

84. رنگ را روی کف سیمانی خود با سرکه نگه دارید

رنگ را روی کف سیمانی خود با سرکه نگه دارید

کفپوش هاي‌ سیمانی رنگ شده بعد از مدتی تمایل بـه پوسته شدن دارند. اما می توانید قبل از رنگ‌آمیزی، رنگ را برای مدت طولانی‌تری با دادن یک لایه سرکه سفید بـه سیمان نگه دارید. صبر کنید تا سرکه خشک شود، سپس رنگ آمیزی را شروع کنید. همین تکنیک همچنین بـه چسباندن رنگ بـه فلز گالوانیزه کمک می کند.

85. از سرکه برای احیای قلموهای خود استفاده کنید

از سرکه برای احیای قلموهای خود استفاده کنید

برای پاک کردن رنگ خشک شده از یک برس رنگ مصنوعی، ان را در سرکه سفید با استحکام کامل خیس کنید تا رنگ حل شود و مو هاي ان نرم و قابل انعطاف شود، سپس در آب داغ و صابون بشویید. آیا قلم مو فراتر از امید بـه نظر می‌رسد؟ قبل از این کـه ان را بیندازید، سعی کنید ان را در 1-2 فنجان سرکه بـه مدت 10 دقیقه بجوشانید و سپس با آب صابون بشویید.

86. کمد کپک زده را با سرکه تازه کنید

کمد کپک زده را با سرکه تازه کنید

کمد لباسی دارید کـه آن طور کـه می خواهید بوی تازگی نداشته باشد؟ ابتدا محتویات را بردارید، سپس دیوارها، سقف و کف رابا یک پارچه مرطوب شده در محلول 1 فنجان سرکه و آمونیاک و 1/4 فنجان جوش شیرین در 1 گالن «3.7 لیتر» آب بشویید. درب کمد را باز نگه دارید و اجازه دهید قبل از تعویض لباس و سایر موارد، فضای داخلی خشک شود. اگر بو باقی ماند، یک تشت کوچک از خاک گربه را داخل ان قرار دهید. هر چند روز یکبار تا زمانی کـه بوی ان از بین برود دوباره پر کنید.


✅ مطالب مشابه: روش هایی کاربردی برای طعم دادن به سرکه


87. از سرکه برای جدا کردن برچسب های قیمت استفاده کنید

از سرکه برای جدا کردن برچسب های قیمت استفاده کنید

برای برداشتن برچسب یا برگردان چسبانده شده بـه مبلمان رنگ شده یا دیوار رنگ شده، بـه سادگی گوشه ها و کناره هاي‌ برچسب رابا سرکه سفید پرقدرت آغشته کنید و بادقت ان را بتراشید «با استفاده از کارت اعتباری منقضی شده یا کارت تلفن پلاستیکی».

باقیمانده هاي‌ چسبنده رابا ریختن کمی سرکه روی ان جدا کنید. بگذارید یک یا دو دقیقه بماند و سپس با یک پارچه تمیز پاک کنید. این روش برای حذف برچسب قیمت و سایر برچسب ها از شیشه، پلاستیک و سایر سطوح براق بـه همان اندازه موثر اسـت.

88. گل های شاخه بریده را با سرکه تازه نگه دارید

گل های شاخه بریده را با سرکه تازه نگه دارید

همه ی دوست دارند تا جایی کـه ممکن اسـت گل هاي‌ شاخه بریده را در اطراف نگه دارند، و چندین کاربرد خوب سرکه وجوددارد کـه می تواند بـه این امر کمک کند. یک راه این اسـت کـه قبل از افزودن گل ها، 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب و 2 قاشق غذاخوری شکر رابا آب گلدان مخلوط کنید. حتماً آب «البته با سرکه و شکر بیشتر» را هر چند روز یکبار عوض کنید تا طول عمر گل هایتان افزایش یابد.

89. برای جدا کردن کاغذ دیواری از سرکه استفاده کنید

برای جدا کردن کاغذ دیواری از سرکه استفاده کنید

برداشتن کاغذ دیواری قدیمی ممکن اسـت کثیف باشد، اما می توانید با خیس کردن ان با محلول سرکه بـه اسانی پوست ان را جدا کنید. مقدار مساوی سرکه سفید و آب را روی کاغذ دیواری اسپری کنید تا اشباع شود و چند دقیقه صبر کنید. سپس با استفاده از کاغذ دیواری زیپ وسایل را از روی دیوار جدا کنید. اگر سرسخت اسـت، سعی کنید قبل از پاشیدن کاغذ دیواری رابا سوهان بکشید.

90. سخت شدن آهسته گچ با سرکه

سخت شدن آهسته گچ با سرکه

آیا می خواهید گچ خودرا کمی بیشتر انعطاف پذیر نگه دارید تا همه ی ان را صاف کنید؟ فقط چند قاشق غذاخوری سرکه سفید را بـه مخلوط گچ خود اضافه کنید. این فرآیند سخت شدن را کند می کند تا زمان اضافی مورد نیاز را در اختیار شـما قرار دهد.

91. از سرکه برای شستن بتن از روی پوست خود استفاده کنید

از سرکه برای شستن بتن از روی پوست خود استفاده کنید

حتی اگر هنگام کار با بتن از دستکش لاستیکی استفاده می کنید، برخی از مواد بـه ناچار روی پوست شـما پاشیده می شوند. تماس طولانی مدت با بتن خیس می تواند باعث ترک خوردن پوست شـما شود و حتی ممکن اسـت منجر بـه اگزما شود. از سرکه سفید رقیق نشده برای شستن بتن یا ملات خشک شده از روی پوست خود استفاده کنید، سپس با آب گرم و صابون بشویید.

