عادات موثر در پیری زودرس را بدانید

مجموعه : سلامت پوست
عادات موثر در پیری زودرس را بدانید

کدام عادات موثر در پیری زودرس است

 

عادات موثر در پیری زودرس , اغلب اوقات کارشناسان بر دلایل و عادات مضری تاکید می کنند که منجر به رشد سریع پیری در افراد می شود.در این مقاله با تعدادی از عادات بد که بر روی پیری زودرس اثر می‌گذارند آشنا می‌شوید. این عادت‌ها عبارتند از خواب ناکافی، مصرف زیاد شیرینی‌ها، استرس و …

 

عادات موثر در پیری زودرس

آن ها معمولا اینطور عنوان می کنند که مواردی مانند پرخوری، رژیم غذایی غلط، تابش طولانی و مستقیم نور خورشید، عدم تحرک، مشکلات روح و روانی و یا خواب بی کیفیت باعث بروز پیری زودرس در افراد شده و حتی زندگی آن ها را به خطر می اندازد.

 

عادات موثر در پیری زودرس

اما نکته جالب توجه این است که در مقابل این عادات غلط و آسیب رسان، برخی از موارد کم ضرر هم وجود دارند که می توانند باعث پیری زود هنگام در انسان ها شوند.در این مقاله برخی از مهم ترین این عادت ها ذکر و راه حل هایی برای ترک و مقابله با آنها ارائه شده است.

 
عدم برخورداری از خواب کافی

به طور کلی، مطالعات نشان می دهد که هر شخص بین 7 تا 8 ساعت به خواب نیاز دارد. طبق این تحقیقات، کم خوابی به مرور باعث بروز مشکلاتی مانند فشار خون بالا، دیابت، چاقی و اضافه وزن و همچنین خستگی عمومی می شود که همگی باعث بروز پیری زود هنگام در افراد خواهند شد.

 

بنابراین، برای ممانعت از این وضعیت، هر شخصی باید داشتن خواب کافی را در اولویت هایش قرار دهد. البته، مدت زمان لازم برای خوابیدن هر فرد با فرد دیگر متفاوت است.

 

بدین ترتیب، هر شخص با شناخت کافی از شرایط بدنی و میزان فعالیت های روزانه خود،باید مدت زمان لازم برای داشتن یک خواب کافی و با کیفیت را به درستی رعایت کند.

 
مصرف انواع شیرینی ها و محصولات تولید شده با شکر

مصرف شکر و انواع شیرینی های تولید شده با شکر، با گذشت زمان باعث تیرگی و چروکیدگی پوست ما خواهد شد.دلیل این موضوع این است که مولکول های شکر، طی فرآیندی به نام گلیکاسیون،در رگ های خون حرکت کرده و به ملکول های پروتئینی می چسبند.در نتیجه، منجر به تولید مولکول های مضری به نام محصولات نهایی گلیکاسیون پیشرفته، خواهد شد.

 

در مرحله بعد، این مولکول ها به طور مشخص کلاژن و الاستین را هدف قرار دادهو پوست را تخریب کرده و آن را دچار خشکی و چروکیدگی می کند.

 

بنابراین، با حذف کامل و یا محدود کردن استفاده از شکر و محصولات تولید شدهتوسط آن، می توان جلوی این مشکل را گرفت و یا و روند پیشرفت آن را کند کرد.

 

به طور کلی فقط 10 درصد از کالری مصرفی روزانه هر شخص می تواند از شکر ومحصولات تولید شده با آن باشد. در غیر اینصورت روند پیری سرعت می یابد.

 

استرس، حتی در مقدار کم

امروزه ثابت شده است که هر چقدر استرس بیشتری داشته باشیم، حجم ترشحات هورمون های کورتیزول و نوراپی نفرین در خون ما افزایش می یابد؛ در نتیجه، فشار خون ما بالا رفته و سیستم دفاعی بدن مان تضعیف می شود.

 

با مروز زمان، استرس در بدن نهادینه شده و مرکب حافظه را خشک می کند. در ضمن،استرس خلق و خوی را تغییر داده و باعث بروز افسردگی نیز می شود.در نتیجه، همه این موارد در مجموع، پیری زودرس را نیز به دنبال خواهند داشت.

 

مسلما استرس را نمی توان کاملا از میان برداشت، اما با برنامه ریزی روزانه، انجام تنفس های عمیق در صبح ها بعد از بیداری و شب ها قبل از خواب و همچنین پرداختن به ورزش هایی مثل یوگا، کنترل شده و از شدت تاثیرات منفی آن کاسته می شود.

 

روش انجام تنفس عمیق این گونه است که ابتدا از طریق بینی نفس عمیق کشیده و تا 4شماره می شماریم. یعنی عمل دم باید در4 شماره صورت گیرد.

 

سپس، نفس را به اندازه 7 شماره در سینه حبس کرده و در نهایت، تا 8 شماره عمل بازدم را انجام می دهیم. این عمل را هم صبح ها پس از بیدار شدن و هم شب ها قبل از خواب 3 مرتبه انجام دهید.

 
عدم تحرک فیزیکی کافی

داشتن تناسب اندام و ظاهری زیبا اغلب اوقات تنها دلیلی است که باعث روی آوردن به ورزش در اکثر ما افراد می شود.اما، فواید ورزش بسیار فراتر از این موارد بوده و می تواند به جوان ماندن بیولوژیکی انسان ها کمک قابل ملاحظه ای کند.

 

تحقیقات نشان می دهد که کسانی که به طور منظم و پر انرژی ورزش می کنند در مقایسه بابزرگسالان سالمی که تحرک ندارند، تلومرهای بلندتری دارند – تلومرها نشانگرهای زیستیسلولی هستند که با گذر عمر کوتاه تر می شوند.ورزش کردن متداوم می تواند از کاهش حافظه، افزایش التهاب و شیوع بیماری دیابت نوع 2 جلوگیری کند.

 

پس، نگذارید تا “بدن تان زنگ بزندو فرسوده شود.”بنابراین، تحرک بدنی را به هر شکلی که دوست دارید مثل پیاده روی، دوچرخه سواری و یا حرکات موزون به زندگی روزمره خود وارد کرده و روزانه 25 تا 30 دقیقه را به آن اختصاص دهید.در ضمن، سعی کنید که ورزش جزء عادات روزمره شما شده و به آن به عنوانبخش جدایی ناپذیر زندگی خود نگاه کنید.

 

روابط اجتماعی ضعیف

مطالعات نشان می دهد که داشتن دوستان خوب حتی بیشتر از روابط نزدیک خانوادگی و فامیلی به جوان ماندن افراد کمک می کند.برخورداری از روابط دوستی با دیگران منجر به کاهش خشم، افسردگی و ابتلا به بیماری های قلبی می شود.

 

بنابراین، حتی اگر زندگی پر مشغله ای دارید، سعی کنید زمانی را برای ارتباط با دیگران اختصاص داده و روابط اجتماعی خود را گسترش دهید.در ضمن، می توانید از شبکه های اجتماعی و اینترنت استفاده کرده و در محیط مجازی با دوستان خود گفتگو کنید.

 

مصرف نامنظم سبزی و میوه

سبزی و میوه ها سرشار از ترکیباتی موسوم به آنتی اکسیدان می باشند که درتمیز کردن بدن از سلول های رادیکال آزاد نقش بسیار پر رنگی دارند.

 

در ضمن، سلول های رادیکال آزاد احتمال و خطر ابتلا به سرطان را در افراد افزایش می دهند.اما، مصرف این مواد غذایی باید به صورت یک عادت همیشگی و روزمره باشد، زیرا آنتی اکسیدان های موجود در انواع سبزی و میوه معمولا برای تنها چند ساعت در بدن فعال می مانند.

 

بدین ترتیب، با مصرف دائم این مواد غذایی مهم می توانید به طور پیوسته بدن را ازشر سلول ها غیر سالم و مضر خلاص کرده و از بروز پیری زودرس جلوگیری نمایید.

 

گوش دادن دایمی موسیقی به وسیله هدفون

هیچ چیز به این اندازه که دایم از دیگران بخواهید حرف های شان را تکرار کنند، بهدلیل اینکه خوب نشنیده اید، فرد را پیر و حتی مانند 100 ساله ها نشان نمی دهد.این روزها از دست دادن و یا کم شدن شنوایی، به دلیل دایما گوش کردن موسیقیبه بلندی هزاران دسی بل رایج شده و سرعت یافته است.

 

ما هر روز با استفاده از هدفون ها و گوشی های هوشمند خود موسیقی گوشمی دهیم و به گوش های خود کوچکترین توجهی نداریم.برای اینکه به ناشنوایی و یا کم شنوایی زودرس دچار نشوید، تاجایی که می توانید صدای موسیقی را پایین بیاورید.

جدیدترین مطالب سایت