مجموعه : سلامت مو
بروزرسانی : 6 بهمن 1402

معرفی خواص فوق العاده پسته برای پوست و مو

معرفی خواص فوق العاده پسته برای پوست و مو

دراین قسمت از مجله تالاب برای شـما همراهان عزیز بـه مناسبت روز ملی پسته مقاله اي شامل فواید مهم پسته برای پوست و مو و ارزش غذایی ان منتشر کرده ایم. علاوه بر این‌که خوردن پسته فوایدی دارد بلکه ماسک و روغن ان هم برای زیبایی و سلامتی پوست و موی ما فایده دارد. تا پایان این مطلب از مجله تالاب با ما همراه باشید.

پسته چگونه از پوست و موی ما مراقبت می کند؟

پسته چگونه از پوست و موی ما مراقبت می کند؟

بدن انسان یک سیستم پیچیده ودر عین حال بسیار زیبا اسـت. شاید تا حالا توجه نکرده باشید ولی اغلب اعضای صورت ما علاوه بر زیبایی کاربردهای مهمی دارند. برای مثال مژه ها هر چه پرتر باشند نه تنها باعث زیبایی می‌شوند بلکه از ورود گرد و غبار بـه چشمانمان جلوگیری می کنند. پس ما باید از اعضای بدنمان مثل پوست و مو بـه خوبی مراقبت کنیم تا بتوانیم همیشه آن ها رابا خودمان نگه داریم. موها طبق معمول اجزای بسیار شکننده‌اي هستند کـه بـه مراقبت زیادی نیاز دارند.


مطالب مشابه: توصیه‌های بهداشتی پوست و مو


ارزش غذایی 100 گرم پسته

ارزش غذایی 100 گرم پسته

  • کالری : 562
  • فیبر : 10 گرم
  • کربوهیدرات : 28 گرم
  • قند : 8 گرم
  • چربی : 45 گرم
  • پروتئین : 20 گرم

معرفی انواع روغن پسته

معرفی انواع روغن پسته

روغن پسته را میتوان بـه دو دسته اصلی تقسیم کرد:

روغن پسته تصفیه شده:

این روغن از پسته‌هاي‌ خشک شده و بو داده شده استخراج می شود. سپس، روغن از طریق فرآیند تصفیه از ناخالصی‌ها پاک میشود. روغن تصفیه شده پسته رنگ روشن‌تری دارد و بوی کمتری نسبت بـه روغن فرابکر دارد.

روغن پسته فرابکر:

روغن پسته فرابکر رنگ تیره تر و بوی قوی‌تری نسبت بـه روغن پسته تصفیه شده دارد. چراکه این روغن از پسته هاي‌ تازه و خام استخراج می شود.

علاوه بر این، روغن پسته را میتوان بر اساس روش استخراج ان نیز تقسیم کرد:

روغن پسته سرد فشرده:

این روغن با استفاده از روش پرس سرد از پسته استخراج می شود. این روش استخراج باعث می شود کـه روغن بیشترین مقدار مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌ها را حفظ کند.

روغن پسته گرم فشرده:

این روغن با استفاده از روش پرس گرم از پسته استخراج میشود. این روش استخراج باعث می شود کـه روغن زودتر استخراج شود، اما ممکن اسـت باعث کاهش مقدار مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌هاي‌ روغن شود.

روغن پسته برای موها چه خواصی دارد؟

روغن پسته برای موها چه خواصی دارد؟

نه تنها پسته برای داخل بدن فوایدی دارد بلکه مصرف ان بـه صورت موضعی بر روی پوست و مو اثرات مثبت زیادی دارد. شـما می‌توانید روغن پسته را در ماسک هاي‌ خانگی خود استفاده کنید و یا حتی ماسک هاي‌ صورت و مویی را از بیرون بخرید کـه حاوی روغن پسته باشند. شـما میتوانید با ماسک هایي کـه دارای روغن پسته هستند سلامت پوست و موی خودرا تضمین کنید.

