از شر موهای زاید خلاص شوند

مجموعه : سلامت مو
از شر موهای زاید خلاص شوند

خانم‌ها معمولا دوست ندارند وقتی صورتشان را اصلاح نكرده‌اند در مقابل نور بایستند چون موهای زاید كركی صورتشان در این موقعیت مشخص می‌شود.

 

شاید به همین دلیل است كه به انواع روش‌ها متوسل می‌شوند تا از شر این موهای زاید صورت خلاص شوند؛از موم انداختن صورت گرفته تا بند انداختن.ولی كدام یك از این روش‌ها مناسب‌ترند؟ …

 

** موم انداختن؛دردناك اما موثر

برای موم انداختن باید صورت،موم داغ را روی پوست پخش كرده و روی آن نوار باریكی از جنس پارچه و یا سلفون كشیده و پس از سرد شدن موم و چسبیدن مو به موم با یك حركت سریع نوار باریك را همراه با مو از روی پوست بكشند.

 
*مزایا: ارزان،سریع،در خانه قابل انجام است،چون موم انداختن سبب كنده شدن سلول‌های مرده پوست نیز می‌شود بنابراین سبب لطافت و نرمی پوست نیز می‌گردد.

 

* معایب: كثیف‌كاری زیاد دارد،ممكن است سبب عفونت پوست شود و یا موها به طور یك دست و یكنواخت كنده نشوند،موهای كوتاه‌تر از دو میلی‌متر را ممكن است،نكند.

 

* رشد مجدد مو: پس از سه تا شش هفته.

 

مومك انداختن به دو صورت است:

*روش گرم (hot): ابتدا موم را گرم كرده سپس لایه نازکی از آن را در جهت رویش مو قرار می‌دهند. هنگامی كه موم سرد شد و موها به آن چسبید با پارچه و یا سلفونی كه روی موم قرار داده شده، برخلاف جهت رویش‌ مو كشیده و مو‌ها را از ریشه می‌كنند.

 

*روش سرد (cold): در این روش از موم سرد كه از پیش روی نوارهای باریكی آغشته شده‌اند، استفاده می‌شود.
و اما 7 نکته‌ای که باید درباره این روش بدانید:

 
1) پیش از استفاده موم باید در قسمت كوچكی از پوست تست حساسیت انجام گیرد.

 

2) از این روش در افرادی كه دیابت،واریس،خال و زگیل دارند نباید استفاده كرد.

 

3) برای استفاده از این روش موها باید حداقل دو میلی‌متر طول داشته باشند.

 
4) صورتتان را پیش از موم انداختن با آب و صابون شسته و كاملا خشك كنید.

 

5) هنگام كشیدن نوار موم،نوار را به سمت بالا نكشید آن را با زاویه 40 درجه در حالی كه با دست دیگر پوستتان را كشیده‌اید،نوار را با یك حركت سریع بكشید.

 

6) ایجاد سرخی و التهاب خفیف پس از موم انداختن طبیعی است.

 

7) 12 ساعت پس از موم انداختن ناحیه مورد نظر را در معرض نور خورشید قرار ندهید.

 

** بند انداختن؛ دردناك

یك روش قدیمی است كه آرایشگر یك سر نخ را با دندان گرفته و سر دیگر را با دست چپ می‌گیرد، سپس با دست راست خود قسمت میانه نخ را توسط انگشتان نشانه و میانی خود به صورت یك حلقه در آورده و به وسیله آن اقدام به كندن موهای زاید می‌كند.

 

* مزایا: ارزان،سریع،تمیز،درد كمتری نسبت به موچین دارد،برای ابرو و صورت مناسب است.

 

* معایب: می‌تواند دردناك باشد،سبب خارش و التهاب می‌‌شود،دارای عواض جانبی:سرخی و التهاب پوست، عفونت فولیكول مو و تغییر در رنگدانه‌های پوست می‌باشد.

 

* رویش مجدد مو: پس از سه تا هشت هفته.

 

** كرم‌های موبر؛ ساده و بی‌درد
برای برداشتن موهای صورت استفاده از موبر هم مفید است.مثلاً می‌توانید از کرم‌های موبر استفاده کنید.خوبی کرم‌های موبر این است که مو را از ریشه درمی‌آورند.بدی‌شان هم این است که پوست را تحریک می‌کنند.

 

برای اینکه مطمئن شوید پوستتان به این کرم‌ها حساس نیست،می‌توانید کمی از آن را به قسمت داخلی مچ دستتان بمالید و یک روز صبر کنید تا نتیجه‌اش را ببینید.اگر واکنش شدیدی مشاهده نکردید،می‌توانید با خیال آسوده از آن کرم استفاده کنید.

 

** چسب‌ سفیدکننده
چسب سفیدکننده را به پوستتان بچسبانید و بگذارید 10 دقیقه در محل باقی بماند.سپس آن را در جهتی که روی بسته نشان داده شده،از پوستتان جدا کنید.البته این نوع چسب‌ها هم ممکن است پوست شما را تحریک کنند.

 

** الکترولیز
این روش،گران تمام می‌شود و وقت‌گیر است.اگرچه به نظر می‌رسد الکترولیز،تنها روش رفع موهای زاید به‌طور دایم است ولی فقط 15 تا 50 درصد، احتمال اثربخشی در هر جلسه درمان وجود دارد.

 

ضمن اینکه هر از گاهی هم به عوارض ناخوشایندی نظیر زخم‌های زشت و مقاوم به درمان منجر می‌شود.البته در بسیاری از مواقع الکترولیز،برای رفع دایمی موهای زاید موثر است.

 

در این روش،از طریق یک سوزن،جریان برق مختصری به فولیکول مو وارد می‌شود.برای انجام این کار،مطمئن شوید که تکنسین مربوطه از تجربه و مهارت کافی برخوردار بوده و مجوز لازم را در اختیار دارد.دستگاه‌های الکترولیز خانگی و موچین‌های الکترونیکی کارایی چندانی ندارند و زیاد توصیه نمی‌شوند.

 

این هم یادتان باشد که انجام الکترولیز در سالن‌های آرایشی،هیچ‌وقت مورد تأیید کارشناسان بهداشت نبوده و نیست آنها معتقدند که روش‌های الکترولیز و لیزر،به دلیل تخصصی بودنشان،حتماً باید از سوی پزشکان مجرب یا لااقل افرادی با مدرک پیراپزشکی که دوره‌های مربوطه را گذرانده باشند، صورت بگیرد.

 

** 1+5 لیزر
حساب لیزر را باید از بقیه روش‌ها جدا کرد چون جدیدترین و موثرترین روش حذف موهای زاید است.

 

در این روش با استفاده از لیزر،فولیکول موهای زاید کاملاً تخریب می‌شود و امکان رشد موهای زاید در آن ناحیه خاص از بین می‌رود.این درمان در چند مرحله و طی چند هفته انجام می‌شود.

 

نتیجه حاصل از این روش در اغلب مواقع،موفقیت‌آمیز و دایمی است.مشکل اصلی لیزر این است که هزینه زیادی به بیمار تحمیل می‌کند و فقط پزشکان مجوزدار قادر به انجام آن هستند.

 

جدیدترین مطالب سایت