روش های مفید برای جلوگیری از خارش سر

مجموعه : سلامت مو
روش های مفید برای جلوگیری از خارش سر

چگونه جلوی خارش سر را بگیریم ؟ 

 

خارش سر یکی از علل هاي ریزش مو هست و میتواند علت هاي گوناگونی داشته باشد در ادامه میتوانید با روشهای موثر برای جلوگیري از خارش سر ما را دنبال نمایید. 

 

ماسک روغن زیتون را دریابید

به گزارش تالاب اگر پوست سر و همینطور موهایتان خشک هست و پماد یا لوسیون خاصی در دسترس ندارید، می‌توانید از روغن زیتون بهرهگیری کنید. این روغن تغذیه کننده هست و سلول هاي پوست را احیا میکند.

 

برای تهیه ي ماسک روغن زیتون کافیست یک قاشق رستوران روغن زیتون خالص را روی موها بریزید و با یک کیسه ي پلاستیکی یا حوله ي گرم ببندید.

 

حدود 30 دقیقه روغن را روی موها و کف سرتان نگه دارید. سپس حوله را بردارید و پوست سر و همینطور موهایتان رابه آرامی ماساژ دهید. در انتها موهایتان را با شامپوی هرروز تان شستشو دهید. اینکار را هفته اي یک‌بار انجام دهید.

 

از شامپوهای مخصوص پوست سر حساس بهرهگیری کنید

در بعضی افراد، پوست سر بدون مریضی و علت خاصی می خارد. به عقیده ي متخصصان، پوست سر این افراد صرفا حساس شده و پای مشکل خاصی در بین نیست.

 

در این صورت بهرهگیری از شامپوها و لوسیون هایي که مخصوص پوست سر حساس میباشند، میتواند راهگشا باشد و از خارش پیشگیري کند.

 

می‌توانید هر هفته دو تا سه مرتبه از این شامپوها بهرهگیری کنید. اگر مشکل رفع نشد، میتوانید از لوسیون مخصوص بهرهگیری کنید. بهتر هست به دکتر مراجعه کنید تا بهتر رهنمونی تان کند.

 

از شامپوهای ملایم و تسکین دهنده بهرهگیری کنید

زمانی که پوست سر خشک و دچار اگزما یا درماتیت شوره اي شود، آغاز به خارش و سوزش می‌کند و امکان دارد که پلاک هاي قرمز رنگی نیز روی پوست سر ایجاد شود.

 

برای مقابله با این مشکلات، شامپوهای خاصی وجود دارد که تسکین دهنده میباشند. دقت داشته باشید که شامپوهای ضدشوره برای نابودی قارچ هایي که در پوست سر رشد می‌کنند و باعث خارش میشوند ساخت شده اند. این شامپوها برای پوست هاي تحریک شده نیز موثر هست. اما لازم هست که این قبیل تولیدات با احتیاط، یعنی دو بار در هفته بهرهگیری شوند.

 

اگر خارش پوست سر شدید باشد لازم هست که به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا شامپوهای مخصوص را تجویز کند. لازم هست که این شامپوها رابه سر زده و حدود پنج دقیقه صبر کنید و بعد شستشو دهید.

 

پمادهای مخصوص برای مقابله با قرمزی هاي روی پوست

زمانی که پوست سر به علت مشکلاتی مثل اگزما یا درماتیت شوره اي تحریک شده و آسیب میبیند، امکان دارد که قرمزی و خارش تا لبه ي پیشانی نیز پیش بیاید. در این صورت پولک هاي قرمز و گردی در محل رویش موها و روی پیشانی و گاهی ابروها پیدا میشود. در این صورت کرم هاي مخصوصی وجود دارند که باعث تسکین خارش و رفع این قرمزی ها میشوند.

 

اگر این قرمزی ها خفیف باشند، میتوانید دو تا سه مرتبه در روز از این کرم ها بهرهگیری کنید. اگر این قرمزی ها شدید باشند، حتما باید به دکتر مراجعه کنید. پمادهایی مثل کتودرم برای مقابله با این مشکلات موثرند.

 

از بهرهگیری چندان از شامپوهای ساینده بپرهیزید

باید بدانید که بهرهگیری ي مکرر و افراطی از شامپوهای ضدشوره، شامپو هاي ضد مو هاي چرب و غیره میتواند باعث تحریک پوست سر شود، چون بهرهگیری ي چندان از این تولیدات می‌تواند به پوست سر آسیب زده و باعث خشکی آن شود.

 

بعضی افراد تصور می‌کنند که بهرهگیری ي مکرر از شامپوهای ضدچربی آن ها را از شر مو هاي چرب خلاص میکند، اما این باور اشتباه هست.

 

برای رفع خارش پوست سر، بهرهگیری ي افراطی از این نوع شامپوها را کنار بگذارید. بهرهگیری از این تولیدات باید حداکثر دو مرتبه در هفته باشد. در بین این فواصل نیز باید از شامپوهای ملایم بهرهگیری کنید. در غیر اینصورت احتمال این که پوست سرتان تحریک شده و به خارش بیافتد چندان هست.

 

در رنگ کردن موها احتیاط کنید

دقت داشته باشید که رنگ مو، شامپوهای نامناسب، کرم مو و غیره جزو محصولاتی میباشند که بهرهگیری ي زیادشان امکان ایجاد حساسیت پوستی را بالا می‌برد.

 

در این صورت امکان دارد پوست سر بسوزد و باعث ایجاد خارش و سوزش شود.حتی در مواردی پلاک هایي در پوست سر ظاهر شده و پوسته پوسته می‌شود.

 

در صورت بروز حساسیت به رنگ مو، باید خیلی زود آن را از سرتان پاک کنید. سپس به متخصص پوست و مو مراجعه کنید تا لوسیون شامل کورتون را برای بهرهگیری ي موضعی تجویز کند. بهرهگیری از این تولیدات باعث تسکین خارش پوست سر میشود.

 

برای پیشگیری از این قبیل حساسیت ها بهتر هست ابتدا رنگ مو رابه پشت گوش تان بزنید و 48 ساعت صبر کنید. اگر حساسیتی دیدن نشد، میتوانید ازآن بهرهگیری کنید.

 

مطالب مشابه مهم !

جدیدترین مطالب سایت
لحظه دیدار ناصر ملک مطیعی و علی پروین (کلیپ)
لحظه دیدار ناصر ملک مطیعی و علی پروین (کلیپ)