ماسک حاوی روغن پسته، موها را نرم و حالت دهی ان‌ها را راحت‌تر میکند؛ برای آنکه بتوانید یک ماسک موی پسته عالی بـه دست آورید، بهتر اسـت از ترکیب ان با مواد طبیعی، مانند ماست، آووکادو یا عسل، استفاده کنید. اینگونه ترکیبات، سلامت موی شـما را از هر نظر تضمین می کنند.

اگر بـه روغن پسته دسترسی دارید، بد نیست ان را روی پوست سر ماساژ دهید، تا گردش خون در ان التیام یابد؛ دراین صورت، فولیکول‌هاي‌ مو تحریک شده و رشد مو تسریع میگردد. بخش مهمی از خواص پسته برای موها، بـه همین مساله مربوط میشود.

فواید پسته برای مو چیست؟

فواید پسته برای مو چیست؟

پسته بـه دلیل دارا بودن ارزش غذایی و فواید فراوان، یکی از خوشمزه‌ترین انواع آجیل بـه شمار می رود. فواید پسته برای مو بسیار فراوان اسـت و از مهمترین و برجسته‌ترین فواید پسته برای مو می توان بـه موارد زیر اشاره کرد:

1. پسته باعث کاهش ریزش مو می شود

پسته باعث کاهش ریزش مو می شود

کمبود ویتامین B7 یکی از عوامل اصلی ریزش مو بـه‌ شمار میرود و یکی از فواید پسته برای مو این اسـت کـه حاوی مقدار زیادی ویتامین B7 اسـت. پسته دارای روغن زیادی اسـت کـه از ریزش مو جلوگیری می کند و نمی‌گذارد موهایتان بـه سادگی آسیب ببیند. مصرف منظم ان بـه شـما در کاهش مؤثر ریزش مو کمک میکند.

2. پسته به مو خاصیت ارتجاعی می دهد

پسته به مو خاصیت ارتجاعی می دهد

پسته برای مو هاي رنگ و آسیب دیده بسیار مفید اسـت چراکه بـه موها خاصیت ارتجاعی و رطوبت می دهد و نمیگذارد مو هاي آسیب دیده و خشک بـه اسانی بشکنند.

3. پسته باعث رشد چندین برابر مو می شود

پسته باعث رشد چندین برابر مو می شود

خوردن پسته رشد مو را تحریک می کند؛ زیرا حاوی اسیدهای چرب مختلف بوده کـه برای مو مفید اسـت. خوردن پسته موها را بـه میزان زیادی پرحجم میکند؛ زیرا حاوی اسیدهای چرب ضروری موردنیاز مو اسـت، مانند لینولئیک اسید کـه برای تحریک رشد سالم مو شناخته شده اسـت.

4. از پسته به عنوان ماسک مو استفاده کنید

از پسته به عنوان ماسک مو استفاده کنید

یکیدیگر از فواید پسته برای مو، استفاده از ان بـه شکل ماسک روی مو اسـت. قراردادن پسته بـه‌عنوان ماسک روی موها، تغذیه عمیق، مرطوب‌کنندگی و حالت ارتجاعی الیاف مو ان را افزایش می دهد. علاوه بر این، پسته درمانی برای موارد شکنندگی و آسیب مو اسـت.

علاوه بر فواید پسته برای مو از مزایای ماساژ سر با روغن بادام می توان بـه نرم کنندگی موها اشاره کرد. برخی افراد در شانه کردن مو هاي خود با مشکلاتی رو بـه رو هستند و همیشه از این‌که موهای شان زود کرک میشود، رنج می برند. برای این افراد ماساژ روغن بادام پیشنهاد میشود.

5. پسته برای درمان طاسی سر عالی است

پسته برای درمان طاسی سر عالی است

پسته حاوی اسیدهای آمینه اسـت کـه در درمان موارد طاسی بسیار مؤثر اسـت و رشد مو را از ریشه ان تحریک می کند. علاوه بر این، اسیدها دیواره عروق را تقویت کرده و سطح جریان خون را در قسمت‌هایي ازبدن از جمله مو التیام می‌بخشند.

6. پسته به موها رطوبت می دهد

پسته به موها رطوبت می دهد

بـه طور طبیعی، پسته بـه‌عنوان یک مرطوب‌کننده خوب برای مو عمل کرده و موها را تغذیه میکند. برای داشتن مو هاي خوش حالت فقط کافی اسـت روزانه بـه مقدار معین از ان را مصرف کنید یا ماسک موی پسته تهیه کنید. انجام اینکار انعطاف‌پذیری مو هاي ما را افزایش می دهد و حتی برای درمان سایر مشکلات مو مانند انتهای شکسته، مو هاي آسیب‌دیده و مو هاي خشک مفید اسـت.

خواص پسته برای پوست چیست؟

خواص پسته برای پوست چیست؟

برای التیام و طراوت و شادابی پوست، مانند مو باید سبک زندگی و روند تغذیه‌اي خودرا تغییر دهیم و با شیوه‌هاي‌ درست و آگاهانه ان را بر پا کنیم. در قدم اول داشتن تغذیه سالم و نوشیدن آب کافی بـه سلامت و درخشانی پوست شـما کمک میکند. درکنار ان حذف مواد غذایی مضر از جمله فست فود، نمک و شکر از مواردی اسـت کـه حتماً باید بـه ان عمل کنید.

در کل پسته با موادمعدنی کـه دارد بـه نرمی و لطافت پوست، رفع چین و چروک، از بین بردن جوش و آکنه و بسیاری از موارد دیگر کمک میکند ودر نهایت باعث زیبایی و شفافیت پوست شـما می شود. پس اگر بـه دنبال جوانسازی پوست خود هستید، انواع پسته مانند خرید پسته خام را بـه شـما پیشنهاد می کنیم.


مطالب مشابه: داشتن موهایی سالم و زیبا


1. پسته دارای ویتامین A است که باعث نرم کنندگی پوست می شود

پسته دارای ویتامین A است که باعث نرم کنندگی پوست می شود

اگر لوسیون‌ها، کرم‌ها و پمادهای پوستی خودرا بررسی کنید از وجود ویتامین A و نقش ان در نرم کنندگی پوست مطلع می شوید. کمبود این ویتامین در بدن موجب خشکی و شکنندگی پوست می شود. پسته دارای مقدار زیادی ویتامین A اسـت. با خوردن پسته می‌توانیم از بروز مشکلات جلوگیری کنیم. خوردن بـه اندازه ي کافی پسته باعث نرمی و خون رسانی بـه پوست می شود.

2. پسته با ویتامین B از پوست محافظت می کند

پسته با ویتامین B از پوست محافظت می کند

ویتامین B ازبدن در مقابل آسیب ها و بیماریها مراقبت می کند. پس چه خوب اسـت با خوردن پسته ویتامین B بدنمان را بالا ببریم چراکه پسته حاوی تمام گروه هاي‌ ویتامین B اسـت.

3. پسته با ویتامین C به پوست شادابی و جوانی می دهد

پسته با ویتامین C به پوست شادابی و جوانی می دهد

ویتامین c در بسیاری از خوراکی‌ها از جمله پسته وجوددارد. تفاوت این ویتامین با دیگر ویتامین‌ها در نیاز بدن بـه ان اسـت؛ بـه طوری کـه این ویتامین باید بـه طور روزانه در بدن تامین شود و قابل ذخیره شدن نیست. اگر روزانه و بـه مقدار کافی این ویتامین در بدن شـما تامین بشود، باعث سلامت بیشتر و جوانی پوست شـما می شود.

4. پسته حاوی ویتامین E 

پسته حاوی ویتامین E 

پایه اصلی تمام لوازم آرایش و بهداشتی ویتامین E اسـت کـه پسته سرشار از این ویتامین اسـت. ویتامین E برای تقویت سیستم گردش خون و پیشگیری از ضرر اشعه ماورابنفش اسـت. همچنین ویتامین E از نور زیاد خورشید و آسیب هاي‌ او جلوگیری می کند.


مطالب مشابه: خواص بی‌ نظیر عسل در سلامت پوست و مو


در پایان

امیدواریم از مطلب از مجله تالاب کـه در مورد خواص پسته برای پوست و مو بود لذت برده باشید. ما دراین مطلب گفته ایم کـه پسته دارای ویتامین هاي‌ زیادی ست کـه این ویتامین ها برای بدن و زیبایی ضروری هستند.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت