مجموعه : سلامت پوست
بروزرسانی : 4 آبان 1402

درمان و عوارض جانبی میکرونیدلینگ (بایدها و نبایدها)

درمان و عوارض جانبی میکرونیدلینگ (بایدها و نبایدها)

اگر بـه این روش درمانی فکر میکنید، اقدامات لازم را برای ایمن ترین و بهترین نتیجه دنبال نمایید. این مقاله از مجله تالاب نکاتی را کـه باید بعد از میکرونیدلینگ رعایت کنید و عوارض جانبی احتمالی این روش را مورد بحث قرار می دهد. اگر می‌خواهید میکرونیدلینگ انجام دهید، بهتر اسـت قبل از قرار ملاقات، همه ی چیز را در مورد ان بدانید. (درمان و عوارض جانبی میکرونیدلینگ )

میکرونیدلینگ چیست؟

میکرونیدلینگ یک عمل زیبایی اسـت کـه در ان از سوزن هاي‌ کوچک برای سوراخ کردن پوست و افزایش تولید کلاژن استفاده میشود. برای خاطرجمعی از بهبودی مناسب پوست، باید دستورالعمل‌هایي را کـه دکتر برای مراقبت‌هاي‌ پس از میکرونیدلینگ ارائه میدهد، دنبال نمایید. ممکن اسـت بعد از عمل خشکی پوست، قرمزی خفیف و درد داشته باشید کـه طبیعی اسـت و پس از 24 ساعت فروکش می‌کند.

مراقبت های قبل و بعد میکرونیدلینگ

مراقبت های قبل و بعد میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ کـه درمان القایی نیز نامیده می‌شود، یک روش پوستی محبوب اسـت کـه بـه التیام گردش خون و تولید کلاژن کمک میکند. اگر چه بسیاری از ما در مورد ان میدانیم، بسیاری از فرآیند مراقبت پس از میکرونیدلینگ بی اطلاع هستند.

در حین میکرونیدلینگ، پوست سوراخ میشود تا تولید کلاژن را تحریک کند و آکنه، جای زخم، ترک هاي‌ پوستی، روزاسه، چین و چروک ها را محو کند و پوست افتاده را سفت کند. بنابر این، فرد باید اقدامات مراقبتی لازم را برای کمک بـه التیام پوست پس از عمل انجام دهد. همچنین برای کمک بـه انتقال داروها از طریق پوست استفاده می‌شود.

میکرونیدلینگ نخستین بار در فیلادلفیا توسط دکتر دزموند فرناندز انجام شد. او از سوزن هاي‌ زیرپوستی برای درمان جای زخم و چین و چروک استفاده کرد.


مطالب مشابه: درمان جای جوش و اسکار با سابسیژن


بعد از عمل میکرونیدلینگ چه انتظاری داریم؟

بعد از عمل میکرونیدلینگ چه انتظاری داریم؟

در این جا چیزی اسـت کـه می‌توانید پس از انجام میکرونیدلینگ انتظار داشته باشید:

1. ممکن اسـت پوست شـما کمی قرمز بـه نظر برسد. این قرمزی طبق معمول در عرض 24 ساعت فروکش میکند. از آرایش برای پوشاندن قرمزی یا مخفی کردن ان اجتناب کنید.

2. ممکن اسـت با از بین رفتن عامل بی حس کننده درد خفیفی احساس کنید. با این حال، درد بـه زودی فروکش میکند.

3. ممکن اسـت احساس کنید پوستتان خشک و پوسته پوسته شده اسـت. این کاملاً پس از انجام میکرونیدلینگ طبیعی اسـت.

4. روش میکرونیدلینگ شامل سوراخ کردن پوست با یک سوزن دقیقه اسـت. از این رو، شـما همچنین ممکن اسـت در برخی نقاط متوجه لکه هاي‌ خون ریزی کوچک شوید.

5. پوست شـما نیز ممکن اسـت پس از انجام میکرونیدلینگ «تا یک هفته» لایه برداری شود. این طبیعی اسـت. این نشان می دهد کـه پوست شـما در حال تجدید اسـت.

6. حدود چهار تا پنج روز پس از عمل، پوست شـما شروع بـه ته نشین شدن و درخشندگی میکند. اما پوست شـما همان‌ گونه بـه مراقبت بسیار زیادی نیاز دارد.

7. پوست شـما ممکن اسـت بعد از درمان سفت شود. این سفتی در عرض یک تا دو روز کاهش می‌یابد.

8. میکرونیدلینگ طبق معمول روی صورت انجام می‌شود. با این حال، می‌توانید از ان برای سفت کردن پوست اطراف شکم، ران یا باسن استفاده کنید.

مراقبت های پس از میکرونیدلینگ: بایدها و نبایدها

مراقبت های پس از میکرونیدلینگ: بایدها و نبایدها

1. همیشه پوست خودرا با آب ولرم و یک پاک کننده ملایم صورت تمیز کنید. ممکن اسـت پوست بعد از درمان کمی حساس باشد. بنابر این، هنگام استفاده و شست و شوی پاک کننده باید بسیار ملایم باشید.

2. قبل از لمس صورت خود از تمیز بودن دستان خود خاطرجمعی حاصل کنید.

3. اگر احساس می‌کنید پوست شـما خشک اسـت، از ژل هیدرانت پوست «توصیه شده توسط دکتر» برای آبرسانی بـه پوست و جلوگیری از پوسته پوسته شدن یا تحریک پوست استفاده کنید.

4. ممکن اسـت یک کرم آنتی بیوتیک موضعی برای جلوگیری از هر گونه عفونت پوستی در مرحله بهبودی شـما تجویز شود.

5. حداقل 72 ساعت پس از عمل از آرایش و سایر محصولات صورت معطر یا معطر خودداری کنید. چنین محصولاتی ممکن اسـت پوست خام را تحریک کند.

6. فقط از برس هاي‌ تمیز برای اعمال هر محصولی روی صورت خود استفاده کنید.

7. حداقل یک هفته پس از انجام میکرونیدلینگ از قرار گرفتن در دسترس نور خورشید خودداری کنید. اگر وادار بـه بیرون رفتن هستید، از کرم ضد آفتاب با SPF بالا و بدون مواد شیمیایی استفاده کنید.

8. بـه مدت یک تا دوهفته پس از عمل از شنا و برنزه کردن خودداری کنید. کلر موجود در استخر و عوامل برنزه کننده میتوانند پوست شـما را تحریک کنند.

9. از هر گونه محصول مراقبت از پوست کـه برای لایه برداری اسـت خودداری کنید. شـما نمیخواهید پوست تازه تشکیل شده و خام را از بین ببرید.

10. پوست خودرا بدون تعریق نگه دارید و تا چند روز از هر گونه فعالیت بدنی خودداری کنید. املاح موجود در عرق بدن می‌تواند پوست شـما را تحریک کرده و بیشتر خشک کند. همچنین ممکن اسـت بخواهید تا چند روز پس از عمل از ورزش خودداری کنید.

11. التهاب بـه دنبال روش میکرونیدلینگ یک شر ضروری و بخشی جدایی ناپذیر از روند درمان اسـت.

12. پس از این عمل، پوست شـما ممکن اسـت حدود دوهفته طول بکشد تا التیام یابد و جوان شود. در برخی موارد، ممکن اسـت حدود 6 تا 8 ماه نیز طول بکشد. اسکارهای سوختگی ممکن اسـت زمان زیادی طول بکشد تا بـه درمان میکرونیدلینگ پاسخ دهند.

13. در حالی کـه آرایش سنتی کاملاً ممنوع اسـت، کارشناسان می‌گویند کـه می‌توانید 24 ساعت پس از درمان از مرطوب کننده هاي‌ رنگی استفاده کنید.


مطالب مشابه: کشیدن پوست صورت با لیزر


آیا میکرونیدلینگ عوارض جانبی دارد؟

مانند هر روش جراحی، میکرونیدلینگ نیز میتواند عوارض جانبی ایجاد کند:

1. اریتم

اریتم

این یک اثر موقتی اسـت کـه در ان محل درمان قرمز و متورم میشود. این قرمزی پوست پس از میکرونیدلینگ طبق معمولً طی 48 ساعت بـه خودی خود برطرف میشود.

2. هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب

هایپرپیگمانتاسیون پس از التهاب

هنگامی کـه سوزن هاي‌ مورد استفاده در روش میکرونیدلینگ از عمق تعیین شده فراتر میروند، سلول هاي‌ رنگدانه ساز در پوست «کـه ملانوسیت نیز نامیده میشود» را تحریک می‌کنند. این میتواند منجر بـه التهاب پس از درمان و هیپرپیگمانتاسیون پس از التهابی شود. این هیپرپیگمانتاسیون طبق معمول گذرا اسـت و خود بـه خود برطرف میشود.

3. تشدید آکنه

تشدید آکنه

پوست بعد از انجام میکرونیدلینگ حساس تر میشود. همچنین ممکن اسـت باعث ایجاد یا تشدید آکنه در افراد با سابقه جوش هاي‌ آکنه شود.

4. فعال شدن مجدد تبخال

فعال شدن مجدد تبخال

انجام میکرونیدلینگ در افراد مبتلا بـه تبخال فعال توصیه نمی‌شود. در افراد با سابقه تبخال دهان، میکرونیدلینگ ممکن اسـت خطر ابتلا بـه تبخال را افزایش دهد. در چنین مواردی، متخصص پوست طبق معمول یک داروی ضد ویروسی را برای یک هفته پس از درمان تجویز میکند. اگر برای فردی کـه تبخال فعال دارد، روش میکرونیدلینگ برنامه ریزی شده باشد، درمان تا زمان فروکش عفونت بـه تعویق میوفتد.

5. حساسیت سیستمیک

حساسیت سیستمیک

هنگامی کـه محصولات موضعی قبل از انجام میکرونیدلینگ استفاده میشود، حساسیت موضعی یا سیستمیک مشاهده میشود. اجزای ایمنی زا از این محصولات ممکن اسـت وارد درم شده و باعث ایجاد حساسیت شوند. آن ها همچنین می‌توانند یک واکنش آلرژیک ایجاد کنند.

6. عفونت موضعی

عفونت موضعی

عفونت در مرحله مراقبت هاي‌ بعد از میکرونیدلینگ کمتر شایع اسـت اما با تورم، چرک و ادم درصورت مشخص میشود. پوست نیز ممکن اسـت تحریک شود و زمان بیشتری برای بهبودی لازم باشد. عفونت بـه دنبال روش میکرونیدلینگ میتواند بـه دلیل عفونت هاي‌ باکتریایی، قارچی یا ویروسی در محل درمان رخ دهد.

جلوه مسیر تراموا

جلوه مسیر تراموا

این یک نوع اریتم حاد اسـت کـه هنگام اعمال فشار بیش از حد در طی روش میکرونیدلینگ «یا زمانی کـه از سوزن هاي‌ بزرگ‌تر استفاده میشود» مشاهده میشود. مهم اسـت کـه از این عوارض جانبی میکرونیدلینگ مطلع شوید. بیشتر این موارد با گذشت زمان فروکش میکنند و با اقدامات احتیاطی مناسب می‌توان از انها پیشگیری کرد. با این حال، ممکن اسـت مواردی وجود داشته باشد کـه ممکن اسـت وادار شوید بـه دکتر خود مراجعه کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

میکرونیدلینگ یک روش درماتولوژیک کم خطر اسـت کـه شـما را ملزم می‌کند مراحل مراقبت هاي‌ بعدی آسان و ساده را دنبال نمایید. با این حال، در برخی موارد، عوارض جانبی ممکن اسـت کاهش نیابد و ممکن اسـت شـما را ملزم بـه مراجعه بـه دکتر خود کند. این شامل:

  1. تب بیش از 100 درجه فارن هایت بعد از عمل
  2. کهیر یا بثورات آلرژیک
  3. حالت تهوع
  4. ترشحات زرد یا سبز از محل درمان روی صورت
  5. خون ریزی یا ترشح چرک
  6. سردرد

سوالات متداول در مورد میکرونیدلینگ

سوالات متداول در مورد میکرونیدلینگ

بعد از میکرونیدلینگ چه مدت بعد می توانم صورتم را بشورم؟

باید چند ساعت بعد از میکرونیدلینگ صبر کنید تا صورت خودرا بشویید. خاطرجمعی حاصل کنید کـه از یک پاک کننده ملایم و آب ولرم برای شستن صورت خود استفاده میکنید.

آیا می توانم بعد از میکرونیدلینگ از سرم ویتامین C استفاده کنم؟

آیا می توانم بعد از میکرونیدلینگ از سرم ویتامین C استفاده کنم؟

بلافاصله بعد از میکرونیدلینگ از ویتامین C استفاده نکنید زیرا ممکن اسـت باعث تحریک پوست شود. قبل از استفاده از سرم ویتامین C، 2 تا 3 روز صبر کنید.

آیا بعد از میکرونیدلینگ باید مرطوب شود؟

آره. میتوانید بـه جای مرطوب کننده معمولی خود از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید تا بعد از میکرونیدلینگ پوست خودرا هیدراته و تغذیه کنید.


مطالب مشابه: زاویه سازی صورت چگونه انجام می شود؟


در پایان

میکرونیدلینگ یک روش پوستی اسـت کـه طبق معمول برای درمان چندین اختلال پوستی استفاده میشود. پوست شـما چهار تا پنج روز پس از عمل شروع بـه ته نشین شدن و روشن شدن میکند. با این حال، پوست شـما همان‌ گونه نیازمند توجه و مراقبت مناسب اسـت.

میکرونیدلینگ، مانند هر روش جراحی، میتواند منجر بـه عوارض جانبی مانند اریتم، هیپرپیگمانتاسیون پس از التهاب، تشدید آکنه، فعال شدن مجدد تبخال، افزایش حساسیت سیستمیک و عفونت موضعی شود.

جستجو در تالاب
جدیدترین مطالب سایت