جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

مجموعه : سلامت پوست
جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

درمان جوش صورت

روش های‌ سریع برای درمان جوش کدامند ؟ علت جوش زدن چیست و چگونه از جوش زدن پیشگیری کنیم؟

همه ی این موارد در این مقاله بخوانید:

 

اول بریم سر علت جوش :

عوامل ایجاد جوش صورت عبارتند از:

1- استرس و فشار روانی

2- لوازم آرایشی نامناسب

3- تغذیه نا سالم

4- قاعدگی

5- عدم رعایت بهداشت پوست

6- تغیرات هورمونی

7- افزایش سطح آندروژن «توسط عوامل خارجی مانند داروها»

8- ژنتیک

9- آلودگی هوا

 

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

جوش ها انواع مختلفی دارد که بهتر اسـت آن ها را بـه شما هم معرفی نماییم:

انواع جوش

جوش های صورت دارای اندازه، رنگ و دردناکی متفاوت هستند. انواع این جوش ها عبارتند از:

 

جوش های سر سفید

انها در زیر پوست باقی مانده و کوچک هستند.

 

جوش های سر سیاه

کاملا واضح بوده، سیاه هستند و بر روی سطح پوست ایجاد می شوند.

 

پاپول «Papule»

برآمدگی های کوچک و معمولاً صورتی رنگی که قابل مشاهده بر روی سطح پوست می باشند.

 

پوستول «Postule»

بـه وضوح قابل مشاهده بر روی سطح پوست هستند. پایه انها قرمز بوده و بر رویشان چرک دارند.

 

ندول «Nodule»

بـه وضوح قابل مشاهده بر روی سطح پوست هستند. ندول ها بزرگ، سفت و دردناک بوده و در اعماق پوست قرار دارند.

 

کیست

بـه وضوح قابل مشاهده بر روی سطح پوست هستند. ان ها دردناک بوده و پر از چرک می باشند. کیست ها میتوانند باعث ایجاد اسکار شوند.

 

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

جلوگیری از بروز جوش و آکنه

ترکاندن جوش ساده‌ترین راه برای خلاصی از دست ان اسـت؛ خصوصاً اگر مهمانی یا مراسم خاصی پیش رو داشته باشید و بخاطر بروز ناگهانی این عارضه، اعصابتان خرد شده باشد. متاسفانه ترکاندن جوش در اکثر مواقع کار را بدتر میکند، اما خوشبختانه راه‌هایی برای جلوگیري از بروز این عارضه در آینده وجود دارد. پس باید از محصولاتی استفاده کنید که از چرب شدن بیش از حد پوستتان در طول روز پیشگیري کند.

 

بهترین روش برای جلوگیري از جوش و آکنه این اسـت که پوست صورت یا هرجای بدنمان را تمیز نگه داریم. برای این کار میتوانید صورت خودتان را دو بار در روز _ یکبار صبح اول وقت که از خواب بیدار می‌شوید و یک بار شب قبل از خواب _ با محصولاتی بشویید که مخصوص نوع پوست شما ساخته شده‌اند. پس از آن می‌توانید از مرطوب کننده‌های صورت استفاده کنید.

 

مثل محصول شستشوی پوست، مرطوب کننده نیز باید همگام با نوع پوست شما باشد. به طور مثال اگر پوست شما چرب اسـت، می‌بایستی از استفاده مرطوب کننده‌هایی که برای پوست‌های خشک ساخته شده‌اند، اجتناب کنید. اگر بـه دنبال راهی برای جلوگیري از بروز جوش و آکنه هستید، انجام تغییرات کوچکی در سبک زندگی شما می‌تواند بیش از هر محصول دیگری تأثیر داشته باشد.

 

صورت خود را بیش از حد نشویید

تنها کثیف بودن پوست منجر بـه بروز آکنه و جوش نمیشود، بلکه بسیاری از انواع لکه ها و جوش های پوستی به دلیل شستشوی زیاد پوست بـه وجود می آیند، زیرا شستشوی زیاد سبب تحریک پوست می‌شود.

 

مواد شوینده پوست، مثلا صابون ها، حاوی مواد شیمیایی هستند که تماس بیش از اندازه این مواد با پوست منجربه کاهش سلامت پوست و در نتیجه بروز لکه ها و جوش های پوستی میشود. میتوان مناطق مستعد بروز جوش های پوستی را با یک پاک کننده‌ی ملایم و آب گرم، روزی دو بار شست تا تحریک پوست برای بروز جوش های پوستی را به حداقل رساند.

 

از صابون های بدون چربی استفاده کنید

چربی صابون وارد خلل و فرج پوست شده و زمینه را برای بروز لکه ها و جوش های پوستی فراهم میکند. به همین منظور، از صابون هایی که بر روی ان ها نوشته شده ضد آکنه، استفاده کنید.

 

می توانید غذاهای مورد علاقه خود را مصرف کنید.

این تفکر درست نیست که خوردن شکلات و غذا های چرب ارتباط مستقیم با بروز جوش و آکنه دارد. آکنه زمانی رخ میدهد که منافذ پوستی توسط چربی سلول های پوستی و باکتری های طبیعی پوست بسته شوند و سبب بروز ورم و التهاب شوند.

 

استفاده از برخی غذاها منجر بـه بروز واکنش های هورمونی در بدن می‌شود که باعث تولید بیش از حد سلول های پوست و یا تولید چربی بیش از حد خواهد شد. ولی باید از مصرف بیش از حد غذا های چرب مثل پیتزا و نیز شکلات خودداری کنید.

 

به مقدار زیاد آب بنوشید

نوشیدن آب در طول روز سبب می‌شود تا بدن شما دچار کم آبی نشود.

 

حتما بعد از خواندن این مقاله به لینک زیر سر بزنید و زوش های درمانی جوش صورت با طب سوزنی را بخوانید:


حتما بخوانید:  درمان جوش صورت با طب سوزنی + 40 روش درمان جوش صورت


 

کرم ضدآفتاب بزنید

از کرم های ضد آفتاب بدون چربی، با فاکتور محافظت در برابر نور خورشید «SPF»30 استفاده کنید تا از رسیدن طیف وسیعی از اشعه فرابنفش نور آفتاب بـه پوست پیشگیری نمایید.

حتما کرم بدون چربی بخرید تا منافذ پوست را مسدود نکند و منجر بـه بروز آکنه های پوستی نشود. کرم ضد آفتاب را هر دو ساعت یکبار مجددا استفاده کنید.

 

به صورت مداوم از مواد آرایشی استفاده نکنید

از مصرف مواد آرایشی چرب خودداری کنید. استفاده از آن گونه مواد چرب، منافذ پوست را مسدود میکند و جوش های پوستی و آکنه زیادی را ایجاد می‌کند.

 

از مواد آرایشی استفاده کنید که حاوی مواد معدنی سبک و پودری شکل هستند که احتمال بروز جوش و آکنه را کمتر می‌کند. قبل از استفاده از مواد آرایشی، صورت خود را با آب سرد بشویید و بعد از پاک کردن آرایش نیز حتما صورت خود را شستشو دهید.

 

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

از برنزه کردن پوست به شدت اجتناب کنید

این تفکر نادرست اسـت که می‌گوید : برنزه کردن سبب پاک شدن پوست از آلودگی ها می‌شود. این یک واقعیت اسـت که اشعه فرابنفش، خطر ابتلا بـه سرطان پوست، پیری زودرس و چین‌وچروک را افزایش میدهد. هم چنین استفاده از برخی مواد و داروها، قبل و حین برنزه کردن، آسیب پوست توسط اشعه فرابنفش را چند برابر می‌کند.

 

از مصرف محصولاتی که سبب چرب شدن موها می شود اجتناب کنید

از موادی مانند ژل مو که حاوی چربی زیادی اسـت اجتناب کنید. همیشه مو های خود را تمیز نگه دارید. اگر مو های چربی دارید، روزانه ان ها را بشویید.

 

حتی المقدور از تماس زیاد موهای سر با پوست جلوگیری کنید

بخاطر داشته باشید که مو حاوی چربی اسـت و تماس زیاد چربی ان با پوست، سبب مسدودشدن منافذ پوست شده و جوش های پوستی ایجاد میکند.

 

جوش های خود را نترکانید

ترکاندن جوش ها سبب بدترشدن اوضاع میشود و فرایند بهبودی را کندتر میکند. جوش ها حاوی مواد آلوده ای هستند که با ترکیدن، مواد آلوده خود را به دیگر مناطق پوست انتقال میدهند.

 

بـه صورت خود دست نزنید

از لمس کردن صورت و مالش صورت خودداری کنید، زیرا سبب بدترشدن آکنه میشود. در این مواقع تلفن همراه خود را دورتر از پوست بگیرید و از گذاشتن دستتان زیر چانه اجتناب کنید.

 

برای مصرف کرم از دست خود استفاده نکنید

از وسیله هایی مانند پنبه، برای مصرف کرم و وسایل آرایشی استفاده کنید. دست و انگشتان، میکروب زیادی را حمل میکنند که میتوانند منجر بـه جوش و آکنه شوند

 


 

خوراکی هایی برای مقابله با جوش صورت

اگر مدام پیتزا و شکلات را نفرین می‌کنید که مسئول پیدایش آکنه‌های شما هستند باید بگوییم که در اشتباهید. امروزه محققان هم عقیده‌اند که عوامل وراثتی یا هورمونی باعث بروز این بیماری می‌شود. در زمان بلوغ، هجوم هورمون‌های آندروژن، باعث تحریک ترشح سبوم و کراتین میشود که این دو ماده وظیفه‌ی حفظ رطوبت پوست و رویش موها را بر عهده دارند.

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

زمانی که یکی از این دو ماده بیش از اندازه تولید شود و فولیکول‌های موها را مسدود کند سر و کله‌ی آکنه‌ها پیدا می‌شود. بنابراین بـه احتمال زیاد خوردن یا نخوردن پیتزا با پنیر تغییری در اصل قضیه نمی‌کند. برعکس اگر خوردن ان باعث افزایش مصرف میوه و سبزیجات و مواد غذایی دیگر میشود که بـه حفظ تعادل هورمون و مبارزه با التهاب کمک میکند خوردن ان توصیه هم میشود.

 

گردو

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

گردو سرشار از سلنیوم اسـت و به نظر میرسد این آنتی اکسیدان قوی تأثیر پیشگیرانه‌ای روی پیدایش آکنه‌ها دارد. بخاطر این‌که سلنیوم از سلول‌ها در مقابل ضایعات التهابی مراقبت و خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ می‌کند. این آنتی اکسیدان در همراهی با ویتامین‌های E و A تأثیر بیشتری بر جای میگذارد بنابراین توصیه میشود گردو را همراه بادام و اندکی فلفل قرمز میل کنید.

 

لوبیا، گوشت مرغ، ماهی «مواد غذایی سرشار از روی»

هنوز بـه درستی مشخص نشده اسـت که چرا میزان کافی روی، سبز شدن آکنه‌ها را متوقف می‌سازد. شاید بـه این دلیل باشد که این مواد معدنی ترشح هورمون‌هایی که باعث تحریک آکنه میشود را کم می‌کند. روی هم چنین باعث میشود که بدن راحت‌تر ویتامین A و مواد مغذی لازم برای سلامت پوست را جذب کند.

 

ماهی آزاد، تخم کتان «مواد غذایی سرشار از اسیدهای چرب امگا 3»

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

عده ای از متخصصان بر این عقیده‌اند اسیدهای چرب امگا 3 که اثر ضد التهابی دارند مشکلات آکنه را کاهش میدهند. ماهی‌ های چربی مثل ماهی آزاد، ساردین و ماهی ماکرو، تخم کتان و گردو سرشار از این اسیدهای چرب اند. بنابراین توصیه میکنیم هفته‌ای دو وعده ماهی چرب میل کنید. هم چنین میتوانید روغن کتان را به سالادتان اضافه کنید یا این‌که غذاهایتان را با تخم کتان میل کنید.

 

هویج، سیب زمینی شیرین، طالبی، فلفل قرمز «مواد غذایی سرشار از بتاکاروتن»

 

بدن انسان بتاکاروتن راکه در بیشتر میوه و سبزیجات زرد، نارنجی و قرمز رنگ وجود دارد بـه ویتامین A تبدیل میکند و این ویتامین تأثیر سلنیوم را بر پوست چند برابر می‌سازد. بنابراین از مصرف میوه و سبزیجات قرمز یا زرد رنگ غافل نشوید.

 

میوه و سبزیجات

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

محققان دریافته‌اند که در جزایر کیتاوان در گینه ی نو تقریباً هیچ‌کس از آکنه رنج نمیبرد. ان‌ها پس از بررسی مواد غذایی مردمان این ناحیه دریافتند که رژیم غذایی ان‌ها سرشار از میوه و سبزیجات اسـت و در این میان سهم اندکی بـه مواد غذایی تصفیه شده از قبیل شکر و آرد که می‌تواند میزان ترشح هورمون‌ها را بالا ببرد، داده شده اسـت. بنابراین برای پیشگیری از پیدایش آکنه میوه و سبزیجات تازه‌ی زیادی میل کنید.

 

پرتقال، گوجه فرنگی، طالبی «مواد غذایی سرشار از ویتامین C»

 

این میوه‌ها و سبزی‌های سرشار از ویتامین C، آکنه‌های شما را درمان نخواهد کرد اما ویتامین C غشا سلول‌ها را تقویت می‌کند و از این رو باعث پیشگیری از ایجاد جای زخم‌هایی میشود که نتیجه‌ی این ضایعات اسـت. بنابراین میزان ویتامین C بدن‌تان را بالا ببرید تا پوستی زیبا داشته باشید.

 

بادام، تخم مرغ، سبزیجات برگ سبز «مواد غذایی سرشار از ویتامین E»

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

ویتامین E، درمان ضایعات و جای زخم ناشی از آکنه را تسهیل می‌بخشد. این آنتی اکسیدان موثر در روغن‌های گیاهی تصفیه شده، میوه‌های صدفی «گردو، بادام» و دانه‌های کامل بـه وفور یافت میشود.

 

از چـه غذاهایی بپرهیزیم؟

نمک یُد دار و دیگر منابع یُد. بخاطر دلایل ناشناخته به نظر می‌رسد نمک ید دار باعث تحریک پیدایش آکنه می‌شود. مراقب میزان سدیمی که مصرف می‌کنید باشید بـه ویژه زمانی که غذا های آماده میل میکنید و نمک ید دار بـه غذا های تان اضافه میکنید. هم چنین مصرف میگو را محدودتر کنید.

جلوگیری و درمان جوش صورت با روش طبیعی و سریع

اگر واقعاً از آکنه بـه تنگ آمده‌اید به طور جدی مصرف مواد غذایی «سفید» بـه ویژه آرد تصفیه شده و نانی که از این آردها تهیه میشود، سیب زمینی سرخ کرده و تمام مواد غذایی خیلی شیرین را کاهش دهید. این مواد غذایی میزان قند خون و انسولین را بالا میبرند و محققان بر این باورند که انسولین بالا باعث تحریک آکنه میشود.

 


 

برخی از داروهای بدون نیاز به نسخه ای که در درمان جوش خفیف کاربرد دارند

با این حال بهتر اسـت بـه دکتر مراجعه نمایید تا داروی مورد نیاز شما را تجویز نمایید.

 

سالیسیلیک اسید «Salicylic Acid»:

یکی از روش هایی اسـت که برای از بین بردن جوش های سر سفید و سر سیاه و کاهش التهاب و ورم پوست کمک می‌کند. برای آشنایی با دیگر روش های موجود برای از بین بردن جوش سر سیاه اینجا کلیک کنید.

 

سولفور:

مکانیزم عملکرد ان ناشناخته اسـت. پیشنهاد میشود که استفاده از این داروها را با قدرت کم آغاز کنید. زیرا برخی داروها میتوانند باعث خارش، سرخی و یا حتی سوزش پوست در هنگام اولین استفاده شوند. البته این عوارض جانبی معمولاً بعد از استفاده مداوم از بین میروند. اگر اینطور نشد، با دکتر خود مشورت کنید.

 

رزورسینول «Resorcinol»:

بـه از بین بردن جوش های سر سفید و سر سیاه کمک میکند.

 

نزوئیل پروکساید «Benzoyl Peroxide»:

باکتری ها را از بین برده، بازسازی پوست را سرعت بخشیده و تولید سبوم را کاهش می دهد.

 

جدیدترین مطالب سایت