مجموعه : سلامت مو
بروزرسانی : 19 مرداد 1397

مواقعی که خانم ها دچار ریزش مو می شوند

مواقعی که خانم ها دچار ریزش مو می شوند

مواقعی که خانم ها دچار ریزش مو می شوند، شامل موارد زیر است:

1- قطع مصرف داروهای ضد بارداری

2- بعد از زایمان و در دوران شیردهی

3- شروع دوران یائسگی

4- بعد از بیماری های مختلف

5- بعد از تب شدید

6- بعد از کاهش سریع وزن

البته این موارد به ندرت باعث ریزش دائمی مو می شوند ودر طی نه ماه رویش موها به حالت طبیعی خود برمی گردد.موها به مدت3 سال رشد می کنند،سپس برای 3 ماه دیگر نمی رویند و مجدداً بعد از این مدت می رویند.

به همین دلیل اگر موی شما می ریزد،تا از مرحله توقف رشد به حالت فعال و رویش مجدد برنگردد،نمی توانید جلوی ریزش آنها را بگیرید و این مسئله حدود 9 ماه طول می کشد.

* عوامل دیگری که باعث ریزش مو می شوند شامل بیماری های پوستی،مواد سمی و کمبود مواد مغذی از جمله کمبود ویتامین های گروهB می باشد.

* ترکیب دی هیدروتستوسترون ازهورمون مردانه بنام تستوسترون مشتق می شود.این ترکیب باعث ایجاد خصوصیات مردانه هم در خانم ها و هم در آقایان می شود.
 

مواقعی که خانم ها دچار ریزش مو می شوند

درمان دارویی ریزش مو:

1) محلول 2 درصد مونوکسیدیل بنام راگین (Rogain ) باعث باز شدن رگ های خونی موجود در پوست سر و افزایش خون رسانی به موها می شود،در نتیجه باعث کاهش ریزش مو شده و فقط 20 درصد باعث رویش موی جدید می شود.

2) داروی دیگر اسپیرونولاکتون می باشد که از عمل هورمون مردانه که باعث ریزش مو میشود، جلوگیری می کند.در نتیجه وقتی که بصورت یک محلول 2 درصد درالکل، به پوست سر مالیده شود، می تواند ریزش مو را کاهش دهد.

* وقتیکه محلول راگین به همراه محلول اسپیرونولاکتون به پوست سر مالیده شود،بوی نا مطبوعی ایجاد می کند،در نتیجه نبایستی با هم مصرف شوند.برای جلوگیری از ایجاد این بوی بد،میتوانید محلول راگین را صبح ومحلول2 درصد اسپیرونولاکتون ( محلول در الکل اتیلیک به همراه پروپیلن گلیسول) را شب هنگام به پوست سرتان بمالید.

* ولی اداره غذا و دارو مصرف محلول اسپیرونولاکتون را برای درمان ریزش مو یا حفظ سلامت موها مجاز نمی داند،در نتیجه در حال حاضر فقط ازمحلول مونوکسیدیل ( راگین) برای درمان ریزش مو استفاده می شود.

درمان تغذیه ای ریزش مو :

* از نظرغذایی نیز همانگونه که اشاره شد کمبود ویتامین های گروهB بخصوص بیوتین و ویتامینB6 باعث ریزش مو می شوند.

* بیوتین
ویتامینی است که دربسیاری از محصولات آرایشی به عنوان مکمل بهبود دهنده وضعیت مو اضافه می شود، زیرا عارضه مشخص کمبود بیوتین،ریزش مو است.حال منابع غذایی غنی از ویتامینB6 و بیوتین را برایتان ذکر می کنم.

* منابع غنی از ویتامینB6شامل:

جگر، موز، دانه آفتابگردان، ماهی ، مرغ، جوانه گندم، آلوی خشک و گوشت و غلات سبوس دار، مخمر و زرده تخم مرغ می باشد.

* منابع غنی بیوتین شامل:
جگر و گوشت مرغ، زرده تخم مرغ، جوانه گندم، سبوس گندم، بادام زمینی، مخمر، بعضی سبزیجات مانند قارچ و گل کلم و تعدادی از میوه جات مانند توت فرنگی ، موز، گریپ فروت و هندوانه است .

البته اثر مواد غذایی برای جلوگیری از ریزش مو به اندازه داروهای شیمیایی قوی و سریع نیست،در نتیجه به مدت زمان و صبر و حوصله بیشتری برای اثرگذاری نیاز دارد .

برچسب‌ها:
جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت