'گردشگری

آموزش های اخلاقی

مشخصات خودروهای ایرانی و خارجی
گالری عکس

آموزش های اخلاقی

میخچه و پینه چیست؟

مجموعه : سلامت پوست
میخچه و پینه چیست؟

میخچه و پینه چیست؟

 

علت و راه درمان میخچه و پینه چیست ؟

ضخیم شدن و سخت شدن لایه های پوست به دلیل وجود فشارها وسایشهای متوالی در منطقه‌ی فشار و پو ست پوست شدن و خشکی پوست در آن منطقه را پینه یا (tyloma  ) گویند درواقع پینه‌ها راههای طبیعی هستند که بدن برای محافظت از خود استفاده می‌کند و معمولا در‌دناک نیستند.

 

میخچه : (corns)

وقتی که پینه گسترش می‌یابد ودر مرکز آن تجمعی از سلولهای مرده بوجود می‌آید تبدیل به میخچه یا (heloma ) می‌گردد.

البته میخچه ها معمولا در ناحیه انگشتان پا یا در کناره و جاهای برجسته پاها بوجود می‌آید در حالیکه پینه ها در دست‌ها، پاها و یا هر نقطه‌ای از بدن که تحت فشار است ایجاد می‌گردد.

 

علل موثر در ایجاد پینه و میخچه :

 

علل خارجی :

    کفش و جوراب نامناسب
    کارهای دستی (به خصوص در کارگران که اکثر کارهای خود را با دست انجام می‌دهند)
    نپوشیدن کفش‌در ورزشکاران با فعالیتهای ورزشی حرفه‌ای

 

علل داخلی :

    برجستگی بیش از اندازه استخوان
    اختلالات استخوانی یا مفاصل

 

علائم :

پوست ضخیم شده‌ای که ممکن است به رنگ صورتی یا قهوه‌ای یا زردرنگ باشد و در نواحی برجسته استخوانی قابل دید باشد و ممکن است سوزش داشته یا ضربان دار باشد. اگر چه میخچه‌ها و پینه ها شرایط خطر‌ناکی را برای سلامت فرد ایجاد نمی‌کنند اما آنهایی که درمان نشوند می‌توانند دردناک باشند. با ادامه پیدا کردن فشار در منطقه و کلفت شدن پوست کم‌کم بدن آن منطقه را بیگانه طلقی می‌کند و زخم‌هایی در آنجا ایجاد می‌شود در نتیجه احتمال بروز عفونت در منطقه زیاد می‌گردد.

سخت ترین میخچه‌ها آنهایی هستند که بر روی قسمت خارجی انگشت کوچک پا ایجاد می‌شوند و خوشخیم‌ترین آنها بین انگشتان پا ایجاد می‌گردند.

 

درمان

در‌مان‌های دارویی تنها علائم بیماری را از بین می‌برند و در واقع هیچ اقدامی ‌در جهت از بین بردن علت ایجاد کننده‌ی میخچه انجام نمی‌دهند. داروهای شیمیایی مثل اسید‌ها که به منظور درمان استفاده می‌شوند، میخچه ها و هر آنچه بر روی آن باشد را از بین می‌برند و این عمل برای افراد سالم با ریسک همراه است و برای افرادی که دیابت دارند و یا گردش خون ضعیف دارند بسیار خطر‌ناک است. یکی از روش‌های سنتی که افراد استفاده می‌کنند بریدن میخچه است این عمل اگر به وسیله‌ی خود فرد و یا یک فرد نا‌وارد و بدون رعایت نکات بهداشتی انجام شود بسیار خطرناک است و احتمال ایجاد عفونت درآن منطقه بسیار زیاد خواهد بود.

 

اقداماتی که می‌توانیم به منظور بهبود انجام دهیم:

    استفاده از بانداژ در ناحیه و همچنین استفاده از مرطوب کننده.
    می‌توانید از سنگ پا برای سایش پس از خیساندن درآب گرم استفاده کنید.
     استفاده کردن از کفش، جوراب و دستکش‌های  مناسب و در کل حذف کردن فشارها وسایش‌‌‌ها از منطقه‌ی مورد نظر
    افرادی که دیابت دارند و یا گردش خون ضعیف دارند در پوشش کفش مناسب و مراقبت دائم جهت پیشگیری از ایجاد عفونت باید مراقبتهای لازم را انجام دهند.
    اگر در ناحیه‌ی میخچه زخم یا عفونت ایجاد شد باید حتما به پزشک مراجعه شود و بافت صدمه دیده با جراحی خارج گردد. در مان با آنتی بیوتیک در این موارد لازم است.

 


سلامت پوست

بیشتر بخوانید
روغن هایی برای درمان جوش های زیر پوستی جوش های زیر پوستی در همه جای بدن در روزهای گرم تابستان به وجود می آید و باعث ناراحتی های زیادی می شود.   با روغن های طبیعی جوش های زیر پوستی ...

تفریحی و سرگرمی

جدیدترین مطالب سایت

جنجال پیدا شدن اسکلت انسان های غول پیکر (عکس)
مشاهده بیشتر