92. بخار رنگ را با سرکه پاک کنید

بخار رنگ را با سرکه پاک کنید

چند ظرف کم عمق پر از سرکه سفید رقیق نشده را در اطراف یک اتاق تازه رنگ شده قرار دهید تا بـه سرعت از شر بوی قوی رنگ خلاص شوید. 

93. برای دور نگه داشتن بچه گربه ها از سرکه استفاده کنید

برای دور نگه داشتن بچه گربه ها از سرکه استفاده کنید

اگر می خواهید اسنوبال و فلافی را از اتاق بازی بچه‌ها دور نگه دارید، یا انها را از استفاده از صندلی اسانی مورد علاقه‌تان بـه‌عنوان پایه خراش‌دار منع کنید، مقداری سرکه سفید مقطر با قدرت کامل در اطراف محل یا روی خود جسم بپاشید. گربه ها بوی سرکه را دوست ندارند و از ان اجتناب می‌کنند.

94. علامت گذاری لکه های حیوان خانگی خود را با سرکه بردارید

علامت گذاری لکه های حیوان خانگی خود را با سرکه بردارید

وقتی توله سگ یا بچه گربه را می شکند، اغلب نقاطی کـه قبلاً کثیف شده اند را خیس می کند. پس از تمیز کردن آشغال، ضروری اسـت کـه عطر را از کف، فرش یا مبل خود پاک کنید. و هیچ چیز بهتر از سرکه اینکار را نمی‌کند:

1. روی یک طبقه، تا حد امکان لکه را پاک کنید. سپس با مقدار مساوی سرکه سفید و آب گرم پاک کنید. «روی یک کف چوبی یا وینیل، چند قطره سرکه را دریک ناحیه نامشخص آزمایش کنید تا مطمئن شوید کـه بـه اتمام آسیب نمی‌رساند.» با یک پارچه یا حوله کاغذی خشک کنید.

2. برای فرش، موکت و اثاثه یا لوازم داخلی، ان ناحیه رابا حوله یا چند پارچه کهنه کاملاً پاک کنید. سپس کمی سرکه رقیق نشده روی محل بریزید. ان رابا یک حوله پاک کنید، سپس سرکه را دوباره بمالید و بگذارید در هوا خشک شود. پس از خشک شدن سرکه، محل باید کاملاً خوشبو شود.

95. از سرکه برای محافظت مستقیم در برابر کک و کنه استفاده کنید

از سرکه برای محافظت مستقیم در برابر کک و کنه استفاده کنید

برای محافظت مؤثر از کک و کنه، یک بطری اسپری رابا مقدار مساوی آب و سرکه پر کنید و ان را مستقیماً روی کت سگ بمالید و ان را خوب بمالید. ممکن اسـت برای انجام اینکار با گربه ها مشکل بیشتری داشته باشید، زیرا انها واقعا از بوی این مواد متنفرند.

96. گوش های حیوان خانگی خود را با سرکه تمیز کنید

گوش های حیوان خانگی خود را با سرکه تمیز کنید

اگر متوجه شده‌اید کـه روور اخیراً بیش از حد معمول اطراف گوش‌هایش خراشیده اسـت، کمی سرکه میتواند وی را تسکین دهد. شستن گوش هاي‌ حیوان خانگی خود با یک پنبه یا پارچه نرم آغشته بـه محلول 2 قسمت سرکه و 1 قسمت آب باعث تمیز نگه داشتن ان ها و جلوگیری از کنه ها و باکتری هاي‌ گوش می شود.

همچنین خارش هاي‌ جزئی ناشی از نیش پشه و غیره را تسکین می‌دهد. هشدار: روی پارگی هاي‌ باز از سرکه استفاده نکنید. اگر بریدگی در گوش حیوان خانگی خود دیدید، بـه دنبال درمان دامپزشکی باشید.

97. برای از بین بردن بوی بد دهان از سرکه استفاده کنید

برای از بین بردن بوی بد دهان از سرکه استفاده کنید

اگر فیدو برخورد ناخوشایندی با یک اسکانک مزاحم داشت، در این جا چند راه برای کمک بـه او برای خلاص شدن از شر این بوی وجوددارد:

1. حیوان خانگی خودرا در مخلوطی از 1/2 فنجان سرکه سفید، 1/4 فنجان جوش شیرین و 1 قاشق چایخوری صابون مایع در 1 لیتر «1 لیتر» پراکسید هیدروژن 3% حمام کنید. محلول را عمیقاً در پوشش او بمالید، چند دقیقه بـه ان اجازه دهید تا خیس بخورد، سپس وی را کاملا با آب تمیز بشویید.

2. حیوان خانگی خودرا در مقادیر مساوی آب و سرکه «ترجیحاً در فضای باز دریک وان حمام بزرگ» حمام کنید. سپس این روش رابا استفاده از 1 قسمت سرکه بـه 2 قسمت آب تکرار کنید و سپس آبکشی خوبی انجام دهید.
اگر با اسکنک ملاقاتی بدون برنامه داشتید، از سرکه رقیق نشده استفاده کنید تا بوی ان از لباستان بیرون برود. اجازه دهید لباس آسیب دیده یک شب در سرکه خیس بخورد.


✅ مطالب مشابه: آشنایی با سرکه‌ سیب و خواص شگفت انگیز آن


در پایان

اکنون کـه مجموعه‌اي از هک‌ها و کاربردهای سرکه را در آرشیو تمیز کردن خود دارید، این اسرار افرادی کـه همیشه خانه تمیزی دارند پس انها را بـه خوبی بررسی کنید.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت